Şimdi Ara

AMD FX 8300 O.C Succesfull 5 Ghz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
4
Favori
8.002
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi selcuk2006 -- 20 Mart 2015; 14:22:18 >

• iş sadece sogutmada bitmiyor power güçlü birşey olmasi lazim en az bronze ama genelde gold psular onerileir ramlerde isininca erimeyecek sogutculu ramler onerilir 1333 ramler geneli sogutmasiz diye biliyorum.yane power ve ram uyumsuz ise bu katagorilerde değil ise pc ye zarar verebilirsin overclock yapicam diye
  • öncelikle ilgin için teşekkürler Power 850 watt (80+) zalman piyasadaki en sağlam psu lardan biridir ramlerim imzamdaki gibi 4 gb + 4 gb + 2 gb ddr 3 1600 mhz kingston benim sistemin yarısı kadar sistemle bile o.c yapan var hatta
    yabancı forumlarda araştırdım 5 ghz yapan var fx 8300 'ü

ben voltaj vermeden default voltajda auto o.c (turbo evo) ile 3.3 den 3.6 ya kadar çıkabildim hiç tatmin edici bir sonuç değil
  • dostum soğutucu nedir
  • Hocam Soğutucu nedir ?
  • Voltaja bakarsanız çokta güçlü soğutuculara gerek yok bu değere çıkabilmek için. Ama her fx 8xxx bu hızlara bu voltajla çıkamaz, arkadaşın işlemci baya sağlam çıkmış. Stok hızlarda o otomatik o voltajla çalışan fx8xxx işlemciler var. fx işlemcilerde voltajı elle ayarlamak en mantıklısı anakartlar genelde aşırı voltaj veriyor.
  • Arkadaşlim BUS frekans ve çarpan değerlerimiz vardır. Bu 2 değer çarpılır ve ortaya çıkan değer MHZ cinsinden frekans değerimiz olur.
    Aşağıdaki resme bakarsanız 200 BUS frekans hızı ve 22 çarpan görürsünüz. Bunları çarparsak 4400MHZ yani 4,4GHZ elde ederiz ki sarı renkli Target CPU kısmında da görünüyor. Eğer ben 4,6GHZ yapmak isteseydim çarpanı 23 yapacaktım.
    BUS frekans değeri artırılarak da frekans artışı sağlanabilir ancak bu miktar çok ufaktır.
    Stabil kalabilmesi için çarpan kilidi ile ayarlanmalıdır. Bu yüzden çarpan kilidi kapalı işlemcilere OC yapmaya çalışmamalıyız.

Ve sıra geldi voltaj vermeye.
    Voltaj vermeden önce matematik dersi vermek istiyorum. Eğer 1,09 ile 1,9 arasındaki farkı bilmiyorsanız voltaj kısmına girmeyin derim. 1,09 değeri 1,1'e yakınken 1,9 değeri 2 değerine yakındır.
    1,32 olan bir voltaj değerini 1,42 civarına çıkartırken yanlış değerler girmememiz gerekir.
    Sona gelen 0'ların da bir önemi yoktur. Siz 1,30 yazdınız ancak sistemde 1,300000 diye çıktı diyelim.
    Sıkıntı yok aynı değer ikisi de.Bizler CPU çekirdek ve NB voltajları ile oynayacağız.
    Çekirdek voltajını 1,42 - 1,45 arasında vermemiz icap eder.
    NB voltajını ise 1,29 ile 1,31 arasında vermemiz uygundur.
    Her işlemcinin stabil kalabildiği frekans değerleri farklıdır, her işlemcinin OC potansiyeli farklıdır.
    Arkadaşımda da aynı işlemci var, aynı değerlerde o stabilken benimki neden stabil değil gibi sorular gelmesin.
    OC işi tamamiyle denemek ve görmek üzerine kurulu bir sistemdir.
    Stabil kalınabilen en düşük voltaj değerlerini deneye deneye bulacaksınız. Ben koltuğumdan şunu şöyle yap diyemem, ben sadece voltaj aralığını verir denemenizi söylerim.

Voltaj ayarlarını da yaptıktan sonra F10'a basıyoruz. Otomatik olarak kaydedip yeniden başlatacaktır.
    Oldu ki siyah bir ekran geldi, sistem açılmıyor. İşlemciniz 4,4GHZ hızda çalışabilecek kadar şanslı değil diyelim. Bu gibi durumlarda ekran kartının altında bulunan BIOS pilini çıkartmanız yani olaya manuel olarak müdahale etmeniz gerekebilir. Bu sayede standart ayarlarda sistemi açmış olursunuz.
    Bu aşamadan sonra geri kalan işlemler daha çok programlar üzerinden kontrol üzerine kurulu bir sistem haline geliyor

Not alıntıdır suan anakart alamadiğim için kendim SS koyamadim.Umarim sana yardimci olur bu asus mother board bu şekilde voltaj veriyorsun carpan artirip deneyerek yapiyorsun overclock

Mavi ekransiz günler dilerim iyi şanslar

• konu öldü sandım cevap gelmeyince Cooler Master Hyper 212 Evo kullanıyorum ama 5 ghz de bu yeterli olmuyor yakında sıvı soğutmaya geçeceğim aida64 stability testlerinde 3 dk içinde 65 dereceyi geçiyor
    birde benim kasa içi hava sirkülasyonu berbat olmasaydı max 62 derecede sabitleyebilirdim corsair h100i ile aynı işlemciyi 5.5 ghz de kullanan biliyorum şuanda mevcut kasa içi soğutma problemimden dolayı 4.5'e çektim
    sıvı soğutmayı alınca 5.5 ve üzeri bir rekora da gidebilirim

buda benım şahin görünüşlü BMW :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi selcuk2006 -- 29 Mart 2015; 18:38:49 >

• arkadaşlar cpu/nb manuel voltajı arttırmıyor musunuz? 4.5ghz için ; ben onu da 1.3v seviyelerine çekiyorum prime95 de 5. çekirdek 10 15dk sonra da 6. çekirdek hata veriyor. Cpu manuel voltaj 1.44 de.
  • 5 ghz'de cinebench15 ya da 3dmark sonucu görebilir miyiz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: BORUBEY06

arkadaşlar cpu/nb manuel voltajı arttırmıyor musunuz? 4.5ghz için ; ben onu da 1.3v seviyelerine çekiyorum prime95 de 5. çekirdek 10 15dk sonra da 6. çekirdek hata veriyor. Cpu manuel voltaj 1.44 de.

a.i overclock tuneri ,D.O.C.P yaptığın için ramleri 2400 hızına çıkarmış. Bu şekil kalabilir,zamanlama ve ram voltajı da uygun.
    A.M.D Turbo core technology disabled
    PCI E Frequency 100
    Cpu spread spectrum ve PCI Spread spectrum disabled
    CPU&NB Voltageyi manuel yap.
    cool n quiet, C1E,SWM ,core 6 state disabled
    HPC mode enabledAPM Master mode disabled
    (alıntıdır)

bu ayrları yaptıktan sonra cpu voltage 1.425 cpu/nb 1.325 dene istersen ben fx 8300 ile 4.5 ghzde bu değerlerde stabilite sağladım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi selcuk2006 -- 30 Mart 2015; 13:39:50 >

• selcuk2006 S kullanıcısına yanıt
    voltajı 1.44 yaptım ama , nb voltajı 1.3 de bıraktım. Olmadı onu da 1.32 yapayım. Diğer ayarlar sabit zaten 4.4 ghz de kullanıyordum. amaç 45 ghz
    O kasada o sistem ağlamış resmen hocam:( . Bence daha düzenli bir kasa almanız soğutma açısından çok daha iyi olacaktır. Özellikle kabloları arkada toplayan modellerden.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DubSteq

O kasada o sistem ağlamış resmen hocam:( . Bence daha düzenli bir kasa almanız soğutma açısından çok daha iyi olacaktır. Özellikle kabloları arkada toplayan modellerden.

farkındayım yakında elime para geçecek kasaya hakkettiği görünümü ve soğutmayı sağlayacam
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tuoni

5 ghz'de cinebench15 ya da 3dmark sonucu görebilir miyiz?

5 ghz de göremezsin sebebi ani ısı fırlaması sıvı soğutmaya geçince 5.5 bile gönderebilirim sonuçları aslında bu haldede cinebench 5 ghz test edebilirim ama riske girmek istemiyorum sıvı soğutma olmadan
  • quote:

Orijinalden alıntı: BORUBEY06

voltajı 1.44 yaptım ama , nb voltajı 1.3 de bıraktım. Olmadı onu da 1.32 yapayım. Diğer ayarlar sabit zaten 4.4 ghz de kullanıyordum. amaç 45 ghz

bende de m5a97 r2.0 ve ocz fatal1ty 550 w 80 plus vardı 4.3 ten sonrasını yemiyordu geçtim babalar gibi M5A99FX PRO R2.0 a aldım Zalman GVM Series 850 watt 80 Plus PSU sıvı soğutma ile 6 ghz bile bulurum bu sistem ile :)
    ama sağlam soğutma şart anakart'ın güç tasarımı (phase), güç kaynağı ve soğutucu sağlam ise sende bu sonuçları rahat alabilirsin
  • Eğer ki işlemci (8300) takoz değilse şayet, 8320 'yi almanın bir anlamı yok sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: FoxPark

Eğer ki işlemci (8300) takoz değilse şayet, 8320 'yi almanın bir anlamı yok sanırım.

kesinlikle
    8320 ile 8300 ün oyunlardaki performansını merak ediyorum. Bir kaç fps oyunu ile cpu bench programlarında karşılaştırma testleri yapılmalı bence.

Tabi işlemcilerin oc değerleri aynı olacak şekilde alacakları skorlarA göre farkın ne kadar olduğunu görmüş oluruz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: selcuk2006

quote:

Orijinalden alıntı: Tuoni

5 ghz'de cinebench15 ya da 3dmark sonucu görebilir miyiz?

5 ghz de göremezsin sebebi ani ısı fırlaması sıvı soğutmaya geçince 5.5 bile gönderebilirim sonuçları aslında bu haldede cinebench 5 ghz test edebilirim ama riske girmek istemiyorum sıvı soğutma olmadan

sıvı soğutma olunca çok daha iyi olmaz 5.5 stabil yapabileceğini sanmıyorum.5 ghz'de hava soğutma ile de yapabilirsin yanmaz işlemci ama düşük puan alabilirsin 5 ghz'ye göre ben bunu görmek istemiştim.belli bir yerden sonra anakartı da soğutman gerekiyor.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.