DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Portal arayüzümüz herkese açık ALFA sürümüne girmiştir, siz de bu deneyime davetlisiniz. Gizle Detaylar ve Geri Bildirim
akü şarj bağlantısı
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
56
Cevap
4
Favori
14.257
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Elektronik ve Mekanik >> Elektronik >> akü şarj bağlantısı
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      22 Mesaj
      09 Ağustos 2012 08:58:57 Konu Sahibi
      sevgili dostlarım,
      solar panel sistemi kurdum karavanıma,
      12 V 1000 W modifiye invertörüm mevcut
      karavan gelirken 40 A akü ile geldi solar paneller kurarken 180 A jel akü daha aldım, ileride 180 veya 200 A bir akü daha lamam gerekiyor
      şu an sistem tek akü gayet ii çalışyor
      ancak 40 A ve 180 A aküleri paralel bağlarken nelere dikkat etmeliyim ,
      ayrıca şarj yaparken şarj bağlantı kablosu kalınlıkları nasıl olmalı ,( paneller den gelen 16 lık kablo ile devammı edeyim yoksa şarj için daha ince kablo ile mi uygulayayım )
      sistem şarj ederken hepsi nasıl bir sistemle şarj olur
      yardımlarınız için şimdiden tşkler

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
      |
      |

• Yüzbaşı
      873 Mesaj
      09 Ağustos 2012 09:54:10
      Merhaba iki akünün de türü aynı ise paralel bağlanabilir.Aküler bağlanırken Araya 25mm ve üzeri kesitli kablo kullanıyorum ben daha azı pek mantıklı değil.Paralel bağlanan aküler durum şu:Alıcı Yani invertör her iki aküdende Eşit yük çekmeye çalışacak.40A aküden aynı amperi Çekmeye çalışacağından 40A Daha hızlı bitecektir .Sonra voltajı düştüğü için voltajı yüksek olan kısımdan Akım çekmeye başlıyacağı için Çok sorun teşkil etmez.Sonuçta Olduğu yerde kullanılmamasından iyidir.Güneş paneli sisteminiz hakkında biraz bilgiverebilirmisiniz(watt olarak) ve invertörünüz markası nedir acaba?
      Panele 16lık kablo kullanmışsınız ama Anlamadım 16kesitte Oldukça yüksek amper geçebilir Karavanı çatısını tamamen güneş paneli kaplayacak kadar hemde.Madem 16lık kullandınız aküyede 16lık yada Daha yüksek kesitli bir kablo ile gidebilisiniz ama 10A lik bir panel sistemine 6mm kesit Kablo bile yeter Uzunluğun Kaç metre olduğu ile alakalı bir durumdur.

Dh elektronik
    • Onbaşı
      22 Mesaj
      09 Ağustos 2012 10:12:27 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: atakan123123

Merhaba iki akünün de türü aynı ise paralel bağlanabilir.Aküler bağlanırken Araya 25mm ve üzeri kesitli kablo kullanıyorum ben daha azı pek mantıklı değil.Paralel bağlanan aküler durum şu:Alıcı Yani invertör her iki aküdende Eşit yük çekmeye çalışacak.40A aküden aynı amperi Çekmeye çalışacağından 40A Daha hızlı bitecektir .Sonra voltajı düştüğü için voltajı yüksek olan kısımdan Akım çekmeye başlıyacağı için Çok sorun teşkil etmez.Sonuçta Olduğu yerde kullanılmamasından iyidir.Güneş paneli sisteminiz hakkında biraz bilgiverebilirmisiniz(watt olarak) ve invertörünüz markası nedir acaba?
      Panele 16lık kablo kullanmışsınız ama Anlamadım 16kesitte Oldukça yüksek amper geçebilir Karavanı çatısını tamamen güneş paneli kaplayacak kadar hemde.Madem 16lık kullandınız aküyede 16lık yada Daha yüksek kesitli bir kablo ile gidebilisiniz ama 10A lik bir panel sistemine 6mm kesit Kablo bile yeter Uzunluğun Kaç metre olduğu ile alakalı bir durumdur.

merhaba
      ilginiz için teşkkür ederim
      6*60 watt panel
      lintech modifiye sinüs 1000 w
      solar 30 şarj cihazı mevcuttur
      kablo 10 metre kullandım

kablo tercihini oto elktirkçileri ve konuyla alakalı internet sitelerinde verilen tavsiyeler neticesinde uyguladım

|
      |

• Onbaşı
      22 Mesaj
      09 Ağustos 2012 10:15:22 Konu Sahibi
      sistemim böyle

|
      |

• Onbaşı
      22 Mesaj
      09 Ağustos 2012 10:16:59 Konu Sahibi
      akü ve invertörüm

|
      |

• Binbaşı
      1028 Mesaj
      09 Ağustos 2012 10:24:02
      40A lık 180 A lık iki akünün paralel kullanılmasında şöyle bir durum ortaya çıkacağını düşünüyorum.40lık akü erken bitecek ve paralel bağlı olduğu için 180lik üzerinden şarj olmaya başlayacak. bence iki adet diyot ile paralel yapılmalı ve birbirinden elektriksel olarak ayrılmalı. bu sebeple pille çalışan cihazlarda bile eski ve yeni pilleri bir arada kullanmayın diye uyarı yazarlar.

• Onbaşı
      22 Mesaj
      09 Ağustos 2012 10:35:47 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: ekrem3457

40A lık 180 A lık iki akünün paralel kullanılmasında şöyle bir durum ortaya çıkacağını düşünüyorum.40lık akü erken bitecek ve paralel bağlı olduğu için 180lik üzerinden şarj olmaya başlayacak. bence iki adet diyot ile paralel yapılmalı ve birbirinden elektriksel olarak ayrılmalı. bu sebeple pille çalışan cihazlarda bile eski ve yeni pilleri bir arada kullanmayın diye uyarı yazarlar.

merhaba
      benzer şekilde 3 gündür tek olarak 180 A akü kullandığımda buzdolabı 24 saat çalışmıştı ama 40 A aküyü paralelleyince bu sabah aküler fosladı o sebeble araştırmaya koyulmuştum sağolasınız,
      bu diyotlama işlemi ile ilgili olarak nasıl yapabileceğim hakında yardımcı olabilirmisiniz.
      bu tür olayları piyasada yaptırmaya çalıştığımız zaman genelde "ne diyon sen " gibi ifadelerle karşılaşıyoruz
      solar sistem işlemini hep sizin gibi dostlar aracılığı ile kendim yaptım
      şimdiden tşekler

|
      |

• Binbaşı
      1028 Mesaj
      09 Ağustos 2012 11:14:28
      öncelikle şunu belirtmek istiyorum uzman olmadığım bir konu ama mantığın bunu gerektirdiğini düşünüyorum.diyot işine gelince piyasan bulabileceğiniz 50 /60 A diyotu 40lık akünün artısına bağlayıp diğer ucunuda invertörün artısına bağlayın.akünün eksisinide invertörün eksisine direk baglayin 180 lik aküyüde olduğu gibi bağlayın.böylece 180 lik den 40lıga akım geçişi olmayacaktır.
      veya şöylede olabilir 10 A küçük bir şarj regülatorü daha alıp küçük akü için bu regülatorü kullanabilirsin.birde 250w lık küçük bir invertörle az enerji harcayan kaynakları besleyebilirsin.
      elbette daha farklı ve güzel öneri sunan arkadaşlarda olacaktır.

• Onbaşı
      22 Mesaj
      09 Ağustos 2012 11:20:17 Konu Sahibi
      quote:

öncelikle şunu belirtmek istiyorum uzman olmadığım bir konu ama mantığın bunu gerektirdiğini düşünüyorum.diyot işine gelince piyasan bulabileceğiniz 50 /60 A diyotu 40lık akünün artısına bağlayıp diğer ucunuda invertörün artısına bağlayın.akünün eksisinide invertörün eksisine direk baglayin 180 lik aküyüde olduğu gibi bağlayın.böylece 180 lik den 40lıga akım geçişi olmayacaktır.
      veya şöylede olabilir 10 A küçük bir şarj regülatorü daha alıp küçük akü için bu regülatorü kullanabilirsin.birde 250w lık küçük bir invertörle az enerji harcayan kaynakları besleyebilirsin.
      elbette daha farklı ve güzel öneri sunan arkadaşlarda olacaktır.

burada invertör değilde şarj cihazı demek istediniz sanırım
      teşekkürler

|
      |

• Yarbay
      2913 Mesaj
      09 Ağustos 2012 11:36:47
      Merhaba;40 amper aküyü takınca fosladı diyorsunuz,sebebi,şarjıda aynı yani parelel yaptığınızdan 40 amper akünün hemen dolmasıyla şarj ünitesi sistemi komple doldu algılayıp şarj akımını kesmesinden ve dolayısıyla büyük akünün şarjı yarım kalmasından kaynaklanır.

Tavsiyem;40 amper aküyü parelel kullanım ama ayrı ayrı şarj etmek.Yani 40 A. akü içinde ayrı Şarj ünitesi gerekir.Yada küçük akü için akım sınırlayıcı araya koymak gerekir.

Beraber kullanımda artı çıkışlara doğru yönde 60-70 yada 100 amperlik tek metal diyot kullanmak en garantisidir.Kolay gelsin.

Yenilenebilir enerji, (Rüzgar,,güneş) güç elektroniği,,,,, SMPS.....
      Uygulaması yapılmamış teori doğru ile yanlış arasındadır.ElCeziri.
    • Binbaşı
      1028 Mesaj
      09 Ağustos 2012 11:45:33
      arada çok ciddi fark var.bu 40 lık akü 180 ligin yanında sürekli maraza çıkaracaktır.
      bence 40 lık için ayrı şarj regülatorü ve ayrı inverter ile az enerji harcayan cihazlara ayrı bağlantı en iyi çözüm gibi.

• Yarbay
      2913 Mesaj
      09 Ağustos 2012 11:49:31
      2 adet diyot montajının nasıl yapılacağını hemen basit bir resimle anlatmaya çalıştım.
      Bu şekilde istenmeyen durum;
      Bilindiği gibi inverter(invertör) akü gerilimi yaklaşık 10,5 V'da çalışmayı durdurur.İşte diyot montajında akü gerilimi 11,2 V'da çalışma duracak.Çünkü diyotlardan 0,6-0,7V gerilim düşümü olur.Ama 2 aküyüde kullanırsınız.

|
      |

• Yüzbaşı
      873 Mesaj
      09 Ağustos 2012 14:22:39
      Tekrar Merhaba Açıkçası araya diyot koymanın pek anlamı olduğunu düşünmüyorum akülerin birini Voltajı düşşe bile şarj etme özelliği yoktur.Sadece dediğim gibi 40A önce biteceğinden 180A den tam yük almaya başlar bu durumun akülere zararı yoktur.Tahminimce o gün rastgele akü buzdolabı için yetersiz gelmiş.
      Sisteminizi Çok beğendim İnvertörde Çoğu kişi gibi ucuza kaçıp Çin almamanıza sevindim.İnvertördeki olay şuki çinden Boşta Yani Sadece düğmesi açıkken bile Çin invertörler için konuşuyorum 1.5-2A civarında enerji tüketimi yapıyor.24saatlik bir dilimde neredeyse bir panelin yaptığını invertörün açık kalması için yemiş oluyoruz.
      Linetech/cotech gibi Taiwan invertörlerin stand by enerji tüketimi 0.6-0.7A i geçmiyor.(1000wattlık invertörler için konuşuyorum)

Bu arada 60watt panel grubu 20A kadar akım basar saatte 10saat güneş görse 200a aküyü doldurur.Yük altında değilken buzdolabı Sürekli çalıştığından dolayı 180A lik Akünün 150A i bile doluluğu göremeyeceksiniz.Demek istediğim 40A liği paralel bağlamanızın Pek anlamı da yok zaten.

Dh elektronik
    • Onbaşı
      22 Mesaj
      09 Ağustos 2012 14:56:31 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

Merhaba;40 amper aküyü takınca fosladı diyorsunuz,sebebi,şarjıda aynı yani parelel yaptığınızdan 40 amper akünün hemen dolmasıyla şarj ünitesi sistemi komple doldu algılayıp şarj akımını kesmesinden ve dolayısıyla büyük akünün şarjı yarım kalmasından kaynaklanır.

Tavsiyem;40 amper aküyü parelel kullanım ama ayrı ayrı şarj etmek.Yani 40 A. akü içinde ayrı Şarj ünitesi gerekir.Yada küçük akü için akım sınırlayıcı araya koymak gerekir.

Beraber kullanımda artı çıkışlara doğru yönde 60-70 yada 100 amperlik tek metal diyot kullanmak en garantisidir.Kolay gelsin.

merhaba ilginize tşkler
      tavsiyenize uyacağım ve karavanla gelen redresörle 40 A akü bitince ayrıca şarj edeceğim
      saygılarımla teşekkür ederim tekrar

|
      |

• Onbaşı
      22 Mesaj
      09 Ağustos 2012 15:02:02 Konu Sahibi
      quote:

arada çok ciddi fark var.bu 40 lık akü 180 ligin yanında sürekli maraza çıkaracaktır.
      bence 40 lık için ayrı şarj regülatorü ve ayrı inverter ile az enerji harcayan cihazlara ayrı bağlantı en iyi çözüm gibi.

merhaba ilginize tşkler

|
      |

• Onbaşı
      22 Mesaj
      09 Ağustos 2012 15:13:37 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: atakan123123

Tekrar Merhaba Açıkçası araya diyot koymanın pek anlamı olduğunu düşünmüyorum akülerin birini Voltajı düşşe bile şarj etme özelliği yoktur.Sadece dediğim gibi 40A önce biteceğinden 180A den tam yük almaya başlar bu durumun akülere zararı yoktur.Tahminimce o gün rastgele akü buzdolabı için yetersiz gelmiş.
      Sisteminizi Çok beğendim İnvertörde Çoğu kişi gibi ucuza kaçıp Çin almamanıza sevindim.İnvertördeki olay şuki çinden Boşta Yani Sadece düğmesi açıkken bile Çin invertörler için konuşuyorum 1.5-2A civarında enerji tüketimi yapıyor.24saatlik bir dilimde neredeyse bir panelin yaptığını invertörün açık kalması için yemiş oluyoruz.
      Linetech/cotech gibi Taiwan invertörlerin stand by enerji tüketimi 0.6-0.7A i geçmiyor.(1000wattlık invertörler için konuşuyorum)

Bu arada 60watt panel grubu 20A kadar akım basar saatte 10saat güneş görse 200a aküyü doldurur.Yük altında değilken buzdolabı Sürekli çalıştığından dolayı 180A lik Akünün 150A i bile doluluğu göremeyeceksiniz.Demek istediğim 40A liği paralel bağlamanızın Pek anlamı da yok zaten.

merhaba ilginize tşkler
      verdiğiniz bilgiler çok doyurucu ,
      invertörde de uzun müddet araştırmalar sonucu karar verdim , bilgilendirmeniz için sağolun
      çok önemli söz vardır

" ucuz mal alacak kadar zengin değilim "

bu söz ii olup bizleri olumlu olarak yönlendiriyor :))

panellerde de 60 W lık olarak seçmemde büyük boyutlu panellerde kısmi gölgelenme veya bulutlanmada panelin tamamında büyük veri kaybı gerçekleşiyormuş , bu şekilde küçük panellerde kısmii gölgelenmede sadece gölgelenen kısmı etkilenir diye hesap ettim ve bu şekilde karar verdim

saygılarımla

|
      |

• Yarbay
      2913 Mesaj
      09 Ağustos 2012 15:25:06
      Bende teşekkür ederim,hayırlı olsun.
      Evet aslında araya diyot olmayabilir ama işi garanti tutmak iyidir.Çünkü 40 A. küçük olan akü devamlı yüksek amperli akü tarafından baskı altında kalır diye düşünüyorum.

|
      |

• Onbaşı
      22 Mesaj
      11 Ağustos 2012 00:28:23 Konu Sahibi
      tekrar merhaba
      bu kez başka soru ile karşınızdayım ,

invertörün çıkışından karavan içinde kurulu bulunan AC elektrik hattına iki tarafıda fişli uzatma yaparak üçlü prizin birinden elektrik verdim
      ancak ilerleyen saatlerde gördüm ki akü daha hızlı boşaldı

bu konudaki bilgi ve yorumlarınızı rica edeceğim saygılarımla

• Yarbay
      5576 Mesaj
      11 Ağustos 2012 00:54:09
      quote:

Orijinalden alıntı: bilatl

tekrar merhaba
      bu kez başka soru ile karşınızdayım ,

invertörün çıkışından karavan içinde kurulu bulunan AC elektrik hattına iki tarafıda fişli uzatma yaparak üçlü prizin birinden elektrik verdim
      ancak ilerleyen saatlerde gördüm ki akü daha hızlı boşaldı

bu konudaki bilgi ve yorumlarınızı rica edeceğim saygılarımla

Bu denemenizde akünüz tam şarj olmamıştır.

|
      |

• Yarbay
      5576 Mesaj
      11 Ağustos 2012 23:52:28
      quote:

Orijinalden alıntı: boşyok

Sondan başlayalım, uzatma kablosu ile harcamanızın kayda değer artışı olmaz. Aynı anda güneş panellerinizde desteklediği için bunların güneş alma durumu değişmiş olabilir. Hava daha sıcak olduğu için soğutucunuz daha fazla çalışmış olabilir.
      Akülere diyot koymak sizin durumunuzda gereksizdir. Güç kaybını artırır diyotlardan çekilen akım arttıkça gerilim düşümü 1 voltlara yaklaşır 20 amper geçse 20 vat boşa gider.
      Akülerin voltajı içindeki kapasite durumuna göre değişir güneş panelleriniz 20 amper verse 40 amperlik akünüz hızlı şarj olmuş olur. Bu durum da önce küçük akünün ömrünün kısalacağını söyleyebiliriz. Büyük akünüz zarar görmez. 180 amperlik akü sisteminize yeterlidir (atakan123123 ile aynı düşüncedeyim). Küçük akü bittiğinde büyükten şarj olmaz. Büyük akü daha yüksek akım vereceği için ikisi beraber biter . Soğutucunuzun harcaması güneş panellerinden fazla ise akünüz şarj olmayacaktır bir süre sonra bitecektir. Panel sayısını arttırmanız gerekebilir.
      Selamlar.

Benim tavsiyem bu tip şarj akımının düşük olduğu sistemlerde akülerin tek tek kullanılması. 180 Ah oldukça büyük bir akü şarj etmek doldurmak kolay değil. Konuyu açan üye kutup değiştirici şalter kullanarak 2 ayrı akü şeklinde kullanmalı sistemini.(Deniz kenarı bir yerde yaşıyorsa marine tipi akü şalterleri var onlardan da kullanabilir.)

Edit: imla kuralları

|
      |

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.