Şimdi Ara

Lehim Pastası ne İse Yarar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
40.707
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Ne işe yarar nasıl kullanıcam ben bunu direk sürücekmiyimfalan

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Lehim pastası lehim yapılacak yüzeyin temizliğine yardımcı olarak lehimin daha kolay tutmasını sağlar. Ayrıca lehimin yüzey gerilimini de düşürür lehim daha kolay yayılır.
    Lehim tellerinin içerisinde pasta vardır. Kullanacağınız yüzey yeterince temizse telin içindeki pasta yeterlidir, hariçten pasta kullanmak gerekmez.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Havyanıza her zaman ön lehim yapın.Eğer ön lehim yaparken lehim,artık tek bir yerde toplanıyorsa pasta zamanı gelmiştir.Kararan yere lehim toplanmaz.Öncelikle zımpara varsa zımparayla yoksa bulaşık teliyle bastırarak ucunu temizleyin.Ön lehim alan yer parlamışsa lehim pastasına,ön lehim alan yer kadar havyanızı batırın.Biraz bekledikten sonra yeniden temizleyin ve ön lehim yapın.
  • Anladım teşekkürler.

Pirinç lehim tutmuyormu lehimimi yanlış yaptım?

• Zımpara gibi sert cisimler,, havye ucunu bozar. sıcakken veya ısınmaya başladığında. pastalı bir beze veya havye süngeriyle silinmelidir.
  • İki gün önce prinç yuzeye lehim yapmıştım gayet güzel tuttu. İlk denemem de değil bu normalde kablo pabuçlarını hep lehimle tuttururum ben. Sıkmayı beceremiyorum lehim daha kolayıma geliyor. Lehim teli de 5liralık havyaların yanında gelenlerden. Normalde prinç lehim tutar. Yeter ki temiz olsun ve lehimleme sıcaklığı yeterli olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 2 Kasım 2014; 12:19:11 >
    < Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AdmGdk

İki gün önce prinç yuzeye lehim yapmıştım gayet güzel tuttu. İlk denemem de değil bu normalde kablo pabuçlarını hep lehimle tuttururum ben. Sıkmayı beceremiyorum lehim daha kolayıma geliyor. Lehim teli de 5liralık havyaların yanında gelenlerden. Normalde prinç lehim tutar. Yeter ki temiz olsun ve lehimleme sıcaklığı yeterli olsun.

Kusura bakmayın çok soru soruyorum ama bu işten hiç anlamam.

Prinç yüzeyi lehimden önce ısıtmam mı gerekiyor

• Ben şu şekilde yapıyorum. Prinç kablo pabucunu masaya yatırıyorum. Üzerine havyayı dokundurup ısıtıyorum. Isı kontrolünü de lehim teli ile yapıyorum. Teli pabuca değdirince anında eriyorsa tamamdır. Kabloyu da yerleştirip basıyorum lehimi.
    Bu pabuçlar da çok büyük değil küçük şeyler.
    Büyük şeylere lehim yapacaksanız tabanca havya kullanın.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ortaokulda lehim yapardım ama pasta filan hak getire lehimi bir türlü tutturamazdım. Lehim yapılacak yere değil de havya ucuna toplanırdı lehim. 20 sene sonra tekrar havya alırken bu sefer bu pastayı da ihmal etmedim. Bakalım artık ne işe yarıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: ozgutozkan

Ortaokulda lehim yapardım ama pasta filan hak getire lehimi bir türlü tutturamazdım. Lehim yapılacak yere değil de havya ucuna toplanırdı lehim. 20 sene sonra tekrar havya alırken bu sefer bu pastayı da ihmal etmedim. Bakalım artık ne işe yarıyor.

Üzdün hocam ...

• quote:

Orijinalden alıntı: ozgutozkan

Ortaokulda lehim yapardım ama pasta filan hak getire lehimi bir türlü tutturamazdım. Lehim yapılacak yere değil de havya ucuna toplanırdı lehim. 20 sene sonra tekrar havya alırken bu sefer bu pastayı da ihmal etmedim. Bakalım artık ne işe yarıyor.

lehim yaparken dikkat edilecek tek husus, yüzeyin temizliği değildir. 1,5'luktan kalın kablo gibi büyük parçaları lehimlemeden önce, yüzeyi ısıtmak gerekir.(elektronik malzemeler üzerinde yapılmmasına dikkat et) lehim pastası boca edilmeden, hafifçe yüzeye sürülmelidir. havyanın ucunun ıslak sünger(tercihen bu işte kullanılanlar.) veya nişadır(boya malzemesi satan dükkanlarda bulabilirsin.) ile temizlenmelidir. soğutma sistemleri ustası olan rahmetli dedem, bana her zaman, metal kutudaki olanları tavsiye ederdi.

• dergul D kullanıcısına yanıt
    Lehim pastasını havya ile mi sürüyorsunuz? Yüzey alanım oldukça küçük.

• CapoNx C kullanıcısına yanıt
    Çok çok az miktarda belli belirsiz lehim yapılacak yere sürülür ,,, pastadan önce önemli olan lehim yapılacak yüzeyin temiz olması ve lehimin kaliteli olmasi gerekir,,
    Temiz olmayan yüzeyler ve kaliteli olmayan lehim çile çektirir

Alternatif bir yöntem olarak lehim telini pastaya batırıp ucuna bir miktar yapışmasını sağlayın. Lehim teli ile lehim yapacağınız noktaya dokunup pastanın bir kısmını lehimlenecek noktaya aktarın sonrada lehimleme işlemini yapabilirsiniz.
    fırça kullanıyorum.ince fırça ile rahatça sürebilirsin.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.