Şimdi Ara

2.Abdülhamit NASIL BİR PADİŞAH'tı??? (7. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
130
Cevap
2
Favori
19.879
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Furkan*

quote:

Orijinalden alıntı: ankebut1

En çok üzüldüğüm nokta. Mehmet akıf ve said nursının muhalıf olması. Saıd nursı daha sonradan pışmanlığını dıle getırmıştır.

Kimler pişman olmuyor kimler , " attın ama vuramadın avcı " diyen Tevfik Fikret bile dayanamıyor İttihat ve Terakki'ye , meşhur han-ı yağma şiirini yazıyor.
    Çoğu muhalifleri gibi Mehmet Akif'te pişman oluyor bakınız şiirine ;

Giden semerciyi, derler, bulur muyuz şimdi?
    Ya böyle kalfa değil, basbayağı muallimdi.
    Nasıl da kadrini vaktiyle bilmedik, tuhaf iş:
    Semer değilmiş o rahmetlinin ki devletmiş!

Özellikle Rıza Tevfik'in "Sultan Abdülhamid Han'in Ruhâniyetinden Istimdat" ve Süleyman Nazif'in pişmanlığıyla ilgili şiiride kesinlikle okunmalı

Saol hocam bunu ilk defa gördum. Not aldım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • zalike takdirul azizil alim.'i bilecek kadar iki dünyalı. yoksa avucunu yalatırdı.
    "Hamid, evladım bu millet cezalandırılacak. buna mani olmana daha fazla gerek yok. "

şeytan uşakları ile Abdülhamid hanı tartışmak, hakan'a hakaret olur.
  • neommy kullanıcısına yanıt
    http://www.youtube.com/watch?v=7bMv1r3Zuc4

Neo haklısın...
    Sadece Türk kaynaklarında var
  • Osmanlının bitik zamanında başa gelmiş bir padişah.Ondan sonra devlet yıkıldı diyorlar ama 1909 tarihinden itibaren savaşa girilmedik yıl yok gibi birşey.Osmanlı zaten yıkılacaktı bu coğrafyada zayıf devlet nasıl ayakta kalsın.Abdülhamitin eğitim alanı dışında pek bir ilerlemesini görmedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nocen

http://www.youtube.com/watch?v=7bMv1r3Zuc4

Neo haklısın...
    Sadece Türk kaynaklarında var

Yalnızca bu tip ( tip Bismarck tabii ) kendi aklı varken kendinden başkasına böyle laf etmez yazabilmek için hiç ilgimi çekmeyen bu laf hakkında internette en az birkaç saat harcadım.
    Bir deli kuyuya taş atmış 40 akıllı çıkartamamış 200 yıl sonrada!
    Birşey değil insanlar kendilerini bu kadar palavra arasında bulunca " Türk tarihinde bir halt yokmuş " deyip çıkıyorlar işin içinden haklı olarak.
    Oysa epeyce şey var tarihimizde ve palavra atmaya hiç gerek yok bence.
    Tarihi ciddi yapacak insanın sinirleri çok sağlam olmalı bu ülkede!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neommy -- 19 Şubat 2014; 18:54:04 >
  • Şu gerçek seversiniz sevmezsiniz o ayrı ama 2.Abdülhamit dirayetli ve istikrarlı bir padişahtı.
  • Tahtta kalabilmek için ona buna taviz vermiş yardım dilenmiştir ne olacak amma övülüyor arkadaş neyi var övülecek osmanlı devşirme sistemi ile zaten kendi tabanını ateşlemiş.Kanuni döneminden sonra kadınlarında yönetimde söz sahibi olması ve batıya olan ilgi alaka irdelenmeyip kendi kabuğuna kapanmış ve gerilemeye başlamıştır.Osmanlı 1600'de fiilen 1800'lerde avrupanın hasta adamı olarak 1923'te de tamamen ortadan kalkıp yok olmuştur.Osmanlı 1600 de batmıştır sonrası yapılan şeylerin avunmaların sebebi yersiz.En iyi çağı yavuz sultan selim dönemidir.Kanuni değildir çünkü kontrolsüz büyüme yıkımı getirmiştir çünkü kırılganlığı arttırmıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M3lank0lik -- 23 Kasım 2018; 2:13:11 >
  • 33 sene boyunca yıkılmakta olan bir imparatorluğu ayakta tutmuş büyük bir siyasetçidir. Zaten tahttan indikten sonra birer birer savaşlar başlamış ve imparatorluk birkaç sene içinde çökmüştür. Düşmana bir karış toprak vermemiştir. Kudüs'ten toprak isteyen Theodor Herzl'a Defol ey sefil demesi bunun bir göstergesidir. Ona en çok toprak kaybeden padişah diyenler; kaybedilen toprakların, devlet Mithat Paşa himayesindeyken kaybedildiğini bilmezler. Zaten Rus savaşını mazeret gösterip meşrutiyeti ortadan kaldırmıştır.
  • ümmetçikler coşsun diye yeni bir kahraman çıkarılmaya çalışılıyor. tabii yersen...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E19076E5A -- 30 Kasım 2018; 17:8:59 >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.