Şimdi Ara

ALMAYIN ARKADAŞLAR ALMAYIN!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
235
Cevap
2
Favori
26.054
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
614 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Her ay telefon değiştirmeyin.
    Sürekli laptop vs almayın
    2 Senede bir araba değiştirmeyin.

Her fırsatta para harcamayın. Çok kötü zamanlar geçiriyoruz. Alım gücü en kötü ülkelerden biriyiz ve gittikçe her ay daha kötü bir hal alıyor. Almayın ki birileri bir şey yapması gerektiğinin farkına varsın.

Eğer alırsanız yani talep artarsa fiyat yükselir arkadaşlar. Ama almazsanız firma (marka) kar marjını azaltır. Yine almazsanız bu sefer firmalar toplanır ticaret bakanlığına gider. Vergileri azaltın yoksa ülkenizden çekileceğiz der. Hiçbir ülke bunu göze alamaz. Siz bu şekilde asgari ücretle, memur maaşıyla inanılmaz tüketici çılgınlığınıza devam ederseniz vergilerde fiyatlarda yükseliyor. Mantık şu. Ne yaparsak yapalım zaten alıyorlar. Adamlar haklı millet. Ellerinde resmi sayısal veriler. Bakıyorlar o kadar zam'a o kadar yüksek fiyatlara rağmen her yıl katlanarak artıyor tüketim. Diyorlar ki bunların paraları var. Avrupada durum böyle değil. Ellerindeki bozulana kırılana kadar kullanıyorlar bir şeyi. Onu da geçtim adamlarda fırsat maliyeti diye bir kavram var çok bilinçliler. Kendi ülkeleri bu kadar zam yapsa belki bir şey demezler ama asla satın almazlar. Bu şekilde ekonomi batar. İnanın bana şuan Türkiye sizin verdiğiniz vergiler sayesinde ayakta. Siz 2 yıl elektroniğe vs çok zorunlu olmadıkça para harcamayın ülke olarak bakın o zaman nasıl düşüyor fiyatlar. Apple dediğimiz firma hiç bir ek vergi gelmemesine rağmen son zamanlarda ürünlerine fahiş zamlar yaptılar. Diğer markalarda aynı. Artık adamlar diyor ki ülkeleri o kadar zam yapıyorlar yinede satışlarımız büyüyor, bizde zam yapalım yine alırlar. Mantık bu çok basit. Bu döngüyü yenmek için artık şu tüketim çılgınlığına SON VERİN. !

• Yaw bu almayın almayın diyenleri anlamıyorum. Millet keyfinden alıyor sanki. Almayalım tamam eywallah almayıp ne yapalım? Fiyatların arşa çıkmasını uzay mekiği fırlatışı izler gibi mi izleyelim? Alternatif birşey öneriliyor mu yok. Almadığın her ay her hafta hatta her gün paran eriyor. Yılbaşından beri araba almayın 2020 modeller piyasaya girecek,ötv indirimi gelecek,matrahlar güncellenecek dediler dediler sonuç gördük ötv (b)indirimini matrah güncellemesini. Almayınca kur düşüyor mu yok? Vergiler düşüyor mu o da yok. Ee adamlar Avrupadan 25-30 bin Euroya getirdiği aracı zararına 10-15 bin Euroya mı satacak? VW firması 25.000 Euroya sevk ettiği Passatı Türkiyeye kıyak geçip nakliye dahil 15 bin Euroya zararına mı gönderecek? Satmaz olur biter. Olan sana bana olur. 2. el Passatı sıfırından daha pahalıya almak zorunda kalırsın. Almayın almayın diyorsunuz ya bunu yaşadık. 2019 da araç satışları kur şokları etkisiyle dibi gördü. Son 15 yılın en düşük rakamlarına geriledi. Bir önceki yıla göre 22.85 daraldı. Kaynakhttps://www.sozcu.com.tr/2020/otomotiv/otomobil-ve-hafif-ticari-arac-pazari-2019-yilinda-azaldi-5547139/
    Sadece aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre fazla satış gerçekleşti. Onun da nedeni kasım ve aralık ayında hurda teşviki ve yerli otomobillere 0.49 ile 0.69 arasında değişen düşük faizli kredi kampanyası yapılması. Eğer onlarda olmasaydı bayiler dükkanı kapatır giderdi. Sonuç olarak vergiler düştü mü hayır. Bayiler kocaman afişler asıp kapatıyoruz,patron çıldırdı ne alırsan yarı yarıya, 1 alana 1 bedava kampanyası yaptı mı? HAYIR. İyi birşey olmadı aksine olabilecek en kötü şey oldu. Geçen sene yıl sonuna kadar elinde araçları kalan gümrük sahalarında stokları kalan distribütörler bayiler sütten ağzı yanınca yoğurdu üfleyerek yemeye başladı. 2020 den itibaren stok tutmamaya sipariş usülü çalışmaya başladılar. Yılbaşından beri ithal her marka en az 3 ay sıra vermeye başladı. 0 araç bulunmayınca 2.el kıymete bindi fiyatlar şişti şişti şişti. Sonuç: Yerli üretim olmasına rağmen 2016 model 54000 km deki Honda CİVİC sıfırından daha pahalıya satılır oldu. https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-agaoglundan-hatasiz-yeni-kasa-honda-civic-860483293/detayhttps://honda.com.tr/otomobil/modeller/honda-civic-sedan/honda-civic-sedan-fiyat-listesi
    İthal araçlara hiç girmiyorum bile. Eskiden bayiler ayda atıyorum 100 araç satıp araç başına atıyorum %5 kâr elde ederken şimdi 50 araç satıp araç başına en az %10 kâr elde ediyor. Eskiden liste fiyatından ciddi indirimler almak mümkündü ama şimdi gidip indirim istersen kapıdan kovarlar. Satış temsilcisi hadi kardeşim vaktimi boşa alma sırada bir sürü kişi var senle mi uğraşacam diyip sepetler. Ee kar marjı da düşmedi bunların? Pandemi sürecinde 0.49 dan krediyle araç alan adama almayın kardeşim dersen adam sana bir tarafıyla güler. Hem düşük faizle aldı hemde aracın fiyatı yükseldi ekstra kârlı çıktı.

Yani bişey öneriyorsanız az araştırın tutarlı olsun. Alternatif sunun çözüm önerin. Almayın onun yerine şunu yapın paranız değer kaybetmesin deyin eywallah diyelim. Almayın ki fiyatlar düşün boş romantizmden başka bişey değil. Ha dövizin,faizlerin,vergilerin yükselmeyeceğini fiyatların sabit kalacağını garanti edebilen varsa almayalım kimse de almasın. Garanti edebilen var mı?
    yurt dışını biraz anlatayım. Mesela ingiltere: cocukların kıyafetleri oyuncakları sıfır alınmaz. ikinci el dukkanları var oraya eski esyanı goturur az para da verirsin bazen direkt takas ve oyuncak alır kıyafet alırsın.bunu yapmak fakirlik gostergesi değildir herkes bunu yapar. isvec: isvecde de ikinci el dukkanları vardır ve bu durum vardır. isvecliler hemen hemen hepsinin arabası vardır ve modelleri eskidir en az 10 yıl. zırt pırt araba değiştirmezler. toplu tasımayı kullanırlar aralarda araba kullanır park eder toplu tasıma kullanır gene arabasına biner evine donerler. bildiğin pintidirler moda anlayısları da cok zayıftır kıyafete de fazla harcamazlar. daha cok parayı dünyayı gezmeye ayırırlar. bizde ise gezme tozma azdır yada yoktur ama telefon araba ev esya zırt pırt değiştirilir. kıyafetler keza. bizde ye kurkum ye vardır.marka takıntısı vardır. araba alır ama mazot benzin pahalı diye evin onune baglar minibus otobuse binerler. postu acan arkadas cok haklı. bu ekonomi duzelsin diye değil kendi ekonominizi duzeltin:) tasarruf edin tasarruf edelim. yoneticilerin tuzu kuru zaten biz bakıyoruz. bari sırf kendimize bakalım.
  • Kardeşim bir tane haklı olmadığın konu yok sonuna kadar katılıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

50 CC'LİK Motosiklet almayın
    Her ay telefon değiştirmeyin.
    Sürekli laptop vs almayın
    2 Senede bir araba değiştirmeyin.

tamam kardeşim bundan sonra motorumu yenilerken 49CC'lik alacağım.
    telefonumu bir ayda bir yerine artık iki ayda bir değiştirmeye karar verdim.
    laptop alımımı azaltacağım, zaten ev laptop dolmuştu, iyi akıl verdin.
    arabamı da artık 2 buçuk senede bir değiştireyim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yaw bu almayın almayın diyenleri anlamıyorum. Millet keyfinden alıyor sanki. Almayalım tamam eywallah almayıp ne yapalım? Fiyatların arşa çıkmasını uzay mekiği fırlatışı izler gibi mi izleyelim? Alternatif birşey öneriliyor mu yok. Almadığın her ay her hafta hatta her gün paran eriyor. Yılbaşından beri araba almayın 2020 modeller piyasaya girecek,ötv indirimi gelecek,matrahlar güncellenecek dediler dediler sonuç gördük ötv (b)indirimini matrah güncellemesini. Almayınca kur düşüyor mu yok? Vergiler düşüyor mu o da yok. Ee adamlar Avrupadan 25-30 bin Euroya getirdiği aracı zararına 10-15 bin Euroya mı satacak? VW firması 25.000 Euroya sevk ettiği Passatı Türkiyeye kıyak geçip nakliye dahil 15 bin Euroya zararına mı gönderecek? Satmaz olur biter. Olan sana bana olur. 2. el Passatı sıfırından daha pahalıya almak zorunda kalırsın. Almayın almayın diyorsunuz ya bunu yaşadık. 2019 da araç satışları kur şokları etkisiyle dibi gördü. Son 15 yılın en düşük rakamlarına geriledi. Bir önceki yıla göre 22.85 daraldı. Kaynakhttps://www.sozcu.com.tr/2020/otomotiv/otomobil-ve-hafif-ticari-arac-pazari-2019-yilinda-azaldi-5547139/
    Sadece aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre fazla satış gerçekleşti. Onun da nedeni kasım ve aralık ayında hurda teşviki ve yerli otomobillere 0.49 ile 0.69 arasında değişen düşük faizli kredi kampanyası yapılması. Eğer onlarda olmasaydı bayiler dükkanı kapatır giderdi. Sonuç olarak vergiler düştü mü hayır. Bayiler kocaman afişler asıp kapatıyoruz,patron çıldırdı ne alırsan yarı yarıya, 1 alana 1 bedava kampanyası yaptı mı? HAYIR. İyi birşey olmadı aksine olabilecek en kötü şey oldu. Geçen sene yıl sonuna kadar elinde araçları kalan gümrük sahalarında stokları kalan distribütörler bayiler sütten ağzı yanınca yoğurdu üfleyerek yemeye başladı. 2020 den itibaren stok tutmamaya sipariş usülü çalışmaya başladılar. Yılbaşından beri ithal her marka en az 3 ay sıra vermeye başladı. 0 araç bulunmayınca 2.el kıymete bindi fiyatlar şişti şişti şişti. Sonuç: Yerli üretim olmasına rağmen 2016 model 54000 km deki Honda CİVİC sıfırından daha pahalıya satılır oldu. https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-honda-agaoglundan-hatasiz-yeni-kasa-honda-civic-860483293/detayhttps://honda.com.tr/otomobil/modeller/honda-civic-sedan/honda-civic-sedan-fiyat-listesi
    İthal araçlara hiç girmiyorum bile. Eskiden bayiler ayda atıyorum 100 araç satıp araç başına atıyorum %5 kâr elde ederken şimdi 50 araç satıp araç başına en az %10 kâr elde ediyor. Eskiden liste fiyatından ciddi indirimler almak mümkündü ama şimdi gidip indirim istersen kapıdan kovarlar. Satış temsilcisi hadi kardeşim vaktimi boşa alma sırada bir sürü kişi var senle mi uğraşacam diyip sepetler. Ee kar marjı da düşmedi bunların? Pandemi sürecinde 0.49 dan krediyle araç alan adama almayın kardeşim dersen adam sana bir tarafıyla güler. Hem düşük faizle aldı hemde aracın fiyatı yükseldi ekstra kârlı çıktı.

Yani bişey öneriyorsanız az araştırın tutarlı olsun. Alternatif sunun çözüm önerin. Almayın onun yerine şunu yapın paranız değer kaybetmesin deyin eywallah diyelim. Almayın ki fiyatlar düşün boş romantizmden başka bişey değil. Ha dövizin,faizlerin,vergilerin yükselmeyeceğini fiyatların sabit kalacağını garanti edebilen varsa almayalım kimse de almasın. Garanti edebilen var mı?

• Şimdi almazlarsa sonra hiç alamazlar, bir de işin bu yönü var. :)
  • Ben eğer kesin zorunlu hissediyorsaniz ihtiyaç varsa almayın demedim. Ama çok büyük bir kesim keyfe keder alıyor arkadaşlar

• 3 yıl önce aldığım telefonla katıldığım önerme laptop 8 yıllık. Olur mu.

• Fiyat artmasının bizim tüketimimizle alakası yok. Dünyanın en büyük pazarı Amerika senin 5 yılda yaptığın alışverişi 1 ayda yapıyor. Ama fiyatlar artmıyor neden?
  • ne sayıklıyon olm ya, birşey almak mı fiyatları arttırıyor, tl değersiz artık. bırakın dolar yükselmiyor tl düşüyor.
  • Motor kullanacak olsam zaten 50cc lik ne yahu? bunu geçelim.

Her telefon değiştiren kim ? zenginler.

Sürekli laptop falan alan kim ? zenginler.

Bırak 2 seneyi her sene araba değiştiren kim ? zenginler.

Daha gerisine cevaba gerek yok. Boş beleş başlık. SAçma örnekelr yerine tüketimi azaltın temalı bir başlık açarsın daha iyi olur.

saygılar.
  • Okumaya dahi dayanamadım kusura bakma kanka, bu şekilde bir ekonomik strateji yok.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Nedir doğrusu anlatırmısınız? Merak ettim alsak ne olur almasak ne olur?
  • Almayınca ne olacak enflasyon var

• Adam hakli çoğunluk benzin yerine dizel araclara gectiler dizel daha uygun diye bu sefer benzin ucuzlattila4 dizele zam geldi

• Niye 50cc?
  • Alen Doğu Gencer kullanıcısına yanıt
    Ne zengini hocam. Asgari ücret alan adam bile yilda en az 2 3 defa telefon degistiriyor ayakkabisinin tabani hafif renk degistirdimi ayakkabi degistiriyor bilgisayar her sey biyana böyle takilan asgari ucretlilere ne desen bos vurdum duymaz oluyorlar genelde.

• Charaznable kullanıcısına yanıt
    50cc notmal ehliyetli kişilerde surebildigi icin daha cazibeli geliyor.adam gidip birdaha ehliyet işlemleri ile uğraşmak yerine 50cc lik motora yöneliyor.birde yakinda 50cc lik motor icinde yeni ehliyet istiyebilirler.sonucta yolunacak kaz ariyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Are you aga -- 28 Eylül 2020; 18:40:41 >
  • Almayınca ekonomi düzelirmiş.
    Alan olmazsa zaten getirmez firmalar.
    Oto örneği mazda almıyoruz onlar getirmiyor.Diğer firmalarda alınca getiriyor zaten.
    Başka örnek dolar euro almıyoruz.Zaten para yok ama yükseliyor.
    Almayanlarda tüh deyip fırsatı kaçıranlar.
    Netice ekonomi senin dediğin gibi olmuyor.
  • Yapma bunu almayınca ucuzlayacakmı ? şuan cebimde sony x telefon var 5 sene oldu 2020TL almıştım limdi telefonlar 3000TL bandına dayandı araba alma zaten istesekte alamayız ama almayınca ucuzlamaz
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.