Şimdi Ara

341. Dönem (Mesleki) Asteğmen'e sorma platformu:)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
5
Favori
41.435
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar buyrun istediğiniz her şeyi sorun. Bildiğim, gördüğüm kadarı ile cevaplayayım istedim.

Ben, istemememe rağmen, askerlik görevimi asteğmen olarak yapmaktayım. Mesleğimden ötürü (makina mühendisliği) mesleki asteğmen olarak atandım, ve 14 günlük (12 ağustos-26 ağustos) acemilik döneminin ardından çektiğim kura neticesinde Adana'da 6. Kolordu Komutanlığı'na atandım. Şimdi Tümen olduk gerçi ama bu detaylar sizi pek ilgilendirmeyecektir.

Kısa dönem, Takım Komutanı Asteğmenlik (3 ay acemilik - 9 ay kıt'a görevi) veya Mesleki Asteğmenlik (30 gün acemilik - 11 ay kıt'a görevi - eski ismi ile 'meslek kurası'-) hakkında bildiğim, gördüğüm her konuda yardımcı olmaya çalışayım da bir yararım dokunsun isterim.
    Ayrıca Adana'ya çıkan olur ise de her türlü yardımı göreceğinize emin olunuz:)

Zamanı geçti mi bilmiyorum, ama eğer ki içinizde askere gitme/gitmeme konusunda çekinceleri olan var ise kesin ve net cevabım: 'ilk fırsatta mutlaka gidin' olacaktır. Bu sözü çok duyduğunuza eminim, geldiğinizde kesinlikle 'neden daha önceden gelmedim' diye hayıflanacaksınız.
    A) Askerliğiniz çok rahat geçecek ve eğleneceksiniz, keşke bir an önce yapsaydım diyeceksiniz
    B) Berbat geçecek, tam bir ızdırap olacak ve unutmak için çok uzun yıllara ihtiyaç duyacaksınız ve 'keşke biraz daha erken kurtulsaydım, en azından daha genç yaşta daha çekilir olurdu' diyeceksiniz

Her türlü askerlik, Türk milleti için vatani bir görevdir, babalarımız, dedelerimiz, atalarımızın yaptığı ve bizim de yapacağımız bir ödevdir. Kaçmayın, kaçmayı teşvik edenleri de uyarın. Korktuğunuz gibi çıkmayacak, sizi temin ederim. Ya daha iyi olacak ya da daha kötü. Ama bitecek. Sonrasında da büyük bir rahatlama yaşayacaksınız. Aynen ÖSS gibi.
    Kimileriniz evlenmek için, kimileriniz hak ettiği kalitede işler için, kimileri beklediği terfi için, kimisi de kafasını rahatlatmak için gidip görevini icra edecek. Ve sonuçlandırdığınızda, erkek olmanız için atmanız gereken son adımı da atmış olacaksınız.
    Bence sünnet olmaktan bile daha önemli bir adım. Atın, rahatlayın:)

• Elektroni& Haberleşme Mühendisiyim, kısa dönem istiyorum ama uzun da cıkarsa meslekçi olarak yapmak isterim :) Sorum şu kısa olarak yapmak istedigim içn sınavda butun soruları sallıcam, işe yarar mı? :) Bi de sanırım acemılıgınız polatlıdaydı, sızın devrede benım meslekten olup, kısa ısteyıp soruları da benım gıbı atıp da uzun cıkıp polatlıda beraber acemılık yaptıgınız elaman oldu mu? :)
  • Malesef oldu dostum. Orada istatistik yaptım, 384 kişi idik ve %80'i soruları sallamıştı.
    Yanlız sana şöyle söyleyeyim, senin bölümün mesleki atğm. için pek müsait değil.
    Askeriye biraz farklı bir kafayı yaşıyor. Dümdüz meslek arıyor, ben makina mühendisi olduğum için mesleki çıktım. Eğer mekatronik mühendisi olsaydım çıkmayacaktım. Elektrik mühendisi alıyor, elektrik elektronik almıyor, inşaat alıyor ama uçak mühendisi almıyor vs. gibi.

Senin bölümün, üzülerek belirteyim ki, Ankara acemilikli Muhabere Atğm. şeklinde gözüküyor çünkü senin bölümünü genelde KD veya Mu. Atğm. olarak alıyorlar. Ama kesin diye bir şey yok, sonuçta başvuran meslektaşların 200 kişi ise, ordunun ihtiyacı da 70 kişi ise %35 ihtimalle Mu.Atğm. sin, %65 ihtimalle Mu.Onb. sın:)
  • Anladım, ya dedıgım gıbı KD yapmak ılk tercıhım :) ıns KD olurum
  • quote:

Orijinalden alıntı: ignorant

Malesef oldu dostum. Orada istatistik yaptım, 384 kişi idik ve %80'i soruları sallamıştı.
    Yanlız sana şöyle söyleyeyim, senin bölümün mesleki atğm. için pek müsait değil.
    Askeriye biraz farklı bir kafayı yaşıyor. Dümdüz meslek arıyor, ben makina mühendisi olduğum için mesleki çıktım. Eğer mekatronik mühendisi olsaydım çıkmayacaktım. Elektrik mühendisi alıyor, elektrik elektronik almıyor, inşaat alıyor ama uçak mühendisi almıyor vs. gibi.

Senin bölümün, üzülerek belirteyim ki, Ankara acemilikli Muhabere Atğm. şeklinde gözüküyor çünkü senin bölümünü genelde KD veya Mu. Atğm. olarak alıyorlar. Ama kesin diye bir şey yok, sonuçta başvuran meslektaşların 200 kişi ise, ordunun ihtiyacı da 70 kişi ise %35 ihtimalle Mu.Atğm. sin, %65 ihtimalle Mu.Onb. sın:)

pekı ola kı bu muhabere atğm olarak asker olduk, nasıl rahat mıdır ? kurada dogu batı dagılımı nasıldır? bununla ılgılı bı bılgın var mı ?

• O zaman şu yolu izle:
    1) Sınava son gün öğleden sonra git
    2) Soruların 1/3 ünü doğru yap, gerisini salla (Ki sana şunu söyleyeyim, konuşan insanların %99'u 'hepsini yaptım, sonra yarısını sildim/salladım' veya 'yarısını doğru yaptım gerisi boş' vs. tarzı şeyler söylüyorlar/söyleyecekler; bunlara inanma. Ben, ALES'ten çalışmadan 96 almış bir insanım. İTÜ Makina Mühendisliği'ne ilk tercihim olarak girdim ve açıkça söyleyeyim ki test konusunda kendime güveniyorum; ve sana diyorum ki o sınava girenlerin %99.9'u, sınavı full yapabilecek kapasiteye sahip değiller. Ne yazık ki bunun farkında da değiller. Kripto soruları özellikle epey düşündürüyor.)
    3) 12 Nisan sevk tarihinden 6-7-8 ay sonrası için düğün/nişan/yurtdışı eğitim planlama
    4) bol bol dua et, insanlarla iyi geçin

Eğer bu 4 adımı harfiyen uygularsan %50 şansın var demektir:) Çünkü ya KD çıkacaksın ya da Atğm. Tamamen şans. Askere alma daire başkanı ile bu konuyu şahsen görüştüm. Alım sürecini biliyorum, ve sana diyorum ki işin tamamen kısmete kalmış durumda.
    Sicilin bozuk ise büyük ihtimalle KD olacaksın ama.

• quote:

Orijinalden alıntı: gyassibas

quote:

Malesef oldu dostum. Orada istatistik yaptım, 384 kişi idik ve %80'i soruları sallamıştı.

pekı ola kı bu muhabere atğm olarak asker olduk, nasıl rahat mıdır ? kurada dogu batı dagılımı nasıldır? bununla ılgılı bı bılgın var mı ?

Rahatlık konusu çok net.
    Yaşadığın şehirde askerlik yapıp cehennemi yaşayabilirsin. Veya terör bölgesinin göbeğinde olup göbek atar, hatta dansöz bile çıkartabilirsin diğer atğm ve genç astsb arkadaşlarınla evinizdeki masaya.
    Tamamen çıkacağın yerin büyüklüğüne, çevresel şartlara ve komutanına bağlı.

Ama, Mu. Atğm. olarak yapmak bence takım komutanlıkları içinde en iyilerinden birisidir. Çünkü Karargah veya Emn. ve Muhfafız gibi bir birlikte olsan deli gibi törenler, cenazeler, özel karşılamalarla yardıracağın için haftasonların, akşamların falan rezil olurdu. Ama muhabere birliklerinde genelde insanlar işlerine bakarlar, işte telsizleri onarırlar falan. Ciddiyeti yüksek bir bölük olduğundan, askerlerin disiplinleri de genellikle yüksektir, bu da senin işini rahatlatır. Acemilikte yardırırsın ama keyifle anacağın günler olacaktır. Atğm. olarak yapmak çok büyük planların yok ise çok kasış değildir. Belli olduğunda haber verirsen ciddi yardımlarım dokunur sana.
    Ama sınıf olarak Muhabere, sevilen bir sınıftır ve muharip sayılır.

Son bir not: Birliğinin seviyesine göre (ki %90 bölük seviyesinde olacak ve bölük komutanın bir Yzb. veya Bnb. olacaktır) birkaç genç subay olacaktır seninle birlikte çalışan. Kendini onlara sevdirirsen işlerin rahat yürür. Üsteğmen en tehlikeli rütbedir tüm askeriye içinde. En iyi de, en kötü de onlardan çıkar:)

• haber verırım ya, artık can sıkıntısından hergun forumdayım :) Burdan sonucu yazarım. Bu arada ben de ankaralıyım, ılk 3 ay ankarada acemılık yapmak kulağa da hıc kötu gelmıo :P Haftasonları evcı cıkmak falan ... :) Ama yıne de KD olsun bizim olsun :P
  • Benim de bir mesajım bulunsun zira mesleğim Elektrik müh. ve şu anki çalıştığım iş şantiyeleri denetleyip kontrol mühendisliği yapmak olduğu için en çok istediğim şey Mesleki Asteğmen olmak bu aralar. Acemiliğin kısa olması gibi avantajları da cezbediyor tabiki. Uzun tercih ettim bakalım ne çıkacak. Herkes için hayırlısı olsun
  • Bu başlık için öncelikle teşekkürler..Ayın 1inde sınava girecekler için güzel bir rehber olur en azından..

Bende İnşaat mühendisiyim Kocaeli mezunuyum ve yaşım 28..Sizinde belirttiğiniz gibi daha iyi iş,daha yüksek maaşlar için askerlik engelini ortadan kaldırmam gerekiyor kesinlikle..Okulda uzamıştı 2 3 sene tek ders yüzünden neyse hepsini halledip başvurduk Kocaeli askerlik şubesine..

Kısa dönem yapmak istiyorum bende çoğu kişi gibi ancak gittiğim şubedeki memurlar olsun asteğmen arkadaşlar olsun büyük ihtimal uzun çıkacağını ve İnşaat emlak daire başkanlıklardan birine verilebilme ihtimalinin yüksek olduğunu dile getirdiler..Kim nerden ne duymuş bilmıyorum ancak kısa dönem askerlik biraz zor gözüküyor ordaki konuşmalara takılacak olursam..

Bu arada şubeden autocad sertıfkası falan istedıler ancak uzun dönem çıkabilir onu verirsen dedikleri için götürmedim hiçbirşey yanımda (: En çok asteğmen alımı nisan ayında oluyormuş öğrendiğimiz üzere çünkü başvuran sayısı diğer dönemlere ciddi oranda azmış..

Şimdi hocam sormak istediğimiz sorulara geleyim çokda sıkmayayım sizi ;

1)Asteğmen olursak illa evmi tutup kalmamız gerekiyor ? Kışlada falan kalamıyormuyuz haftasonları evimize gideriz en azından düğün parası biriktiririz biraz olsun o maaşla..

2)Ankarada astegmen egıtımı almış bir arkadas cok zor burası,ne yapıp edip kısa dönem gıtmeye bakın dedi..O kadar zormu hakikaten eğitimler disiplin vs ?

3)Saçma olucak gerçi ama sigortalımı sayılıyoruz o 1 sene boyunca..Devlet prim falanmı ödüyor bizim için olay ne (:

4)Mesleki asteğmenlik için birşey yapmak gerekıyormu ayrıyeten ? o da kısa uzun dönem gibi devlet nasıl uygun görüyorsa o şekildemi oluyor ?

5)Sınav ayın 1 2 ve 3ünde bildiğiniz üzere ancak şubeden kesınlıkle 1inde gitmem söylendi bana..Mecbur 31inin gecesinde orda olup sınava girmem gerekecek benım..Bana kalsa son gün gidecektim ancak artık bize bağlı değil sanırım ne zaman girileceği..Bu konuda bilginiz varmı acaba ?

Aklıma geldikçe sorarım burdan hazır sizi yakalamışken (:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi {PeGaSuS} -- 26 Mart 2012; 11:29:56 >

• öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkürler 2 ay sonra makina mühendisi olarak mezun oluyorum askere gidicem sormak istediğim uzun dönem yaparsak makina mühendislerine ne gibi işler yaptırıyorlar
  • mükemmel bir konu olmuş..

tabi hemen benimde bi kaç sorum olacak :) bende pamukkale üni jeoloji mühendisliği mezunuyum. 26 yaşındayım. kısa dönem yapmak istiyorum ancak asteğmen olacaksamda meslekçi olmak isterim. ama daha önce hiç jeoloji mühendisliğinden meslekçi çıkan duymadım. siz meslekçi jeoloji mühendisi gördünüz mü/duydunuz mu acaba?
  • Öncelikle, jeoloji mühendisi meslekçi duymadım, olduğunu da sanmıyorum. Ama muhtemelen kısa dönem çıkarsınız, gönlünüzü ferah tutun.
    Bundan sonra yazacaklarım Kocaeli Mak. Müh. mezunu arkadaşıma ve ayrıca senin için de geçerli.

Sınava 1-2-3 istediğin gün girebilirsin. Yaptırılan işlere gelince, hemen yeri gelmişken söyleyeyim:
    Makina mühendislerine, meslekçi olsanız da olmasanız da kışlada muhtemelen tek makina mühendisi olacağınız için (jeoloji müh için de geçerlidir bu), sizin uzmanlık alanınıza giren işler + köle işler + dandik nöbetler + takım komutanı olursanız (meslekçilik yerine) bölükteki askerlerin işleri yaptırılır.

Uzmanlık alanınıza giren işler şöyledir: Kazan ateşçi kursu açılır, siz açar siz ders verir siz sınav yapar ve siz sertifika verirsiniz askerlere.
    Bir malzeme alınacaktır, veya bir ihalenin şartnamesi yazılacaktır, veya bitmiş bir ihalenin kabulü yapılacaktır, mak. müh. olarak (veya x müh) siz imzalarsınız bilirkişi olarak. Aylık kazan daireleri denetimlerini yaparsınız bir elektrik mühendisi ve bazen bir astsubay tekniker ile.
    Elektrik mühendisleri paratoner ölçümlerini, jeneratör ve trafo kontrollerini yapar. Enerji merkezlerine bakar (ama yatar genelde)
    daha aklıma geldikçe yazarım bunları
    Köle işler: Kısa dönem asker alımında 1-2-3. gün ve bunlardan önceki bir iki gün toplantı ile birlikte 3-5 günlük görevde siz muhakkak bulunursunuz Asteğmen adayı öğrencilerin yanında. 50 şerli veya kışlaya göre 100 erli olarak içeri alınmalarına, üst aramalarına, oradan oraya götürülmelerine, sınava sokulmalarına ve istikhah (meyve suyu kek fln, ama genelde asker abiler onları iç eder, siz göremezsiniz bile ne olduklarını) almalarına nezaret edersiniz. Görev sabah 07:30 da başlar, 17:30 da son bulur.
    Normalde mesainiz de genelde 07:30-12:00 - 14:00-17:30 arasındadır, karargahta olursanız kıt'a yerine, o zaman 0830-1230 - 1330-1730 şeklindedir. Şubelerde olursanız inşaat emlak vs. gibi, o zaman 0800-1200 - 1300-1700 olur vs.
    Sözleşmeli er alımı olur, 20 gün sürer ve 4 ayda bir yapılır, siz görevlendirilirsiniz kayıt kabulde falan basit evraklar tutarsınız, 10 saat mesaiide 15-20 sayfa form doldurursunuz o kadar. rahattır yani, çay kahve takılırsınız.
    Çöp aracı çıkacaktır kışladan, sizi araç komutanı yaparlar, çöplüğe şöför askerin yanında çöp aracında gidersiniz, ki yaşanması gereken bir deneyimdir diye düşünüp avutayım kendimi:)
    dandik nöbetler: riski az, sorumluluğu fazla, tutmanın zor olduğu ve genellikle ertesi gün istirahat olmayan nöbetler size kilitlenir, bunun açıklaması olarak sizin istirahatli nöbet tutmamanız gerektiği, çünkü sizin uzmanlığınıza her an ihtiyaç duyulabileceği gibi bir bahane uydurulur, siz de yemiş gibi yaparsınız.

Ev tutma konusunda, ben ev tuttum bir arkadaşımla ve rahat ettim. Özel sebeplerim vardı. Ama ev tutmanıza kesinlikle gerek yok, kışla misafirhanesinde veya bulunduğunuz şehrin merkez komutanlığına bağlı misafirhanede günlük 3-4 tl gibi rakamlara konaklayabilirsiniz tüm askerliğiniz süresince, ki, bizim kışladaki 25 civarında asteğmenden evi olan 2 kişiden birisiyim. diğerleri hiç problem yaşamıyorlar (halıya çıplak ayakla basmayı özlemek vs. gibi şeyler dışında)
    Ama sonuçta misafirhanedir, yan odanızda albay da kalabilir, uzman çavuş da. genelde iki kişiliktir odalar, ama akıllılık edip evde veya lojmanda kalan bir arkadaştan kimliğini alabilirseniz, onu sizin yanınızda kalıyor gibi gösterip, parasını ödemek koşuluyla iki kişilik odada tek başınıza kalabilirsiniz -ki en çok tavsiye edeceğim seçenek de budur.
    Ben yapmadım, ama farklı durumda olsam kesin yapacağım bu olurdu. Gitmeden önce mutlaka ama mutlaka ama mutlaka gideceğiniz yere telefon edin. sizden kıdemli asteğmeninizi arayın, saygıda kusur etmeyin, komutanım deyin. Ondan bilgileri alın, seve seve verecektir. Misafirhanelerden hangisini tavsiye ettiğini öğrenin ve yer ayırtın gitmeden en az 15 gün önce.
    zaten atğm çıkarsanız, acemiliğinizin sonunda 15 gün mehil izni verilecek size. 15 gün özgürsünüz, bu zamanı iyi değerlendirin.
    Garnizon dışına çıkmak için izin almanız gerekiyor. Garnizon terk izni, ama bu, sınırsız alınabilen ve zor olmayan bir izin. O yüzden izinsiz çıkmaktansa her hafta izin alın ve öyle gidin. Ben en az 20 tane almışımdır. Hiç de sorun yaşamadım.
    Sigortalısın tabii ki ama özel bir statüde diyeyim. Hiçbir sağlık giderine para ödemiyorsun ve emin ol iyi bakıyorlar sana. Sağlık konusunda rahat ol, askerdeyken full bakımını yaptırabilirsin vücudunun.
    Mesleki için sınavda soruları full veya ona yakın yapmayı deneyebilirsin, yararı olabilir diye düşünüyorum. ama bana sorarsan kısa dönem işaretle, sonra fantazi yap:)
    Ankara hususunda bir şey söylersem yanlış olur. Mak Müh olarak : Tuzla piyade okulu, balıkesir bakım okulu, polatlı topçu ve füze okulu veya başka bir çok okula gidebilirsin. KD olursan başka tabii. Ankara'nın çok zorlu olduğunu biliyorum ama. Ama genelde elektronik, haberleşme, bilgisayar mühendisleri, takım komutanı olarak Muhabere Asteğmen olarak çıkıyorlar oradan. Sen ya mesleki olur polatlı'ya gidersin, ya da bakım olur balıkesire gidersin. Ya da kısa dönem olursun.

• Çok döktürmüşüm de şunları da yazayım
    Asteğmen maaşı iç güvenlik bölgesi dışında (terör tazminatı fln yok iken) 2060tl civarındadır. Mesleki atğm maaşı da 2020tl gibi birşeydir. Aradaki fark takım komutanı tazminatıdır.
    ANCAK
    Mesleki Atğm.ler 1-14 (Bazen 1-28 e kadar çıkabilir bu süre) gün arasında acemidir, 15. Günden itibaren (veya 30. gün, fark etmez) yedek de olsa subay, ast da olsa teğmenlerdir. Ve maaşları 15. gün veya 30. günden itibaren işlemeye başlar.
    Bu rakam Takım Komutanlarında 75. gün civarındadır.
    Her ikisi de 15 gün izinlidirler. Meslekiler, takım komutanlarına göre 2 ay fazla asteğmen maaşı alırlar + 9. aylarının sonunda teğmen oldukları için (takım komutanları son 15 gün teğmen rütbesine yetişirler, genelde de izinleri düşerek terhis olduklarından takamazlar rütbeyi) 2,5 ay daha fazla teğmen maaşı alırlar. Kaba hesapla 2000*2+250*2,5= 5000 tl kadar fazla maaş alırsınız aynı sürede takım komutanlarına göre.
    Ve evet, teğmen maaşı 2250-2300 tl arasında bir yerdedir. Meslekiler bildiğiniz teğmen olurlar, baya bir süre takarlar rütbeyi.

Siz sorun ben yazayım arkadaşlar.

• Sanki Yarbay .. bu asteğmenler öyle kasım kasım kasılırlarki askeriyenin içinde, 2 kuruşluk bilgisiyle eğitim yaptırmaya çalışırlar, sanırsın bir Yarbay :))))))))))
  • quote:

Orijinalden alıntı: Life Eternal

Sanki Yarbay .. bu asteğmenler öyle kasım kasım kasılırlarki askeriyenin içinde, 2 kuruşluk bilgisiyle eğitim yaptırmaya çalışırlar, sanırsın bir Yarbay :))))))))))

Bütün genellemeler yanlıştır diyorum.
    askerler gelip sorsan keşke beni:)
    benim için kendini siper edecek 100 tane adamı sabah içtimasında çıkartabilirim sana

Ben de onları her türlü korurum, o ayrı.
    Bence sana saçma bir takım komutanı denk gelmiş. Ayrıca 2 kuruşluk bilgi kısmına da katılmıyorum (kendim adına değil, çünkü benim bilgim hakikkaten 2 kuruşluk) çünkü piyade okuldan çıkan asteğmenler falan gerçekten çok dolu geliyorlar, hem spor hem de bilgi açısından.
    Bunun böyle olduğunu denetlemelerde subaylar ile birlikte denetlendiklerinde görebilirsin. Benim atışlarım da, Türk diline hakimiyetim de muvazzaf subaylar ile kıyaslanabilir durumda. Askeri bilgimin az olması da gayet normal, ki hiçbir er/erbaş da iddia edemez kendi ortalama bilgilerinin ortalama bir asteğmenin bilgi düzeyinden yukarıda olduğunu.

Rütbe sıralaması bence de pek normal değil, 30 yıllık kıdemli başçavuşun asteğmenden kıdemsiz olması bana da anormal geliyor ama devletimizin kanunu böyle, yapacak bir şey yok.
    Dipnot: Lütfen bir polemik başlatmayalım, amaç arkadaşlara yardım etmek. Bağcıyı dövmek değil. Zaten bağcıya saldıran çok adamla muhatap olacaklar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ignorant -- 29 Mart 2012; 18:53:17 >

• quote:

quote:

Sanki Yarbay .. bu asteğmenler öyle kasım kasım kasılırlarki askeriyenin içinde, 2 kuruşluk bilgisiyle eğitim yaptırmaya çalışırlar, sanırsın bir Yarbay :))))))))))

benim için kendini siper edecek 100 tane adamı sabah içtimasında çıkartabilirim sana

Bence sana saçma bir takım komutanı denk gelmiş. Ayrıca 2 kuruşluk bilgi kısmına da katılmıyorum (kendim adına değil, çünkü benim bilgim hakikkaten 2 kuruşluk) çünkü piyade okuldan çıkan asteğmenler falan gerçekten çok dolu geliyorlar, hem spor hem de bilgi açısından.
    Bunun böyle olduğunu denetlemelerde subaylar ile birlikte denetlendiklerinde görebilirsin. Benim atışlarım da, Türk diline hakimiyetim de muvazzaf subaylar ile kıyaslanabilir durumda. Askeri bilgimin az olması da gayet normal, ki hiçbir er/erbaş da iddia edemez kendi ortalama bilgilerinin ortalama bir asteğmenin bilgi düzeyinden yukarıda olduğunu.

Rütbe sıralaması bence de pek normal değil, 30 yıllık kıdemli başçavuşun asteğmenden kıdemsiz olması bana da anormal geliyor ama devletimizin kanunu böyle, yapacak bir şey yok.
    Dipnot: Lütfen bir polemik başlatmayalım, amaç arkadaşlara yardım etmek. Bağcıyı dövmek değil. Zaten bağcıya saldıran çok adamla muhatap olacaklar.

Van Başkale'de askerlik yaptım, çoğunluğu öğretmen olmak üzere bütün asteğmenler böyleydi.. daha dün gelmiş birliğe, 400 günlük askere eğitim verirdi .. birşey bildiğinden değil, oda zorla .. askerlere sorardı ne yapabiliriz diye .. yaptırdıkları hareketide yanlış bilirlerdi, er erbaş düzeltirdi onların hatalarını .. birde havaları vardı ki, güneş gözlüğü falan bir kasılmalar o derece .... ben ambulans şöförüydüm, revire olur olmaz gelirlerdi.. bizim doktorumuzda yedek subaydı fakat askerliğinin bitimi sıralarındayken teğmendi.. bunları en ufak şeyde revirin yolunu tutarlardı .. nasıl azarlardı uyduruk şeylere, yeni yetme asteğmenler bilmiyorki oda asteğmenden gelme :))) hala hatırlıyorum gülmekten çatlardık ...

Çoğu başçavuşta asteğmenlere dediğini yaptırırdı, hatta öyle gaddar bir Başçavuş vardı ki, askerlere istikamet vermişti, korkak veteriner asteğmenimizde olan biteni izliyordu.. yeniydi oda .. biraz ciddiyetle bizim veteriner asteğmene dediki ; sen neyi bekliyorsun, istikamet gerin marş marş Recep... ayakları poposuna değerek uçardı enayi ... :))))))))))))))))))

• quote:

quote:

quote:

Van Başkale'de askerlik yaptım, çoğunluğu öğretmen olmak üzere bütün asteğmenler böyleydi.. daha dün gelmiş birliğe, 400 günlük askere eğitim verirdi .. birşey bildiğinden değil, oda zorla .. askerlere sorardı ne yapabiliriz diye .. yaptırdıkları hareketide yanlış bilirlerdi, er erbaş düzeltirdi onların hatalarını .. birde havaları vardı ki, güneş gözlüğü falan bir kasılmalar o derece .... ben ambulans şöförüydüm, revire olur olmaz gelirlerdi.. bizim doktorumuzda yedek subaydı fakat askerliğinin bitimi sıralarındayken teğmendi.. bunları en ufak şeyde revirin yolunu tutarlardı .. nasıl azarlardı uyduruk şeylere, yeni yetme asteğmenler bilmiyorki oda asteğmenden gelme :))) hala hatırlıyorum gülmekten çatlardık ...

Çoğu başçavuşta asteğmenlere dediğini yaptırırdı, hatta öyle gaddar bir Başçavuş vardı ki, askerlere istikamet vermişti, korkak veteriner asteğmenimizde olan biteni izliyordu.. yeniydi oda .. biraz ciddiyetle bizim veteriner asteğmene dediki ; sen neyi bekliyorsun, istikamet gerin marş marş Recep... ayakları poposuna değerek uçardı enayi ... :))))))))))))))))))

sen tatsız olaylar yaşamışsın herhalde asteğmenlerle fırsatını bulunca saydırmışsın. konuyu açan arkadaş bilgi vermeye çalışıyor deneyimlerini paylaşıyor derdin nedir ki buraya böyle gereksiz şeyler yazıyosun bırak adam anlatsın isteyen faydalansın

• Kuvveti Kara Kuvvetleri Komutanlığı
    Sınıfı TOPÇU
    Statüsü Yedek Subay
    Branşı MAKİNA MÜHENDİSİ
    İlk Katılışını Yapacağı
    Sınıf Okulu / Eğitim Merkezi TOPÇU VE FÜZE OKL. K.LIĞI
    POLATLI ANKARA
    İlk Katılışını Yapacağı Tarih 12.04.2012

biz sanırım 341 lerin yerine göreve başlayacağız acaba sizin dönemde makina mühendisleri nereleri çekti usta birliği olarak hatırladığın kadarıyla yazabilir misin 339 dan birisi buradahttp://forum.donanimhaber.com/m_19568652/mpage_17/key_/tm.htm#msglink_59628414
    biz 3 ankara, 1 polatlı 1 izmir, 1 istanbul, ve 1 siirt vardı demiş gidilecek yerleri.

• Merhabalar. Elektrik Önlisans ve Aöf İşletme Lisans mezunuyum. Askerliğimi asteğmen olarak yapmak istiyorum. Asteğmen olma şansım sizde yüzde kaçtır. Ve eğer varsa bu olasılığı arttırabilmek için yapabileceğim birşey var mı? Son olarak işletme mezunları hangi tür asteğmen oluyorlar. (Bu konuların henüz acemisiyim. Eğer bir ifade hatam varsa kusura bakmayın.)
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.