Binbaşı
28 Temmuz 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
2 üye
Görüntülenme
Toplam: 106 (Bu ay: 7)
Gönderileri

Merhaba,

Ofise 10 adet laptop alacağız. Ofis programları ve internet için kullanılacak. Bütçemiz 3.500 - 4.500 TL arası. SSD’li olursa bizim için daha iyi olur. Önerilerinizi bekliyorum.


Teşekkürler

Merhaba,

Araç: Chevrolet Aveo 1,4 Otomatik (2011 model hb, yeni kasalardan T300 diye geçiyor)

Aracımda bir süredir ön taraftan ses geliyor. Bu ses zaman zaman artıyor, zaman zaman azalıyor. Bazen ısınınca geçiyor, bazen ısınınca sadece azalıyor tam geçmiyor. Aldığım yakıt miktarıyla alakalı olabilir bu durum. Nedense depo yarıdayken sesin daha az geldiğini düşünmeye başladım. Aracın çekişinde, gidişinde herhangi bir problem yok. Şanzımanda herhangi bir sorun yok (vites atma vs. anlamında)

Tabii ki ustaya götüreceğim ancak öncesinde çıkabilecek masraf ile ilgili tahminlerinizi ve yorumlarınızı almak isterim.

Videolar:

Motor soğukken:


10km'den sonra:


Videoları aracı boşa alıp çektim. Vitesteyken de 2200 - 3500 devir arası ses oluyor. 3500 üzeri ses kesiliyor.

Şimdiden yardımcı olacak veya fikir belirtecek herkese teşekkürler.
Arkadaşlar Merhaba,

Bu yaşadığım olay başımdan Nisan ayında geçti. O zamanlar değişik bir psikolojide olduğum için konu açmamıştım ama şimdi başımdan geçenleri hatırlayınca biraz güldüm, biraz hüzünlendim.

Cumartesi günü, öğle vakti fuardan dönüyorum. İstanbul Anadolu yakasında 4 şeritli otobanda hafif trafikli bir seyir halinde iken 3. şeridin sağında tam yol çizgisi üzerinde yavru bir kedi gördüm. Araçlar yanından geçiyordu kornaya basıyorlardı. Dörtlüleri yaktım aracı durdurdum. Araçtan indim kediyi elime aldım. Titriyordu. Etrafıma baktım. Nereden gelmiş olabileceği ile ilgili en ufak bir fikrim yoktu. Çünkü otobandaydık ve etrafta yeşil alan diye tabir edebileceğim bir yer yoktu.

Onu orada ölüme terkedemezdim. Kediyi arabaya aldım.Yan koltuğun paspasına bıraktım. Titriyordu ve gözlerini ayırmadan bana bakıyordu. Ben bir yandan ibb beyaz masayı arıyor bir yandan dur kalk trafikte ilerlemeye çalışıyor bir yandan da kediye bakıyordum.

Kedi bir anda torpidonun altından aracın orta konsoluna girdi. (yaramazlık yapıyor ) Telefonu kapattım. Arabayı hemen sağa çektim ve motoru durdurdum. Torpidoyu söktüm, daha sonra orta konsolun sağ yolcu koltuğu tarafına bakan plastiğini çıkardım. Kediyi oradan çıkardım. Bagajda bir tane poşet vardı. Bu sefer kediyi buna koyup iki bacağımın arasına koydum. Poşetin ağzını hafifçe kapattım dışarı çıkmasın diye.Hareket etmeden önce ibb'ye ulaştım. Kediyi otobanda bulduğumu ve ne yapmam gerektiğini sordum. Onlar da bana en yakın hayvan barınağının numarasını verdi. Hayvan barınağını aradım. Bana kediyi getirmemem gerektiğini, site park, orman gibi bir yere bırakmam gerektiğini söylediler. Orada kendisi yaşar dediler. Hatta beni tatmin etmek için, buraya getirirseniz burada hastalıklı hayvanlar var mikrop kapabilir falan dediler. Ben de sinirlendim kapattım.

El mahkum tuttum kediyi bizim siteye getirdim. Annem astım hastası olduğu için evde kedi köpek gibi hayvanlar barındırmamız mümkün değil. Kedi için biraz süt, biraz su aldım evden. Bahçeye bıraktım, yanına yiyeceklerini bıraktım ve işim olduğu için tekrar araca bindim gittim. Akşam geldiğimde kediyi siteden birinin sahiplendiğini öğrendim mahallenin delikanlılarından. Sevindim duyunca.

Aradan 1 gün geçti. Pazar günü öğle saatlerinde polis çaldı kapımı. Polis aracımın kaputundan kedi sesi geldiğini ve aracın başına gitmem gerektiğini söyledi. Ben de siz nereden öğrendiniz dediğimde bizi arayıp plakanızla size ulaşmamızı istediler dedi. (Adamlar üşenmemiş ekip otosuyla yanıma kadar gelmişler, plakadan numaramı görüyorsunuz zaten arasanıza?)

Her neyse aracın başına gittim ve şöyle bir yazıyla karşılaştım:Ve kedi viyaklamaları: https://vocaroo.com/i/s1igQXbfZdn7

Dün kediyi sahiplenen kişi kediyi tekrar sokağa bırakmış. Kedi de bulmuş benim aracı girmiş kaputun içine. Polislerle birlikte itfaiye çağırdık.

İtfaiye geldi, kediyi görüyoruz ama ulaşamıyoruz. Su döktüler kediye ama kedi radyatörün önünde her tarafında geziniyor inmiyor ya da kaçmıyor. Kedi sesi dinlettiler o da nafile. Araç Chevrolet Aveo yeni kasa bu arada. Araç alçak olduğu için altına da girilemiyor. Yani alt kısımda bir boşluktan elle yakalamak da mümkün değil. Ve sonunda itfaiye pes etti. Ve yine beni tatmin etmek için şöyle dediler: Buna yapıcak bir şey yok o çıkar kendisi oradan, biz arabana zarar veririz bu şekilde. Ve gittiler. Polis, itfaiye hepsi gitti. Ben tek başıma kedinin ciyaklamalarını dinliyorum. Yağmur yağıyor, bir yandan mahalleli kedi maması falan getiriyor arabanın altına atıyorlar belki gelir diye. Ama kedi çıkmıyor. Yaklaşık 1 saat civarı uğraştıktan sonra kediyi çıkaramadım. Hatta bir ara o kadar uğraştım ki kedi ön ızgaraya kadar geldi
Eve çıkıp araştırmaya başladım. Çekici çağırarak sanayiye çekilmesi ve orada artık ne sökülecekse sökülüp kedinin çıkarılmasına gerektiğine karar verdim. Ancak pazar günüydü. Ve bilirsiniz pazar günü sanayide açık yer bulmak neredeyse imkansızdır. Kaskomu aradım ve çekici istedim. Çekici gelmeden önce beni aradı. Geçmiş olsun, Allah daha büyük kaza vermesin diye cümleye başladı ki dur abi dedim ne diyorsun. Benim araca kedi girdi, çıkaramıyoruz bir türlü vs. diye durumu anlattım. Ve tanıdık ustası olup olmadığını bana yardımcı olamayacaksa gelmemesi gerektiğini söyledim. Birkaç yeri arayıp döneceğim dedi. Daha sonra Allah yüzüme güldü. Ustayı bulduğunu ancak pazar günü Kurtköy'den Kadosan sanayi sitesine gelip dükkanı açacağını bunun için de telefonda pazarlık yapmam gerektiğini söyledi. Ustayı aradım. Pazarlığımızı yaptık. 150 TL'ye hallederim dedi. Parayı önemsemiyordum. Kedicağızın bir an önce kurtulmasını istiyordum oradan.

Araç sanayiye çekildi, usta geldi ve ön ızgara sökülerek çıkarıldı. Ancak yine bir sorun vardı. Kediyi şimdi ne yapacaktım? Ustaya hikayemi anlatınca acıdı, zaten çok duygulandı kediyi çıkarana kadar. Başkası olsa aracı çalıştırır giderdi bakmazdı bile dedi. Vicdanım el vermezdi abi dedim. O da kediyi sahiplenmeye karar verdi. Benim burada yerim var, ona elimden geldiğince bakarım dedi. Aracı topladıktan sonra gittim kediye mama ve süt aldım. Ustanın dükkanında yerini yaptık. Daha sonra ayrıldık kediyle.

Ve usta benden sadece 50 TL aldı. Arabanın antifirizi azalmıştı onu da ekledi sağolsun.

Kediyi çıkardıktan sonra kalan son fotoğraf:Biraz uzun oldu ama başımdan geçen bi trajikomik hikayeyi paylaşmak istedim.
[deleted]
Arkadaşlar Merhaba,

Aralık ayında bir kaza geçirdim. Çok bir şey yoktu araç yürür durumdaydı ve kaput + ön tamponda hasar vardı. Neyse aracı kaskonun anlaşmalı olduğu servise bıraktım. Tamir sonrası aracı aldığımda herhangi bir sorun yoktu.

Kaputun hasarlı hali:
İşlem sonrası aldığımda herhangi bir sorun yoktu. 4 ay sonra ise böyle bir sorun oluştu. Sanki boya attı işlem gören noktada. Nasıl oldu anlamıyorum. Güneş yanığına da benziyor.

Foto:

İşin peşini bırakmayacağım tabii, kaskoyla görüştüm talepler oluşturuldu. Araç incelenecek. Ve muhtemelen servise girecek, gelişmeleri burdan aktarırım.

Konuyu açma sebebim, bunun nasıl olabilmiş olacağı hakkında bilgi sahibiyseniz paylaşmanız. Bir de tavsiye olarak fazla tramer yazılsın, aracınız geç teslim edilsin ama mutlaka yetkili serviste yaptırın aracınızı. Benim hakkım olmasına rağmen özel serviste yaptırarak hataya düştüm.
Kullanıcı bazlı veri paylaşımı ile en uygun benzin, dizel ve otogaz fiyatlarını, en yakın istasyonları, sevdiğiniz kahve markalarını, en temiz istasyonları, en geniş market opsiyonları ile farklı yıkama türlerini, mescit, lastik tamiri gibi bir istasyondan bekleyebileceğiniz bilgileri bulabileceğiniz yeni bir yerli uygulama: BenzinLitre.

“İlk gördüğüm istasyona gireceğim” yerine “en doğru istasyona gireceğim” algısını oluşturmayı hedefleyen BenzinLitre, konumunuza en yakın akaryakıt istasyonlarını sıralıyor. Öne çıkan noktası ilgili istasyondaki akaryakıt fiyatlarını göstermesi olan BenzinLitre ile en uygun benzin fiyatı, dizel fiyatı ve LPG fiyatını görebilmek mümkün. Tüm akaryakıt seçenekleri için arama yapmanız mümkün. Aramayı yaptığınızda etrafınızdaki en ucuz benzinin satıldığı istasyonlara da bu şekilde ulaşmış oluyorsunuz. Uygulamada bulunan herhangi bir benzin istasyonuna tıkladığınızda fiyatların yanında istasyon ayrıntılarını da görüyorsunuz. İstasyonun açık olduğu saatler, market, restoran, tuvalet gibi özelliklerinin bilgisine de ulaşıyorsunuz.Uygun fiyatlı benzin bulmanın haricinde özellikler
BenzinLitre, kullanıcıya sadece uygun fiyatlı benzin hizmeti değil, bunun yanında birçok özellik daha sunuyor. Acil durumlarda en yakın istasyon, oto-lastik tamiri gibi bir ihtiyaçlarınızı karşılıyor, aynı zamanda gecenin bir vakti tüm marketler kapanmışken açık olan bir benzin istasyonunun marketi de ihtiyacınız olan acil bir şeyi bulmanızda size yardımcı oluyor.

Uygulamada benzin fiyatlarını, kitle kaynağı ile kullanıcılar belirliyor. Buna rağmen uygulama tarafının müdahale ettiği bir fiyat penceresi var. Benzine gelen zamlara göre de belirli müdahaleler de bulunabiliyorlar. “Onaylı istasyon” özelliği ile yakın zamanda istasyon sahiplerinin de belli ayrıcalıklar ile kontrol edebileceği bir yapıya geçileceğini de belirtiyorlar. Art niyetli kullanımlar durumunda sadece kullanıcının değil, kullandığı cihazların da engellemeyle karşılaşacağını hatırlatalım.BenzinLitre ile en ucuz benzinin nerede olduğunu öğrenin
İster İstanbul’da, isterseniz Ankara’da ya da Anadolu’nun herhangi bir şehrinde olun, her yerde kullanıma açık olan BenzinLitre ile en ucuz benzinin hangi istasyonda olduğunu öğrenebiliyorsunuz. Büyük markalar tavan fiyatı sabit tutarken, yerel oyuncularda çok rekabetçi fiyatları görmenin mümkün olduğu piyasada BenzinLitre kullanıcıları depo başına 50 TL’ye kadar tasarruf edebiliyorlar. Tasarrufların yanında kart kampanyalarının sadece belirli istasyonlarda değil, belirlenen şirketin tüm istasyonlarında geçerli olması da BenzinLitre için öne çıkan bir özellik olarak adlandırılabilir.

Uygulamada bulunan “Kazanmak için Katıl” bölümünde ise fiyat güncelleme ve yorum/rate yapan kullanıcılar puan kazanıyor. BenzinLitre’de bulunan Leaderboard sayesinde kullanıcılar oyunlaştırma ile hem puan kazanarak motive olacaklar hem de günlük 50 TL ücretsiz akaryakıt kazanma şansına sahip olacaklar. Halihazırda birkaç marka ile ücretsiz akaryakıt çekilişine sponsor olması için de görüştüklerini belirttiler.

Yurt dışında Gasbuddy ve Gas Guru gibi örneklerini gördüğümüz uygulamanın ülkemizde ise henüz bir muadili yok. Uygulama, bugüne kadar Hepsiburada, Rocket Internet ve Trendyol gibi e-ticaret firmalarında çalışan, son olarak Criteo Munich ofisinde kısa bir çalışmanın ardından, Criteo Türkiye ofisinin kurulma sürecinde pay sahibi olan Görkem Ünel tarafından bir ay kadar önce hayata geçirildi ve şimdiden 10 binden fazla kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılıyor. Görkem Ünel, BenzinLitre için Türkiye’nin ilk yapay zeka uygulama şirketi BRAIN MINDS teknolojisini kurdu. Şu an için tamamen BenzinLitre’ye odaklanan BRAIN MINDS’ın gelecek için farklı projeleri de mevcut.

Kamuya fayda sağlama amacıyla kurulduğunun altı çizilen BenzinLitre, kullanıcı tarafında daima ücretsiz olacak. BenzinLitre’yi iOS cihazlarınız için App Store, Android cihazlarınız içinse Google Play Store üzerinden indirebilirsiniz.

Kaynak:https://webrazzi.com/2018/03/23/uygun-fiyatli-benzine-ulastiran-yerli-girisim-benzinlitre/
Petrol ve dolarda yaşanan yukarı hareket nedeniyle benzin fiyatlarına bir zam daha yolda. PÜİS'in açıklamasına göre, benzinde perşembe veya cuma gününden geçerli olmak üzere fiyat artışı bekleniyor.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) tarafından yapılan açıklamada, "7-8 Kasım 2017 tarihlerinde motorinde fiyat değişikliği beklenmiyor. Benzin grubunda ise perşembe veya cuma gününden geçerli olmak üzere fiyat artışı beklenmektedir" denildi.

Fiyat artışının ne kadar olacağı konusunda ise henüz bir bilgi verilmedi.

Petrol ve dolarda yaşanan hareketlilik nedeniyle 30 Ekim'de benzine 12 kuruş, motorine de 18 kuruş zam yapılmıştı.

Benzinin litre fiyatı Ankara'da ortalama 5,53 TL, İstanbul'da 5.48 TL, İzmir'de ise 5.50 TL'den satılıyor.

Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük çaplı değişiklikler gösteriyor.

Kaynak:https://www.cnnturk.com/son-dakika-benzine-bir-zam-daha-geliyor


Geçmiş olsun şimdiden. 6 lira yolu göründü.
Selam herkese,

Bugün aracı park ettikten sonra plakanın yerinde olmadığını farkettim.

Emniyetten randevu alacağım ancak 4 günlük programın 4ü de dolu. Direk gitsem yardımcı olurlar mı?

Bir de kendi şubeme mi gitmeliyim, farklı bir trafik tescil şubesine gitsek oluyor mu?
Merhaba,

Arkadaşlar aracımda 195/65 R15 4 mevsim lastik var.

Aracın kullanım kitapçığında COMPORT 35 gösteriyor ben de ön arka 35 psi (2,4 bar) basıyorum. Ama ECO ön 43 / arka 38 psi gösteriyor. Aracın yakıtından şikayetçiyim. ECO olarak ön 43 arka 38 bassam bu durum değişir mi? Veya ECO'nun mantığı nedir COMPORT'un mantığı nedir bunu açıklayabilecek var mı? +'ları -'leri nelerdir?Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Arkadaşlar Merhaba,

Uzun süredir canımı sıkan bir durumu sizlerle paylaşmak istedim. Her gün trafik eşliğinde sabah karanlığında -tabiri caizse rush hour'da- işe gidip akşam karanlığında eve dönüyorum. Takdir edersiniz, sürekli farlar açık.

Aracım 2011 Chevrolet Aveo 1.4 LT HB

Trafikte aracımdan yüksek araçların (kamyon, özellikler servisler gibi) ve diğer çoğu aracın farları dikizden ve yan aynalardan yeterince rahatsız ediyor. Hep olan bir şey değil ama her gün en az 2-3 kere denk geliyorum.

Ama bunun sebebinin aracımın boyutlarından dolayı değil, diğer araçların far ayarsızlığından olduğunu düşünüyorum. Hemen her araçta artık günümüzde bulunan far ayar butonu (aşağıda paylaşıyorum) hep 0 konumunda en dik konuma bakacak şekilde bırakılıyor. Halbuki kullanım kitapçıklarında bu alan ile ilgili belirli kriterler vardır. Örneğin; araçta 2 kişi ve bagaj var ise 2 konumuna getiriniz gibi.Biraz araştırdım, forumda hiç dile getirilmemiş. Sizler bu duruma dikkat ediyor musunuz, yoksa sadece sorun yaşayan ben miyim merak ettim. Psikolojik tedavi alayım eğer öyleyse
Hakkında
Konum: İstanbul,Ümraniye
İlgi Alanları: İlgisiz...
Forum İmzası:
Yetenek, sükunet içinde ortaya çıkar. Karakter ise dünyanın fırtınaları içinde.
Forum İkinci El İmzası:
Ürün ile ilgili bir sorunuz var ise bunu ürünü satın almadan önce sorunuz. Satın aldıktan sonra sorulan soruların bir önemi kalmamakta ve iade vb. durumlar ortaya çıkmaktadır.
Tüm sattığım 2. el, kullanılmış, yeni, kutusuz, kullanılmamış vs tüm parçalar 15 takvim günü garantilidir. Fiziksel hasarlar garanti dışıdır, garanti ile ilgili tüm ulaşım vb masraflar alıcılara aittir.
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 12 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 2 yıl
Mesaj Sayısı: 1.487
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 5.572
İkinci El Bölümü Mesajları: 65
Konularının görüntülenme sayısı: 406.877 (Bu ay: 1.124)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1.342 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.