Şimdi Ara

Kısa devre ve şase yapmak? Bu kısa devremidir ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
39.761
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İyi günler arkadaşlar. Tam olarak kısa devrenin tanımını merak ediyorum. Oto elektrikte şase yapmak ile adlandırılan şey ile aynı mı acaba ? Aşağıda kendi cabalarımla 2 devre çizdim. korna ve sinyal üzerinde 2 ohm luk direnç olduğunu varsayalım ve + kablolarının yeşil ok ile gösterilen yerde birbirlerine temas ettiğini düşünelim kablo kaçağı varsayarak. Bu durumda kısa devre olur mu ?. Cihazların çalışmalarında bir değişim olur mu ?

Kısa devre benim anladığıma göre akımın cihazdan vazgeçerek direncin en düşük olduğu yöne yönelmesidir. Fakat burada dirençler eşit. Yinede kısa devre olurmu?

• quote:

Orijinalden alıntı: [Hugo]

İyi günler arkadaşlar. Tam olarak kısa devrenin tanımını merak ediyorum. Oto elektrikte şase yapmak ile adlandırılan şey ile aynı mı acaba ? Aşağıda kendi cabalarımla 2 devre çizdim. korna ve sinyal üzerinde 2 ohm luk direnç olduğunu varsayalım ve + kablolarının yeşil ok ile gösterilen yerde birbirlerine temas ettiğini düşünelim kablo kaçağı varsayarak. Bu durumda kısa devre olur mu ?. Cihazların çalışmalarında bir değişim olur mu ?

Kısa devre benim anladığıma göre akımın cihazdan vazgeçerek direncin en düşük olduğu yöne yönelmesidir. Fakat burada dirençler eşit. Yinede kısa devre olurmu?

artının artıya veya eksinin eksiye değmesi ile kısa devre olmaz.artı eksiye veya eksi artıya değerse kısa devre olur.çizdiğin şemada kısa devre yok.

• Kısa devre doğru akımda + ve - uçların, alternatif akımda ise faz-nötr, faz-toprak veya faz-faz arası temasa denir. Oto elektrikçilerin kullandığı şase yaptırmak ile aynı anlama gelir.
    Sizin gösterdiğiniz temasta kısa devre yoktur.
  • Anladım ama okuduğuma göre kısa devre direncin düşük olduğu yere döğru hareket eder. Ampulün üstünden geçeceğine telden geçer ampül söner denmiş fakat + ile - birleşince akım nasıl geçicekki.

Birde bazı elektrikçiler bazı arkadaşlara önerilerde bulunurken oradaki mavi ile yeşil kabloyu kısa devre yap öyle dene bakalım diyorlar ya bunun açıklaması nedir. ?
  • quote:

Anladım ama okuduğuma göre kısa devre direncin düşük olduğu yere döğru hareket eder. Ampulün üstünden geçeceğine telden geçer ampül söner denmiş fakat + ile - birleşince akım nasıl geçicekki.

Birde bazı elektrikçiler bazı arkadaşlara önerilerde bulunurken oradaki mavi ile yeşil kabloyu kısa devre yap öyle dene bakalım diyorlar ya bunun açıklaması nedir. ?

+ ile - birleşince neredeyse tüm akım kısa devre olan telden geçer. Ampülde söner doğal olarak.
  • Anladım hocam birde bazı arkadaşlar diyor örneğin mavi ile yeşil kabloyu kısa devre yaptım yine çalışmadı filan buradaki mantık ne ?
  • quote:

Anladım hocam birde bazı arkadaşlar diyor örneğin mavi ile yeşil kabloyu kısa devre yaptım yine çalışmadı filan buradaki mantık ne ?

Neredeki mavi ve yeşil kablo?
  • Yani örnek verdim 2 kabloyu kısa devre filan yaptım diyorlar ya o nasıl oluyor ?
  • quote:

Yani örnek verdim 2 kabloyu kısa devre filan yaptım diyorlar ya o nasıl oluyor ?

Yine ne oluyor anlamadım?Yazdığım yazılar çıkmamış.
    Foruma bir haller oluyor yine.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 20 Eylül 2012; 20:28:33 >
  • quote:

Yani örnek verdim 2 kabloyu kısa devre filan yaptım diyorlar ya o nasıl oluyor ?

Orada birbirine bağlamak anlamında kullanmışlardır.
    Onlar büyük ihtimalle mavi yeşil değilde, yeşil ve siyahı kısa devre ettim demişlerdir.(PSU' yu çalıştırmak için)
  • Hmm yani - ile + nın teması söz konusu değildir demi ?
  • quote:

Hmm yani - ile + nın teması söz konusu değildir demi ?

Yok değildir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.