Şimdi Ara

Amazon.com Alışveriş tecrübesi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.899
Cevap
133
Favori
400.463
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selam arkadaşlar bir çok siteye bakmama rağmen kimsenin amazon.com'dan alışveri yapmadığı yaptı isede tecrübelerini paylaşmamış ben bu konuda çok sıkıntı çektim google aramalarında bir bilgiye raslamadım bu hafta gerçekleştirdiğim olayları tecrübe ile paylaşmak istiyorum bilmeyenler yada google'dan araştıranlar için bilgi paylaşımı olur hemde

Öncelikle amazon.com'dan ürünü almaya çalıştığınızda birden fazla satıcı olduğunu ve fiyatının her birisine göre değişiklik gösterdiğini unutmayın birisinde fiyat 120$ iken diğerinde 100$'olabilir bu sizin ürünün aynı olmadığı değil sadece satış fiyatının farklı olduğundadır herkez kafasına göre bir fiyat biçe biliyor birde fiyatlar arada bir değişe biliyor bunu unutmayın ben cihazı alırken 120$'a satıyorlardı kredi kartındaki bir sorun yüzünden bir hafta bekledim bu sefer ürünün fiyatı 112$ oldu bende 112$'dan aldım böylede acayip birşeyi var amazon.com'un

Ürünleri sipariş ederken çoğu kişinin hatasıda budur herşeyi yaptım ama adres bölümünde hata verdi şimdi ürünlerin altında sadece kendi ülkelerine yada ülkeler arası satış tabiri vardır ona dikkat edin eğer "Domestic shipping rates " yazılı bir ürünü almak istiyorsanız Turkiye'ye göndermeyecekleri için adres bölümünde hata alırsınız bu yüzden "International & domestic shipping rates" seçeneği olan ürünü alacaksınız :)

Bu arada unutmamanız gereken en önemli şey Turkiye gümrük kurallarına göre 75 euro üstü bütün ürünler gümrüğe tabi olacaktır ve vergisini ödemek zorunda kalacaksınız neyse kaldığımız yerden devam edelim şimdi kişi size amazon.com üstünden bir takip numarası zorunlu olarak verecektir bunu gönderdiği posta servisi yada kargo sisteminden takip edebilirsiniz genelde usps amerikan posta servisi üstünden ürünleri gönderiyorlar bunun yurt dışı takibini usps'den türkiye takibini ptt yurt dışı koli takibinden ediyorsunuz ben ürünü getirtirken usps ürün Türkiyede derken ptt amerikadan doğruca avusturyaya gitti demişti ve kayboldu diye çok üzülmüştüm aslında ptt'nin hatasıymış bir çok telefon görüşmesi yapmama rağmen böyle bir kargo yok bile dendi ama adamların dünyadan haberi yok kargo bir kaç gün sonra tekrar ortaya çıktı :) ayrıca en önemli etken ise amazon.com'dan gelen ürün süresinin değişmesi benim ürünüm tam 1 ay sonra geldi kimisine 2 ay içerisinde gelirken kimisine 1 hafta içerisinde geliyor bu tamamen şansınıza kalmış birşey :)

Evet ürününüz Türkiye'ye giriş yaptığını gördünüz şimdi acele etmeyeceksiniz kargonuzu internetten takip edeceksiniz benim dağıtımımı Türkiye'de ptt yaptığı için şöyle bir ibare çıktı

Yurt Dışı Kabul Kaydı Yapıldı - İstanbul (AVR-GÜMRÜKLÜ) BU ibare kargonuz Türkiye'ye girmiş ama gümrük işlemlerine tabi olacak demektir şimdi aklınız karışmasın gümrüğe takılan ürünü almak için takıldığı yere gitmenize gerek yoktur herkez ürünü istanbula gidip alacağını sanıyor aslında öyle değil ürün sizin yaşadığınız şehrin gümrük işlerine bakan yere gönderilir bu yüzden acele etmeyin

Sonra Torbaya Eklendi - İSTANBUL(AVR)(GÜMRÜKLÜ) yazıcak buda sizin bulunduğunuz şehre kargolanması için aktarıldı demektir

Gönderinin Geliş Kaydı Yapıldı - ANKARA(ANKARA KİM) Bu ibare ben Ankarada yaşadığım için kargomun Ankaraya gönderildiğini ve orda bulunduğunu gösteriyor

Gümrükte Tutuluyor - ANKARA(ANKARA KİM) En önemli yer burasıdır bu ibareyi görmeden sakın gümrüğe gitmeyin boşuna gitmiş olursunuz ne zaman ki Gümrükte Tutuluyor - ANKARA(ANKARA KİM) yazıyorsa o zaman bilinki ürününüz gümrük bölümüne aktarılmış ve orda incelenip sizin almanızı bekliyordur bu süre zarfında evinize bir bildiri kağıdı gelecektir isterseniz bunu beklemeden'de sadece ürünün (tracking) takip numarası ve en önemlisi alışveriş yaptığınız siteden ödeme bilgisini ayrıca kredi kartınızdan bu alışverişi gösteren bir dökümü (bilgisayar çıktısıda olabilir) yanınıza alınız aksi taktirde gümrükte çok para ödersiniz ama bu dediklerimi alıp giderseniz sorun yaşamadan ürüne ödediğiniz fiyatı gösterip bunun % kısmını hemen hesaplata bilirsiniz

Ben 127.49$'lık bir ürün aldım kargo ücreti 39.99$ eklendi 167.48$ ödemiştim eğer bildiri kağıdını götürmeseydim kargo ücretini çıkartmadan 167.48$'ın %20'sini hesaplayıp bana ödeteceklerdi ama ben ödeme kağıtlarımı kredi kartı extre çıktısını gösterip 127.49$'ın %20sini ödedim 46Tl falan tuttu birde ürünü alırken sizden 2Tl 10 kuruş gibi bir damga vergisi, gümrüğe sunma ücreti toplam 2.10Tl alıyorlar

Vezneye ödediğim vergi parası makbuzu

Buda laf olsun diye bizden aldıkları damga parası :)

Bazı önemli bilgiler vermek istiyorum öncelikle kargonuz hiç bir gümrük çalışanı tarafından çok acil durumlar dışında kargonuzda silah bomba gibi şeyler olmadığı sürece siz yokken açamaz yanınızda açılır incelenir ona göre extre birşey varsa fiyat olarak size döner bunu unutmayın.
    Yeni gümrük kurallarını mutlaka öğrenin aksi halde ödeyeceğiniz ücrette alacağınız üründe'de sorun yaşarsınız

bu konu bilgilendirme amaçlı açılmıştır Amazon.com Turkiye'ye ürün göndermiyor diyen arkadaşlar artık öğrensinler ki Turkiye'ye ürün gönderiyor ve gerçekten ebay'dan bile ucuz bir site herkeze kolay gelsin

• Teşekkürler.Verdiğin bilgiler için.Çok yararlı oldu.Bende alışveriş yapacağım bu amazondan.bana yardımcı olabilirmisin.ozel mesajla gönderirmisin adresini.
  • dostum atlamış olabilirim yada dikkatimden kaçmış da olabilir ancak zaten sizin aldiginiz ürün 75 euro altı oldugu icin yüzde 20 'yi neden ödediniz yoksa 127 küsür dolar 75 euro'dan büyük oldugu yani birkaç dolar icin mi yüzde 20 vergi odediniz ? ..Eğer öle ise neden daha en baştan satıcıya bunu bana 100-110 dolar arası gösteremez misin demediniz merak ettim simdi ?
  • Çok teşekkür ederim çok faydalı oldu. Sormak istediğim bir soru var amazon.com dan aldığımız ürünlerin shipping adı altında yaptığımız ödemelerin dışında ayrıca kargo ücreti ürün tesliminde alınıyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: streamin

dostum atlamış olabilirim yada dikkatimden kaçmış da olabilir ancak zaten sizin aldiginiz ürün 75 euro altı oldugu icin yüzde 20 'yi neden ödediniz yoksa 127 küsür dolar 75 euro'dan büyük oldugu yani birkaç dolar icin mi yüzde 20 vergi odediniz ? ..Eğer öle ise neden daha en baştan satıcıya bunu bana 100-110 dolar arası gösteremez misin demediniz merak ettim simdi ?

dostum artık yemiyo o tür muhabbetler. gümrük memurları genelde uyanık adamlar. girip ebaydan amazondan bile aldığınız ürünü araştırıyolar.
    bu arada konuya bi ekleme yapayım. eğer amazondan bi ürün almak istiyosunuz. fiyatı cazip vs. ama tr ye göndermiyo. bazı siteler var(komisyon alanıda var almayanaıda var) size amerikadan bi adres veriyolar. ürünü oraya kargolatıyosunuz. onlar sizin adresinize kargoluyo. komisyon almayanda ufak bi kar alıyo tabiki. bu arada gönderilerinizi usps değilde fedex ups gibi kargo şirketleriyle yaptırırsanız bu şirketlerin kendi bünyelerinde gümrük görevlileri var. gümrüğe takılmayacak ürünleri bile gümrüğe sokup sizden ürünü alabilmeniz için fena paralar alabiliyolar. bu yüzden gönderilerinizde usps (ulusal posta servisi) ni seçin. biraz daha geç gelir ama gümrük işlemleri arkadaşın anlattığı gibi kolay olur. mesela usp ile gelipte takılan bi kargoyu istanbuldan almanız gerekir. ama usps ile gelen kargo ilinizin gümrük müdürlüüne kadar gelir. usp de ordino ücreti depo ücreti diye 150 tl nin üzerinde meblağ öderken usps(ptt) de sadece ürünün (avrupadan gelen için %18 amerika için %20) vergisini öder alırsınız. bide damga parası felan işte.

• Benim soruma da bir cevap lütfen :)
  • Takip.
    Bilgileri için çok eşekkürler. Bir çok kez ebay gibi yerlerden alış veriş yapmama rağmen gümrük olayını çok merak ediyordum..

Bu arada bende amazondan bir kere alışveriş yapmak istemiştim. Yabancı dilim olmadığından tam anlamamışım demekki. Kargo ücreti problemi yaşamıştım. Kredi kartımdan daha yüksek bir meblağ çekmeye çalışmıştı nasıl iptal ettirdim tam hatırlamıyorum ama sanırım alış işleminden bir süre cayma hakkı vs var sanırım oradan iptal ettirmiştim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: adilekli

Benim soruma da bir cevap lütfen :)

normalde kargo ücretini peşin veriyosun. ürün gümrüğe takılmazsa bi daha ücret ödemiyosun. fakat ptt ile gelirse 2-2,5 tl gibi bi damga pulu vergisimi ne ödüyosun
  • teşekkürler benımde almak istedigim bir kac ürün vardı
  • Çok teşekkür ederim cevabınız için.
  • Daha uygun shipping ücretleri için amazon.com yerine amazon.co.uk adresini kullanabilirsiniz. Buradaki satıcılar Amerika yerine genellikle Avrupa'dan gönderiyorlar.
  • Standard Shipping'de kargo takip numarası verilmiyormuş doğru mudur?
  • ArkadaÅŸlar lütfen yardımcı olun bende amazon.com'dan Asus G75V Laptop sipariÅŸ etmeyi düşünüyorum Türkiye'de usps servisinde alırken çok sorun yaÅŸarmıyım birde laptop un fiyatı 2285$ ne kadar vergi öderim %20 mi %25 mi lütfen yardımcı olun teÅŸekkürler .
  • quote:

Orijinalden alıntı: Beckham_1984

Arkadaşlar lütfen yardımcı olun bende amazon.com'dan Asus G75V Laptop sipariş etmeyi düşünüyorum Türkiye'de usps servisinde alırken çok sorun yaşarmıyım birde laptop un fiyatı 2285$ ne kadar vergi öderim %20 mi %25 mi lütfen yardımcı olun teşekkürler .

Klavye sorunu nedeniyle tam anlaşılamamış olsa da, bu kadar yüksek bedelli bir ürünü kargo yoluyla almanızı önermediğim gibi, kesin bilmemekle beraber 1500 dolar üzeri ürün için ithalatçı belgesi isteniyor.
  • Amazon dan bende 10 eylul de bır telefon kılıfı sıparıs verdım.11 eylulde usps ıle gonderıldıgıne daır maıl aldım ve takıp kodu yazılıydı fakat usps nın sıtesınden bakınca urunle ılgılı herhangı bır bılgıye ulasamıyorum satıcıyla ıletısıme gectım urununuzum ozel bır gonderı seklınde gonderıldıgı ıcın takıp edemezsınız o sıteden dedı ve sureklı olarak 8-21 ıs gunu ıcerısınde elıme ulasıcagını soylemekte.Ptt nın sıtesınde de herhangı bır gırıs gozukmuyor o sıparıs koduyla ılgılı.Kıllanma durumu oldu bıraz kargo takıbındekı numaranın sıteden gorunmemesıyle ılgılı olarak.21 gun sonunda elıme ulasmazsa eger ne gıbı bır hak ıddaa edebılırım bılgılı arkadaslar yardımcı olabılırmı yoksa soguk sumu ıcmelıyım.Daha onceden ebay uzerınden alısverıs yapan arkadaslarım oldu urunlerı geldı sorunsuz bır sekılde ama benım ılk alısverısım bıraz tecrubesızım.Satıcınında feedback ı yuksek bu arada hehangı bır gondermeme falan olmamıs yorumlarda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Teufel

Amazon dan bende 10 eylul de bır telefon kılıfı sıparıs verdım.11 eylulde usps ıle gonderıldıgıne daır maıl aldım ve takıp kodu yazılıydı fakat usps nın sıtesınden bakınca urunle ılgılı herhangı bır bılgıye ulasamıyorum satıcıyla ıletısıme gectım urununuzum ozel bır gonderı seklınde gonderıldıgı ıcın takıp edemezsınız o sıteden dedı ve sureklı olarak 8-21 ıs gunu ıcerısınde elıme ulasıcagını soylemekte.Ptt nın sıtesınde de herhangı bır gırıs gozukmuyor o sıparıs koduyla ılgılı.Kıllanma durumu oldu bıraz kargo takıbındekı numaranın sıteden gorunmemesıyle ılgılı olarak.21 gun sonunda elıme ulasmazsa eger ne gıbı bır hak ıddaa edebılırım bılgılı arkadaslar yardımcı olabılırmı yoksa soguk sumu ıcmelıyım.Daha onceden ebay uzerınden alısverıs yapan arkadaslarım oldu urunlerı geldı sorunsuz bır sekılde ama benım ılk alısverısım bıraz tecrubesızım.Satıcınında feedback ı yuksek bu arada hehangı bır gondermeme falan olmamıs yorumlarda.

ödemeyi paypal ile yaptıysan 21 gün sonra ürün eline ulaşmadığından iade talebinde bulun

• quote:

Orijinalden alıntı: pmdas

quote:

Orijinalden alıntı: Teufel

Amazon dan bende 10 eylul de bır telefon kılıfı sıparıs verdım.11 eylulde usps ıle gonderıldıgıne daır maıl aldım ve takıp kodu yazılıydı fakat usps nın sıtesınden bakınca urunle ılgılı herhangı bır bılgıye ulasamıyorum satıcıyla ıletısıme gectım urununuzum ozel bır gonderı seklınde gonderıldıgı ıcın takıp edemezsınız o sıteden dedı ve sureklı olarak 8-21 ıs gunu ıcerısınde elıme ulasıcagını soylemekte.Ptt nın sıtesınde de herhangı bır gırıs gozukmuyor o sıparıs koduyla ılgılı.Kıllanma durumu oldu bıraz kargo takıbındekı numaranın sıteden gorunmemesıyle ılgılı olarak.21 gun sonunda elıme ulasmazsa eger ne gıbı bır hak ıddaa edebılırım bılgılı arkadaslar yardımcı olabılırmı yoksa soguk sumu ıcmelıyım.Daha onceden ebay uzerınden alısverıs yapan arkadaslarım oldu urunlerı geldı sorunsuz bır sekılde ama benım ılk alısverısım bıraz tecrubesızım.Satıcınında feedback ı yuksek bu arada hehangı bır gondermeme falan olmamıs yorumlarda.

ödemeyi paypal ile yaptıysan 21 gün sonra ürün eline ulaşmadığından iade talebinde bulun

Site üzerinden yaptım.

• Arkadaşlar kargo nasıl oluyor peki, ne kadar tutuyor yani? Shipping'ler yazıyor sitede ama mesela 16,99 diyor, her yere mi 16,99?
    Bir de almak istediğim ürün 99$ ve şuanki kura göre 76,725€ ediyor. 2 € için o farkı alırlar mı?
  • Benim merak ettiğim gümrük parasını nerede nasıl ödeyeceğiz?
    Ben balıkesirde oturuyorum mesela nereye gidip bu parayı ödemem gerekicek?
  • Yaşadığınız şehrin gümrük yeri vardır genelde ptt'nin genel müdürlüklerinin içerisinde oluyor ordan işinizi halledeceksiniz
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.