Şimdi Ara

2022 fiyatları; 100 metrekare net 3+1 evin maliyeti 236 bin 700 TL. Kazık Büyük!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
1
Favori
4.967
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Emlakçı kardeşlerimiz, Mütayit kardeşlerimiz, Al- Satçı kardeşlerimiz '' Selbest Piyasa'' nın tadını çıkarıyor ama bu kadar da selbestlik, ne bileyim yani!

Son 1 yılda şehir ve semtine göre ücretleri 2 ila 5 katına çıkan daire fiyatları, ev sahibi olmak isteyenlerin hayallerinden bile çıktı.

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, sosyal medya hesabı twetter'dan yaptığı ev maliyetleri ile satış fiyatlarını kıyaslayan paylaşımı büyük ses getirdi.

Selçuk Geçer'in büyük ses getiren paylaşımı şöyle:

"Hazine ve Maliye Bakanlığı 2023 inşaat maliyetlerini açıkladı.
    100 metrekare net 3+1 evin maliyeti 236 bin 700 TL.
    Arsa bedeline de 300 bin koyalım. Toplam 536 bin 700 TL.
    Ivırı zıvırı toplam 700 bin TL
    Aynı evin satış bedeli 5 milyon TL
    İŞTE YEDİĞİMİZ KAZIĞIN RESMİ"

Selçuk Geçer'in paylaşımını görenler "Bu soyguna kim izin veriyor" yorumunu yaptı.

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/unlu-ekonomist-selcuk-gecer-bir-dairenin-gercek-maliyetini-acikladi-peki-bu-soyguna-kim-izin-veriyor-572883h.htm

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Tamamen zırva.

An itibariyle 100m2 hiçbir özelliği olmayan evin sırf yapım maliyeti 800k en az.

230.000 TL beton ve demire belki yeter tuğla alamazsın. Gerisine hiç girmiyorum. Kiptaş genel müdürü açıklamasını bıraktım. Belediye şirketidir.

"Metrekare maliyetinin 8 bin 500 TL olduğunu belirten Ali Kurt, "100 metrekarelik bir konutun arsa ve finansman hariç inşaat maliyeti 850 bin TL ile 1 milyon TL, buna arsa ve finans maliyeti eklendiğinde bir konutun maliyeti en az 2.5 milyon TL'ye çıkıyor."

https://www.cumhuriyet.com.tr/ekonomi/kiptas-genel-muduru-ali-kurttan-oneri-yeni-konut-yapmak-yerine-1-milyon-bos-konutu-kamulastirin-1946328
  • Tamamen zırva.

An itibariyle 100m2 hiçbir özelliği olmayan evin sırf yapım maliyeti 800k en az.

230.000 TL beton ve demire belki yeter tuğla alamazsın. Gerisine hiç girmiyorum. Kiptaş genel müdürü açıklamasını bıraktım. Belediye şirketidir.

"Metrekare maliyetinin 8 bin 500 TL olduğunu belirten Ali Kurt, "100 metrekarelik bir konutun arsa ve finansman hariç inşaat maliyeti 850 bin TL ile 1 milyon TL, buna arsa ve finans maliyeti eklendiğinde bir konutun maliyeti en az 2.5 milyon TL'ye çıkıyor."

https://www.cumhuriyet.com.tr/ekonomi/kiptas-genel-muduru-ali-kurttan-oneri-yeni-konut-yapmak-yerine-1-milyon-bos-konutu-kamulastirin-1946328

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi amadeus99 -- 25 Ağustos 2022; 19:18:56 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 300bin arsa hmmm ok

• Paranız yoksa almayın olay bitsin. Alanın derdi sizi mi gerdi? Kira fiyatlarını da beğenmiyorsanız çadırda yaşayın.

• bu hesabı kim yapmışsa açıkça totosundan sallamış rakamları

• hehe arsa bedeli 300 he mi? nerede o arsa? köyde mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lucius24 -- 25 Ağustos 2022; 20:4:29 >
  • yakup13 kullanıcısına yanıt
    Arsa, 300.000 X 10 daire veya 300.000 X 20 daire şeklinde hesaplanıyor, Daire başına düşen arsa maliyeti!

• 100 m2 evin maliyeti 236 bin olmaz. Temelden yapacaksan bir eve 10-13 ton arası demir gider.

Tonu 14 bin desen 150 bini demir tutar zaten. 100 m2 evin maliyeti, arsa payı ve birinci sınıf malzemelerle kabaca 800 bin - 1 milyon arasıdır. 300 bin arsa payı düşsen malzeme + işçlik 500 - 700 arasıdır.

• Beyler şunu atlıyorsunuz 236 bin TL yi hazine bakanlığı açıklıyor, enflayonu %79 açıklayanlar ile aynı zihniyet işte

• Hesap doğru ama bundan 2-3 yıl öncesi için.

• Dj_Gençkan D kullanıcısına yanıt

Yeni günah keçisini ilan ediyorlar istediğini kitleyebildiğin kitlede ham diye yiyor 

• Ne olursa olsun hiçbir daire milyon etmez. Müteahhiter de sizin için yapmıyor ki daireleri. Sizi kaale alan mı var hacılar? Adamlar anlaşmadan inşaata başlamıyor. Daha temeli atmadan çoğu daire satılmış oluyor. Sana bana değil. He ben alabilirim. Çünkü Euro kazanıyorum ama sen alamazsın. Çünkü TL kazanıyorsun. Adam arıyor beni abii süper daire var 3+1 efffsaaane. 1.4 m diyor. Sana 1.2 m yaparım diyor. Tamam sar geliyorum diyorum. Ortada daire yok lan ne dairesi temel yok :)

• selamivural kullanıcısına yanıt

Emsalinden yüksek bir şey yapamazsın. 200 metre alana 150 metre karelik 10 daireli 10 apartman dikemezsin güzel kardeşim. Demekki hiç ev yaptırmaya gayret etmemişsin. Bilsen bunun saçmalık olduğunu anlardın.

Emsal 1 den fazla verilmiyor artık. Bunun anlamı 200 metre imarlı arsaya sadece 200 metre kapalı alan yapabilirsin demek. 200 x 1 = 200

2.000 metre arazin olmalı 10x demen için. Haliyle arsa maliyetide 10x oluveriyor  

• Tarım kredi marketleri, ucuza ev satacak! Sen onu bekle!

• İstanbulda parası olmayan ya kirada oturduğu evin kirasını vermeyecek, kanunda baya bir kiracı korunuyor, çoğu avukat kanunun açıklarını biliyor evsahiplerine kan kusturuyorlar, yada devlet arazisine çöreklenerek kaçak bina dikecek, tabi sonra kaçak yapılar yıkılabilir,ya da tapuda verilebilir, tamamen kumar orası. şu aralar baya bir kişi perişan durumda birçok yerde halen yıkımlar sürüyor. Gecekondu yapıp seçim öncesi tapu alma devri bitti galiba.

• Dj_Gençkan D kullanıcısına yanıt

Enflasyonun %79 olduğuna inanan varmı halen? TÜİK'in lafına bakan yok artık ülkede.koca kurum kapatılsa eksikliği hissedilmez.

• 5 katlı olduğunda 1.5 milyon eder gerçi 100m2 arsaya 100m2 ev olmaz herhalde 80 M2 falan anca olur

• İstanbul dışında bundan biraz daha fazlasına yapılabilir diye düşünüyorum.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.