Şimdi Ara

2.Abdülhamit NASIL BİR PADİŞAH'tı??? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (2 Mobil) - 4 Masaüstü2 Mobil
5 sn
129
Cevap
2
Favori
19.886
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: Törük

Bir keresinde ermeni asıllı bir binbaşı saraya giderken bahçıvanın çapasından binbaşının paçasına çamur sıçrar. Ermeni asıllı binbaşı bahçıvana ''biraz dikkatli olsana pis türk'' diye bağırır. Binbaşı o esnada sarayın balkonunda bulunan sultanı fark etmemiştir. Sulatan Abdülhamit yerinden doğrularak binbaşıya seslenir '' Bende türküm binbaşı birşeymi dedin''...

Bu vaka o devirde Türkün kendi imparatorluğundaki konumunu özetlemeye yeter...

Türk o dönemde en alt sınıftır ve türklüğünden dolayı kompleks içindedir. Sorulduğunda Türküm demeye çekinirdi...

Gazinin ''Ne mutlu Türküm diyene'' sözü bunun içindir. Sanıldığı gibi faşist bir söylem değildir... Tam aksine içindeki cevheri keşfedemiyen bir milleti silkelemek için söylenmiştir.

Bunu kıymetli tarih öğretmenimiz anlatmıştı...

paylaşım için sağol bende padişahlardan en çok Sultan Abdülhamit i severim

• quote:

Orjinalden alıntı: slyn

quote:

Orjinalden alıntı: habader

Konuyu Konu DIsında açtım..Ne yazıkki Kimse yorum yazmadı.Şu an 2.Abdülhamit'in liderlik sırlarıyla ilgili bi kitap okuyorum ve sürekli merak etmişimdir hayatını......Kitapta sürekli olumlu özelliklerinden bahsettiği için nasıl bi padişah oldugunu hala kafamı kurcalamakta..

2.Abdülhamit gerçekten bu ülke için canını bile fedaya hazır gerçek bi vatansever mıydı yoksa MEclis-i Mebusan'ı da kapatark tek başına bu ülkeyi yönetme sevdasına düşmüş bi hayalperest miydi??

Kitabın dış yüzeyi Siyah \ kahverengi tonlarda, Arkasında ise K.S.Süleyman a Gönderme yapılıp Abdulhamit'in ise talihsiz bir dönemde zor şartlarda padişahlık yaptıgıyla ilgili bi yazı mı var ?
    Eger öyleyse daha dün gördügüm kitap fakat "Atatürk'ü Kimler Öldürdü" diye bi kitap yüzünden Onu Es geçmek zorunda kaldım malesef. Bu sebeple yorum yapamıcam, tabiri caizse içimde patladı şimdi

Neyse hocam bunu bitir onu da alırsın

• Ta o dönemde bilime ve sanayileşmeye önem vermiştir ama o dönemin meşrutiyetcileri bu konuda bile Abdülhamiti eleştirmekten çekinmemişlerdir.

Türk sanayisinin temelleri o zamanlar atılabilirdi.

İlginçtir, dikkat ederseniz o dönemin aydınlarından ve teşkilatlarından hiç ama hiç bir tek cümle Sanayileşmeye dayanmaz. Kördürler... Gözlerinin önünde gelişen dünyadan haberleri yoktur zavallıların. İşleri güçleri Padişaha sataşmaktır...

Birtek Padişah konunun ehemmiyetini bahseder ve ardından hemen gazetelerde Namık Kemal ve Tevfik Fikret tarafından eleştirilir.

Dünyada sanayi devi olan Almanya ile anlaşmalar imzalar... Yurt dışına Sanayileşme adına mühendis olmaları için öğrenciler gönderilir. Onu dahi eleştirmişlerdir. Neymiş efendim milletin parasını hayalü bir gaye için israfmış... İşte Osmanlıyı batıranlar bunlardır. Sanıldığı gibi Koca Sultan değil...

O dönemde kimse ama kimse Sultanın vizyonunu anlamamıştır. Hatta bu konuda Japonların örnek alınması gerektiğine vurgular yapmıştır ama anlayan nerde...

Taa yıllar sonra bile Devrim marka arabanın üretimi eleştirilecek ve bu eleştirilerin arasında bunlar Abdülhamitci gibi eleştirilerde bulacaksınız. O dönemleri bilen yaşlılara sorun isterseniz.

Türk milleti nelerle kandırılmış...

Bütün mesele Sanayileşmek. Sanayin güçlü olursa diktatörlük bile olsa kalkınırsın...
    Sanayisiz diktatörlükler kukladır.
    Bugün Türkiyenin nasıl kalkınacağı konusunda binbir laflar konuşulur ama İş, Sanayi diyenleri bulamassınız.

Toplumun bu konuda yazılacak büyük bir esere ihtiyacı var. Bu kalkınmanın nasıl ve ne biçimde olacağı hakkında detaylı ama demogojiden uzak bir esere. İşi temelden kavrayacak bir eser. Bu iş cumhuriyetin ilk yıllarında bile noksan kalmıştır.

Buna gerekli insan kaynağı var, beyin eksik ama oda zamanla telafi edilir. Geriye organize ve propaganda kalıyor. Tek yürek olmakta önemli.

Bunun adına bazıları Faşizim diyebilir ama faşizim başka. Hitler bu kalkınmayı uyguladı ve savaştan yeni çıkan almanyayı bir hamlede süper güç yaptı. Ondan sonraki uzantısı faşizimdir. Yoksa kalkınma planı değil...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Törük -- 28 Mart 2007; 4:42:59 >

• neyini tartışıyoruz dağılma döneminde sanki başka bir dönem yaşatan bir padışahı sorguluyoruz hain değildir ve olamazda okulu zati salla fen kitaplarında insanın maymundan geldiğini gösteren resimler var biz maymundan gelsek çınar ağacı maydonazdan gelirdi bee
  • Rıza Tevfik tarafından 2.Abdülhamid için dile getirilen şiir

nerdesin şevketli abdülhamit han
    feryedım varır mı barigahına

tarihler adını andığı zaman
    sana hak verecek ey koca sultan
    bizdik utanmadan iftira atan
    asrın en siyasi padişahına

padişah hem zalim hem deli dedik
    ihtilale kıyam etmeli dedik
    şeytan ne dediyse biz beli dedik
    çalıştık fitnenin intihabına

divane sen değil meğer bizmişiz
    bir çürük ipliğe hülya dizmişiz
    sade deli değil edepsizmişiz
    tükürdük atalar kıblegahına
  • Üstâd Necip Fazıl'ın "Ulu Hakan" isimli eseri 34. Osmanlı Sultanı ve 99. İslâm Halifesi, Ulu Hakan'ı tanımak için bir başlangıç olabilir.
  • Ne yazıkkı böyle mükemmel bir padişahı bile kötülüyen çıkıyorsa denilcek birşey yok..

Vahdettin için hiç birşey diyemicem.. Zaman gelecek, onunda mukemmelliği ortaya cıkacaktır diye umud ediyorum sadece..

Allahım milletimizi affet..
  • quote:

Orjinalden alıntı: BauglirXul

Ne yazıkkı böyle mükemmel bir padişahı bile kötülüyen çıkıyorsa denilcek birşey yok..

Vahdettin için hiç birşey diyemicem.. Zaman gelecek, onunda mukemmelliği ortaya cıkacaktır diye umud ediyorum sadece..

Allahım milletimizi affet..

Çıkarttırmazlar bu düzende.
  • padişahın mükemmeli olmaz. sene olmuş 2007.

geçti bunlar bi daha da olmaz.

zaten abdülhamit 100 sene de kalsa son aynı son olurdu. zaman ilerler önünde ne varsa siler götürür.

abdülhamit in çabası da bu sele (batı da dönemin yükselen değerlerine) kapılmadan ona kapılarını açmaktı

,başka da bişey yapmadı. abartmayalım.
  • abartmadığımız gibi yerin dibine de sokmayalım...

acaip sıfatlarla miyop değerlendirmelerle karalamayalım...

denge bizim unuttuğumuz bir şey mi?

@dasdasq yazılanlar sen öyle yaptın demek değildir.
    ama dengesiz bakışımıza çokça şahit oldum.
  • şimdi şöyle ki , "mükemmel" padişah deniyor,

dönemin en iyi yazarları olarak kabul edilen tevfik fikret ,namık kemal hain ilan ediliyor.

tevfik fikret in , padişahın suikastten kurtulmasına üzüldüğü anlatılıyor.

yani böyle ünlü bir edebiyatçı , yazar bu "mükemmel padişahtan" hoşlanmadığı için "vatan haini" sınıfına

sokuluyor.

abdulhamit din üzerinden birlik sağlamaya çalışan bir padişahtı , bu yüzden anadolu dan önce bağdata demiryolu

götürdügü anlatılır.

fakat osmanlı topiclerinde defalarca tartıştık. 20. yy da kaç tane dinle bir arada tutulan devlet , imparatorluk var

allah aşkına. dönemin yükselen değeri ,siyasi akımı "ulusalcılık". buna "mükemmel padişah" dini kullanarak

cevap vermeye çalışmış ve başarısız olacağı muhakkakken nası mükemmel olur.

yanlış bir strateji ,yanlış siyaset , sonu hüsran.

• ayrıca yukarıda döneminde bir karış toprak kaybolmamıltır deniliyor , diğer arkadaş kayıpları saymış ,duyunu

umumiye demiş , bu tarihsel veriler üzerinden devam edelim. bu iki görüş birbirini yalanlıyor. doğruyu tartışalım.
  • Son zamanlarda 2.Abdülhamit belli bir kesim tarafından yüceltildikçe yüceltiliyor, sürekli gündeme taşınıyor. Bu çabanın bir ayağı da Vahdettin. Ben bunu anlamlı buluyorum. Vardır bir hesapları.
  • quote:

Orjinalden alıntı: dasdasq

şimdi şöyle ki , "mükemmel" padişah deniyor,

dönemin en iyi yazarları olarak kabul edilen tevfik fikret ,namık kemal hain ilan ediliyor.

yani böyle ünlü bir edebiyatçı , yazar bu "mükemmel padişahtan" hoşlanmadığı için "vatan haini" sınıfına

sokuluyor.

abdulhamit din üzerinden birlik sağlamaya çalışan bir padişahtı , bu yüzden anadolu dan önce bağdata demiryolu

götürdügü anlatılır.

fakat osmanlı topiclerinde defalarca tartıştık. 20. yy da kaç tane dinle bir arada tutulan devlet , imparatorluk var

allah aşkına. dönemin yükselen değeri ,siyasi akımı "ulusalcılık". buna "mükemmel padişah" dini kullanarak

yine bir kısır döngü gidecek ama şöyle diyelim.
    birkere osmanlının dinle bir arada tutulma siyasetine başarısız diyorsan o dönem için,
    ya osmanlı topraklarını bilmiyoruz,yada tehlikenin ne olduğunu...
    adam 32 sene tüm dünyayı bu ince siyaseti ile çıldırtmış.
    ulusalcılık dediğin şey osmanlı topraklarında mümkünmüdür? ne dediğinin farkındamısın....
    halife nin emri diye hindistanı kullanmak aptallık mı?

dediğim dibi kimse mükemmel değildir,ama abdulhamid o zamanda yapılacak en akılcı politikayı yapmıştır...

doğru bir strateji,doğru siyaset ve çağının gerisinde kalmış-ekonomik yönden zayıf bir hasta imparatorluğu 32 sene bir arada tutmak...
    bumu hüsran...?!

• quote:

Orjinalden alıntı: driver

ulusalcılık dediğin şey osmanlı topraklarında mümkünmüdür? ne dediğinin farkındamısın....

bugün üzerinde yaşadığın devlet bu siyasetin eseri ,sen farkında mısın?

böyle belden aşağı vurmayı sevmem ama tarz olarak "ne dediğinin farkında mısın" gibi bi tarz ,yani

saçmalıyorsun , delimisin gibi bişey diyince mecbur oldu.

sizde tarih abdülhamit ten sonra kopmuş sanırım. hala osmanlı da yaşıyorsunuz.
  • @dasdasq

gerilmeyelim.

bana çok vahim geldi,o dönemde ulusalcılık yapmalı idi abdulhamid düşüncesi.

basit birşeyi değerlendirdim.

az önce yukarıda attın tuttun.

quote:

şu zaten vahim bir değerlendirmedir.

benim nerede olduğumu değil,dönemi yazıyoruz.

bu arada bunca yıldır şu forumda yazıyoruz,o kadar samimiyetimiz olmalı değil mi?

bu cümleleri yanlış değerlendirme,kahve içerken bir arkadaşının hadi ordan demesi gibi düşün.
    ben öyle görüyorum.
  • quote:

doğru bir strateji,doğru siyaset ve çağının gerisinde kalmış-ekonomik yönden zayıf bir hasta imparatorluğu 32 sene bir arada tutmak...
    bumu hüsran...?!

Bulgaristan, Bosna-Hersek, Kıbrıs, Tunus, Mısır gitmiş. Bu kadar büyük kayıp başka hangi padişah döneminde var?
    Hangi başka padişahın döneminde Osmanlı Maliyesine el konulmuş?

Yazılanları bile okumadan...
    "dediğim dedik, çaldığım düdük" budur herhalde.
  • quote:

@dasdasq

gerilmeyelim.

bana çok vahim geldi,o dönemde ulusalcılık yapmalı idi abdulhamid düşüncesi.

basit birşeyi değerlendirdim.

az önce yukarıda attın tuttun.

quote:

şu zaten vahim bir değerlendirmedir.

benim nerede olduğumu değil,dönemi yazıyoruz.

bu arada bunca yıldır şu forumda yazıyoruz,o kadar samimiyetimiz olmalı değil mi?

bu cümleleri yanlış değerlendirme,kahve içerken bir arkadaşının hadi ordan demesi gibi düşün.
    ben öyle görüyorum.

haklısın ,ben de öyle görüyorum. çay içip sohbet edrken ki gibi olmalı. ama söylenenler absürd şeyler değil.

şu durumda sıra dışı olan sizsiniz. bizim size şaşmamız lazım.

• ''Her ırka bir devlet.'' modasının başladığı yeni çağda tebasını hangi çimentoyla tutacaktı Abdülhamit Han...

Bazıları milliyetcilik, ulusalcılık demiş. İşte burada gülmem lazım...

Açık konuşalım bugün kalan topraklarımızı bile tutmakta zorlanıyor ve şehit veriyoruz. Sebebini bir düşünelim derin derin. Yoksa aynaya bakmaya korkuyormuyuz. Ortak çimentonun varlığını ne zamana kadar inkar edeceğiz. Biz bize kaldıktan sonra ister faşist ol ister kominist. Kimse karışmaz zaten o vakit. Marifet farklı farklı halklarla bir arada kalabilmektir.

O dönemi yargılarken bu dönemde daha çetin sorunlarla savaştığımızı unutuyoruz. Gerçekleri görelim artık...

Maliyesiyle, politikasıyla, özgürlükleriyle dünü ve bugünü bir kıyaslayalım bakalım...

Özgürlüğü apış arasında düşünürsek bugün muhakkak daha geniş çaplı özgürlük var.

Vakti gelen fikrin önünde kimse duramaz... Her fikir zaman gelir yıpranır yozlaşır ve tarihe gömülmeye mahkum hal alır. Yarının nesilleri bizlere acaba ne gözle bakacaklar. Birde bu açıdan bakalım. Gelecek vizyonu yaparak şöyle böyle diyebilirleri bile yazmaktan çekiniyorum çünkü bazıları ANLAMAZZZ. ve hemen vatan haini sistem düşmanı ilan ederler. Kızmıyorum çünkü okulda onlara sadece siyah ve beyaz var denmiş yıllarca.

küçük bir örnek vereyim sadece: Yarının nesilleri hakkımızda şunu diyebilir belki; Ne dangalak insanlarmış bunlar. Birisi gelmiş ve toplumu yobazlıktan ve yobaz kalıplardan kurtarmış ama bu sefer o ölünce aynı yobazlığı onun fikirlerinde uygulamışlar.

O demiş ölülerden medet umulmaz. Bunlar gitmiş onun mezarına şikayetlerde bulunmuş. O demiş etim kemiğim fanidir fikirlerim kalıcı, bunlar gitmiş her köşeye heykelini dikmiş. O demiş çalışmak, bunlar iki dakika korna çalıp dikilmiş.

Hadi buyrun bu yakışıyormu 2007 ye. Gerçek Atatürkçülük ve gerçek Atatürkçü nerde? Bence bu toplum ne Atatürkü anladı nede Atatürkü haketti... Tuttu onuda kanunla tartışılmaz hale getirdi. Bumu Gazinin bizden istediği!? Orta yollu olup herşeyi yerinde bilmek nerde?

Bence herşey kökten ele alınıp bünyesi yenilenmeli. Yoksa SSCB nin başına gelenler Türkiye için kaçınılmazdır. Batı bugün batı olduysa ibret alıp bünyesini daim tazelediği için batıdır. Hiçbir şeye saplı kalmayışlarındandır. Muasır medeniyet denende budur biline.

Kusura bakmayın konudan biraz saptım ama konuyla alakası var genede. Hemen kızmayın bu kardeşinize çünkü o bu vatanı, milleti ve bayrağı seviyor ve bu manzaraya üzülüyor.

• quote:

Orjinalden alıntı: dasdasq

şimdi şöyle ki , "mükemmel" padişah deniyor,

sokuluyor.

götürdügü anlatılır.

Tevfik Fikret'in Abdülhamit Han hakkında yazdığı şiirini okudunuz mu?Biraz yukarıda.Adam kendi hatalarını apaçık kabul ediyor.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.