Şimdi Ara

2500 TL ile Sistem Topladım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
914
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selamlar uygun fiyatlı bir bilgisayar toplayacağım ve bilgiye ihtiyacım var. Yardımcı olabilecek arkadaşlar bir bakarsa çok sevinirim. Öncelikle bilgisayar gerçekten uygun fiyatlı olacak. Yani şimdilik 2500 tl'yi geçmek istemiyorum. Büyük oyunlar oynayan birisi değilim ama düşük ayarlarda büyük oyunları da açarsam güzel olur.

Toplamayı düşündüğüm sistem şöyle ;
    AMD Ryzen 3 3200G Vega 8 - 700 tl
    MSI B450 3200 mhz Anakart 500 tl
    2x8 Corsair 3000 mhz Ram 600 tl
    240 GB SSD 250 tl
    Kasa 300 TL + PSU 80 TL
    Apu Soğutucu 60 tl
    TOPLAM 2490 TL

Ekran kartını daha sonra eklerim diye düşündüm ama sizce bu işlemci beni bir süre götürebilir mi? Oynayacağım en ağır oyun F1 2018 olur. Geliştirebileceğimi düşündüğünüz noktalar nelerdir, bu fiyat aralığında bundan iyi sistem önerileriniz var mıdır, sistemim iyi midir, şimdiden teşekkür ediyorum cevaplarınız ve yardımlarınız için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi felixbah -- 21 Ağustos 2020; 21:40:39 >

• Merhaba, bu tür bütçelerde bazı bileşenlere önem verilmez ise ileride daha fazla maliyet çıkar, örneğin 80 TL'lik bir psu ÇÖP'tür, ne zaman elinde kalır bilemezsiniz, çok fazla kılı kırk yarmayın, 16gb ram yerine 8gb alınmalı ilk etapta, stok fan yeterli gelir bu farkı ssd'ye vermek gerekir.

Sinerji'den bu tür bir sistem çıkıyor, başka yerlerden tek tek toplanırsa 2.500 TL'ye denk gelebilir, 600 TL'ye yazdığınız ramler pahalı, GeIL 8GB Evo X2 alsanız 547 TL yapar.

2500 TL ile Sistem Topladım

• Öncelikle cevabın için çok teşekkür ediyorum. PSU'yu ve SSD'yi yükselteceğim, ekstra soğutucu almayacağım ve Ram'i dediğin gibi daha uyguna getireceğim. Ama araştırdığım farklı ortamlarda vega grafikli işlemcilerin 8x2 ram ile daha iyi fps değerleri verdiği söyleniyordu bu yüzden 16 gb'den vazgeçmem çünkü sistemde ekran kartı yok.aradaki 150-200 tl'lik farkı da sanırım görmezden gelebilirim, sistem şimdi daha iyi oldu sanırım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi felixbah -- 21 Ağustos 2020; 22:42:10 >
  • felixbah F kullanıcısına yanıt
    Siz bence de ram'den vazgeçmeyin ikinci el psu bulmaya çalışın 350 watt orta kalite birşey yeterli olur diye düşünüyorum 150'ye falan bulabilirsiz.

edit; ilerde ekran kart eklerim vs. gibi bir düşünceniz varsa yazdığımı dikkate almayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mxsr -- 21 Ağustos 2020; 23:3:23 >
  • evet ilerde ekran kartı eklemeyi düşünüyorum. sizce işlemcim istediğim grafik performansını sağlayabilir mi? daha önce hiç amd ryzen işlemci kullanmadığım için bilmiyorum merak ediyorum. mesela amd ryzen 3 1200'ün yanına rx 460 ekran kartı eklesem daha mı mantıklı olur diye düşünüyorum
  • İşlemciyi ryzen 5 3400g yükseltmeye değer mi? Hız açısından ağır oyunlarda fark yaratır mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gulnare -- 22 Ağustos 2020; 8:12:37 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu fiyat aralığında topladığınız sistem alınır zaten. Vega 8 GT 1030- RX 550 muadili bir GPU. Öncelikle kesinlikle 8X2 RAM alınmalı. Tek modül RAM takmak aptallık olur. Evde eski bir kasanız varsa idareten onu kullanın. Soğutma istemeyen bir sistem çünkü. B450 anakart seçimi de güzel olmuş B450 Gigabyte SH2 bulabilirseniz daha iyi olur, VRM soğutuculu bir anakart. Ryzen 3 3200g 1.700 Ghz O.C ile GPU yükseltilebiliyor. Ryzen 5 3400g' stok modelinden daha performanslı oluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • teşekkür ediyorum hocam bilgilendirdiğiniz için. içimi ferahlattınız :) bu fiyata bile oyun oynanabilecek bir bilgisayar toplanabiliyormuş gerçekten.ürünleri sipariş etmeye başladım, kurduktan sonra bilgisayarın performansına göre yorumumu yine yazarım buraya. konuyu okuyan ve benzer sistem toplamak isteyen arkadaşları bilgilendirmek açısından. tekrardan teşekkürler.
  • Merhabalar hem soruyu soran hemde cevaplayan arkadaşalra çok çok teşekkürler bende faydalandım bende konu devam ediyorken aynı arkadaş gibi uyguna gerekirse açık sistem(kasasız) bir toplama yapmak istiyorum ikici el bile olabilir amacım kasa dizmeyi öğrenmek( evde iki kasam var baya eski deneyler yapıyorum ) hemde laptoptan oyun oynamaktan kurtuılmak masa üstüne olan hayranlığımı gerçekleştirmek.

Bu arkadaşın sistemi ile
    TASARIM (Basit çok ağır olmayan afiş insta tasarımları
    EDİT / DAVİNCİ RESOLVE
    OYUN (Valorant, Zula , Age of , Cs Go )
    istedeğim asla 200 fps değildir zaten 100 ün altına düşmesin dersem çok abartmış olur muyum pek bilgim yok.
    en önemlisi sonradan geliştirmeye açık bir sistem olsun isterim yani işlemci değiştirdiğimde ana kart da değişsin istemem açıkcası.

Şimdiden Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheKill02

Merhabalar hem soruyu soran hemde cevaplayan arkadaşalra çok çok teşekkürler bende faydalandım bende konu devam ediyorken aynı arkadaş gibi uyguna gerekirse açık sistem(kasasız) bir toplama yapmak istiyorum ikici el bile olabilir amacım kasa dizmeyi öğrenmek( evde iki kasam var baya eski deneyler yapıyorum ) hemde laptoptan oyun oynamaktan kurtuılmak masa üstüne olan hayranlığımı gerçekleştirmek.

Bu arkadaşın sistemi ile
    TASARIM (Basit çok ağır olmayan afiş insta tasarımları
    EDİT / DAVİNCİ RESOLVE
    OYUN (Valorant, Zula , Age of , Cs Go )
    istedeğim asla 200 fps değildir zaten 100 ün altına düşmesin dersem çok abartmış olur muyum pek bilgim yok.
    en önemlisi sonradan geliştirmeye açık bir sistem olsun isterim yani işlemci değiştirdiğimde ana kart da değişsin istemem açıkcası.

Şimdiden Teşekkürler
    https://www.youtube.com/watch?v=1Z5QJd-7LBY
    çift kanal bellek 3466 mhz cl 18

Aldığınız bellek ne kadar iyi olursa alacağınız performansta o şekilde olur. Dahili grafik yongasının kendisine ait belleği olmadı için normal bellekten bir kısmını biz apuya atıyoruz.
    min 3 ghz ve dual chanel olmalı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soporo -- 23 Ağustos 2020; 2:47:55 >

• Hım çok teşekkürler cevabın için :) elimden geldiğince araştırmaya devam edeceğim sizlerinde böyle desteklerniz le
  • TheKill02 kullanıcısına yanıt
    rica ederim ve bazı sorularına cevap vermemişim.
    b450 yonga seti taktığın için ileriye dönük bir sistem olacak. Kafana estiği zaten zen2(Ryzen 3xxx) serisi bir cpu ve istediğin ekran kartını takabileceksin. Zen3(Ryzen 4xxx) yakın bir tarihte çıkıcak ve yüksek ihtimal b450 çip sete zen3 takabileceksin.

ve bu arada yukarıda saydığın oyunları vega8 gpu çok rahat 100 fps üstü oynatır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soporo -- 23 Ağustos 2020; 14:19:14 >
  • Şİmdi daha daha çok teşekkür ederim bende önemli olan yükseltilebilir anakart almak çok önemli teşekkür ederim :)
  • Son durum nedir hocam geldi mi parçalar :)
  • parçalar gelmişti bugün topladım hocam. öncelikle pc'den çok memnun kaldım. sessiz ve ısınmıyor, çoğu oyunda idare eder-güçlü arasında bir performans sergiliyor. görüp de alacak olan arkadaşlar beklentiyi çok yüksek tutmasınlar ama düşük de tutmasınlar. bu fiyat bandında iyi bir sistem oldu. 2x8 gb ram bu sistem için çok önemli, bundan vazgeçmeyin :) benim beklentilerimi kesinlikle karşıladı, toplayacak olan arkadaşların gönlü ferah olabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • felixbah F kullanıcısına yanıt
    Hayırlısı olsun hocam, nereden hangi parçaları aldınız ? Kaç paraya çıktı hocam ?
  • nereden aldığıma tek tek değinmiyim zaten ufak bir araştırmayla bulunuyor hepsi hocam, işlemci olarak ryzen 3 3200g, 800 tl'ye aldım. anakartım msi b450 a pro max 500 lira, ram'im 2x8 gb 3000 mhz 520 lira, 240 gb ssd taktım 230 lira. psu'lu bir kasa aldım 200 liraya. evde monitör vardı, klavye mouse derken toplamda 2300 tl civarında tuttu. gelecek yıl rx 570 ekran kartı ile beraber 3-4 soğutucu fan ekleyeceğim, toplamda 3500 tl civarına kurulmuş olacak, temelini attım diyebiliriz :) bu arada tüm ürünler sıfır ve kurumsal sitelerden satın alındı, ikinci elden daha ucuza getirmek mümkün ben uğraşmak ve riske girmek istemedim.

oynadığım oyunlardan ve performanstan da bahsedeyim

the long dark'ı 720p orta-yüksek ayarlarda çok rahat şekilde oynuyorum tahminen 55-60 fps
    f1 2018'i 720p medium ayarlarda 45-50 fps ile oynuyorum.
    football manager 2020'yi çok yüksek grafik ayarlarında büyük databasede 45 bin oyuncuyla aşırı seri şekilde oynayabiliyorum.
    motorsport manager'i yine keza yüksek ayarlarda rahat şekilde oynuyorum.

bu söylediğim ayarlarda bilgisayarda ısınma-kasma-ses çıkarma falan olmadı. henüz başka oyun oynamadım. ama benim oynayacağım en büyük oyunlar zaten bunlar. bu sistem bile bana yeterli olacaktır. alacak arkadaşlar oynayacağı oyunlara göre karar versinler derim.

ekleme 1 : pubg lite'ı da 720p medium ayarlarda takılma-kasma-ısınma olmadan oynuyorum.

ekleme 2 : son olarak pes 2020 kurdum ve oynadım. 720p ayarlarda 45 fps oldukça akıcı şekilde oynayabildim. daha fazla oyun yüklemeyeceğim zaten. şimdiye kadar kurduğum oyunlarda performans olarak 7/10 diyebilirim. üstelik ekran kartı olmadığı için ısınma anlamında sorun da yaşamıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi felixbah -- 7 Eylül 2020; 23:14:43 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.