Şimdi Ara

337. DÖNEM (Aralık-2010) KD. ve YD. SUBAY ADAYLARI BURAYA

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
43.954
Cevap
9
Favori
2.171.103
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 337. DÖNEM KD. ve YD. SUBAY ADAYLARI, TÜM DETAYLAR BU BAŞLIK ALTINDA

Acemi birliğinde size verilecek eşyalar:
    Askeri kıyafetler,Yüz,El ve ayak havlusu.İnce Mavi Eşofman,Çorap,İçlik,İç çamaşırı,Diş macunu ve Diş fırçası,Eşyaları koymak için meşhur Mavi çanta ve Haki renkli Askeri çanta,Eldiven verecekler. Aşağıda almanız gereken önemli şeyleri belirtiyorum.Önemli olmayanları zaten yanında belirttim.

Şimdiden HAYIRLI TESKERELER...

Kısa Dönemler Acemi Birliğinde Neler Yapacak?

Gittiğinizin 2. günü yukarıda belirttiğim şeyler verilir.Ertesi günü (birlikten birliğe değişliklik gösterebilir) selam verme,sağa dön,sola dön,sıraçıl,dirsek temas arası hizaya gel,hizaya gel vb. askeri ibareler öğretilmeye başlanır.İlk 14 gün içinde marş eşliğinde yürümeyi öğrenmiş yemin törenine hazır olmuş olursunuz.Yemin töreninden sonraki 14 günde atış eğitimi alırsınız. Bu 14 gün içinde kullanacağınız silahın özelliklerini,tutuş vb. tüm özelliklerini öğreneceksiniz.Atış yaptıktan sonra görev yapacağınız birliklere gönderilirsiniz.

1. Şahsi temizlik malzemeleriniz. (Sakal ve koltuk altı tıraş makineleri, yüz ve banyo havlusu, özel bir marka kullanıyorsanız yüz ve banyo sabunu ya da duş jeli, cilt kremi, şampuan, diş fırçası ve macunu) Askerde veriyorlar ama yanınızda yinede götürmenizi tavsiye ederim.

2. Mevsime uygun birkaç çift siyah çorap, birkaç takım iç çamaşırı, pijama veya eşofman, bir çift dayanıklı terlik, bir de tırnak makası. İç çamaşırı haki renk tercih edilmelidir. Askerî malzeme satılan yerlerden tedarik edebilirsiniz. (önemli)

3. Kullanıyorsanız; nemlendirici el-yüz kremi

4. Postal giyeceğinizden, ayak vurmalarına karşı pudra ve yara bandı (bol miktarda), ayak mantarına karşı da krem alabilirsiniz. (önemli)

5. Toplu yerlerde uyuma probleminiz varsa göz bağı ve/veya kulak tıkacı.

6. Telefon kontör kartı. (acemi birliğinizde çok sıkıntısını yaşarsınız o yüzden gitmeden önce almak en iyisi.)

7. Siyah pilot kalem, orta boy ebatlı not defteri. (askeriyede de alabilirsiniz)

8. Mektup yazmayı şimdiden düşünüyorsanız Zarf vb. şeyler.

9. Varsa, sağlık raporları ile kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlara ait sağlık raporlarınızı yanınıza alınız. (önemli)

10. Botun içine koymak üzere asgari iki adet vatka ya da tabanlık. (bot vurmasın diye)

11. bot kilidi, boyundan askılı cüzdan, tuvalet kâğıdı. (Çok önemli)

12. Koltuk altı jeli. (Önemli değil.)

13. Dikiş seti ve düğme. (önemli)

14. Yatağı toplarken kenarlarını tutturmak için çengelli iğne. (Çok işe yarıyor. Her gün yatak düzeltme derdinden kurtuluyorsunuz.BENCE ÖNEMLİ)

15. Elbise askısı. (Önemli ama oradanda temin edebilirsiniz.Yanınızda götürmenize GEREK YOK)

16. Bot için yedek bağcık. (Önemli değil)

17. Banyo için mayo. (Önemli Değil)

18. Kirli ve temiz çamaşır torbası. (Önemli herkesin dolabında olmak zorunda AMA Oradan Temin edebilirsiniz.)

19. Ayakkabı boyası. (Önemli ancak birlikten ucuza temin edebilirsiniz.Yanınızda yük etmeyin.)

20.Casio SAAT (Çok çok önemli.Ucuz. Çarşıdan mutlaka alınız.işinize çok yarayacak.)

� * Yer Değiştirmek: Askerde çalınma var. Ancak Yer değiştirmeye sıkça rastlanır. Yer değiştirmek, bir eşyanın yerine kötüsünün koyulup, nispeten daha iyisinin alınmasıdır.

SEVK İŞLEMLERİ

Erken Sevk için başvuru (Normal gidilmesi gereken tarihten önce gitmek isteyen kişiler): son gün 31 ekim 2010 dir

Normal sevklilerin başvurusu:1 kasım-30 kasım

TEST VE MÜLKAT TARİHLERİ : 01, 02, 03 ARALIK

4 diploma fotokopisi , 4 kimlik fotokopisi ve aslı, 2 tane de fotoğraf alın.Diplomanın aslı mutlaka yanınızda olsun rütbelilerin çoğu orjinalini istiyor ve o olmadan onaylamıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dumanyack -- 5 Ağustos 2010; 15:45:50 >

• Diplomayı alıp,işlemleri yaptırıp,bir an önce yol alsak...
  • Askerlik uzamadan bir an önce yapmaya bak
  • Kısa dönemi patlatacaklar herhalde...Kabakda bizim başımıza patlayacak gibi gözüküyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: stuka23

Kısa dönemi patlatacaklar herhalde...Kabakda bizim başımıza patlayacak gibi gözüküyor...

Korkmayın hemen kalkmayacak. Daha 2-3 senesi var. Geçen sene de aynı muhabbeti yapmışlardı. TV'ler, gazeteler haber yaratmak için uyduruyorlar. İçiniz rahat olsun. Stajyer ehliyet olayına döndü bu iş. 6 senedir stajyer ehliyet geliyor sözde, gelemedi bir türlü :)
  • Arkadaslar ne yapın edin 2011 olmadan gidin.2011 de ne olacagı belli değil bende agustos 335 im fırsatınız varken yapın sonra 6*2 yaparsınız.
  • Bakalım inşallah bu dönemde olma ihtimali baya yüksek bende de

Şimdiden olası tertiplerime selamlar
  • Vay bızım torunlar...

Ulan daha askere gitmeden torun sahıbı olduk :)

Siz geldıgınızde biz 5 aylık asker olucaz vay be :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: osasuna

quote:

Kısa dönemi patlatacaklar herhalde...Kabakda bizim başımıza patlayacak gibi gözüküyor...

Korkmayın hemen kalkmayacak. Daha 2-3 senesi var. Geçen sene de aynı muhabbeti yapmışlardı. TV'ler, gazeteler haber yaratmak için uyduruyorlar. İçiniz rahat olsun. Stajyer ehliyet olayına döndü bu iş. 6 senedir stajyer ehliyet geliyor sözde, gelemedi bir türlü :)

2011-2012 yıllarında byhük ihtimal gelir. Çünkü ordu Üniversite mezunlarından daha çok yararlanmak istiyor buda eninde sonunda yürürlüğe gireceği anlamına geliyor.

• en güzel dönemde gideceksiniz...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dumanyack

quote:

Orijinalden alıntı: osasuna

quote:

2011-2012 yıllarında byhük ihtimal gelir. Çünkü ordu Üniversite mezunlarından daha çok yararlanmak istiyor buda eninde sonunda yürürlüğe gireceği anlamına geliyor.

2011-2012ye mümkün değil gelmesi. ben zaten böyle bir değişikliğin olacağını düşünmüyorum ama hadi oldu ki taslak çıktı. meclise komisyona geldi, 1-2 sene komisyonda oyalanır. sonra yasalaşmak için oylama yapılır. oylama yapılınca devrelerin birleştirilmesi için hazırlıklar yapılır. artık kısa dönem ve 89/3 gibi tertipler olmayacağı için 1. tertip askerlik için bir başlangıç tarihi belirlenir. en az 4-5 seneyi bulur bu. kaldı ki böyle birşey olacağını da sanmıyorum. bunlar sadece askeriyenin nabız ölçmeleri. her zaman diyroum askerliğini yapmamış olan arkadaşlar rahat olsun. daha çok var.

yalnız dikkatimi çeken bir konu var. askerlik uzayacak diyen arkadaşların dedikodular dışında hiçbir dayanakları yok. ya da cümleler hep "bence 2011de uzayacak, bana göre 2012ye kalmaz" tarzında oluyor. ortaya çıkmız ne bir taslak var ne de komisyona gelmiş bir çalışma. ortada somut bir çalışma bile yokken hele hele Türkiye gibi yasal çalışmaların kağnı hızıyla ilerlediği bir ülkede sırf kendi düşüncelerine dayanarak"kısa dönem askerlik yakın zamanda kalkar beklemeden gidin" demek bilhassa hassas durumdaki insanları hem yanlış yönlendirmek demektir hem de onları haksız yere üzmek demektir.

• Şimdiden hayırlı tezkereler olsun Torunumun torununun torunları, bilgi almak isterseniz 331.Dönem konusunda bir çok bilgi var... Banada sora bilirsiniz, uğradıkça yardımcı olmaya çalışırım hepinize...

Paşa Abi...
  • Hayırlısıyla gidelim. :)
  • 337 yok beyler daha dün resmi yazı gördüm son artık komuta kadmesinden görüş alınıyor hazırlıklar bitti gibi ,
  • quote:

Orijinalden alıntı: SMTRSLN

337 yok beyler daha dün resmi yazı gördüm son artık komuta kadmesinden görüş alınıyor hazırlıklar bitti gibi ,

Benim sube dogru söylemiş o zaman sizden sonra yüksek ihtimal olmayacak diye söylemişti gerçi tahmin ediyorumlu konusmustu ama.Subelerin hep haberi varda ortalık toz duman olmasın diye söylemiyolar gibi geliyor bana.Hocam senin yazı kesin dogrumu eminmisin ben 335.dönemim ama hala inat eden 1-2 arkadasım var en azından zaman geçmeden basvursunlar.
  • kesin emir yayınlanmadan tabiki %100 denmez ama 337 hayal artık imkanları varsa 335e kayıt yapıp dewam etsinler
  • Hocam sen simdi cok tepki alacaksın yok mümkün değil daha kanunlasmadı meclis kabül etmedi diyecekler.Ben ne zamandır diyordum kimse inanmadı hatta benim kankalar bile.Bana sen git agustosta sana pişik kremi ile günes kremi kargo ile yollarız aralıktada kısa dönemi yaparız diyolardı.2 senedir bangır bangır askerlik süresi değişecek diye bagırıyor gazeteler geçen agustosa 329 lara vurmadı 335 lerede vurmadı ama bizden sonrakiler için sadece zaman sorunu her an çıkacakmıs gibi beklemeleri lazım biraz sans varsa belki 337 lerede vurmaz diyorum ama 339 lar kesin olmaz.
  • bunun bir yasal bir işleyiş sırası var onlar olmadan çıkmaz
  • Hocam cok kolay cıkması nasılmı

1.Meclis acılır acılmaz tasarı meclise gelir 1 saat içinde meclisten geçer(1 ekim-5 ekim arası diyelim)
    2.Cumhurbaskanı 1 hafta içinde onaylar 12 ekim
    3.Resmi gazetede yayınlanır(45 gün sonra resmiyet kazansa)5-6 aralık gibi yürürlüğe girer

Ha su var 337 lere belki vurur beki de vurmaz ama yukarıdaki sekilde kesin 339 k.d olmaz diye düşünüyorum
  • tasarı direk meclise gelmez. meclisteki alt komisyonlara gelir. alt komisyonlar tasarıyı bir müddet incelerler ve son şeklini verirler. tasarı alt komisyonlarda 1-2 sene kalır. sonra meclise gelir. her zaman diyorum rahat olun. ayrıca bu yazı gördüm, askeriye ye yazı gelmiş sözlerine çok inanmayın. taslak yasalaşmadan 337 olmayacak diye yazı gelemez. bu bir suçtur. bu işlerin içinde olan biri olarak diyorum ki -üstelik tahminlerime veya duyduklarıma değil bildiklerime dayanarak- 2014den önce uygulanmayacak. çünkü komisyonda çalışan arkadaşın söylediği hiçbir şekilde 2014den önce bir uygulamanın olmayacağıydı. sağdan soldan duyduklarınız gördüklerinizle ortalığı velveleye vermeyin lütfen. daha tasarı komisyona gelmedi. komisyona gelirse de haberim olur zaten.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.