Şimdi Ara

6.000 km'lik yakıt tüketim ortalaması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
1.309
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Uzun zamandır aracımın trip B göstergesini sıfırlamıyorum , 10.000 km 'e olana kadar da sıfırlamayacağım. Bu tip uzun km'li ortalamalar sanki daha net bilgi verir diye düşünüyorum.

Ankara'yı bilenler bilir Demetevler parkının oradan ivedik caddesine ve ordan da ostim'e sabah işe gidiş , dönüşte ise onkoloji hastanesinin önünden vatan caddesi ve yine demetparkı'nın oraya çıkış.

Sabah ve akşam trafiğinde demetevler mevkisi gerçekten rezilleri oynuyor , sabah trafiği , akşam trafiğine göre nispeten biraz daha rahat.

Bu tip uzun soluklu tüketim verileri paylaşmak , şehir içinde sırf tüketimi göstermek için araçları kasarak tüketim verileri çekmekten daha uygun gibi geliyor bana. Sonuçta kimse forumda tüketim verisi paylaşacağım diye 5-10.000 km kendi sürüş stilinden ve güzergahından ödün vermez diye düşünüyorum.

Buda tüketim değeri. 8.8 lt benzin tüketimi gösteriyor , hemen hemen 100 km'de 10 lt lpg yakmışım demek oluyor buda.

6.000 km'lik yakıt tüketim ortalaması

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HondAta -- 23 Kasım 2013; 11:48:32 >

• Hocam ben de focus 1'i satmadan önce demetevlerden batıkente aşağı yukarı sizin yaşadığınız yoğunluktaki teafikte 10 litre civarı lpg yakıyordum. Bence iyi bir ortalama tutturmuşsunuz.
    Dipnot: ivedik ve vatan caddelerindeki trafiğin ana sebebi ikinci sıra hatta üçüncü sıra park yapan insanımsı yaratıklar. Yeri gelmişken onları da analım!!!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Lpg kullanıp, benzine göre ölçüm yapan yol bilgisayarından lpg tüketimini nasıl hesaplıyorsunuz?
  • sinan26tr S kullanıcısına yanıt
    8.8Litre benzin tüketiyor Lpg'de +2Litre fazla yakar ama litre fiyatı düşüktür mantığı ortaya çıkıyor..

8.8Litre Benzin + 2 Litre daha = 10Litre Lpg ortalama :)))

Gerçi ne kadar doğru ölçüyor bilmiyorum bizim bmw'lerde anlık tüketim var gaz tepkine göre değişiyor :)) (e46)

Ama doğru ölçüyor bizimki genelde 14-15Litre Lpg yakıyor.. Benzin veriside zaten 13.5Litre :))
  • quote:

Orijinalden alıntı: oguz38x

8.8Litre benzin tüketiyor Lpg'de +2Litre fazla yakar ama litre fiyatı düşüktür mantığı ortaya çıkıyor..

8.8Litre Benzin + 2 Litre daha = 10Litre Lpg ortalama :)))

Gerçi ne kadar doğru ölçüyor bilmiyorum bizim bmw'lerde anlık tüketim var gaz tepkine göre değişiyor :)) (e46)

Ama doğru ölçüyor bizimki genelde 14-15Litre Lpg yakıyor.. Benzin veriside zaten 13.5Litre :))

Fakat +2 litre lpg yi nasıl ve neye göre hesap ediyorsunuz? Her araçta ve her sürücüde bile değişken olan değerleri, lpg de nasıl +2lt diye sabitlediniz? Benzinden ölçüm yapan bir yol bilgisayarından lpg değerini hesaplamak doğru bir değer oluşturmaz bence. Detaylar da hesaba katılarak(aynı pompa, aynı tam dolum gibi) yapılan bir pompa hesabı daha doğru bir ölçüm verebilir.

%100 +2Litre Lpg demiyorum zaten benim aracımda 1.5Litre olduğuda oluyor ama benzinden litre bazında fazla yakıyor aynı yaksa zaten ekonomik araç sınıfına girer :))

Dediğiniz doğru ben zaten öyle hesaplıyorum aynı lpg istasyonu aynı pompa..
    benzin tüketimi x 1.15 = lpg tüketimi oluyor yanlış hatırlamıyorsam.
  • Benim yol bilgisayarı da 4500km civarı trip tüketiminde 5.9 gösteriyordu.

Geçenlerde sıfırladım. Şu an 6.0 gösteriyor.
  • Bu tarz uzun soluklu tüketim verileri daha kaydadeğer bence de.

• konu ile alakasız olabilir ama bu yeni araçlarda hala motor açıldı açılmadı olayı var mıdır?
  • Aynı araçtan bendede var.Benim 6400km ortalamam 7,7 lt.Ama bunun neredeyse yarısı uzun yol

• quote:

Orijinalden alıntı: HondAta

Bu tip uzun soluklu tüketim verileri paylaşmak , şehir içinde sırf tüketimi göstermek için araçları kasarak tüketim verileri çekmekten daha uygun gibi geliyor bana. Sonuçta kimse forumda tüketim verisi paylaşacağım diye 5-10.000 km kendi sürüş stilinden ve güzergahından ödün vermez diye düşünüyorum.
    Buda tüketim değeri. 8.8 lt benzin tüketimi gösteriyor , hemen hemen 100 km'de 10 lt lpg yakmışım demek oluyor buda.

Paylaşım için teşekkürler.
    Uzun soluklu tüketim kesinlikle daha doğru.
    Acizane fikrim ortalama hız'ı eklemekte fayda var...
  • Fotoğraf çekmeyi unutmuştum..Daha doğrusu sıfırlandığı sırada araba babamdaydı..

2010 Passat 1.4 tsi DSG
    genel ortalama 99 saat 59 dk lık sürüş diliminde içinde İstanbul-Kalkan-İstanbul yolculuğu var..Toplam gidilen mesafe 6800-7000 km civarındaydı..Ortalam tüketim 7,3 lt/100 km ydi..Uzun yol harici İstanbul Anadolu yakası şehir içi..

Şuan sıfırlandı..30 Saatlik bir ortalama var sanırım..Dün bakmıştım..YAklasık 1000 km civarı yol alınmış..8,0 lt/100 km..Tamamen şehir içi..Aynı güzergah
  • quote:

Orijinalden alıntı: olorinthewhite

quote:

Orijinalden alıntı: HondAta

Paylaşım için teşekkürler.
    Uzun soluklu tüketim kesinlikle daha doğru.
    Acizane fikrim ortalama hız'ı eklemekte fayda var...

Hocam bende ortalama hız yazmıyor , yoksa paylaşırdım tabi ki.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.