Şimdi Ara

337. DÖNEM (Aralık-2010) KD. ve YD. SUBAY ADAYLARI BURAYA (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
43.953
Cevap
9
Favori
2.171.177
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: noktanınsâbiti

tasarı direk meclise gelmez. meclisteki alt komisyonlara gelir. alt komisyonlar tasarıyı bir müddet incelerler ve son şeklini verirler. tasarı alt komisyonlarda 1-2 sene kalır. sonra meclise gelir. her zaman diyorum rahat olun. ayrıca bu yazı gördüm, askeriye ye yazı gelmiş sözlerine çok inanmayın. taslak yasalaşmadan 337 olmayacak diye yazı gelemez. bu bir suçtur. bu işlerin içinde olan biri olarak diyorum ki -üstelik tahminlerime veya duyduklarıma değil bildiklerime dayanarak- 2014den önce uygulanmayacak. çünkü komisyonda çalışan arkadaşın söylediği hiçbir şekilde 2014den önce bir uygulamanın olmayacağıydı. sağdan soldan duyduklarınız gördüklerinizle ortalığı velveleye vermeyin lütfen. daha tasarı komisyona gelmedi. komisyona gelirse de haberim olur zaten.

Noktanınsabiti uımarım dediğin gibi olur millet sana inanıp 2012 ye kadar tecil edip de askerlik uzarsa dostum kac memlekettenSeni kovalayan cok olur.Zaten kısa dönemin kalkmasına karsıyım ben.Yıllarca kısa dönem yapıyor devlet birden vazgeçiyor.Deseki 2015 e kadar ne yapın edin gidin askere kısa dönem 2015 den sonra kalkacak vs. dese daha iyi olur herkes zamanını bilir simdi tam muamma

• geçen sene ben askerdeyken(327. kd) 325. kd arkadaşlar son kısa dönem biziz, uzun dönem size vuracak diyorlardı. haktan,hukuktan, kanunda anlamayan uzun dönem arkadaşlarda abi genel kurmay başkanı açıklamış askerlik uzuyomuş diyorlardı. ben de "o kadar kolay değil bunun yasal süreçleri var" desemde onlar cahilliklerinden herşeyin hemen olabileceğini zannettikleri için "isterlerse hemen yaparlar" diyordu. neyse o arada meclisteki uzman arkadaş çok rahat tabi. dedik dostum ne iş sen meclistesin bilirsin. dedi ki "askeriye bizden bir fikir istedi sürelerin değişmesi ile ilgili ancak süreler belli değildi ve biz yasanın ancak 2014de uygulanabileceğine dair rapor verdik. kaldı ki tek tip denen kavramın 4 yıllık lisans mezunları arasında tek tip, önlisans ve lise mezunları için tek tip olarak açıklamışlardı" dedi. bu adam yasama uzmanı. bu kadar net konuştu. bakın gazeteler falan demiyorum zira gazeteler pireyi deve yaparlar. doğru bilgi vermezler , yönlendirmeye çalışırlar. bu adam sürecin içinde. her zaman diyorum yine de yenileyeyim. öyle bir yasanın çıkmasına daha çooook uzun bir süre var. üstelik size tüyo vereyim yasa sizin beklediğiniz gibi bir yasa olmayacak. çok şaşıracaksınız.

muco, dostum rahat ol ben sözlerimin arkasındayım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi noktanınsâbiti -- 2 Haziran 2010; 13:56:45 >

• nasıl olacak yasa bi acıklasan
  • quote:

Orijinalden alıntı: muco555555

nasıl olacak yasa bi acıklasan

şöyle söyleyeyim kaldırılan kısa dönem askerlik olmayacak yedek subaylık olacak. ama yasada yedek subaylıkla kısa dönem birbiriyle ilişkili olduğu için düzenlemenin ciddi miktarda gözden geçmesi gerekiyor. yasada kısa dönem askerliğin görev süresi yedek subaylığın yarısı olarak tanımlanıyor. ama yedek subaylık kaldırılnca kısa dönemin süresinde bir boşluk var. bu boşluk için iki süre önerisi var. 6 ay ya da 8 ay. yalnız bunun için yedek subayların şu an ki görevini yapacak sözleşmeli subay alımının yapılması gerekiyor. velhasıl uzun iş. o nedenle kısa dönemin kalkmasına daha çok var ya da hiç kalkmayacak. bunu zaman gösterecek. ama dediğim gibi 4-5 seneden önce olabilecek birşey değil bu. sağda solda konuşanlara bakıp da moralinizi bozmayın. askerliğini uzun dönem yapan arkadaşların biraz da kıskançılığından dolayı sürekli muhabbetini ettikleri birşey bu. dikkat ederseniz milli savunma bakanının ağzından ne çıkan bir şey yok.

• quote:

quote:

tasarı direk meclise gelmez. meclisteki alt komisyonlara gelir. alt komisyonlar tasarıyı bir müddet incelerler ve son şeklini verirler. tasarı alt komisyonlarda 1-2 sene kalır. sonra meclise gelir. her zaman diyorum rahat olun. ayrıca bu yazı gördüm, askeriye ye yazı gelmiş sözlerine çok inanmayın. taslak yasalaşmadan 337 olmayacak diye yazı gelemez. bu bir suçtur. bu işlerin içinde olan biri olarak diyorum ki -üstelik tahminlerime veya duyduklarıma değil bildiklerime dayanarak- 2014den önce uygulanmayacak. çünkü komisyonda çalışan arkadaşın söylediği hiçbir şekilde 2014den önce bir uygulamanın olmayacağıydı. sağdan soldan duyduklarınız gördüklerinizle ortalığı velveleye vermeyin lütfen. daha tasarı komisyona gelmedi. komisyona gelirse de haberim olur zaten.

Noktanınsabiti uımarım dediğin gibi olur millet sana inanıp 2012 ye kadar tecil edip de askerlik uzarsa dostum kac memlekettenSeni kovalayan cok olur.Zaten kısa dönemin kalkmasına karsıyım ben.Yıllarca kısa dönem yapıyor devlet birden vazgeçiyor.Deseki 2015 e kadar ne yapın edin gidin askere kısa dönem 2015 den sonra kalkacak vs. dese daha iyi olur herkes zamanını bilir simdi tam muamma

Tasarı komisyonda 1-2 sene kalır diyorsun. Kalmayabilme ihtimali de var. Eğer tasarı hazırlanırsa (ki üzerinde çalışıldığı tv'lerde söyleniyor) komisyon aynı ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNDEKİ GİBİ cart diye kabul edebilirler. Ayrıca ekim 2010da kabul edildi diyelim 45 gün sonrada olmak zorunda değil. Belirli bir tarih verilirse, verildiği tarihte yürürlüğe girer.Bu tarih aynı günde olabilir 10 sonrada veya 45 gün sonrada..Ancak dediğim gibi "tasarı hazırsa" bu 337 ye denk gelmese bile diğer dönemlere denk gelecektir. Hı "komisyondaki arkadaşıma güveniyorum siz rahat olun" demekte ısrar ediyorsan, orasını bilemem..

• quote:

Orijinalden alıntı: Dumanyack

quote:

quote:

Tasarı komisyonda 1-2 sene kalır diyorsun. Kalmayabilme ihtimali de var. Eğer tasarı hazırlanırsa (ki üzerinde çalışıldığı tv'lerde söyleniyor) komisyon aynı ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNDEKİ GİBİ cart diye kabul edebilirler. Ayrıca ekim 2010da kabul edildi diyelim 45 gün sonrada olmak zorunda değil. Belirli bir tarih verilirse, verildiği tarihte yürürlüğe girer.Bu tarih aynı günde olabilir 10 sonrada veya 45 gün sonrada..Ancak dediğim gibi "tasarı hazırsa" bu 337 ye denk gelmese bile diğer dönemlere denk gelecektir. Hı "komisyondaki arkadaşıma güveniyorum siz rahat olun" demekte ısrar ediyorsan, orasını bilemem..

anayasa değişikliği daha kabul edilmedi. 367 kabul oyunu geçmediği için referanduma kaldı. eylülde referandum var onaylandığı takdirde 2010un sonunda yürürlüğe girecektir. üstelik anayasa değişikliği çalışmaları 2005de başladı. tam 5 sene olmuş değil mi? yani işler o kadar da hızlı yürümüyor devlette. ayrıca anayasa değişikliği tasarısı resmi olarak 2005de çalışılmaya başlandı ama 2005 e gelindiğinde komisyonun elindeki tasarı hazırdı. hukukçular bir tasarı hazırlamıştı zaten. o 5 sene komisyonda değerlendirilme süreciydi. olay sizin bildiğinizi sandığınız gibi değil yani.

öncelikle bu tasarının neden gecikeceğini hukuki ve ekonomik dille anlatalım:
    1) her ne kadar yetkili bir ağızdan duymasak da deniyor ki süreler birleştirilecek. yani kısa dönemler ve tertipler(89/1, 89/2 gibi) kalkacak ve birinci dönemden başlayacak. ama şu an silah altında askerler var. bunların görevleri var. bu görevlerin aksamaması için kademeli bir hazırlık olacaktır. onun için bile bir süreç gerekir.

2)şu an ortada bir tasarı yok. süreler , dönemler, her celp için alınacak asker sayısı, mevcut sürelere göre yeniden belirlenecek asker ihtiyacı vs vs hiçbirşey belli değil. bunlar belli olduğu takdirde tasarı komisyona gelecektir. ama dediğim gibi daha belli değil. komisyona geldikten sonra diğer bakanlık ve müsteşarlıklardan görüş alınacaktır. devlette çalıştığım için biliyorum o yazışmalar bile çok uzun sürer.

3) her askerin hükümete maliyeti aylık 700-750 lira. kısa dönem adam çalışan para kazanan adamdır. yani bir kısa dönem insan askere geldiği zaman hem aylık maaşını almayacak devlete katma değer sağlamayacak hem de üstüne ay başına 750 lira maliyet oluşturacak. bir kısa dönem devlete ay başına zararı 1500 liradan daha fazla. 6 ayda bu meblağ 9000 lira eder. eğer askerlik 12 aya uzarsa devletin zararı 18000e çıkar. imf ye verilen iyi niyet mektupları ve ab ye verilen gelir gider projeksiyonlarında 10 senelik vergi gelirini göstermişsin ama şu an o vergi geliri askeri gider olarak görünecek. o nedenle bunun düzeltilmesi bile çok uzun sürer.

prosedür böyle ama siz hala "isterlerse yaparlar" a inanmak istiyorsanız orasını bilemem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi noktanınsâbiti -- 2 Haziran 2010; 20:48:09 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Dumanyack

quote:

quote:

anayasa değişikliği daha kabul edilmedi. 367 kabul oyunu geçmediği için referanduma kaldı. eylülde referandum var onaylandığı takdirde 2010un sonunda yürürlüğe girecektir. üstelik anayasa değişikliği çalışmaları 2005de başladı. tam 5 sene olmuş değil mi? yani işler o kadar da hızlı yürümüyor devlette. ayrıca anayasa değişikliği tasarısı resmi olarak 2005de çalışılmaya başlandı ama 2005 e gelindiğinde komisyonun elindeki tasarı hazırdı. hukukçular bir tasarı hazırlamıştı zaten. o 5 sene komisyonda değerlendirilme süreciydi. olay sizin bildiğinizi sandığınız gibi değil yani.

öncelikle bu tasarının neden gecikeceğini hukuki ve ekonomik dille anlatalım:
    1) her ne kadar yetkili bir ağızdan duymasak da deniyor ki süreler birleştirilecek. yani kısa dönemler ve tertipler(89/1, 89/2 gibi) kalkacak ve birinci dönemden başlayacak. ama şu an silah altında askerler var. bunların görevleri var. bu görevlerin aksamaması için kademeli bir hazırlık olacaktır. onun için bile bir süreç gerekir.

2)şu an ortada bir tasarı yok. süreler , dönemler, her celp için alınacak asker sayısı, mevcut sürelere göre yeniden belirlenecek asker ihtiyacı vs vs hiçbirşey belli değil. bunlar belli olduğu takdirde tasarı komisyona gelecektir. ama dediğim gibi daha belli değil. komisyona geldikten sonra diğer bakanlık ve müsteşarlıklardan görüş alınacaktır. devlette çalıştığım için biliyorum o yazışmalar bile çok uzun sürer.

3) her askerin hükümete maliyeti aylık 700-750 lira. kısa dönem adam çalışan para kazanan adamdır. yani bir kısa dönem insan askere geldiği zaman hem aylık maaşını almayacak devlete katma değer sağlamayacak hem de üstüne ay başına 750 lira maliyet oluşturacak. bir kısa dönem devlete ay başına zararı 1500 liradan daha fazla. 6 ayda bu meblağ 9000 lira eder. eğer askerlik 12 aya uzarsa devletin zararı 18000e çıkar. imf ye verilen iyi niyet mektupları ve ab ye verilen gelir gider projeksiyonlarında 10 senelik vergi gelirini göstermişsin ama şu an o vergi geliri askeri gider olarak görünecek. o nedenle bunun düzeltilmesi bile çok uzun sürer.

prosedür böyle ama siz hala "isterlerse yaparlar" a inanmak istiyorsanız orasını bilemem.

Hocam sana bişey dediğimiz yok ancak burası Türkiye o da bir gerçek olmayanlar olur olacak seyler de yıllarca olmaz.Bizlerin korkusu bu.TSK nın sagı solu olmaz bu bilinen 2yıldır tasarlanmıs sekilde bekliyor.Basbakan bedelliyi geçirirken askerlik süresinide beraberinde geçirebilir diye herkes düşünüyor.Olmaz olmaz demeyin şak diye cıkarırlar aklını alırlar adamın.Sonucta 1 ay önce açılmıs bir mevzu değil 2 yıl olmus en az.Benim kendim den yana korkum yok ancak rahat rahat bekleyen arkadaslar için konusuyoruz bizlerde.Sansları varken değerlendirsinler kafaları rahat olsun.Senin dediklerine %100 inanıyorum ama devletin sagı solu belli olmaz.Ogünün sartı ne ise süratli bir sekilde cıkarıverirler.Bosverin hayırlısı olsun uzun kısa farketmez herkes bi sekilde yapacak askerliği

• muco55555555 sen hangi şubede yaptırıyorsun işlemleri bizimki bişey söylemiyor bize kafam karışmaya başladı birde o şubeyi arayalım belki bizide bilgilendirirler benim şubeme ulaşmayan bilgi söylediğine göre seninkine ulaşmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sahinaist -- 3 Haziran 2010; 0:41:38 >
  • Sahinaist adlı vatandas seninle hiç işim olmaz bana hakaret eden insanlar ile muhatap olmuyorum suben ile bizlere yazdıgın gibi (sen daha önce neler yazdıgını biliyosun)konusmussan adamlar seni kaile alıp bilgi verme geregi duymazlar.

1.Benim yalan borcum yok milletin okursan 335.dönemlerde baslıkta en az 3 kişinin daha subesi aynı bilgiyi vermiş haaa onlarınkine bişey demeyip benimkini sorguluyosan güle güle sana.

2.Bizlerin amacı ortamı germek değil.Sen dahi olsan devletin bizlere vermiş oldugu hakları vakit varken kullanıp zorlada olsa buldugumuz işlerimizi kaybetmemek.uzun dönem cıkarsa cogu kişi işini gücünü kaybedecek.Özellikle şirket kurmus olanlar düzenlerini bozacak.Burada belki anlamak istemediğin sey bizim iyi niyet ile millete vakit varken gidin dememiz.Sana söyle bişey diyim.Benim kankam büyük bir sirkette muhasebe müdürlüğü yapıyor.Genel müdürü kısa dönem askerlik yapması durumunda pozisyonunu geldiği zamana kadar koruyacagını söylemiş ama uzun donem asteğmen olarak çıkarsa ne yazikki şirket menfaatleri geregi pozisyonu baska bir arkadasına kaptıracak ama söyle bir güzellik yapmıslar aynı sirkette işi hazır olacak ama vasıfsız memur gibi sıfırdan girecek maası düşecek ve bu kankam evli ve ikiz bebekleri oldu.(Tek dediği sey var beni ağlattı geçenlerde bu vatana can borcum var kanka canımı ortaya koyup askerliğimi yaparım bin canım olsun yine bu vatan için gözümü kırpmadan veririm dedi gözlerim doldu agladım.Vatan sevgisi apayrı bir duygu)

Vatan borcu ödenecek.Uzun yada kısa dönem bundan bu foruma girenlerin gocundugunu sanmıyorum hepimiz kosa kosa gidecegiz askerlik hayatımızda anlatabilecegimiz belkide tek serefli dönem olcak.Yıllardır hep askerlik anılarını anlata anlata bitiremeyenlere gıpta ile bakardım yasama sırası bizde artık.

O yüzden sen bana inat aralıkta gidecek olan sahinaist karar senindir bugunku sartlar belki o zaman olmaz ama devlet bizie vatanı korumak için serefli bir görev veriyor ister 3 gün ister 6 ay isterse 15 ay olsun her gününü serefli ve bu vatana layik sekilde yapmalıyız ve hepimizin de yapacagına sonuna kadar güveniyorum.Zamanı geldiğinde sende aslanlar gibi süresi ne ise yapıp geleceksin kal saglıcakla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muco555555 -- 3 Haziran 2010; 7:10:32 >

• Sana ban ban ne demek :)) sen böyle konuştuğun için vermişlerdir sana bilgiyi :) neyse aklı başında insanlar zaten yazmış açıklamalarıyla neden olamayacağını önümüzdeki yıl bu mesajımı tekrarlarım görürsün uzamış mı uzamamış mı askerlik...
  • Kendini avut sadece.
  • Bugün açıklanmayan son dersimde açıklandı, geçmişim mezun oldum. Aralık'ta gitmeyi düşünüyorum çünkü yazın işyerinde durmam lazım ama bu süre uzayacak muhabbeti kafamı karıştırıyor. Aralık dönemine denk gelir mi uzama olayı yoksa 2011'e mi kalır? Ne biçim bir ülkede yaşıyoruz yetkili biride çıkıp açıklama yapmıyor insanların planlarını geleceğini alt üst ediyorlar. Çıksınlar desinler şu şu tarihte askerlik süresi uzayacak bizde ona göre yolumuzu çizelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi diroix -- 7 Haziran 2010; 19:37:08 >
  • ARALIK KrŞ. Snf. Celbİ 01 Temmuz-31 Ekİm AS.Ş.BŞk.lIĞI

Aralık dönemi için erken sevkle başvurular 1 Temmuz'da başlıyor yani 1 Temmuz'a kadar süre uzayacak diye bir açıklama yapılmazsa yırtarız mantıken. Çünkü 1 Temmuz'da Aralık dönemi için başvurular alınmaya başlayacak ve o kadar adayın başvurusu alındıktan sonra süreyi uzattık diyemezler heralde ?
  • Belli olmaz ama mantiken dedigin gibi olur buyuk ihtimalle
  • quote:

Orijinalden alıntı: diroix

ARALIK KrŞ. Snf. Celbİ 01 Temmuz-31 Ekİm AS.Ş.BŞk.lIĞI

Aralık dönemi için erken sevkle başvurular 1 Temmuz'da başlıyor yani 1 Temmuz'a kadar süre uzayacak diye bir açıklama yapılmazsa yırtarız mantıken. Çünkü 1 Temmuz'da Aralık dönemi için başvurular alınmaya başlayacak ve o kadar adayın başvurusu alındıktan sonra süreyi uzattık diyemezler heralde ?

eğer yasa siz askerdeyken çıkarsa ve sizi kapsarsa siz de etkilenirsiniz. 92 veya 94 de 15 ay olan askerliği 19 aya çıakrtmışlardı, 10 sayan adam 130 saymaya başlamıştı. ama merak etmeyin ne sizi vurur ne de 347 leri. daha çok var uzamasına.
  • quote:

quote:

eğer yasa siz askerdeyken çıkarsa ve sizi kapsarsa siz de etkilenirsiniz. 92 veya 94 de 15 ay olan askerliği 19 aya çıakrtmışlardı, 10 sayan adam 130 saymaya başlamıştı. ama merak etmeyin ne sizi vurur ne de 347 leri. daha çok var uzamasına.

Eğer biz askere gittikten sonra askerlik süresi uzarsa o anda askerde olanları değil sonraki ilk dönemden itibaren gidecekleri etkiliyor diye biliyorum çünkü hukukta kazanılmış hak diye birşey var ve ben Aralık'ta kısa dönem olarak gittiğimde kısa dönem gitmeyi hakettiğim için negatif konular etkilemiyor olağanüstü bir hal olmadıkça. Hatta şöyle bir haber buldum linkini koyayım.

Halen askerlik görevinde bulunan bir kişi yeni yasadan hiçbir şekilde etkilenmeyecek. Yeni yasanın yürürlüğe girdiği tarihte örneğin kısa dönem askerlik yapan kişi, başta belirlenen askerlik süresini tamamlayacak. Çünkü kısa dönem askerlik o kişi için kazanılmış hak özelliği gösteriyor.

http://www.basinyayin.net/iste-tek-tip-askerligin-detaylari

• quote:

quote:

quote:

Eğer biz askere gittikten sonra askerlik süresi uzarsa o anda askerde olanları değil sonraki ilk dönemden itibaren gidecekleri etkiliyor diye biliyorum çünkü hukukta kazanılmış hak diye birşey var ve ben Aralık'ta kısa dönem olarak gittiğimde kısa dönem gitmeyi hakettiğim için negatif konular etkilemiyor olağanüstü bir hal olmadıkça. Hatta şöyle bir haber buldum linkini koyayım.

Halen askerlik görevinde bulunan bir kişi yeni yasadan hiçbir şekilde etkilenmeyecek. Yeni yasanın yürürlüğe girdiği tarihte örneğin kısa dönem askerlik yapan kişi, başta belirlenen askerlik süresini tamamlayacak. Çünkü kısa dönem askerlik o kişi için kazanılmış hak özelliği gösteriyor.

http://www.basinyayin.net/iste-tek-tip-askerligin-detaylari

hayır askerlikte o şekilde olmuyor. olmadı da. diyorum ya örneği var diye. 93 yılında askerlik süresi uzatılmış ve teskeresine 10 gün kalanlar bile etkilenmişler. buyurun linki:
    http://www.memurlar.net/haber/165712/

askerlik görevi anayasal bir görev. doğar doğmaz herşeyiyle kabul etmiş sayılıyorsunuz. süreden bağımsız. dolayısıyla yasaya eklenmesi halinde silah altındakilerde etkilenir.

• Ee ben Aralık'ta gidince 1 Ocak 2011'de yasa çıktı diyelim 12 ay mı yapacağım yani?
    Ağustos'a gitmem lazım o zaman onada gitmeme imkan yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi diroix -- 7 Haziran 2010; 23:47:48 >
  • quote:

Ee ben Aralık'ta gidince 1 Ocak 2011'de yasa çıktı diyelim 12 ay mı yapacağım yani?

Senin mantığına göre ağustosta gitsen bile 12 ay yapıyosun. çünkü tezkere sürecin yeni yılın ilk aylarına denk geliyor. Madem aralıkta giden bi sonraki seneye kaldığı için böyle bişeye maruz kalacak, aynı şey ağustos içinde geçerli.

Bencede bu tasarı öyle kolay kolay çıkmaz.

337.Dönem KD olarak bizlerde gider geliriz hayırlısıyla.

Yaz benide hocam. Bende varım.
  • quote:

Ee ben Aralık'ta gidince 1 Ocak 2011'de yasa çıktı diyelim 12 ay mı yapacağım yani?

dostum merak etme biz geçen sene askerdeyken de vardı bu laf. daha görüşülen bir şey yok. sen gider gelirsin hala devam eder bu terane. çıkarsa ve dahil ederlerse sizi de kapsar ama şu an için çıkması mümkün değil. 3-4 seneden önce de çıkmaz. hemen olabilecek bir şey değil bu. uzun süreli bir çalışma ve planlama gerektiriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi noktanınsâbiti -- 7 Haziran 2010; 23:51:42 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.