Şimdi Ara

Ambulans Sirensiz İstediği Gibi Gidebiliyormu(Çarpıyordum)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
2.002
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Az önce bir ambulansa çarpıyordum, sirensiz gidiyor ve kırmızıda hiç sağa sola bakmadan geçiyor.Bana yeşil yanıyordu son anda farkedip ucu ucuna durabildim.Ulan sireni boşunamı verdiler sana, ya siren çal yada ışıklara uy çomar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Neverdone -- 20 Mart 2018; 15:21:51 >

• 6.1.1. Ambulanslar; kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, tepe üstlerine
    yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, yaya geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, dar
    köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken, hızlarını azaltmalıdır.
    6.1.2. Ambulanslar hızlarını, kullandıkları aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava
    ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara göre ayarlamalıdır.
    6.1.3. Ambulanslar görüş, yol, hava ve trafik durumunu dikkate alarak diğer araçlarla
    arasında takip mesafesi bırakmalıdır.
    6.1.4. Ambulansların diğer araçların sağından veya banketlerden yararlanmak suretiyle
    geçmemelidir, diğer araçların uyduğu kurallar uymakla yükümlüdürler.
    6.1.5.Farların ambulansın hızı için sürekli açıp kapamak, reflektörle diğer sürücüleri
    uyarmak ve sirenlerin uygunsuz kullanımı diğer araç sürücülerini paniğe sevk edeceğinden
    uygun değildir.
    6.1.6. Ambulansların diğer araçları geçmelerinin yasak olduğu durumlar;
    a) Geçmenin herhangi bir trafik işaretiyle yasaklandığı yerlerde,
    b) Görüş yetersizliği olan tepelerde ve dönemeçlerde,
    c) Yaya ve okul geçitlerinde,
    d) Kavşaklarda, demiryolu geçitlerinde ve bunların yakınında,
    e) Gidiş ve geliş için birer şeridi bulunan iki yönlü trafiğin kullanıldığı köprü ve tünellerde.
    6.1.7. Ambulanslar tüm araçlar için tanımlanmış hız limitlerine uymakla yükümlüdür.
    6.1.8. Ambulanslar bozuk ve kasisli yolları arka kabinin en az sarsılacağı şekilde geçmekle
    yükümlüdür.
    6.1.9. Ambulanslar tepe lambaları uygun şekilde kullanılmalıdır. (İST.TL.28) Ambulans
    sireni anons sistemi ikaz lambaları kullanım talimatı)
    6.1.10. Ambulanslar sirenleri uygun şekilde kullanılmalıdır. (İST.TL.28) Ambulans sireni
    anons sistemi ikaz lambaları kullanım talimatı)

• Hazir ambulans konusu açılmışken bu sabah gözlemlediğim merak ettiğim bir konu var. Kırmızı ışıkta bekleyen bir arac trafiği var, arkada da sireni açık ve dörtlüsü açık bir ambulans. Arabalara kırmızıda geçmesi için sirene ek olarak korna basıyor.
    Eds var bu ışıklarda. Ambulansa yol vermek icin kırmızıda gecen 15-20 arabaya ceza gelicek mi? Gelirse iptali için nasıl itiraz edilir? Nasıl kanıt sunulur? Sanırım ambulans yerine itfaiye olmasıda aynı şey olsrsk nitelendirilir

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • tepe lambaları yanan ancak sireni çalmayan özel ambulans kavşakta bir aracı biçiyor ve yaralanmalı kazadan ötürü ceza davası açılıyor
    ambulans şoferinin iddiası görevde olduğu yolunda olunca mahkeme araştırıyor
    ve gerçekte görevli olmadığı halde kırmızı ışık ihlali yaptığı anlaşılan ambulans şoferi ceza aldı
  • quote:

Orijinalden alıntı: DevrimSeven60

Hazir ambulans konusu açılmışken bu sabah gözlemlediğim merak ettiğim bir konu var. Kırmızı ışıkta bekleyen bir arac trafiği var, arkada da sireni açık ve dörtlüsü açık bir ambulans. Arabalara kırmızıda geçmesi için sirene ek olarak korna basıyor.
    Eds var bu ışıklarda. Ambulansa yol vermek icin kırmızıda gecen 15-20 arabaya ceza gelicek mi? Gelirse iptali için nasıl itiraz edilir? Nasıl kanıt sunulur? Sanırım ambulans yerine itfaiye olmasıda aynı şey olsrsk nitelendirilir

Ceza gelmez. Gelirse itiraz edilir, ceza iptal edilir. Cezayı iptal ettirecek şey cezaya sebep olan kanıtın (EDS görüntüsü) kendisidir.

Ankara'da, kameralı kavşaklarda, bir çok kere ambulansa yol vermek için kırmızıda geçtim. Hiç ceza gelmedi.

• Ayrı zamanlarda bir ambulans ve polis arabasıyla yaşadığım saçma bi olay var. Polis arabası kırmızıda beklerken gelip tamponuma kadar girdi. Bakıyorum aynadan siren falan yok. 2-3 saniye sonra normal kornayı çaldı. Ne istiyor acaba diye baktım, bi daha çalınca kenara doğru çekilip yol verdim, kırmızıda beni geçip gitti. Siren falan yok hala. Yeşil yanınca yolda yakaladım 50 ile gidiyordu. Aynı olayı birebir bi ambulansla da yaşadım. Suistimal ediyorlar bazen çok açık.
  • Bazı uyanık ambulans şoförleri görevde olmamasına rağmen sırf ışıkta beklememek için 200 300 metre önceden sireni açıyor herkes ambulans diye yol veriyor ışığı geçtikten sonra sireni kapatıyor. Bi uyanık onlar zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ünal

Bazı uyanık ambulans şoförleri görevde olmamasına rağmen sırf ışıkta beklememek için 200 300 metre önceden sireni açıyor herkes ambulans diye yol veriyor ışığı geçtikten sonra sireni kapatıyor. Bi uyanık onlar zaten.

Haklisiniz. Buna sasirmam ancak bazi durumlarda da hasta dusunulerek sadece gerektiginde aciyorlar sireni. Yasaldir degildir yanlistir onu bilemem ama bunu gordum. Direk cakallik olarak dusunmeyin. Tabi cakallikta olabilir ama

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: pspfreak

quote:

Bazı uyanık ambulans şoförleri görevde olmamasına rağmen sırf ışıkta beklememek için 200 300 metre önceden sireni açıyor herkes ambulans diye yol veriyor ışığı geçtikten sonra sireni kapatıyor. Bi uyanık onlar zaten.

Haklisiniz. Buna sasirmam ancak bazi durumlarda da hasta dusunulerek sadece gerektiginde aciyorlar sireni. Yasaldir degildir yanlistir onu bilemem ama bunu gordum. Direk cakallik olarak dusunmeyin. Tabi cakallikta olabilir ama

Benim gördüklerim genelde boştu. 10 ambulans varsa sadece 1 tanesine belki o anda görev geliyordur da açıyordur ama diğerleri muhtemelen dediğim gibi

• Dolu veya bos oldugunu nasil anliyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mrct -- 21 Mart 2018; 15:34:4 >
  • Ambulanslar tepe lambası açık olmadığı zaman kırmızıda geçerse eds varsa ceza gelir eğer tepe lambası açıksa ceza gelmez.

Ne olursa olsun bir kaza anında siren açık olsa dahi ambulans suçluysa suçludur bir üstünlüğü yoktur kaza durumunda.

Eğer yol verirse karşıdaki sürücüler ambulans geçebilir yol vermezse geçemez bir cezai yaptırımı yok bildiğim kadarıyla.

Ambulansın içi boş olabilir bu normaldir vakaya gidiliyordur yine ambulansın hızlı gitmesi gerekir.

Ya da vakadan dönüşte boş olabilir ışıklar genelde açılmaz ve normal bir araç gibi yola devam edilir ancak siz her durumda yol verin ambulansa arkadaşlar

Çünkü 24 saat nöbet usulü çalışıyor burdaki arkadaşlar vaka dönüşü bir an önce dönüp dinlenmesi gerekiyor ki diğer hastalara daha yararlı olunabilsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HoLY.oNE -- 21 Mart 2018; 15:54:24 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ön koltukta hemşireler yoksa ve arkada ayaktalarsa doludur. Hemşireler ön koltuksaysa boştur. Ön koltukta olup elinde telsiz varsa göreve gidiyodur. Elinde telefon varsa kesin Facebook Instagram vs giriyordur keyfi gidiyordur veya merkeze dönüyordur.
  • quote:

Ön koltukta hemşireler yoksa ve arkada ayaktalarsa doludur. Hemşireler ön koltuksaysa boştur. Ön koltukta olup elinde telsiz varsa göreve gidiyodur. Elinde telefon varsa kesin Facebook Instagram vs giriyordur keyfi gidiyordur veya merkeze dönüyordur.

Elinde telefon varsa navigasyona bakıyordur genelde :) adres bulmak için

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HoLY.oNE

quote:

Ön koltukta hemşireler yoksa ve arkada ayaktalarsa doludur. Hemşireler ön koltuksaysa boştur. Ön koltukta olup elinde telsiz varsa göreve gidiyodur. Elinde telefon varsa kesin Facebook Instagram vs giriyordur keyfi gidiyordur veya merkeze dönüyordur.

Elinde telefon varsa navigasyona bakıyordur genelde :) adres bulmak için

Ankara'daki çoğu ambulansta navigasyon cihazı olduğu için öyle bir genelleme yaptım.
  • quote:

ambulansın içinde hasta olsa dahi siren sürekli açılmaz trafik tıkanırsa yol istemek için açılır sebebi ise gürültü kirliliği çevreyi rahatsız etmemek
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pisikletçi

quote:

ambulansın içinde hasta olsa dahi siren sürekli açılmaz trafik tıkanırsa yol istemek için açılır sebebi ise gürültü kirliliği çevreyi rahatsız etmemek

Hasta olduğunda anlarım zaten onda sıkıntı yok istediği kadar açabilir. Can kurtaracak. Ama çakallık yapıp hasta varmış numarası yapanlara diyorum. Hasta varsa ben açıyım ona yolu isterse.

• Durumu belirsiz / Kritik hasta olmadığı sürece ambulans dolu da olsa siren çalmaz.

Işık açık / siren yoksa acil bir durum yok; ama içinde hasta var demektir. Annemin kalça kırığında hastaneye böyle gittik.

Siren açıksa, risk teşkil edecek bir durum var, acilen hastaneye yetişmesi lazım demektir. Zayıf solunum, aritmi, zayıf nabız, kalp krizi belirtileri vs. gibi... İlk aklıma gelenler...

Kısaca, düştünüz bacağınızı kırdınız. Ambulans sizi toplamaya geldi. Siren çalmadan gider.

Trafik kazası yaptınız, itfaiye aracı keserek sizi çıkardı, boyunlukla sedyede ambulansa kondunuz, bilinciniz açık, şuurunuz yerinde; ama travma ihtimaline karşı siren çalarak gider ambulans. Belli olmaz, belki pekmez akıyor için için...

----------------------

Yani, siren çalmayan ambulans boştur diye bir şey yok. Siz gene de yol verin. Ambulans suçluysa suçlu, çakalsa çakal. Ambulansla itişmeyin, içindeki potansiyel hastayı düşünün. İtişecekseniz, varsa fındık kadar, polisle itişin.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Pisikletçi

quote:

Hasta olduğunda anlarım zaten onda sıkıntı yok istediği kadar açabilir. Can kurtaracak. Ama çakallık yapıp hasta varmış numarası yapanlara diyorum. Hasta varsa ben açıyım ona yolu isterse.

benim demek istediğim hasta varken de kapatabiliyorlar çevre rahatsız olmasın diye yani hasta olup olmadığını anlamak zor

• Bi keresinde kırmızıda beklerken sol taraftaki tramvay yolunda (İstanbul pazartekke’de shell’in Önündeki Işıklar hizası) bekleyen bi polis otosu geç geç diye anons yaptı ve geçtim. 15-20 gün sonra ceza makbuzu geldi. Deli oldum! Gayrettepe trafik emniyete gidip şikayet ettim. Kamera görüntüleri incelendi ve her nasıl becerdiyse polisin durduğu yer kameranın kör noktasında kalıyordu. Bi türlü görüntülerde yakalayamadık ekip otosunu.

Allahtan oradaki görevli memurlar bana inandılar da cezayı iptal ettiler. Yoksa boşu boşuna ödeyecektim cezayı.

• Ya bu siren calip isiklarda yol isteyen ambulanslarin cogunun ici bos. Harekat noktasina bes dk erken varmak icin trafigi tehlikeye sokuyorlar. Birde bu ambulanslae boşken niye tepe lambalari acik dolasir cok sacma. Hem insani panik ediyor hemde cok goz aliyor.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.