Binbaşı
15 Şubat 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
65 üye
Görüntülenme
Toplam: 700 (Bu ay: 3)
Gönderileri
Geçen yıl açtığım 2019 Girişliler konusunda DH Forum'dan 110 kişi vardı. Buradan Whatsapp grubu oluşturup e-kayıt, ders seçimi, EPE gibi önemli tarihlerin paylaşılacağı bir ortam oluşturmanın gerektiğini düşündüğümden dolayı bu konuyu açtım.
https://www.metu.edu.tr/

Not: Konu güncellenecektir.

WP grubu linki: 'https://chat.whatsapp.com/FDdRWEsy8gPGN3KreQetbJ'
Uyarı: Linke girmek için tırnak içini seçip sağ tıklayıp "... adresine git" kısmına gidin. Yalın halde unsuported browser hatası veriyor.
Başlığın bu kadar uzun olduğuna bakmayın, aslında basit bir Excel dosyasından başka bir şey değil. Sıralama tahminleri yapılırken, geçen yılın verilerini kullanarak Excel üzerinden lineer (aslında polinomik) regresyon metodu ile, bu yıl olası sıralamayı hesaplayan bir sistem oluşturdum. Ancak standart sapma ve geçen yılın yığınsal verilerinde, veri gruplarının aralığının 20 puan olması gibi dezavantajlar, bu metodun keskinliğini büyük ölçüde köreltiyor. Eğer herhangi bir hata,kusur veya "bug" görürseniz bilgilendirmeyi unutmayın.
https://github.com/keremio/tytaytsiralamatahmin
https://drive.google.com/file/d/1noTRCITv-8MQ7ZVN7oBFPIODfIe4VshC/view?usp=sharing


Başkomutan Mustafa Kemal, 26 Ağustos sabahı Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa (Çakmak), Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa (İnönü) ile muharebeyi yönetmek üzere Afyonkarahisar sınırlarında kalan Kocatepe'de yerini aldı.

Topçu ateşleriyle şafak vakti başlayan harekatın devamında Türk askeri, sabahın ilk ışıklarıyla hücuma geçip Tınaztepe'yi ele geçirdi ve Belentepe ile Kalecik Sivrisi'nden düşmanı uzaklaştırdı.

Taarruzun ilk gününde 1. Ordu birlikleri, Büyük Kaleciktepe ile Çiğiltepe arasında 15 kilometrelik alanda, düşmanın birinci hat mevzilerini ele geçirdi. 5'inci Süvari Kolordusu, düşman gerilerindeki ulaştırma kollarına başarılı taarruzlarda bulundu, 2'nci Ordu ise cephede tespit görevini aksatmadan sürdürdü.

Türk ordusu, 27 Ağustos sabahı yine bütün cephelerde yeniden taarruza geçti ve aynı gün Afyonkarahisar, 8'inci Tümen tarafından düşman işgalinden kurtarıldı. 28 ve 29 Ağustos'ta başarıyla sürdürülen taarruz, düşmanın 5'inci tümeninin etkisiz kılınmasıyla neticelendi.

29 Ağustos gecesi durum değerlendirmesi yapan komutanlar, hemen harekete geçilip taarruzun kısa sürede sonuçlandırılmasında hemfikir oldu ve planın 30 Ağustos'ta aksamadan uygulanması için gerekli önlemler alındı.

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Türk Ordusu'nun Kurtuluş Savaşı'nda kazandığı en önemli zaferin arifesinde, 30 Ağustos sabahında şimdi belde olan Kütahya'nın Altıntaş ilçesine bağlı Zafertepe Çalköy'de birliklere taarruz emrini verdi.

O'nun bizzat yönettiği Dumlupınar'daki meydan muharebesinde kahraman Mehmetçik, Yunan birliklerini Allıören, Keçiler, Kızıltaş deresi yolunun iki yanında tamamen sarıp imha etti. Kızıltaş deresi bölgesinde açık kalan alandan bazı Yunan birlikleri, General Trikopis, General Diyenis ve birçok Yunan komutanı kaçtı.

Büyük Zafer'in ertesi günü, 31 Ağustos'ta Zafertepe Çalköy'de bir evin bahçesindeki kırık kağnının üzerine muharebe alanlarının haritasını koyan Başkomutan Mustafa Kemal, Fevzi Paşa ve İsmet Paşa ile durum değerlendirmesi yaparak Yunanlıların yeniden savunma düzenine geçmesini önlemek ve onları mağlup etmek için İzmir'e girme görüşünde birleşti.

Mustafa Kemal Paşa, Büyük Zafer sonrası 1 Eylül'de Dumlupınar'da, Batı Cephesi'ndeki tüm subay ve erlere okunmak üzere yayımladığı bildiride, şu ifadelere yer verdi:

''Türkiye Büyük Millet Meclisi Orduları, Afyonkarahisar-Dumlupınar Büyük Meydan Muharebesi'nde, zalim ve mağrur bir ordunun temel varlığını inanılmayacak kadar az bir zamanda yok ettiniz. Büyük ve seçkin ulusumuzun fedakarlıklarına layık olduğunuzu kanıtladınız. Sahibimiz olan büyük Türk ulusu, geleceğine güvenmekte haklıdır. Savaş alanlarındaki başarı ve fedakarlıklarınızı yakından görüp izliyorum. Ulusumuzun size olan övgülerinin iletilmesine aracılık etme görevinin arkasını bırakmayacak, sürekli olarak yerine getireceğim. Ödüllendirme için Başkumandanlığa öneride bulunulmasını, Cephe Kumandanlığına buyurdum. Bütün arkadaşlarımın, Anadolu'da daha başka meydan muharebeleri de verileceğini göz önünde bulundurarak ilerlemesini ve herkesin akıl gücünü ve yurtseverliğinin kaynaklarını kullanarak, yarışmayı bütün gücüyle sürdürmesini talep ederim. Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri!''

27 Ağustos'ta Afyonkarahisar, 30 Ağustos'ta Kütahya'nın kurtuluşunu 1 Eylül'de Gediz, 3 Eylül'de Emet ve Tavşanlı'nın kurtuluşları izledi, 9 Eylül'de İzmir'de Yunan Ordusunu denize döken Türk ordusu, Mustafa Kemal Paşa'nın emrini büyük bir başarıyla yerine getirdi.
Geçen yıllarda yayınlanırdı X öğrencimiz Y'ye yerleşti diye bu yıl aradan 20 gün geçmesine rağmen pek yayınlayan göremedim.
Sizce neden?
Yerleştirme sonuçları açıklandığına göre burada toplanabiliriz.
Whatsapp grubumuza ulaşmak için:https://www.whatsapp.com/unsupportedbrowser
ODTÜ'nün web adresi:https://www.metu.edu.tr/ORTA DOĞU TEKNİK ÜNIVERSİTESİ 2019 GİRİŞLİLER


Mühendislik Fakültesi
https://muhfd.metu.edu.tr
Elektrik-Elektronik Mühendisliği
heimat.los
personalcomputer
Stewartteoremi
kamkamanege
Lord Henry
pencilsharpener
Mkurt5000
suluman52

Bilgisayar Mühendisliği
ryunxd
Dgd1
LordGrindelwald
curcubaran1856
sibersuçbotu
xLiterary

Makine Mühendisliği
Mountanıistan
atbaşlı
RottingInVain
plassboy1
Captain spider
Dayyumson
pezewang

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği
kozmos1616

Havacılık ve Uzay Mühendisliği
jiijiify
düştükbeabi
taslan30
yag1z41

İnşaat Mühendisliği
arceon
durmz

Jeoloji Mühendisliği
Kozmonot.

ktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
http://feas.metu.edu.tr
İktisat
DpBy
Mr. Robot34
Valkyrimon
doxxii
ssttdd
MezunEA

İşletme
affetmeyici0637
gelirmiacaba

Mimarlık Fakültesi
https://arch.metu.edu.tr
Mimarlık
hatriomunsigra
birdolarınpiramidi

Şehir ve Bölge Planlama
gargoylelf

Fen-Edebiyat Fakültesi
http://fef.metu.edu.tr/
Tarih
YKSBİRİNCISIOLACAKADAM

İstatistik
Cares_X
tudji
Bilemedimkiben
Toujours Pur

Biyoloji
TomininAnnesi

[iFizik
Kose81

Matematik
CelticPhysic
hmdkrc
TheiaX

Kimya
Daredevil7
Hz. Thor

Psikoloji
gkhn09

Eğitim Fakültesi
https://fedu.metu.edu.tr
İngilizce Öğretmenliği
Berkham
elgoog0201
Sayisalda 1597'ciyim.
Buyuk ihtimalle ODTU EE olur fakat EE siralamalari degisebilir gibi gorunuyor, siralamalar yukselebilir, bu gibi nedenlerden dolayi farkli programlara yerlesme ihtimali ortaya cikiyor.

Not: BOUN Makine 1587
ODTU EE 2267
Sayın forum üyeleri ve değerli ziyaretçiler,
Forum üyelerinin yoğun isteği üzerine; önerilerde bulunmak, paylaşmak ve paslaşmak için tavsiye konusu açtım.
Sınav sonucu:


Kullandığım yayınlar:
Acil Matematik TYT-AYT Soru Bankalari
Raunt Matematik SB
Limit Matematik (TYT) SB
Acil Matematik Problemler Denemeleri
Karekok AYT Geometri (TYT icin de kullanilabilir)
Supara TYT

Fizik, Kimya, Biyoloji icin Endemik Fen Denemeleri+Raunt+Supara SB+Limit SB+YouTube'deki denemeler+Karekok TYT denemeleri+Adini hatirlamadigim bir yayinin denemeleri

Turkce icin Limit+Raunt+Altin Anahtar+Karekok TYT

Tarih, Cografya, Felsefe, Din icin Endemik TYT+Cografya ve Felsefe icin Palme SK (Felsefe'nin Din, Bilim, Ahlak vs.) +YT Denemeleri

Genel denemeler icin Hiz ve Renk+Krallar Karmasi+Raunt+Fen Bilimleri Kurumsal+Test Okul+Limit Kurumsal+Seri Yayinlari

Matematik icin Acil Matematik+Raunt+Limit+Apotemi
Fizik icin Supara+Raunt+Apotemi
Kimya icin Karekok Organik Kimya+Limit+Raunt+Palme Organik Kimya+Supara
Biyoloji icin Supara+Limit+Raunt+Palme Biyoloji B.

Kisaltmak gerekirse
TYT icin bolum denemeleri+genel denemeleri kullanin, Turkce ve Matematik icin soru bankasi kullanabilirsiniz.
AYT icin matematikte 345+Acil gibi yayinlari ve Karekok'u kullanabilirsiniz. Fen bilimlerinde Palme kullanın. Proje odevi olarak hocalar veriyordu. Hatta edebiyat, tarih ve cografyada da kullanin. (EdbSos1)
Ayrica genel olarak Karekok AYT denemelerini onerebilirim.

Surec:
Liseye basladigim gunden beri duzenli calismaya calisan biriydim. Okul bize her yil deneme yapiyordu. 11. sinifin basinda YGS denemesi olduk okulca, genel olarak sonuclar soyleydi:
TR 28,75
SOS 27,5
MAT 38,75
FEN 31,25
133 dogru 27 yanlis 126,25 net cikmisti (TYT'de 94 net civari) sonra 11. sinif denemeleri olduk.
Genelde denemelere giriyordum. YKS'ye ozel olarak hazirlanmaya 11. sinifin ocak ayinda ozel kursa kaydolmayla basladim. Sene sonunda 2018 TYT'yi cikti alip cozdum ve 98,75 net yaptim. Yaz ayinda AYT Matematik+TYT FKB+Turkce+Sosyal calistim. Eylul ayinda ilk denemede sonuclar soyleydi:


Ilk Turkiye Geneli sinavinda da su sonucu almistim:


Not: ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümüne yerleştim.
TYT 115-116,25
AYT 72,5-73,75 SAY/70,25-71,25 EA
OBP 98

Gecen yilin sonuclarina gore Bogazici Bilgisayar'a girme ihtimalim var fakat giremezsem esit agirliktan tercih yapmali miyim yoksa sayisalda diger universitelere ve/veya bolumlere (Endustri, Elektrik, Makine, Kimya; ODTU, ITU, YTU vb.) mi bakmaliyim? (Bogazici Iktisat/Isletme dusunuyorum)
...
İzmir'de, 16 yaşındaki Bora Aşçılar, 1.03 promil alkollü sürücünün kullandığı otomobilin çarpması sonucu öldü.
Bora'nın yola fırladığı belirtilerek asli kusurlu bulunması üzerine, sürücü serbest bırakıldı. Duruma tepki gösteren baba Osman Aşçılar, "Pırlantamı alıp götürdüler. Oğlumu daha toprağa vermeden, sürücü serbest bırakıldı. En acısı da bu" dedi.
Geçtiğimiz cuma akşamı Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda yaşanan kazada, lise 2'nci sınıf öğrencisi Bora Aşçılar, gitar kursuna gitmek için yolun karşısına geçmek istediği sırada, Mehmet Emrah K. yönetimindeki otomobilin altında kaldı.
Kaza sonrası kalbi duran Aşçılar Dokuz Eylül Üniversitesi'ne kadar kalp masajıyla yaşama döndürülmeye çalışıldı. Hastanede acil ameliyata alınan talihsiz genç, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
Kazadan sonra polis tarafından gözaltına alınan Mehmet Emrah K.'nın 1.03 promil alkollü olduğu saptandı.

BİLİRKİŞİ RAPORU KURTARDI

İfadesinde, yayanın aniden önüne fırlaması üzerine çarptığını ileri süren sürücüyü, bilirkişinin raporu kurtardı. Bilirkişi raporunda, Bora'nın asli kusurlu, alkollü olan sürücünün ise tali kusurlu olduğu belirtildi. Bu rapor üzerine, adliyeye gönderilen sürücü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Talihsiz Bora ise cenaze töreninin ardından toprağa verildi.

BABA BELEDİYEYE DE TEPKİLİ

Osman Aşçılar, "Olay yerinde fren izi dahi yoktu. Türkiye'de insanların cinayet işleyebilmesi için silaha, topa tüfeğe gerek yok. Bu sürücü yurt dışına da kaçabilir, başka Boraları da öldürebilir...
Hiçbir şeyin garantisi yok" dedi. Oğlunun arkadaşlarının sosyal medya üzerinden imza kampanyası başlattığını anlatan Osman Aşçılar, Büyükşehir Belediyesi'ne de tepki gösterdi.
Aşçılar, "Burada, tramvay yapılacak diye insanları ölüme atmanın gereği yok. Seyyar otobüs durakları yapılıyor. Işık ve yaya geçitleri yok. Belediyenin de büyük kusuru var" dedi.
http://www.yeniasir.com.tr/ucuncusayfa/2017/03/27/asli-kusurlu-olum
Hakkında
Konum: İzmir, Gaziemir
Meslek: Öğrenci
İlgi Alanları: Matematik, Fizik, Kimya, Astronomi, Programlama, Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı, 20. Yüzyıl Tarihi
Forum İmzası:
scientia
dux
vitae certissimus

Kunduz İndirim Kodu: KERYAK655T
Hakkımda:
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
PC
Mobil cihaz
Samsung
Operatör
Turkcell
ISS
Superonline
Oyun Platformu
Playstation 3
Takım
Beşiktaş
TV
Philips
TV
arçelik
Klima
Klima
PSN ID
keremio01
Xbox Live GamerTag
kyakutlu1003
Dünyadan Futbol
Gençlerbirliği
Dünyadan Futbol
FC Porto
Dünyadan Futbol
Akhisarspor
Dünyadan Futbol
AFC Ajax
Dünyadan Futbol
FC Bayern Munchen
Basketbol
Pınar Karşıyaka
İşlemci
Intel
Sabit Disk
Western Digital
Ekran Kartı
Asus
Kombi
ECA
Modem
Airties
Beyaz Eşya
Arçelik
Milli Takımlar
Turkiye
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 21 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 7 ay
Mesaj Sayısı: 1.173
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 3.362
İkinci El Bölümü Mesajları: 2
Konularının görüntülenme sayısı: 13.991 (Bu ay: 801)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 1.695 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Konu Dışı / Off Topic
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.