Şimdi Ara

Altyazı okuma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
3.076
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar ben yabancı dizilerde altyazı okumakta zorlanıyorum sorun hız da degil sanki ben altyazıyı içimden okurken dizinin sesiyle altyazı karışıyor ve okuduğumu anlayamıyorum.

Eskiden gayet rahat okurdum ama bu sorun 5-6 gündür var ve tüm dizi zevkim kayboldu. Siz okurken nasıl bi teknik kullanıyosunuz mesela adam duraklayarak konuşuyorsa altyazıyı da mı duraklayarak okumalıyım

• İlk kez böyle bir sorun gördüm diyebilirim.

Kendi açımdan cevap verecek olursam ben vurgulama falan yapmıyorum, öyle dümdüz okuyorum altyazıyı... Altyazı çok uzunsa durdurup, altyazıyı okuyup devam ediyorum.
  • Çok ilginç bir durum.Bazen monitör küçükse benimde okumada problemim olabiliyor.Ama anlamamak acayip.

Hızlı bir şekilde okuyup geçin altyazıyı adamın konuşmasına göre değil :)
  • Bazı anladığım kelimeler de altyazıya bakmam zaten. Ama altyazıya baktığınız zaman kişinin vurgusuna, ses tonuna göre okumayın. Gözlerinizle düz geçip okuyun. Anlamanız daha kolay olur.
  • Altyazı okumak İngilizcenizi geliştirir.
  • Hızlıca okuyup geçmek en iyisi. Diğer türlü yazıyı kaçırma riski oluyor.
  • Teşekkür ederim bi de dümdüz okuyayım bakayım
  • Hiç böyle bir sorun görmedim ama şöylebir çözüm önerebilirim okurken içinden seslendirmeyi kes.
  • Sorunum anlamamak değil tam olarak tabiki anlıyorum ama sesle benim sesimin karışması gibi sanırım şu an daha iyi
  • Altyazılı izlerken kelimeleri kalıp halinde okuyorum.Kelimelere takılmadan geçip Normal okumaya göre çok daha hızlı anlaşılıyor.Okuyup hemen diziye/filme geçiyorum.

Benim tavsiyem hızlıca alt yazıyı geçip diziye dönmen.Vurgulamayla hiç uğraşma anladıgin gibi kalsın.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben ikisine birden bakıyorum - hareketleri altyazı ile ilişkilendiriyorum.. Bence biraz daha öneriler gibi okursan alışırsın.
  • Ben Dizi/Film izlerken altyazilari ayri okumaya calismiyorum bir butun olarak goruyorum , okumadan gordugumu anliyorum nasil anlatsam bilemedim simdi , altyazi okurken filmmi takip etmeyi birakiyor sanirim bazilari ilginc

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Okuma gör yeter. Ciddiyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: PetrovaFire

Okuma gör yeter. Ciddiyim

Katılıyorum, hızlı okuma programlarına bakabilirsin önemli olan iç sesi kesmek sadece görmek.
  • Evet ben de bunu keşfettim hem daha hızlı anlayıp hemen diziye dönebiliyorum hem de içimden seslendirmediğim için sesler karışmıyor
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.