Şimdi Ara

8 Pinli (4+4) 12V Güç kablo hazırlama rehberi (Güncellendi) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
3
Favori
17.797
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Konu biraz eski tarihli ama yine de ufak bi bilgi vereyim...

quote:

Orjinalden alıntı: s3k0

-Psunuzun 12v1 12v2 olmak üzere 2 adet 12v kanalı olması şart

Bence şart değil,çünkü piyasada çift 12V hatlı diye bilinen psulardan çoğu aslında tek 12V hattına sahipler.
    Örneğin Asus 350W cihazlar v.s bunların hepsi tek 12V hattının farklı kablolardan dağıtılması mantığıyla dual rail yapılmıştır.

Anakartlarımızın,psudaki 12V hat farklılıklarını algılayabileceğini zannetmiyorum.
  • Teşekkürler
  • adaşım sen daha öncede 6 pinlik ekran kartı içinde kablo hazırlığı yapmıştın
    psu uzmanı olmuşsun sen artık
  • teşekkürler
  • arkadaşlar acaba bu resimleri yenileyebilirsmisiniz benimde böyle bir sorunum var ve acil çözmek istiyorum ama resimler açılmıyor...
  • konuyu açan üye arkadaşa daha önce sorduğumda resimlerin elinde bulunmadığını belirtti!

ne yazıkki resimleri bulmak mümkün değil
  • quote:

Orjinalden alıntı: Confusion

konuyu açan üye arkadaşa daha önce sorduğumda resimlerin elinde bulunmadığını belirtti!

ne yazıkki resimleri bulmak mümkün değil

hadi ya !!!!!!!! nasıl yapcam şimdi ben bunu. bilen bir arkadaş biraz tarif edebilir mi acaba. hangi kabloyu nasıl bağlıycaz diye. çok zorluk çıkartmam biraz bilgim var ama yapmış birinden tarifle öğrenirsem çok iyi olur. vallahi sistem açılmıyor bu yüzden fitil oldum dünden beri
  • Hocam öncelikle tebrik ediyorum, başarılı bir çalışma, ancak benim kafamda bir soru işareti oluştu.
    ek olarak yaptığın 4 pin için aldığın 12v gücü zaten var olan 4 pinlik 12v gücü aldığın yerden alıyorsun. Yani sadece pin eklemiş oluyorsun gibi geldi bana.
    Açıkçası ben bu konuyu çok iyi bilmiyorum ancak kullanmış olduğum 430w tagan modüler psu' nun içinden bu işle ilgili ekstra kablo çıktı. Anakartım 4 pinli 12V girişine sahip olduğundan dolayı bu kabloyu kullanmıyorum. Ancak 8 pinlik bir anakartta bu kabloyu kullanmak istediğinde psu' nun üzerinde sırf bu kablo için yapılmış mavi renkli farklı bir çıkış var. Yani buraya herhangi bir 4 pin molex veya sata kablolarını bağlayamıyorsun. Yalnızca 4 pin 12V kablosu için. Ayrıca 2 adet de pci express için güç kablosu ve yine psu' nun üzerinde yalnızca bu pci ex güç kablolarının bağlanacağı ayrı ayrı iki yer mevcut ve bunlar da mavi renkli ve sırf pci-ex güç çıkışı için kullanılabilmekte. (Normal 4 pin molex ve sata güç kablolarının psu üzerinde siyah renkli 6 adet girişi mevcut.) Psu' nun arkasında da tek 12V 26A ve 2x12V 20şer A olarak ayarlayabileceğim bir düğme mevcut.(Combine ve split modları) Ben bunu combine, yani tek 12v olarak kullanıyorum. Çünkü anakartım 4 pin 12v ve şu an için geçici olarak 3650 ekran kartı kullanıyorum ve bu kartının ekstra güç girşi yok.
    Yani demek istediğim bu yaptığın ekstra 4 pinlik kabloyu psu' ya diğer 12V giriş ile birleştirip bağladığından dolayı yukarıda da bahsettiğim gibi zaten varolan 12V çıkışına yalnızca 4 tane daha pin eklemiş gibi oluyorsun. Bildiğim kadarıyla psu üzerinde anakart için 4+4 pin ayrı ayrı ve yine pci ex için de 2 tane ayrı güç çıkışı olmalı ki, psu da buna göre 2 ayrı 12V kanalından bu voltajları dengeleyip öyle verir..
    Tabi yanılıyor da olabilirim, bu benim şahsi fikrim

• @ceyarr

ilk başta bende senin gibi düşünmüştüm ama eski anakartım olan abitte o ek 4 pin girişi yapmam ile işlemciyi daha yukarı çıkarmıştım az bişi değil yaklaşık olarak 400 den 480 fsbye kadar cıkarmıstım + stabilete yakalamıştım bunun üzerine gerçekten yararlı gibi geldi bana...başka türlü açıklayamam zaten psu dan psuya değişebilir ama sonuçta istediğimi almıştım ve inanırmısın hala aynı psu ve aynı kabloyu kullanıyorum +500fsb 1.5 yıldır da stabil :d sadece yeni işlemci fanı almam lazım emekli oldu benimki : )
  • @s3k0 hazırladığın rehber için çok teşekkür ederim.
    Benim FSP 350W ın +12V1 ve +12V2 si var. Yani 8 pin CPU güç girişi hazırlamaya uygun. İşlemciye voltaj falan vermiyorum ama tedirginliğim var belki anakart işlemciye güç verebilmek için ihtiyaç duyuyrdur.
    Yalnız SS leri yeniden yükleyebilir misin. Çok uzun zaman geçtiği için silinmişler.
  • öncelikle elimde fotolar yok upload ettiğim site gitmiş o anlık dikkatsizliğe gelmiş ve imageshack atamamışım o yüzden fotolar yattara : ) bi ara kasamı temizlicem o gün tekrar foto cekerim fakat ilki gibi kesilmiş halde olmayabilir : )
  • quote:

Orijinalden alıntı: s3k0

öncelikle elimde fotolar yok upload ettiğim site gitmiş o anlık dikkatsizliğe gelmiş ve imageshack atamamışım o yüzden fotolar yattara : ) bi ara kasamı temizlicem o gün tekrar foto cekerim fakat ilki gibi kesilmiş halde olmayabilir : )

Neyse yazılardaki talimatlardan aşağı yukarı ne yapacağımı anladım. Kare ve yuvarlak şeklindeki girişlere dikkat edicem. +12V ve groundlar doğru bağlanacak o kadar. Bu rehber sayesinde yeni PSU masrafına kurtulacam galiba
  • KONU YOĞUN İSTEK ÜZERİNE GÜNCELLENDİ........ kafanızın karıştığı yerde gene yardımcı olurum
  • amd işlemciyi tek kablo ile besliyorum 8 pin taksam acaba 3700 den yukarı çıkarmıki deniyeniniz varmı
  • Molexten 2. 4 pine kablo bağlantıları nasıl yapılacak biraz daha detaylı açıklama burada
    Gerekli Malzemeler: Yan keski, karga burun, izole bant, 20+4 pinlik eski PSU nun +4 lük kısmı, 2 adet pinli molex (molex-sata dönüştürücü olur, delikli olamyacak)
    Opsiyonel malzemeler: Havya, lehim teli, pasta, multimetre
     8 Pinli (4+4) 12V Güç kablo hazırlama rehberi (Güncellendi)
    1. Önce anakartımızda +4 pin gelecek kısımda GND ve +12V deliklerini tesbit edip, +4 pin kablomuzdaki yerini işaretliyoruz. Ben GND ler için siyah çizik attım.
    Buradaki renkler kafanızı karıştırmasın. Molex tarafındaki sarı ve siyahların doğru uçlara bağlanması önemli.
    2. Kabloların uçlarını yan keski ile derince açıyoruz. molexteki Siyah ve Sarı dışındaki kabloyu çıkarıyoruz, işe yaramıyor.
    3. Kabloları GND ve +12V yerleri eşlecek şekilde birbirleri üzerine buruyoruz. Lehim yapmak isteyenler biraz lehim atabilirler. Pasta kullanırsanız teller lehimi kolayca emecektir.
    Sonra izole bant ile iletken kısımları kapatıyoruz. Dönüştürücümüz hazır.
     8 Pinli (4+4) 12V Güç kablo hazırlama rehberi (Güncellendi)  8 Pinli (4+4) 12V Güç kablo hazırlama rehberi (Güncellendi)
    4.Emin olmak için multimetresi olanlar ölçüm yapabilirler. 12 volt civarı birşey görürseniz operasyon başarılıdır.
    5.+4 pini anakarta takıp işlemi biriyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi showstopper41 -- 22 Aralık 2009; 16:38:42 >

• Çok teşekkür ederim dostum. Biraz kablo kalabalığı oldu ama güzel oldu :)
  • halen yararlı oluyorsa bu konu ne mutlu bana
  • Emin olun halaa yararlı.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.