Şimdi Ara

2 X 9.30 volt segonder 220 volt primer 1000 watt trafodan 12 volt Dc elektrik almak mümkünmü ??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
1
Favori
308
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Slm beyler arefe günü 1000 watt trafo 35 amper köprü diyot ve 6800 mf 63 v x2 kondansatör ile doğru akım elde edeyim dedim trafonun 9.5 v 0 v 9.5 v çıkışlarının 0v 9.5v yerinden köprü diyotu besledim

Elektriği verip çektim ac amper metre 10 amperi gördü trafodan acayip dızılama sesi çıktı hemen çektim

Yani simetrik trafodan tek kaynak doğrulama yapamadım sizce nerde hata yaptım bilgisi olan varsa bana yardımcı olabilir mi acaba ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Köprü diyot bacaklarını ve kondansatorun -+ kutuplarini doğru takar isen çalışır .yoksa fazla akım çeker.

• Köprü diyotu falan devreden çıkartın,, sadece trafoyu fise takın,, durumu gözlemleyin ,, diyot veya kondansatörün birisi bozuk kisadevre olabilir..

Öncelikle trafoya enerji vermeden bobin sarım omajlarını ölçünüz,,

220v sarımların en fazla omaj gösterene 220v uygulayınız

• Beyler trafo İnverter trafosu olarak sarıldı boşta iken sıkıntı yok

Ama köprü diyot sağlam diye biliyordum yanılmış olabilirim ölçmedim

Bağlantı şeklinde bi sıkıntı yok değilmi 3 uçlu trafonun iki ucunu kullanarak doğru akım almaya çalışmak normal değilmi ??

• vay be tda o kadar yillik elektrikcisin cozememen beni uzdu

• Hocam 35 amper köprü diyot yanık mış o yüzden çalışmıyormuş.

• öncelikle kısa devre deneyi yapmaya çalışmışsın. bunu amatörlere tavsiye etmem. trafonun uçlarına voltmetre bağlayıp, gerilimi ölçmen gerekiyordu. çekilen akımı kontrol etmek istiyorsan, o değeri çekecek bir yük bağlaman gerekir.(reosta veya wattlı direnç daha iyi olur.)

12 volt elde etmek istiyorsan, gerilim katlayıcı devre+12v regüle devresini öneririm.

gerilim katlayıcı
  • arızayı bulduğun iyi olmuş. 12v olayına gelince, 9,5V'u tam dalga doğrultup kondansatör ile filtrelediğinde elektriğin etkin değeri kök(2) kat yani 1.41 kat artıyor. doğrultma işlemi sonunda ölçü aletinde 13 küsür volt ölçmen gerekiyor(9,5V X 1,41). gerilim katlayıcı yerine sadece regüle devresi yeterli olur derim ben. oto teyp gibi bir şey için kullanacaksan ona bile gerek yok. o mahluklar 16-17 voltta bile gayet güzel çalışıyorlar :).
  • ralmaz R kullanıcısına yanıt
    Oto teybine mahluk dedi, yaratık canavar gibi birşey herhalde onlar,,

• Beyler konuyu hortlatıyorum yeterince yatmış
    Şimdi oto amfi işleriyle haşır neşir olmaya başladım.

Bu trafo aslanlar gibi yatıyor kaç senedir sökmesi takması en hızlı haliyle 5-6 saate anca yapılabiliyor şu an sargılar 2 x 9 volt segonder bu haliyle 12 volt 1000 wattlık dc regüleli kaynak elde edebilirmiyim başka bi işe yaramaz bu haliyle amfi trafosu olarak kullansam bir sürü sargı sarmam gerekecek bu yüzden bana 12 volt 1000 Watt yani yaklaşık 80 amperlik bir güç elde etmek ve temiz dc regüleli devre bana ne önerebilirsiniz. ??

Emin fırtına hocam karafetva hocam ve forumun eski sadık üyelerine sesleniyorum !!!

Evlendik barklandık kendimize iki günlük koca tatilde 1 saat bile ayıramaz hale geldik şükür mevlaya bu günümüze aile herşeyden her işten önce gelir artık fırsat buldukça takılıyoruz bu güzel foruma

• Forumda etkiniz diye ismimiz geççmiş, Var olasın teşekkürler.

Yalnız bu konuda benden çok daha tecrübeli görünmektesin... Forum işte böyle, birilerini gözde büyütmeye sebep.

2*9 voltluk sargıdan 18 volt alınabiliyor mu ? Bu gerilimi düşürüp kullanmak da mümkündür, 220Vgirişi dimmerle düşürüp trafo çıkışını ayarlamak da.

Biraz fantastik amma. Bahsedelim de bilgisi olan şekllendirsin. Bu trafo anlaşılan sac trafo ve yüksek frekansa-smps tipi çalışmaya gelmez. Ama hafiften giriş frekansı yükseltilip çıkışla oynamak nası olur ?

• ALLAH hayırlı aileler, hayırlı evlatlar nasip etsin. DÜnya işi boş, herşey insanda.

• karafetva K kullanıcısına yanıt

Eyw hocam Allah razı olsun sizlerden bilgi paylaşıldıkça güzeldir felsefesi ile 2006 yılından beri dh forum un aktif kullanıcısı olmaktan büyük zevk ve mutluluk duyuyorum.

trafo konusuna gelince 18 volt u doğrultunca 25 volta çıkıyor bunu nasıl doğrultup ta 14.4 volt 70-80 amper alacak devre tasarlayabiliriz bunun peşindeyim

aslında bir devre var da devasa boyutlarda bilmem kaç tane 2n3055 transistörlü bir devre var ama verim olarak nasıldır iş görür mü kısmında takılıp kalıyorum

Bakalım beklemedeyim illaki diğer değerli üstadlarımda yardımcı olurlar görüşündeyim

• tda 1562q kullanıcısına yanıt

18Volt doğrultulup (kondansatörde) 25 Volt görülebilir ama yüke binince düşecektir. Çıkıştan geri besleme alan bir dimmer ya da anahtarlama konu olabilir.

AYrıca 9Voltlar da paralel bağlanırsa, 12.5Volt vermiş olur ama tabii yük altında değişecektir.

Çıkış gerilim sınırları nedir? Zarar verici/çalışmayı engelleyici sınırlar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karafetva -- 27 Şubat 2024; 23:4:52 >
  • karafetva K kullanıcısına yanıt

Hocam çıkış oto teyp ve oto amfileri rahatlıkla bekleyebilecek bir akım ve tam dc regüleli şekilde olmalı

kısaca 14.4 volt 75 amper gibi (kayıpları vs da sayarsak)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.