Şimdi Ara

24 volt dirençlerle 12 volta düşermi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
1
Favori
29.250
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • daha yeniyim elektrik elektronik, kamyon 24 volt genelde araç aksesuarları 12 volt oluyor ben bu 24 ü 12 volta sadece direnç kullanıp düşürebilirmiyim yardımcı olursanız kendim bişeyler yapmak istiyorum.

• Çekeceğiniz akım fazla değilse (max 1A) 78xx serisi regülatör entegrelerini kullanabilirsiniz. 24v'u sadece 7812'e verirseniz entegre aşırı ısınır. Bunun için 24v'u 7818'e girip çıkışınıda 7812'e bağlayabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi senged -- 18 Ekim 2010; 0:08:02 >
  • Dirençle değilde, 7812 Entegre ve entegre çıkışına 2n3055 güç transistörü kullanarak 24voltu 12 volta düşürebilirsin
    Buda bahsettiğim şema

• son eklemeyi yapatım entegre ve transistörü mutlaka aliminyum plakaya bağla, yoksa ısınıp yanabilir

Ayrıca devrenin çıkışı 12V 6 amperdir. 6 Amperden daha yüksek bir güç kullanmak istersen 2N3055 yerine daha güçlü bir transistör kullanman yeterlidir
  • quote:

Orijinalden alıntı: senged

Çekeceğiniz akım fazla değilse (max 1A) 78xx serisi regülatör entegrelerini kullanabilirsiniz. 24v'u sadece 7812'e verirseniz entegre aşırı ısınır. Bunun için 24v'u 7818'e girip çıkışınıda 7812'e bağlayabilirsiniz.

cevap için teşekkürler hocam ben bikaç şey sorsam hazır sizi yakalamışken bu entegre dediğiniz şey 3 bacaklı galiba ben bu bacanların birine 24 v vericem biride çıkış galiba peki öbür bacak nedir acaba?gnd mi?sadece bu entegreyi bağlasam yeterlimidir?bikaç kez düşürücü almıştım laptop adaptörü boyutlarında kutuda içinde sargılar falan vardı yani demek istediğim amper fazla almak için değişik şeylermi uygulamak lazım?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dangerousx

son eklemeyi yapatım entegre ve transistörü mutlaka aliminyum plakaya bağla, yoksa ısınıp yanabilir

Ayrıca devrenin çıkışı 12V 6 amperdir. 6 Amperden daha yüksek bir güç kullanmak istersen 2N3055 yerine daha güçlü bir transistör kullanman yeterlidir

ben yeni yeni bişeyler yapıyorum acaba şemadaki elemanları liste yapabilirmisiniz birde bu şemayı ben çözemiyorum bilmediğim için bana daha basit olarak hangisi nereye bağlanır gerçek şema olsa , ben anlatamadım ama siz anlamışsınızdır.sitede dolaşırken bende bi şema buldum ,

• Benim verdiğim şemayı kullanmanızı öneririm

Eleman listesi

1 Adet 7812 Entegre
    1 Adet 2N3055 Transistör
    1 Adet 10uf 35v Kondansatör
    1 Adet 4.7uf 25v Kondansatör
    1 Adet 1nf Mercimek kondansatör
  • teşekkür ederim hocam listeyi yarın alırım.şemayıda artık nasıl çözücemi bilmiyorum bakalım yapabilirim heralde.iyigecler.
  • son bişey daha sorim hocam ya entegre ve transistörü plakaya bağla demişsiniz aklımda kalan bişey var aluminyum plakaya bağlarken yalıtmakmı lazım?bazen görüyorum beyaz bişeyler var plaka ve entegre arasında bu madde nedir?mesela beyaz çekomastik sürsek aynı işlevi görürmü yada silikon?ısıyı geçirmezmiki bunlar?
  • Termal macun kullanılıyor parçaların aliminyum ile ısı alış verişini daha iyi yapması için

Resimdeki gibi bir soğutucuya veya daha büyük bir aliminyuma 2N3055 i bağlayınız, yalıtım istemez macun kullanmasanda olur Sadece şuna dikkat et 7812 yi ayrı bir aliminyuma bağla 2N3055 i de ayrı bir aliminyuma bağla, yalıyım yapmana gerek kalmaz

Şemayı senin için düzenledim, kullanacağın elemanların resimlerini ve ayaklarını ekledim art ve eksi uçlarını belirttim. Transistörü ve entegreyi nasıl bağlıyacağını gösterdim ayrıca bacaklarını numaralandırdım elimden daha fazla bişi gelmiyor gayet açık yaptım, gerisi sizin el becerinize kalmış

Kolay gelsin...

Aliminyum ile 2N3055 Soğutması

Devre Açıklamalı Şeması

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dangerousx -- 18 Ekim 2010; 1:20:19 >

• çok teşekkür ederim bundan daha iyisi şamda kayısı daha nolsun yardımların için tekara teşklr.
  • hocam peki, 12 v u 24 e yukseltebilirmiyiz?
  • kenakord hocam, basit bir devre şeması ile gösterebilirmisiniz?
  • allah razı olsun hocam.ben elektronikçi değilim ama meraklıyım.öğrenmeye çalışıyorum.bu bakımdan sizi şemayla yordum.hayırlı akşamlar.
  • EVET
  • kenan hocam bir sorum olacak.
    elimde 12v 60ah akü var.ben bunu şarj etmek için şarjlı matkap var elimde, onun şarj makinesini kablolar kullanarak aküye bağladım.şarj makinesinin çıkış değerleri, 15V dc ve 400 mA.ben sistemi bağladıktan sonra pensampermetre ile kabloyu ölçtüm 200 mA akım değeri gördüm voltaj ise 12 V görünüyordu.sizce ben bu makineyle bu aküyü şarjedebilirmiyim?
  • Doğru üstadım, 24 saatte bişey değişmedi aküde, bende söktüm tesisatı.
  • Kenakord hocam
    aşağıda linkteki makine, bahsettiğim aküyüy şarz edebilirmi sizce? bir göz atabilirmisiniz?

http://urun.gittigidiyor.com/ATABA-AT-618-6V-amp-12V-1800Mah-Aku-Sarj-Cihazi_W0QQidZZ32965434

saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi figor44 -- 29 Kasım 2010; 9:31:02 >
  • Üstadım, süre önemli değil benim için yeterki şarz edebilsin.Tabii düşük akım aküye zarar vermeyecekse, ayrıca ışıldak akülerim var 6v. bununla onlarıda şarz ederim.Yardımlarınız için teşekürler.
  • Dangerousx kullanıcısına yanıt
    Ustam selam ben 60 amper 24 -12v converter nasıl yapabilirim mesela

ahmetcoskun009@gmail.com mailden yazabilirsin ustam teşekkür

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.