Şimdi Ara

2,5 yıldır Atina'da yaşıyorum, sorularınızı alayım? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
180
Cevap
14
Favori
30.091
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yunanca öğrenmek kolay mı? Araştırmalarım sonucu hep "çok zor" diye cevaplar alıyorum. It's all Greek to me diye de deyiş var zaten.

İngilizce'yi 3 ayda yurtdışında dil kursunda öğrenmiştim, Yunanistan'da 3 ay dil kursuna gitsem öğrenebilir miyim bunu düşünüyorum.

(Yunanca'nın hayatım boyunca çok bir faydası olacağını sanmıyorum orası ayrı :))

Teleperformance Hellas'a başvurmuştum ama bir sonuç alamadım :(

Bir de Sakız Adası'na gittin mi? Bir kaç günlüğüne bir Yunan Adası'na gitmek istiyorum da.
  • üç f Ü kullanıcısına yanıt
    E tabii, 4000 yıllık dil. Kimse standartlaştıramamış. Atina dışında öğrendiğin Yunanca ile sokakta kimseyle anlaşamazsın. Adalardaki Yunanca daha da farklıdır. Bir de Yunanca'da bazı harfler yoktur ya da diğer adla karışmasın diye değiştirilir. NT mesela B'dir. 6 tane "i" sesi veren sembol var 😄
    Ben 6 ayda öğrendim ama sabah akşam yunanca müzik dinliyordum, radyoları hep açıktı. Gece de klube gidip hem eğlenip hem pratik yapıyorduk. Öyle öğrendik 😃
    Teleperformance'a sırf Yunanistan'a kapak atmak için geliyorsanız işiniz yaş. Klasik bi call Center sadece çalışma ortamı daha insancıl, olması gerektiği gibi aslında.
    Sakız Adası, Türkiye'ye yakın diye gitmedim. Çeşme'nin aynısı diyorlar, çok karışık bir yermiş, turkiyeye giriş kapısı sonuçta.
    Başka soru varsa göm 😃

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teleperformance'a niyetlenmemin sebebi Yunanistan'a kapak atmaktan ziyade en kötü 6 ay en fazla 1-2 sene hayatımda bir değişiklik istemem. Ama dönmediler :)

Efharisto :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozsi34

Merhaba,birkaç sorum olacak benimde.

1- Metro veya otobüsler saat kaç'a kadar çalışıyor? Dönüş uçağım saat 07:00'de çünkü,olmazsa eğer taksi ne kadar yazar?
    2-Syntagma da kalmayı düşünüyorum,şehir merkezi orası diye tahmin ediyorum,ulaşım ağının da hemen hemen odak noktası.Kalma noktasında airbnb-otel arası git geldeyim şu an sizce hangisi daha rahat olur? Tavsiye edeceğiniz rahat bir otel var mı?
    3- Hemen hemen 2 gün'üm var ve şurayı görmeden asla dönme diyebileceğin yerler var mı? (mümkünse ulaşımı kolay olan yerler olsun :)
    4- panathinaikos taraftarıyım,forma felan almayı düşünüyorum,lisanslı magazaları nerde oluyor,bide o formayla pire dışındaki yerlerde rahat gezebilir miyim? :)

Hocam arada kaynadı benim sorular heralde :) bi el atarsanız sevinirim :) Bu arada otel olarak athena niki hotel'i ayarladım,en merkezi oteldi ve birazda pahalıydı ama şehir merkezinden uzak bir yeri göze alamadım açıkçası.

• eylül de geleceğim hava izmirden farklı değildir umarım. yağmur mevsimi başlamış olurmu?
  • üç f Ü kullanıcısına yanıt
    Valla değmez work and travel falan yap derim :)
    belçika ve danimarka'nın özel survivor planlamaları var, sana 500 Euro veriyorlar bir de tek yönlü uçak biletini alıyorlar. belçika'nın bir köyüne atıyorlar, orada 500 Euro ile başlayıp yaşamaya çalışıyorsun, iş bulmaya flan çalışıyorsun spesifik adı ne bilmiyorum ama o programlara bakabilirsin.
    benim arkadaş norveç versiyonunu yaptı, şimdi manhattan'da 32. katta yaşıyor :D
  • ozsi34 O kullanıcısına yanıt
    1. Haftaiçi 12'ye kadar hepsi, gece otobüsü var 500 diye, yeşil hattın tüm duraklarının yanında geçiyor saatte bir var. tek gece otobüsü budur dikkat et saatlerine.
    taksiye sakın bulaşma, syntagma'da X95 ve X96 kalkıyor, X95 Express direk otobandan gider, 5 Euro tek yön, her yarım saatte bir var, çok masraf olmasın diyorsan syntagma'ya yakın kal. havalimanı metrosu bizdeki gibi, sürekli gelmiyor, başka bir hatla çakışık çalışıyor. M1A , M1B gibi abi.
    2. Syntagma şehir merkezi, mecidiyeköy gibi. syntagma ama ulaşım ağının merkezi değil, monastiraki merkezidir. airbnb hiç deneyimlemedim o yüzden bişey söylemek istemiyorum. otel her zaman iyidir, heleki ingilizce biliyorlarsa, ben genelde tüm ziyaretçilere monastiraki de a for athens'i öneririm. uluslararası bir hosteldir, üst katında teras vardır, metroya 1-2 dk yürüme mesafesinde, akropolis manzaralı falan. yamulmuyorsam en son 20 euro falandı geceliği. syntagma'ya yürüme 10-15 dk falandır.
    3. syntagma'ya metrodan çıkınca sol alt köşende bir yol olacak (X95'lerde orada olacak gece, piraeus bank'In önü) oraya çıkıp karşında bir park göreceksin national garden, orayı bi' turla abi, ben çok geç keşfettim orayı :) Monastiraki flea market'e bir dal, bize ne kadar benzediğini gör, thissio'ya monastiraki'den yürü. kerameikos meydanını, gazi'yi gör. zamanın olursa lunapark'a uğra. evangelismos'a gel bana bi mesaj at :)
    4. çok rahat gezersin. olympiakos pire takımıdır, panathinaikos atina, aek'te izmirli yunanların takımıdır. biz merkezde hepimiz panathinaikosluyuz. pan(tüm)-athinai(atina)-kos(lu-lular) demektir zaten :)
    çok para vermem hediyelik diyorsan, kiosklardan alabilirsin 10 euro falandı en son. onun dışında resmi mağazalar sana biraz uzak, biri stadın orda(yeşil hat-iraklio durağı), resmi satış ofisi (mavi hat-megaro moussikis) hiç uğraşma yani.
    olympiacos store'da flea markette var istersen ona bakabilirsin.

Kimsenin sorusunu arada kaynatmadık, dolaba kaldırdık karşim :D

• quote:

Orijinalden alıntı: Expungee

1. Haftaiçi 12'ye kadar hepsi, gece otobüsü var 500 diye, yeşil hattın tüm duraklarının yanında geçiyor saatte bir var. tek gece otobüsü budur dikkat et saatlerine.
    taksiye sakın bulaşma, syntagma'da X95 ve X96 kalkıyor, X95 Express direk otobandan gider, 5 Euro tek yön, her yarım saatte bir var, çok masraf olmasın diyorsan syntagma'ya yakın kal. havalimanı metrosu bizdeki gibi, sürekli gelmiyor, başka bir hatla çakışık çalışıyor. M1A , M1B gibi abi.
    2. Syntagma şehir merkezi, mecidiyeköy gibi. syntagma ama ulaşım ağının merkezi değil, monastiraki merkezidir. airbnb hiç deneyimlemedim o yüzden bişey söylemek istemiyorum. otel her zaman iyidir, heleki ingilizce biliyorlarsa, ben genelde tüm ziyaretçilere monastiraki de a for athens'i öneririm. uluslararası bir hosteldir, üst katında teras vardır, metroya 1-2 dk yürüme mesafesinde, akropolis manzaralı falan. yamulmuyorsam en son 20 euro falandı geceliği. syntagma'ya yürüme 10-15 dk falandır.
    3. syntagma'ya metrodan çıkınca sol alt köşende bir yol olacak (X95'lerde orada olacak gece, piraeus bank'In önü) oraya çıkıp karşında bir park göreceksin national garden, orayı bi' turla abi, ben çok geç keşfettim orayı :) Monastiraki flea market'e bir dal, bize ne kadar benzediğini gör, thissio'ya monastiraki'den yürü. kerameikos meydanını, gazi'yi gör. zamanın olursa lunapark'a uğra. evangelismos'a gel bana bi mesaj at :)
    4. çok rahat gezersin. olympiakos pire takımıdır, panathinaikos atina, aek'te izmirli yunanların takımıdır. biz merkezde hepimiz panathinaikosluyuz. pan(tüm)-athinai(atina)-kos(lu-lular) demektir zaten :)
    çok para vermem hediyelik diyorsan, kiosklardan alabilirsin 10 euro falandı en son. onun dışında resmi mağazalar sana biraz uzak, biri stadın orda(yeşil hat-iraklio durağı), resmi satış ofisi (mavi hat-megaro moussikis) hiç uğraşma yani.
    olympiacos store'da flea markette var istersen ona bakabilirsin.

Kimsenin sorusunu arada kaynatmadık, dolaba kaldırdık karşim :D

Eyvallah kardeşim,bi an tırstım cevap gelmeyince, bu aralar fazlaca aceleciyim Ekimde orda mısın? Otel'i ayarladım artık syntagmada,ilk defa geleceğim ve tek başıma olacağım için karışık bi yer olsun istemedim :) Söylediğin yeri ve internet erişimi bulabilirsem haber veririm,Tr'den istediğin birşey olursa da haber et :)

• Expungee kullanıcısına yanıt
    Hocam maşallah Yunanistan fahri konsolosu gibisin. Emeğine sağlık. Konuna bağımlı oldum arada girip okuyorum komşuyu seninle tanıyoruz desek yeridir.

Hazır konu komşu da durumlar iken bende şu ara Dünya gündemini meşgul eden bu bankaların son durumunu sorayım. Malum Yunanistan topun ağzında ve bu son Kreditörlerle olan gerilim had safhada yazılıyor medyada. Hatta yunanlılar bankalardan mevduatlarına çekmeye uğraşıyorlar vs. gibi şeyler konuşuluyor.

Bende bunların aslı var mı yok mu merak ettim? Cipras biraz deli dolu biri gibi geliyor bana. Sanki bu avrupaya rest çekmeye meyilli gibi geldi. Senin ordan izlenimlerin nedir ? Yunanistan avrupa birliğinden çıkmak mı istiyor da bahane arıyor anlamadım. Böyle bir durum Uluslararası piyasaları etkileyecek sonuçlar doğuracaktır.Atianada son durum nedir :)))
  • koko69 K kullanıcısına yanıt
    Faizler yükseltilmeye çalışılıyor, herkes hesabını banka da tutsun diye. Ama tabii bu biraz imkansız, çünkü bu tarz faiz sistemleri Avrupa Birliği kontrolünde oluyor. Onlarda izin vermiyor genelde.
    Burada basit mantık şu, türkiye'de vadeli hesaplarda paranız iyi getiri sağlar. çünkü türkiye, tehlikeli pazardır ne olacağı bilinmediği için, hükümet paramızı bankada saklayalım diye bizim paramızı bankaya koymamızı ister. böylece o nakit parayı anında kullanır. yunanistan'da aynı durumu uyguluyor şu an.
    ama burada herkes parasını bankadan çekiyor, çünkü bankalar batabilir. çünkü oradaki bankaların %70'i yunan bankası. türkiye'de ise sadece %40'ı.
    şu an yunanistan'ın ödemesi gereken borç, toplam hasılanın %173'ü. yani ödenmesi imkansız. bu noktada bir yeniden yapılandırma gündemde. yani şu an o sevilmeyen Tsipras -siz tr'de çipras diyorsunuz galiba :D-, kemer sıkma politikası ile %70 tasarruf sağladı fakat bu hala yeterli değil. daha fazla kemer sıkma politikası uygulayamaz, bu kritik noktanında üstü. aslında biraz özelleştirme, biraz globalleşme yunanistan'ı kurtarabilir. (en basit örneği 2009 türkiyesi)
    tabii bu imkansız, yunanistan biraz kültürüne bağlı, bizim tanrılarımız var onlara ihanet edemeyiz kafasında yaşayan bir millet. global markalara çok izin verilmiyor. mesela atina'da 4 starbucks var sadece :D
    Biraz ingilizcen varsa, protothema (Πρώτο Θέμα) adresinde güncel ve doğru haberleri takip edebilirsin. türkiye ile ilgili haberleri okuma, biraz acımasızlar :D

euro bölgesiyle ilgili de, yunanistan, euro kullanıp da alım gücünün en düşük olduğu ülke. (letonyayı falan saymıyorum)
    bu noktada herkes çıkmak istese de, yunanistan'ın olası bir euro paritelerindeki artışla kendine daha karlı bir yer bulabilir arenada. ama drahmi geri dönülürse, çok güçlü bir para olacağını zannetmiyorum. bir de bütün paritelerin euro'dan drahmi'ye endekslenmesi de çok masraflı olacaktır. en basitinden tüm paraların toplatılıp piyasaya drahmi sürülmesinin masrafı v.s.

• Hocam selamlar,

11-13 Temmuzda Atina da olacağız iki arkadaş. Ev kiraladık air bnb den. Sintigma ya 20 dk yürüme mesafesinde.

İzmir den geliyorum. Sabah 7 de Atina ya inecek uçak.

Henüz bir gezi planı oluşturmadık.

Belirttiğim tarihlerde müsaitseniz görüşmek ve tecrübelerinizi deneyimlemek isterim.
  • frost35 kullanıcısına yanıt
    Süper tarihleri almışsınız, 9 Temmuz'da stajlarımı bitirmek için İstanbul'a döneceğim. Ekim'e kadar İstanbul'dayım. :(
    Evi değiştirmenizi tavsiye ederim, Syntagma'ya uzak kalmamak lazım, maksimum 5-10 dakika mesafede kalmak tercih sebebi. Ev, Pire'ye falan yakınsa durum farklı ama onun dışında önermem.
    Uçakla ilgili de bir sorun yok, sabah 7'de metroyla tıkır tıkır merkeze gelirsiniz.
    Planı oluşturun, eksik kalan kısımları yine buradan tamamlarız, bende bu aralar yoğun olacağım, tamamiyle bir gezi planı oluşturamam :(
    Pasaportlarıda aldık dün vize merkezinden. 6 aylık multi giriş çıkış 45 gün konaklamalı şengen vermişler. Sevdim :):):)

Gezi planı oluşturunca tekrar yazarım burdan hocam.
  • frost35 kullanıcısına yanıt
    Çok sevinme bu arada ülkede durumlar kötü olduğundan herkese bol keseden vize veriyorlar :D
    bu fırsatı kaçırmayın :D reklam gibi oldu
    Hocam iyi oldu yani 6 aylık. Bir kaç yere daha gitmeyi düşünüyorum. Arkadaş TIR şöförü italya ya gidip geliyor. TIR la bir İtalya macerası yaparım :)
    Selam, hürriyet gazetesinde Yunanistan'da benzin bitti, benzincilerde sıra var. Bulunamıyor gibi haberler yapıldı. Bunlar asparagas haber mi yoksa gerçekten böyle bir durum varmı. Cuma günü yola çıkacağız fakat toplamda Yunanistanda gidiş-geliş 2400 km yol yapacağımız için illaki benzin ihtiyacımız olacak.

Teşekkürler cevap için şimdiden.
  • maranello kullanıcısına yanıt
    Valla doğru abi. Cidden ülke bir anda kaosa sürüklendi. Bir sonraki toplu alımın ne zaman olacağını ya da olacak mı sorusuna cevap veremeyen insanlar benzinliklere koştu. zaten benzine de zam geldi baya en son 1,7 Euro civarındaydı, 5.1 TL yapıyordu. Bi' de Yunanistan benzine baya uzak memleket, onun da payı var.
    Finans sisteminin askıya alınması ve referandumdan dolayı dikkatli olmanızı öneririm, bu noktada bu kadar büyük bir kaos benzincileri de vuracaktır muhtemelen. belki bir kaç global marka -bp v.s- sizi kurtarabilir :)
    Referandum pazar günü değil mi? Biz pazar günü thassos da olacağız neyseki. Ben ne zaman Yunanistana gidecek olsam orada bir olay patlıyor. Geçen sefer gideceğimizde de Atina da olaylar çıktı. Sintagma maydanında 2 kişi ölmüş. Biz yine telaşlandık. Neyseki bir hafta sonra Sintagmadaki Efsun askerlerinin yanında fotoğraf çektiriyorduk. Ortalık sakinleşmişti.

Bu seferde bankalar kapalı. Umarım önümüzdeki hafta bankalar açılır. Bazı oteller kredi kartı kabul etmemeye başlamış. Kötü oldu bu bizim için. Aramızda kredi kartıyla ödeme yapmayı düşünenler vardı otele çünkü. Şimdi nakit vermeleri gerekecek. Fazla nakitle dolaşmak huzursuzluk yaratacak...Böyle olacağını bilseydim ana kara yerine adalardan birine giderdim. Oralar daha sakindir muhtemelen.

Son olarak bir soru. Skiathos adası hakkında ne düşünüyorsun. Gezimizin son durağı.

• Yunanistan, Euro'dan çıkıp kendi para birimine döndüğü taktirde bir Türk için oraya gitmek / tatil yapmak daha ucuz olacaktır değil mi? Kriz sonrası oradaki arkadaşım ve ailesi ülkeden ayrılmayı düşünüyor. Umarım toparlarlar.
  • Merhaba, Expungee kardesımGüzel konu olmus teşekkürler, Bende tam yunanistan a 2 arkadas tatil yapmayı düşünüyordum, konuyu takipteydim ama kriz olayı patladı, acaba suan yunanistana gitsek tatil için yanımızda nakit para mı goturmelıyız yoksa kredı kartı ıle seyehat etsek sıkıntı cıkar mı?
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.