Şimdi Ara

Askerdeyim merak ettiklerinizi sorabilirsiniz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
23
Cevap
1
Favori
2.452
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Askerlik stresini dibine kadar yasamis biri olarak mart sonu katilmis bulundum. Su an ustada ilk ayim bitiyor (karantina dahil). Sansima cok rahat yerdeyim bir de havaciyim tabi o da var. Ben cok arastirirdim duzgun bilgi bulamazdim. Merak ettiginizi sorun guncel olarak cevaplayayim.

Not: Kara kuvvetleri cok daha farkli ve zor olur onu bilin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Jujutsu

1- Kaç kilo gittin? Şu an kaç kilosun?

2- Yemekler iyi mi?

3- Ne olarak görev yapıyorsun?

4- Ne kadar boş vaktin oluyor?

5- Uyku düzeni nasıl?

6- Sıracılık var mı? Devrecilik var mı?

7- Uyuz insanlar var mı? Ortam nasıl?

8- Komutanlar nasıl?

9- Yaş grubu nedir bulunduğun koğuşun?

10- Acemilikte geçen sıradan bir günün nasıldı? Neler yapıyordun?

11- Usta birliğinde geçen sıradan bir günün nasıl? Neler yapıyorsun?

12- Askercell almaya gerek var mı tuşlu telefon için?

13- Alışveriş işlerini nasıl hallediyorsun? Alışveriş yapmaya ihtiyaç duyuluyor mu?

14- İzinlerini kullandın mı? Kullandıysan nasıl kullandın evci iznini falan.

15- Kavga, dövüş oluyor mu?

16- Koğuşta kaypaklık yapan birisine tekme tokat dalsan herhangi bir işlem yapılıyor mu? Askerliğinin uzaması söz konusu oluyor mu?

17- Yaptığın bir eylem sonucunda cezai bir işlem uygulanıyorsa askerliğin uzaması gibi ihtimaller var mı?

18- İçinde bulunduğun sıkıcılık, stres, eğlence durumlarını 10 üzerinden kaç ile değerlendirirsin?

19- Zaman hızlı mı geçiyor?

20- Koğuştakiler genellikle seninle aynı dönemden mi?

21- Koğuşta KPSS, ALES vb. çalışan var mı?

22- Yabancı dil bilenleri acemilikte sınava falan soktular mı? Görevlendirildiler mi hiçbiri? Veya dil bilen var mı diye soruldu mu? Görevlendirilen varsa nereye yollandı?

23- Antrenmanlar zorlu mu?

24- Çamaşır yıkama mevzularını nasıl hallediyorsunuz? Herkes kendi çamaşırını kendi mi yıkıyor? Elde mi yıkıyorsunuz yoksa makinede mi?

25- Hırsızlık mevzuları oldu mu?

1- biraz kilolu gittim kilo verdim vermeye devam ediyorum (hareketlilik fazla ayrica ben cok yemiyorum bilerek)

2- Yemekler cok guzel hem acemi hem ustada begendim. Et garanti cikiyor, ustada yemekler dolu dolu veriliyor bize. Meyve salata corba tatli vs kesin oluyor.

3- As.Iz olarak siniflandirildim. Ama ustaya geldigim yerde inzibat yok. Guvenlik bolugu var hem muhafiz eri hem as.iz. birlestirilmis. Gunde 3 saat sabah 2 saat aksam nobeti var o kadar. Kule nobeti var oturuyorsun kulede. Nizamiye nibeti var biraz sikinti agirlik fazla oluyor alisana kadar. Arac muhafizligi var 2 saat sivil giyiniyorsun dolu sarjorlu silahinla otobuste oturup personelleri alip donuyorsun. En sevilen bu haha. Bir de sok timi var kulelere devriye atan komutanlaa birliktr 12 saat takiliyorsun.

4-Yeni geldigimiz icin mintika ve komutan isleri bizde. Is ciktiginda biz kostigumuzdan mintika vs derken pek bos olmuyoruz ama sansimiza 1 haziranda 15 kisi goreve basliyor her sey onlara gececek. Biz sadece nobet bekleyecegiz. Su an bayram tatili haliyle is cikmiyor bi mintika yapiyoruz sonra nobeti bekliyoruz. Full bosuz nobet harici.

5- Yine yeni geldigimiz icin uyku duzeni sikintili. Erken kalkip mintika yapiyoruz vs. Altimiz geldiginde 8.30 a kadar uyuyabilecegiz nobet yoksa. Ayrica cmts pazar da full serbest uyumak nobet yoksa istedigin kadar.

6- Siracilik var, devrecilik eskiden varmis bizim ustler degistirmis bu olayi.

7- Bizim bir ust cok coluk cocuk. Herkes 20 21 yasinda ve 20 kisiler. 2-3 bebe var surekli ust alt devre muhabbeti sakalari yapan. Onun harici herkes 10 numara. Komutanlar mukemmel hepsi kafa insanlar. Acemilikte her tip insan goreceksiniz her tip. Hani bu kacinilmaz bir durum. Her tip insan var.

8- Bizim komutanlar mukemmel askere deger veren insanlar. Akilli telefon bile serbest kendi elleriyle verdiler telefonlari istettik evden. Tek istekleri saygi ve disiplin o kadari zaten sart bir sey.

9- Kogus 6 tane var 10 kisilik ama dolu degil. Bolukte toplam 40 kisiyiz. Bizim celp olgun 25 27 falan. Bir ustumuz bebe 20 - 22 arasi. Onlarin ustu de olgun yine. 1 haziranda yeni celp gelince bizim celp yani 10 kisi olarak 1 kogusa toplanacakmisiz muthis oldu bu mesela.

10- Acemilik resmen eziyet. 21 gun eziyet sirf, sabah 5 de uyan ictima al tum boluk sira sira kahvaltiya git o sogukta bekle uzun sure falan. Ozgurluk yoktu bizde kutahya soguktu mart sonu cok. Surekli kogustaydik egitim yokken hapishane gibiydi. Kafana gore gezemiyorsun bi ictima alinsa olmasaan yandin. Her boka ictima aliniyor ozellikle 5 den sonra mesai bitince herkes soyunuyor. 2 saat sonra acil ictima diyorlar basliyon full giyinmeye herkes ana baci sovuyor falan. Tras sirasi, banyo sirasi falan oluyor. Egitim biz baya yaptik bizim boluk fenaydi. Yarisi rdm haliyle cok ceza aldik. Bir de eskiden cavus boluguymus cavus egitimi aldik resmen millet kaldiramadi hic. Baya zorluydu ama kogus cok eglenceliydi.

11- Usta da basliyor askerlik. Altlar gelene kadar 7 de kalkiyoruz mintika yapiyoruz cardakta ya da iceride gazinoda oturuyoruz. Is cikarsa gidiyoruz yoksa oturuyoruz nobet bekliyoruz. Oglen ufak bi mintika oluyor bir de aksam. Nobetler zorlu degil zaten kule ozellikle mukemmel. Tek basinasin icerisi oda gibi. Durbun, gece durbunu, isitici, klima sandalye, telsiz her sey var. Tek basina oyle oturup etrafi gozetliyorsun. Telsizden sifreli anons geliyo oyle anonsa cevap veriyorsun vs. Nizamiye biraz sikinti o da bizim altlar gelince 3 gunde bir gidecegiz guzel saatlerde sorun olmayacak. 1 hazirandan sonra nobete kadar yatacagiz sirf kisaca. Mis gibi yani.

12- Askercelli aldirtiyorlar ama sans isi. Iceri girince askercell kontrolu yapan eleman var yoksa aldirtiyor almazsan telefonu alip geri kargolatiyorlar. Benim sansima benim covid testi suresi dolmus yeni emirmis. Bi eleman daha vardi onunla bizi normal asamadan gecirtmediler. Direkt karantina bolgesine goturduler 2 gun yaattik test olduk 3.gun basladik. Hicbir arama yapilmadi. Akilli telefonum yanimda olsa sokmustum. Ama normal asamadan girenlere 130 tl girdi malesef. Sivil hatti iceri sokma parasi resmen. Cuzdana koy hatti gir iceride takarsin.

13-Lojman kantini var bizde iste giden oldugunda kart ve liste veriyoruz aliyo yerimize. Ben 1 kere ciktim oyle orts buyuklukte bir market. Bu yerine gore degisir tabi bizim burda oyle.

14- Pandemi yuzunden hicbir izin yok. Sadece yakinin olurse ve sinavin varsa 1 hafta cikabiliyorsun.

15- Olmuyor arada bir tartisma oldu acemide ama dovus yok. Kimsenin bi yeri yemiyor yok ederler o adamlari. Askeriyede kavga dovus en buyuk suclardan biri.

16- Olur, acimazlar. Bi kere vur yandin.

17- Var +15 gun +1 ay vs yersin. 6 aya kadar uzatabilirler.

18- Cok bi eglence yok aktivite olarak bi langirt var bi masa tenisi var, bi televizyon var. Bizim boluk bahcesinde 6 Kaz, 1 horoz tavuk ve 3 kedi var. Ben onlarla ilgileniyorum oyle egleniyorum. Bir de arkadaslarla girgir iste.

19- Her ise kostugunda geciyor ama bazen hic gecmiyor. Telefonla rahat oluyor bayagi.

20- Benim kogus karma ama bizim diger cocuklar ayni odada kaliyor. Yani 6 kisi ayni odada celple kaliyor. Biz 4 kisi ayni kogus ama karmayiz diger celplerle. Degisecek bu durum altlar gelince.

21- Yok ama ustten vardi, sinav izni alabiliyorsun ama sivilde 1 hafta durup geri gelmek koyuyormus cok.

22- Ben ing konusma yazma olarak c1 seviyesinde biliyorum bir seyini goremedim burda. Acemilikte yapiliyor siniflandirman. Komutan soruyor ne mezunusun ne is yaptin vs. ona gore siniflandiriyor.

23- Bizim acemi egitimi zordu. Alisana kadar zor gelecek sonra rahatliyor ama sikinti bir boluge denk gelirsen komutanlar eziyet ediyor sirf.

24- Acemide kendimiz yikadik, ustada her persembe yikamaya veriyoruz aksam gidip aliyoruz.

25- Hayir. Sadece acemide baska bolukte olmus duyduk. Cocugun 2000tlsi calindi amaa kendi salakligim cebinde 2bin para var uzerine herkese bunu soylemis. Onun harici duymadim, ustada hic yok hele bi olsun boluk komutani acik acik tehtid ediyor zaten kimsede o dot yok.

Bu arada ben Ankara'dayim ustada. Cok sorunlu yerler varken benim sansima cok rahat bir yer dustu. Mutluyum ama su altlar gelse de cok rahatlasam diye bakiyorum. Daha fazla uyucam, 2 nobete gitmek haric hicbir sey yapmayacagim falan mis. Son 15-16 gun kaldi dayan yurek dayan hahah.

• Ne kadar para harcanıyor? (sigara dahil) . Çarşı izni var mı? Kaç tane iç çamaşırı çorap alırsam rahat ederim? Keşke şunu da alsaydım dediğin bir şey oldu mu?

• 1- Kaç kilo gittin? Şu an kaç kilosun?

2- Yemekler iyi mi?

5- Uyku düzeni nasıl?

8- Komutanlar nasıl?

13- Alışveriş işlerini nasıl hallediyorsun? Alışveriş yapmaya ihtiyaç duyuluyor mu?

16- Koğuşta kaypaklık yapan birisine tekme tokat dalsan herhangi bir işlem yapılıyor mu? Askerliğinin uzaması söz konusu oluyor mu?

17- Yaptığın bir eylem sonucunda cezai bir işlem uygulanıyorsa askerliğin uzaması gibi ihtimaller var mı?

18- İçinde bulunduğun sıkıcılık, stres, eğlence durumlarını 10 üzerinden kaç ile değerlendirirsin?

22- Yabancı dil bilenleri acemilikte sınava falan soktular mı? Görevlendirildiler mi hiçbiri? Veya dil bilen var mı diye soruldu mu? Görevlendirilen varsa nereye yollandı?

24- Çamaşır yıkama mevzularını nasıl hallediyorsunuz? Herkes kendi çamaşırını kendi mi yıkıyor? Elde mi yıkıyorsunuz yoksa makinede mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jujutsu -- 14 Mayıs 2021; 0:31:57 >

• şu an nerdesiniz ve hangi grupla gittiniz ?

• FordcuGocaHerif F kullanıcısına yanıt

Duruma gore. Kantinde para harcamak basit. Acemilikte fiyatlar pahali ama insanin kantine gidesi cok geliyor. Kantinde bir ton sira bekliyordum kutahya hava komutanliginda. Sigara acemilikte kantin yaninda satiliyordu bizde ama kaliteli olanlar hemen bitiyordu. Ustada ise lojman kantini var oraya gitmek gerekiyor onun icin islemler var her gun cikiliyor ama izin falan alman gerek. Otocular birakiyor oraya sonra geri getiriyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Jujutsu

1- Kaç kilo gittin? Şu an kaç kilosun?

2- Yemekler iyi mi?

5- Uyku düzeni nasıl?

8- Komutanlar nasıl?

1- biraz kilolu gittim kilo verdim vermeye devam ediyorum (hareketlilik fazla ayrica ben cok yemiyorum bilerek)

2- Yemekler cok guzel hem acemi hem ustada begendim. Et garanti cikiyor, ustada yemekler dolu dolu veriliyor bize. Meyve salata corba tatli vs kesin oluyor.

3- As.Iz olarak siniflandirildim. Ama ustaya geldigim yerde inzibat yok. Guvenlik bolugu var hem muhafiz eri hem as.iz. birlestirilmis. Gunde 3 saat sabah 2 saat aksam nobeti var o kadar. Kule nobeti var oturuyorsun kulede. Nizamiye nibeti var biraz sikinti agirlik fazla oluyor alisana kadar. Arac muhafizligi var 2 saat sivil giyiniyorsun dolu sarjorlu silahinla otobuste oturup personelleri alip donuyorsun. En sevilen bu haha. Bir de sok timi var kulelere devriye atan komutanlaa birliktr 12 saat takiliyorsun.

4-Yeni geldigimiz icin mintika ve komutan isleri bizde. Is ciktiginda biz kostigumuzdan mintika vs derken pek bos olmuyoruz ama sansimiza 1 haziranda 15 kisi goreve basliyor her sey onlara gececek. Biz sadece nobet bekleyecegiz. Su an bayram tatili haliyle is cikmiyor bi mintika yapiyoruz sonra nobeti bekliyoruz. Full bosuz nobet harici.

5- Yine yeni geldigimiz icin uyku duzeni sikintili. Erken kalkip mintika yapiyoruz vs. Altimiz geldiginde 8.30 a kadar uyuyabilecegiz nobet yoksa. Ayrica cmts pazar da full serbest uyumak nobet yoksa istedigin kadar.

6- Siracilik var, devrecilik eskiden varmis bizim ustler degistirmis bu olayi.

7- Bizim bir ust cok coluk cocuk. Herkes 20 21 yasinda ve 20 kisiler. 2-3 bebe var surekli ust alt devre muhabbeti sakalari yapan. Onun harici herkes 10 numara. Komutanlar mukemmel hepsi kafa insanlar. Acemilikte her tip insan goreceksiniz her tip. Hani bu kacinilmaz bir durum. Her tip insan var.

8- Bizim komutanlar mukemmel askere deger veren insanlar. Akilli telefon bile serbest kendi elleriyle verdiler telefonlari istettik evden. Tek istekleri saygi ve disiplin o kadari zaten sart bir sey.

9- Kogus 6 tane var 10 kisilik ama dolu degil. Bolukte toplam 40 kisiyiz. Bizim celp olgun 25 27 falan. Bir ustumuz bebe 20 - 22 arasi. Onlarin ustu de olgun yine. 1 haziranda yeni celp gelince bizim celp yani 10 kisi olarak 1 kogusa toplanacakmisiz muthis oldu bu mesela.

10- Acemilik resmen eziyet. 21 gun eziyet sirf, sabah 5 de uyan ictima al tum boluk sira sira kahvaltiya git o sogukta bekle uzun sure falan. Ozgurluk yoktu bizde kutahya soguktu mart sonu cok. Surekli kogustaydik egitim yokken hapishane gibiydi. Kafana gore gezemiyorsun bi ictima alinsa olmasaan yandin. Her boka ictima aliniyor ozellikle 5 den sonra mesai bitince herkes soyunuyor. 2 saat sonra acil ictima diyorlar basliyon full giyinmeye herkes ana baci sovuyor falan. Tras sirasi, banyo sirasi falan oluyor. Egitim biz baya yaptik bizim boluk fenaydi. Yarisi rdm haliyle cok ceza aldik. Bir de eskiden cavus boluguymus cavus egitimi aldik resmen millet kaldiramadi hic. Baya zorluydu ama kogus cok eglenceliydi.

11- Usta da basliyor askerlik. Altlar gelene kadar 7 de kalkiyoruz mintika yapiyoruz cardakta ya da iceride gazinoda oturuyoruz. Is cikarsa gidiyoruz yoksa oturuyoruz nobet bekliyoruz. Oglen ufak bi mintika oluyor bir de aksam. Nobetler zorlu degil zaten kule ozellikle mukemmel. Tek basinasin icerisi oda gibi. Durbun, gece durbunu, isitici, klima sandalye, telsiz her sey var. Tek basina oyle oturup etrafi gozetliyorsun. Telsizden sifreli anons geliyo oyle anonsa cevap veriyorsun vs. Nizamiye biraz sikinti o da bizim altlar gelince 3 gunde bir gidecegiz guzel saatlerde sorun olmayacak. 1 hazirandan sonra nobete kadar yatacagiz sirf kisaca. Mis gibi yani.

12- Askercelli aldirtiyorlar ama sans isi. Iceri girince askercell kontrolu yapan eleman var yoksa aldirtiyor almazsan telefonu alip geri kargolatiyorlar. Benim sansima benim covid testi suresi dolmus yeni emirmis. Bi eleman daha vardi onunla bizi normal asamadan gecirtmediler. Direkt karantina bolgesine goturduler 2 gun yaattik test olduk 3.gun basladik. Hicbir arama yapilmadi. Akilli telefonum yanimda olsa sokmustum. Ama normal asamadan girenlere 130 tl girdi malesef. Sivil hatti iceri sokma parasi resmen. Cuzdana koy hatti gir iceride takarsin.

13-Lojman kantini var bizde iste giden oldugunda kart ve liste veriyoruz aliyo yerimize. Ben 1 kere ciktim oyle orts buyuklukte bir market. Bu yerine gore degisir tabi bizim burda oyle.

14- Pandemi yuzunden hicbir izin yok. Sadece yakinin olurse ve sinavin varsa 1 hafta cikabiliyorsun.

15- Olmuyor arada bir tartisma oldu acemide ama dovus yok. Kimsenin bi yeri yemiyor yok ederler o adamlari. Askeriyede kavga dovus en buyuk suclardan biri.

16- Olur, acimazlar. Bi kere vur yandin.

17- Var +15 gun +1 ay vs yersin. 6 aya kadar uzatabilirler.

18- Cok bi eglence yok aktivite olarak bi langirt var bi masa tenisi var, bi televizyon var. Bizim boluk bahcesinde 6 Kaz, 1 horoz tavuk ve 3 kedi var. Ben onlarla ilgileniyorum oyle egleniyorum. Bir de arkadaslarla girgir iste.

19- Her ise kostugunda geciyor ama bazen hic gecmiyor. Telefonla rahat oluyor bayagi.

20- Benim kogus karma ama bizim diger cocuklar ayni odada kaliyor. Yani 6 kisi ayni odada celple kaliyor. Biz 4 kisi ayni kogus ama karmayiz diger celplerle. Degisecek bu durum altlar gelince.

21- Yok ama ustten vardi, sinav izni alabiliyorsun ama sivilde 1 hafta durup geri gelmek koyuyormus cok.

22- Ben ing konusma yazma olarak c1 seviyesinde biliyorum bir seyini goremedim burda. Acemilikte yapiliyor siniflandirman. Komutan soruyor ne mezunusun ne is yaptin vs. ona gore siniflandiriyor.

23- Bizim acemi egitimi zordu. Alisana kadar zor gelecek sonra rahatliyor ama sikinti bir boluge denk gelirsen komutanlar eziyet ediyor sirf.

24- Acemide kendimiz yikadik, ustada her persembe yikamaya veriyoruz aksam gidip aliyoruz.

25- Hayir. Sadece acemide baska bolukte olmus duyduk. Cocugun 2000tlsi calindi amaa kendi salakligim cebinde 2bin para var uzerine herkese bunu soylemis. Onun harici duymadim, ustada hic yok hele bi olsun boluk komutani acik acik tehtid ediyor zaten kimsede o dot yok.

Bu arada ben Ankara'dayim ustada. Cok sorunlu yerler varken benim sansima cok rahat bir yer dustu. Mutluyum ama su altlar gelse de cok rahatlasam diye bakiyorum. Daha fazla uyucam, 2 nobete gitmek haric hicbir sey yapmayacagim falan mis. Son 15-16 gun kaldi dayan yurek dayan hahah.

• IcyTea Lemon kullanıcısına yanıt

Çok bilgilendirici oldu teşekkürler zahmet ettiğin için :) Akıllı telefon olayı 10 numara olmuş yalnız. Benim boyum 178 cm 92 kilo idim en son tartıldığımda, umarım 83-85 civarına düşebilirim askerde :) Aklıma takılan bir şey daha var şimdi sıracılık var ya mesela senden sonra gelen kişiler dese bize ne biz yapmıyoruz öyle bir yükümlülüğüz yok herkes kendi üstüne düşeni yapsın diye o zaman herhangi bir yaptırım uygulayabiliyor musunuz? veya böyle bir şey olmamasını nasıl önlüyorsunuz?

• Jujutsu J kullanıcısına yanıt

Siracilik devrecilik vs komutanlar tarafindan belirleniyor askerler uyguluyor. Siraciliga uymayan askeri burda pisman ederler yanarsin. Tum gun is kitlerler nobet saatlerin gece olur ve 2 degil 3 nobet tutarsin. Sirf nizamiye verirler falan. Bir asker ben yapmam diyemez komutana ulasirsa bu o cocuk yandi. Fena basarlar uzerine tutanak yer askerligini uzatir sadece. 12 ay yapmak istiyorsa desin. Yani seve seve degil baska sekilde mecbur yapacak onun bir kacari yok

• kıskandım. bir an önce gidip bende bu güzel zamanları yaşasam diye umut ediyorum:).

2'nci komando tugayı komutanlığı bolu.

• Benim de sormak istediklerim var.

1. Sevk belgesini aldıktan kaç gün sonra birliğe teslim oldun?
    2. Karantina süreci var mı?
    3. Acemi ile usta aynı yerde mi?
    4. Yaşlara, mezuniyet derecesine göre bir ayrım söz konusu mu?
    5. Sınava çalışabiliyor muyuz, benim yazın girmek istediğim dil ve kpss sınavları var da.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oneayol -- 15 Mayıs 2021; 21:42:11 >
  • oneayol kullanıcısına yanıt

1- Bakaya degilsen 3 gun icinde teslim oluyorsun. Sevk tarihin askere baslama tarihindir. Bakaya isen islem yaptirtiktan 2 gun sonra gidersin.

2- Acemide yoktu benim, ustada kesin var. Ama suresi gittigin birlige gore degisir. Bizde 14 gun oldu, baska yerlerde 7 gun 10 gun olmus.

3- Sans. Son 1 hafta kala yerler aciklanir. Ya kalirsin ya baska yerr gidersin.

4- Hayir oyle bir sey yok.

5- Sansina kalmis o is. Acemide yatacagin bir yere dusersen calisirsin ayrica acemide aksam 5 den sonra mesai biter yemek yedikten sonra sabaha kadar bossun. Oyle calisabilirsin, ustada yine sans isi. Cok is yapabilirsin ya da yatabilirsin, ben yatiyorum mesela ama cok nadir denk gelen bi sey bu. Genelde askerde full is yaptiriyorlar.

• Bu saçları 3'e vurdurma olayına açıklık getirebilir misin? Saçları 3'e vurdurmadan gitsem askere orada tıraş yapıyorlarmış diye duydum şart değilmiş önceden saç tıraşı.

Hocam Merhabalar,

Bende bu sene gideceğim yalnız yerler açıklandıktan sonraki aşamalar neler oluyor yani açıklandı yarın ilk ne yapmalıyım gidene kadar?

Teşekkürler

• Ali Unal A kullanıcısına yanıt

Yerin aciklandiginda ufak bi canta hazirla, arkadaslar bavul falaan goturmeyin valiz vs kendinize eziyet edersiniz. Ufak bi sirt cantasi yeterli, icine kisisel malzemelerinizi koyabilirsiniz ama hepsi ilk gun veriliyor zaten ama siz kendiniz isterseniz dis fircasi, macun, sampuan, tras bicagi, havlu goturebilirsiniz (bunlar da veriliyor)

Verilmeyenler de tirnak makasi, cilt bakim (krem vs) gibi urunler var, onlari istiyorsaniz alin yaniniza. En kotu ustada kargoyla getirtirsiniz eksiklerinizi zaten.

Onun haricinde yapilacak islem belli, asker subesine gidip islemlerinizi halletmek, sonra beklemek kaliyor. Saclarinizi tam 3 e vurmaniza gerek yok ama kisaltin, yol paraniz zamaninda yatmayabilir. Yatarsa cekin ama yatmazsa askere gittikten 1-2 gun sonra yatmis olur kesin olarak. Cuzdan da nakit almayin bosuna yaniniza, tum alisveris kart ile yapiliyor kart goturun, kimlik(islemleriniz sonrasi onlarda kaliyor), sivil hattinizi goturun ama cuzdan da dursun ve tabi tuslu telefon. Eger askercell almaya zorlarlarsa biraz direnin, illa da aldirtirlarsa mecbur alacaksiniz sonra sivil hattinizi takarsiniz.

Baska da bir sey yok, hayirli teskereler!

• Bedelli hakkında bilgin var mı hocam ?

Hocam peki bu sevk belgeleri e devletten mi alınıyor ve kime veriliyor

• Ali Unal A kullanıcısına yanıt

Askeri subeden verecekler sevk belgenizi, imza falan aticaksiniz cunku. Fakat hala gerekli mi bilmiyorum ama sevk belgesi almadan once corona testi istiyorlardi sonucu negatif cikmissa veriyorlardi, hala ayni mi bilmiyorum.

Sevk belgenizi aldiktan sonra onu da askerlik yerinize gittiginizde teslim edeceksiniz islemleriniz yapilirken.

• Acemilikte yanımıza telefon götürsek ustalıkta verirlermi ?

• selcukas1 S kullanıcısına yanıt
    Girişte el koyulan telefon, eğer usta birliği farklı yerdeyse elbette geri veriliyor.
  • Tmp341 kullanıcısına yanıt

Yüksekova 7. hudutta görev yapacağım usta birliğimde aynı yer alamaz mıyım ?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.