Şimdi Ara

2,5 yıldır Atina'da yaşıyorum, sorularınızı alayım? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
181
Cevap
14
Favori
30.082
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Doğrudur abi, atina güzel memlekettir, istanbul gibidir, hiç bir ekonomik sorunu fiilen göremezsin herkes zengin gibidir, ortalamanın üstündedir her şey.
    Bankalar ve BKM sistemleri kapalı, borsa da kapalı. Kredi kartı kabul etmemeye başlamışlardır ama debit kart, türkçesi ön ödemeli falan oluyor sanırım, onlar çalışır. O kartların sistemleri offline olduğundan banka ile işleri olmaz SWIFT sisteminden parayı offline çekebilir. Debit card a yüklemeniz gerekecek parayı.

Skiathos adasını ne duydum ne gittim sana öyle söyliyim :D
  • üç f Ü kullanıcısına yanıt
    10 yıl kadar olmayacaktır. Para Drahmi'de olsa neticede Euro'ya endekslenicek ilk etapta, sonra paranın diğer para birimleriyle Euro üzerinden endekslenmesi gerekecektir. Bana sorarsan 1 Drahmi/1.4 TL olarak açılır, ekonomist falan değilim içime doğuyor :D
  • yenfiz kullanıcısına yanıt
    1-2 ay içinde gelecekseniz nakit para tavsiye olunur. Ya da ön ödemeli kart ama o da bazı noktalarda yok, canınızı sıkabilir. ama kredi kartı ile gelmeyi kesinlikle önermiyorum.
  • Expungee. Bu kriz olayları ülkenin kuzeyinde tatil yörelerinde nasıldır?. Halkidiki - Lefkada arası bölge için soruyorum. Biz haberlerde Atinayı biliriz. Ayrıca yine haberlerden dışişlerimiz vatandaşlarımızı Selanik ve Atina gibi büyük şehirlerde yankesicilik - gaspa karşın uyarmış. Yerel haberlerde turizm bölgeleri ile ilgili haberler var mı?. Bu konudan sordum madem - Midilli, Rodos gibi büyük adalarda sıkıntılar var mıdır?.
    Teşekkürler

Çipras'a nacizane önerilerim, yetkili bir iletsin lütfen::)
    - kapıda ehliyet sormasın, 100 euro istesin veririz, turinge 140 bayılacağımıza.
    - feribot fiyatlarını düşürsün, ayrıca sudoku gibi feribot siteleri yerine düzgün siteler yapsınlar
    - vizeyi kolaylaştırsın istanbulun yarısı oraya akar. hem bizim turizmcilere de rekabet olur, kalite artar. bize de iyiliği dokunsun :)
  • Hocam nedir son durumlar.? Haftaya cumartesi oradayım. Bankamatiklerden para çekebiliyomuyuz. Yoksa nakitmi getirelim ?
  • rukaplan R kullanıcısına yanıt
    Sonuçta hiç birimiz ilk doğduğunda güvenlikli sitelerde büyümedik ama yöneticilerimiz öyle büyümüşler galiba. Ben belki de bu tarz konularda en çok tırsan insanlardan biriyimdir 3. yılıma yaklaşırken başıma tek kötü olay gelmedi Atina'da. Selanik'e hiç gitmedim. Ama Narpflio ya da Kalamata gibi, medeniyetin uğramadığı noktalarda -her ülkede- olacağı gibi bu tarz gasp olayları olabiliyor.
    Çipras'ın olası cevapları :)
    - yabancı plakalı araçların yerel ekonomiye vereceği zararı önlemek istiyor.
    - feribot fiyatları -geçerli bir sebebin varsa zaten indirimli baya, öğrenci, ve ya araştırma için buralardaysan falan-. onun dışında turizm, yunanistan ekonomisinin %67si bırak da biraz para kazansınlar di mi :) yunanistan'da internet, e-mail gibi şeyler çok gerekli değildir insanlara göre, bi sorun varsa arasana krdşim derler :) (çok çektim bu konuda forum)
    -vize kosmos'da 3 günde çıkıyor, işlemlerse maksimum 2 saatte bitiyor, anastasi bey gayet yardımcı oluyor, lütfen eksiksiz belgeyle gelmeyin, uçak bileti olmayan adam vizeye başvurmaya çalışıyordu en son :D (vize mantığı şudur; karşındaki yabancıya o ülkeye göçmen olarak gitmediğini kanıtlama! :D)

• frost35 kullanıcısına yanıt
    ATM'ler açık, günlük çekim 60 Euro. Haberiniz olsun, çarşamba'ya kadar durumlar kötü :)
    Mümkünse nakitle gelin ya da kredi kartına abanın.
  • bende 5 sene önce falan atina neo ionia gitmiştim 2 hafta kalmıştım tabii o zaman yunan düşmanlığı yoktu şimdi onlar gözüme çok farklı geliyor hiç sevmiyorum. şuan çinde yaşıyorum.

4 sorum olacak

1)türk olduğunuzu anlıyorlar mı?
    2)türk olduğunuz söylediğinizde ne tepki veriyorlar? hiç başınızdan olay geçti mi?
    3)türkçe bilen yunanlılar var mı? varsa ne durumda?
    4)yunanistanın batması falan o olaylar nedir kısa özet geçer misinz?
  • BenKimimSizce kullanıcısına yanıt
    yunan düşmanlığı hala yokta işte insan içinde olmayınca kolay damga vuruyor.
    1- türk olduğumu anlamıyorlar çünkü beni türkiyedeyken bile türke benzetmiyorlardı. belçikalı diyorlar. ama onlara sorarsan ben yunan adalarından gelmişim :)
    2- hiç ters tepki almadım aksine daha yardımsever davrandılar. sadece kıbrıs rumlarıyla çok tartıştım, beni öldürmek isteyen bile vardı o kadar söyliyim. bizim adayı kana buladığımıza inanıyorlar, bilemiyorum.
    3- kuzey yunanistan bir sürü var, kavala'nın %70i türk neredeyse. bütün sokak ağzı türkçe dönüyor neredeyse. biliyorlar haliyle.
    4- bizdeki durumun daha ilerisi, hükümet para aklıyor, akladığı parayı harcayıp sonra geriye kalanı hazineye koyarken dünyada kriz patlıyor (2008 krizi), hükümet korkup parayı hazineye koymaktan vazgeçip yemeye başlıyor. sonrası klasik batma iflas hikayesi. türkiye'de bi 5-10 yıl sonra böyle olacak, ama tabii türkiye'nin gelir kaynağı olmadığı ve bütün bankaların yurtdışına satıldığı için kurtulmasını sağlayacak gelir kaynağı olmayacak :)
    bankalar bugünde kapalı, günlük atm'den para çekme limiti sadece 60 euro.
    basit mantık, tasarruf her zaman ülkelerin can yeleğidir. türkiye'de 100 kişiden sadece 12'si para biriktiriyor, 58'i de borç altında. Kriz vurduğu zaman kredi alıp kurtulacaklarını zannediyorlarsa vay haline, az bişey ekonomi bilmiyorlardır demektir :)

• umm az çok anladım peki bugün referandum falan oldu o olay nedir? sonucunda ne olacak ve yunanistan euro bölgesinden çıkacak mı?
  • Yunanistan Ab'Den atılırsa ekimde önce , benim gelme durumum sakata gelmesin. yeşil pasaport var ama yinede insan tedirgin oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ` quaD. -- 7 Temmuz 2015; 16:12:02 >
  • konu güzel, teşekkür ederiz yorumlar ve yazışmalar için..

günlüğü 100-120 tl arası otelde kalsam, 5-6 günde kaç tl harcayarak yunanistan da gezebilirim? birkaç adaydı, müzeydi vb.. yaklaşık tahmini rakam verebilirmisiniz? lüks ihtiyacım yoktur
  • BenKimimSizce kullanıcısına yanıt
    yunanistan halkına kemer sıkma politikaları daha da artılırsın mı artırılmasın mı dedi, halkta hayır dedi aslında. ama bu hiç bir şeyi göstermiyor, sadece Tsipras -türkçe'de çipras- halkın güvendiğini gösteriyor. sonuçta bu borç buharlaşmayacak her türlü ödenecek :)
  • lethe_57 L kullanıcısına yanıt
    uçak bileti hariç 350-400 euro yeterli olur. tl'ye çevirsek 1100-1300 civarı. kilit nokta otel seçimi pahalı oluyor.
  • ` quaD. kullanıcısına yanıt
    geçen gün 60 euro olayı çarşamba'ya sarkar sarkar dedim inanmadınız bak ne oldu şimdi :)
    nakit gitmeye çalışın, aksi takdirde yüksek komisyonlarla karşılaşabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Expungee

uçak bileti hariç 350-400 euro yeterli olur. tl'ye çevirsek 1100-1300 civarı. kilit nokta otel seçimi pahalı oluyor.

hostel yada ucuz oteller bakıyorum kendime booking.com üzerinden iyi oteller var görünüyor. gittiğim diğer ülkelerde sıkıntı olmamıştı booking.com, couchsurfing var diyorlar ve tavsiye ediyorlar ama ben hiç kullanmadım. neyse uzun tuttum galiba teşekkür ederim yorumun için :)
  • lethe_57 L kullanıcısına yanıt
    bende sürekli booking'i kullanıyorum çok kullanışlı. couchsurfing için bütün planın hazır olması lazım bir de ilk deneyimde yalnız olman sıkıntı.
    atina'da 120 tl'Lik otelde konaklayacak adam bence lükse kaçıyordur o yüzden dedim.
  • quote:

bende sürekli booking'i kullanıyorum çok kullanışlı. couchsurfing için bütün planın hazır olması lazım bir de ilk deneyimde yalnız olman sıkıntı.
    atina'da 120 tl'Lik otelde konaklayacak adam bence lükse kaçıyordur o yüzden dedim.

booking.com üzerinden baktığımda en kötünün bir üstü oteller genelde 100 tl üzeri. sende bunlara lükse kaçmak diyorsun :) gidip gezerken birebirde sorsam daha ucuza anlaşabilirmiyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: lethe_57

quote:

booking.com üzerinden baktığımda en kötünün bir üstü oteller genelde 100 tl üzeri. sende bunlara lükse kaçmak diyorsun :) gidip gezerken birebirde sorsam daha ucuza anlaşabilirmiyim?

Bende baya araştırdım ve merkeze yakın oteller 45-65 euro arası değişiyor.Zaten uzakta bir otel ayarlasan yol parasıyla aynı rakama geliyor.Lükse kaçmak istemesemde mecburen 55 euroya çok da sıradan gibi duran ama merkezi bir yerde bulunan niki otelden yer ayırttım.

• hocam uluslararası öğrenci olmanın ne gibi faydaları var?
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.