Şimdi Ara

2.Abdülhamit NASIL BİR PADİŞAH'tı??? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
130
Cevap
2
Favori
19.884
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hitler 1. dünya savaşından çıkmış Almanya'yı dünyayı işgal edecek konuma 15 seneden daha kısa bir zamanda getirmişken; 30 senenin üstünde padişahlık yapıp buna rağmen "devletin yıkılmasının tahtan indirilmesine bağlı olan bir düzen kuran 2. Abdulhamid" ne kadar iyidir konusunda kafam baya karışık.

Özetle:
    Hitler gelmiş Almanlar coşmuş.
    2. Abdulhamid gelmiş Türkler coşamamış :S

En kızdığım konu. Abdulhamid döneminde tek kişinin idamı bile yapılmadığıyla övünülmesi. Bunun sonunda n'oldu. Bir milletin, hatta milletlerin kana ve gözyaşına bulanması oldu.
  • burun demeyi yasaklamıştır.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sarayından çıkmazdı.

• Bir diğer lakabı da "Yıldız Baykuşu" dur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • II. Abdülhamit Osmanlı sultanlarının geneli pek az benzeyen içe dönük bir padişahtı. Hatta padişah olmaya o kadar uzak görünüyordu ki o yüzden şehzadelik günleri çok rahat geçmiştir.Sarayda Sultan abdülazizciler ve Muradcılar (4. murad) arasında çekişme vardı Kimse absülhamitin tahta geçeceğini dahi düşünmüyordu.

Sultan abdülhamit sultan abdülaziz 'n PAriste ziyaret etiiği III. Napolyonu napolyon bonapart sanmıştı Meksika imparatoru maxmilian ı ise brezilya kralı sanıyordu.

Sadece b,r halife ve sultan değil gençliğinden beri borsa oyunlarına düşkün ve bu oyunlardan bir hayli para kazanmış Osmanlının en zengin padişahıydı.

Babam g,ibi severim dediği Mithad paşayı sürgüne gönderdikten 2 ay sonra Ruslarla masaya oturdu tabi İngilterenin desteğini arkasına alarak. Daha sonra İngilizlerin desteğine karşı Kıbrıs ve Mısırı rüşvet verdi.Ama sadece toprak vererek kurtulamadı Bulgaristan fiilen Romanya , Sırbistan , Karadağ tam bağımsız oldular.Bosna hersek ve yeniazar sancağı Avusturya işgaline bırakıldı . Diğer yandan Rusya Kars ardahan batum ve besarabya yı , İran kotur'u Yunanistan tesalya 'yı ve Fransa ise tunus 'u aldı.

İngiltere ayrıca Sudan ve Kuveyt üzerinde fiili egemenlik kurdu.

Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam Osmanlının iç maliyesine karışacak mali komisyonu denetleyecek bütçesini yaacak ve harcamalarını denetleyecek olan kurumun berlinde kararlaştırılamsıda yine abdülhamit döneminde olmuştur.

İyi yada kötü diyemem ama istikrarlı bir kişilik olmadığını söyleyebilirm.

• Sarah Bernhardt ile ilişkisi olmuştur. Bu yüzden baş kadın efendinin elinden zor alındığını okumuştum.

Teknede rom içtiğini kendi soyundan gelenler tv de anlatmışlardı.

• jurnalciydi.

• Borsacılığı ilginç olmuş, tam tersine 1985'lerde Borsa hakkında ilk çıkan kitaplardan birisinde okumuştum, zamanının Osmanlı Borsasında Güney Afrikada bir Altın madeni bulundu dedikodusu ile kurulan bir şirkete epey para kaptırdığı yazıyordu! Sonuçta şirketin bulduğu altın madeninin palavra olduğu anlaşılınca Osmanlı Borsası da batmış zaten! Zenginliği Osmanlının nerdeyse tüm ülkesini üzerine geçirmesinden geliyor olmalı.
  • kızıl sakallıydı.
    Hac ziyareti için demir yolu yaptırmıştır.
    Bir de çok övülerek anlatılan bir olay var.
    Günümüz İsrail toprakları o dönem Osmanlı'nın elindeydi bu topraklar karşılığında para teklif edilmiştir, 2. Abdülhamit bu antlaşmayı reddetmiştir.
    İyi güzel de tarihte para karşılığı toprak satan zaten hiç bir padişah yok.
    Yani yapmaması gereken bir şeyi yapmamıştır.
    Zaten hiç bir Osmanlı padişahı toprak satmamıştır.

• İlk elektrikli arabayı getirdiği ve bu arabayla da bir trafik kazası yaptığı rivayet edilir. Hayranları " padişahımız ulu efendimiz daha o zamanlardan çevrecinin allahıydı " derler. Oysa o yıllarda benzinli otolar değil elektrikli otolar modaydı, ve benzinlilerin arabaya daha fazla hız sağlayarak pazarda elektrikli otoları silip süpürmeleri çok daha sonraki yıllarda gerçekleşti. Elektrikli oto alması günümüzde bir insanın benzinli oto almasından daha fazla öngörü gerektirmiyordu!
  • quote:

Orijinalden alıntı: s£stavina

II. Abdülhamit Osmanlı sultanlarının geneli pek az benzeyen içe dönük bir padişahtı. Hatta padişah olmaya o kadar uzak görünüyordu ki o yüzden şehzadelik günleri çok rahat geçmiştir.Sarayda Sultan abdülazizciler ve Muradcılar (4. murad) arasında çekişme vardı Kimse absülhamitin tahta geçeceğini dahi düşünmüyordu.

Sultan abdülhamit sultan abdülaziz 'n PAriste ziyaret etiiği III. Napolyonu napolyon bonapart sanmıştı Meksika imparatoru maxmilian ı ise brezilya kralı sanıyordu.

Sadece b,r halife ve sultan değil gençliğinden beri borsa oyunlarına düşkün ve bu oyunlardan bir hayli para kazanmış Osmanlının en zengin padişahıydı.

Babam g,ibi severim dediği Mithad paşayı sürgüne gönderdikten 2 ay sonra Ruslarla masaya oturdu tabi İngilterenin desteğini arkasına alarak. Daha sonra İngilizlerin desteğine karşı Kıbrıs ve Mısırı rüşvet verdi.Ama sadece toprak vererek kurtulamadı Bulgaristan fiilen Romanya , Sırbistan , Karadağ tam bağımsız oldular.Bosna hersek ve yeniazar sancağı Avusturya işgaline bırakıldı . Diğer yandan Rusya Kars ardahan batum ve besarabya yı , İran kotur'u Yunanistan tesalya 'yı ve Fransa ise tunus 'u aldı.

İngiltere ayrıca Sudan ve Kuveyt üzerinde fiili egemenlik kurdu.

Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam Osmanlının iç maliyesine karışacak mali komisyonu denetleyecek bütçesini yaacak ve harcamalarını denetleyecek olan kurumun berlinde kararlaştırılamsıda yine abdülhamit döneminde olmuştur.

İyi yada kötü diyemem ama istikrarlı bir kişilik olmadığını söyleyebilirm.

5.murat olucak o hocam

• Orta Asyadan direkt cumhuriyet dönemine atlayan beyaz türklerimizin vakti zamanında hain ilan ettiği ancak gerçeklerin zamanla su yüzüne çıktığı zaman ise "kafası hep kıyağıdı, elehtrikli motora biner istanbulda sörf yapardı, karı zaten gırla, baykuş o baykuş o yauu" diye zırvalarını boca ettikleri padişahtır.

Kendilerine bol bol Tevfik Fikretin "Bir lahza-i taahhur(bir anlık gecikme)" sini okumalarını salık veririm. Acaip gaza getiriyor.

Adamı zorla trol yaparsınız siz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: neommy

İlk elektrikli arabayı getirdiği ve bu arabayla da bir trafik kazası yaptığı rivayet edilir. Hayranları " padişahımız ulu efendimiz daha o zamanlardan çevrecinin allahıydı " derler. Oysa o yıllarda benzinli otolar değil elektrikli otolar modaydı, ve benzinlilerin arabaya daha fazla hız sağlayarak pazarda elektrikli otoları silip süpürmeleri çok daha sonraki yıllarda gerçekleşti. Elektrikli oto alması günümüzde bir insanın benzinli oto almasından daha fazla öngörü gerektirmiyordu!

vay, bunu bilmiyordum, bir ara araştırayım...

• quote:

Orijinalden alıntı: antonidas

quote:

Orijinalden alıntı: neommy

İlk elektrikli arabayı getirdiği ve bu arabayla da bir trafik kazası yaptığı rivayet edilir. Hayranları " padişahımız ulu efendimiz daha o zamanlardan çevrecinin allahıydı " derler. Oysa o yıllarda benzinli otolar değil elektrikli otolar modaydı, ve benzinlilerin arabaya daha fazla hız sağlayarak pazarda elektrikli otoları silip süpürmeleri çok daha sonraki yıllarda gerçekleşti. Elektrikli oto alması günümüzde bir insanın benzinli oto almasından daha fazla öngörü gerektirmiyordu!

vay, bunu bilmiyordum, bir ara araştırayım...

Valla çok efor harcamayın derim! Olayı ortaya atan bir " araştırmacı gazeteci ", Oktan Keleş kalitesinde, bende bu yüzden yukarda " rivayet " dedim zaten, ben tam bu noktada daha fazla araştırmayı bırakmıştım. Ama internette bir sürü dedikodusu var getirdi arabayı diye. Elektrikli otolar hakkında diğer yukarda söylediklerim doğrudur, getirmişse bile hünkarımızın öngörüsünün-çevreciliğinin kanıtı değildir kesinlikle!

• edit : 4. murad 5 . murad olacaktı yanlışlık olmuş ancak edit butonum görünmüyor.
  • Osmanlıyı zayıfladıktan sonra kimse kurtaramazdı.Öyle dünyanın kenar köşesinde kalmış, tek milletten oluşan bir devlet değildi.İçinde bir sürü geçmişten kini olan azınlıklar, fırsat kollayan avrupa devletleri,jeopolitik öneme sahip toprakları olan bir devlet zayıfsa ayakta kalamaz.
  • Mısır ve Kıbrıs'ı İngilizlere peşkeş çekmiştir kendisi.
    Ayrıca korkudan saraydan dışarı çıkamayan bir "cihan" padişahıdır.
  • "Dünyâda 100 gram akıl varsa, bunun 90 gramı Abdülhamîd Han'da, 5 gramı bende, kalan 5 gramı da diğer dünyâ siyâsîlerindedir."
    Prens Bismarck
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vicdan Azâbı

"Dünyâda 100 gram akıl varsa, bunun 90 gramı Abdülhamîd Han'da, 5 gramı bende, kalan 5 gramı da diğer dünyâ siyâsîlerindedir."
    Prens Bismarck

1) " Otto Von Bismark: Almanlar, Afrikada Yahudilere ve domuzlara tahammül edilecek bir ülkeyi yeni satın aldılar ".
    Benjamin Disraeli; Çok şükür ki her ikimizde buradayız! ( İngilteredeyiz ) "
    ( ingilterenin en büyük Başbakanlarından Disraeli, Yahudi kökenli ve Osmanlının zamanında en büyük destekleyicilerinden birisidir, " Osmanlı hep geleceğin ülkesi olarak kalacak " sözü epeyce tanınmıştır, Osmanlının çağdaşlaşmak çabasının övgüsüdür ama temelleri nedeniyle de asla çağdaşlaşamayacağını ifade eder )

2) " 3 İmparatoru çıplak gördüm, görünümleri etkileyici değildi " ( Şansölyeliği 3 İmparator devrinde devam etti )

3) " Günümüzün büyük soruları söylevler veya çoğunluk kararlarıyla değil demir ve kanla çözümlenecektir. "

4) " Avrupada bir savaş daha çıkacaksa Balkanlardaki bir lanet salaklıktan çıkacaktır " ( Ölümünden yaklaşık 20 yıl sonra çıkan 1. Dünya Savaşını birebir tanımlamış nerdeyse )

5) " Politika karakteri tahrip eder " ( Aynı fikirdeyim , bu yüzden bulaşmıyorum ama ben Bismark değilim tabii )

6) " Allah hep aptalları korur, ve Amerika Birleşik Devletlerini de " ( ABD - İspanya savaşını kazanması hakkında ABD'nin )

http://en.wikiquote.org/wiki/Talk:Otto_von_Bismarck

Yukardaki Bismark özdeyişleri, bu tür sözler genellikle tam bir kaynak gösterilmeden bir tarihsel, politik kişiliğe mal edilirler. Parantez içindeki açıklamalar bana ait, yukardaki Wiki sayfasından aldım.

Şimdi siz yukardaki gibi ciddi kalite, bilgi, deneyim, öngörü gerektiren özlü sözlerin sahibinin ( ve epeyce de hem kendini hem de Alman ulusunu çok beğendiği anlaşılan ) kalkıp Abdül hakkında böyle bir söz edeceğine nasıl inanabiliyorsunuz? En büyük Alman Şansölyesi nerdeyse, Alman Birliğinin ulusunun kurucusu, başka uluslar hakkında ne düşündüğünü kısmen yukardaki sözlerinde okuyabilirsiniz anlıyabilirsiniz. Berlin Kongresi sırasında söylediği iddia edilen ve Rusyada çok sık kullanılan " Ruslara karşı asla kavga etmeyin, her beceriniz onların öngörülemez aptallığıyla karşılanacaktır " sözünü ilave etmedim yukarıya.

Yukardaki Bismark'a ait olduğu iddia edilen sözün hiç bir ciddi kaynağına ulaşamadım İngilizce araştırırken, dahası hiçbir Yurtdışı ciddi kaynakta böyle bir sözünü bile göremedim Bismark'ın. Böyle bir ciddi kaynak varsa link verebilirmisiniz?

Ama Türkçe palavra bol! Abdülsever ve din kökenli her yerde defalarca tekrar edilmiş bu sözler.

Tarihte geçmişe giderken böyle saçmalıklara çok rastlanır ve ne kadar geriye gidilirse o kadar da fazla sayıları artar böyle saçmalıkların. Yakın tarihte Atatürk ve 1500 yıl önceden de Muhammed hakkında yüzlercesine ve binlercesine ulaşılabilir!

• O sözün kaynağı da wiki.
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.