Şimdi Ara

Yoklama Kaçağı Para Cezası Nereye Ödenir ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
9
Cevap
0
Favori
11.743
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • Merhabalar. Ben üniversiteyi bu sene bitirdim. Üniversite öğrenci belgemi şubeye göndermediğinden dolayı yaklaşık 8 ay boyunca yoklama kaçağı göründüm. Çalıştığım şirkete ve evime yoklama kaçağı belgeleri geldi. Bende Ağustos ayında muayene oldum. Şuan sevk tarihimi bekliyorum.


  Ben bu cezaya itiraz için Anadolu Adalet Sarayı - Sulh Ceza Mahkemesine gittim dilekçe yazdım ve gönderdim. 15-20 gün sonra tekrar aynı kağıtlar geldi evime. Kütüğüm Eskişehir'e kayıtlı olduğu için oraya ulaşmadığını söylemiş kapıya gelen görevli tekrar dilekçe göndersin demiş. Yaklaşık 1100 TL para cezası var ama bu nereye ödeniyor nereden görünüyor bulamadım bilgisi olan var mı ? Zaten askere gideceğim Ağustos 2021'de muayene olduğum için sevk bilgilerim hala çıkmadı.


  "25.10.2021 tarihine kadar askerlikle ilişkiniz yoktur" diyor. Bu cezayı askerliği yaptıktan sonra ödeyebilir miyiz ?


  Dava dosyasını görüntülüyorum E-Devlet'te "Tensip zaptı hazırlandı" diyor. Ne demek bu ?
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BurakTirpanli -- 13 Ekim 2021; 10:0:3 > • Evinize gelen belgelerin arasında tebliğ - tebellüğ belgesi de olması lazım. Onu imzalayıp askerlik şubesine verirseniz cezayı vergi dairesine borç olarak çıkartıyorlar. E-devlette vergi borcu Sorgulama'da askerlik para cezası olarak çıkar.

  Evinize gelen belgeler arasında kaymakamlık imzalı karar metni olması lazım. Orada herşey yazıyor.
  Tahsilatın askerlik sonrasına bırakılıp bırakılmadığı
  Hangi durumda indirimli ödeme yapılacağı
  Falan yazar.

  https://mihci.av.tr/tensip-zapti-hazirlandi-ne-demek/
  Tensip zaptının ne olduğuna buradan bakabilirsiniz. Ben de bilmiyorum. Ben cezaya itiraz etmemiştim.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a-f-h -- 13 Ekim 2021; 12:47:19 >
 • Teşekkür ederim. Bu işlemi yapmasam şuan faiz yaparlar mı cezaya ?

 • BurakTirpanli kullanıcısına yanıt

  Benim 2019da 422 TL bakaya cezam vardı, ben askerdeyken birliğime evrakları gelmişti. Personel astsubayı ile hallettik gönderdik evrakları. 29 Nisan 2019da takipli 422 TL borç edevlette görünüyordu. Ağustos 2019da vergi dairesinden eve ödeme emri tebligatı gelmiş, onun harici bir uyarı/sıkıntı gelmedi.

  Edevletten takip ederken faiz işlediğini görmedim, ama vergi dairesine gidince buna faiz binmiş derler mi bilmiyorum.

  2019 haziranda çıkan yeni askerlik yasasındaki Geçici Madde 1 ek 6'ya göre, eski yasaya göre kesilmiş ve o dönem askerde olanların idari para cezaları siliniyor hakkından faydalandım (bunu askerlik şubesine sormuştum, oradaki memur da söylemişti). Askerden döndükten 1 sene sonra cezam silinmişti. Ben şanslıydım, geçici maddeden yararlanmıştım. Sizin öyle bir şansınız olmayacaktır, yasa çıkalı 2 seneyi geçti. Geçici madde yanlış hatırlamıyorsam 6 ay geçerliydi.

 • Anladım bir sorayım askerlik şubesine teşekkür ederim.
 • BurakTirpanli kullanıcısına yanıt

  Şuan askerdeyim eve idare mahkemesinden posta gelmiş yoklama kaçağı ama askerdeyim diye geri gotürmuş postacı, buna nasıl itiraz edebiliriz teblig edilmedi ceza yada e-devletde niye görünmüyor?
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Birkanbey -- 7 Eylül 2022; 14:18:39 >
 • Birkanbey kullanıcısına yanıt

  Ne yaptın bende de ceza var ama askerlik yeri subata belli olcak ne kadar ceza gelmiş ödedin mi borç icraya düştü mü

 • Burak.d77 B kullanıcısına yanıt

  %25 indirimli Ödedim ceza tutarını indirimli ödemek isteyenler için yazayım edevlet de borç görünmüyor 1 ayı beklerseniz o zaman düşüyor oraya ancak o zaman da indirimli ödeme hakkın bitmiş oluyor.

  En yakın mal müdürlüğüne gelen ceza kağıdı ile tebliğ tarihinden itibaren 1 ay içinde indirimli ödeme yapabilirsiniz oraya ödediğiniz tutarın dekontunu ve ceza kağıdını cezayı gönderen askerlik şubesine iade taahütlü ptt veya faks ile göndermeniz zorunlu.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Birkanbey -- 27 Mayıs 2024; 15:54:9 >
 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.