Şimdi Ara

2,5 yıldır Atina'da yaşıyorum, sorularınızı alayım? (6. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
181
Cevap
14
Favori
30.077
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Güzel akıcı yazınız ve verdiğiniz detaylı cevaplar için ben de teşekkür ediyorum. Atina ilgimi çeken bir yerdi ancak gitme planım çok belirsizdi. Bu yazınızla beraber görme isteği daha fazla arttı. Size başarılar dileyerek tekrardan teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalın.
  • Foruma yapmış olduğunuz katkılardan dolayı size teşekkür ederim. Yunanistan da toplamda değişik zamanlarda olmak kaydıyla 3 sefer bulundum. Atina ya hiç gelemedim ama merak ediyorum. Yunanistan ile dost olduğumuz düşüncesine ben de katılıyorum. Çok kötü yaklaşmamışlardı bana.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam benide yunanistana gotur

• 9 günlük Yunanistan tatilimden bugün döndüm. İzlenimlerimi aktarayım.

1-Kredi kardı kesinlikle hic bir yerde geçmiyor.
    2-Benzin, mazot sıkıntısı yok. 3 kere mazot aldık. 3 farklı benzinciden hiçbiri mazotum yok demedi.
    3-Yunan vatandaşları 60 euro, yabancı vatandaşlar sınırsız çekim yapabiliyorlar ATM'lerden.
    4-Hava bu hafta çok sıcaktı. Önleminizi alın.
    5-Her yer sinek kaynıyor. Sinek için önlem alın.
    6-Egnatia otobanında zır pırt gişe var fenalık geçiriyorsun habire para ödemekten.
    7-Bir haftalık tatil için kişi başı 500-600 eurodan aşağı parayla gelmeyin.
    8-Dönüşte gurbetçilere denk geldik. Giderken 5 dakika da geçtiğimiz sınırı dönüşte 5 saatte geçtik. Gurbetçi dönemlerine dikkat edin.
    9-Siesta vakitlerinde aç kalmamak için önceden önleminizi alın. Yiyeceğinizi market alışverişinizi sabahtan yapın.

• gençler biriniz bi önderlik etsin de 3-5 er kişilik bi ortam kurup hepberaber gezelim şu yunanistanı.
  • lethe_57 L kullanıcısına yanıt
    18-26 yaş aralığındaysanız athenstyle iyidir :) 20-30 euro falan olması lazım direk merkezde akropolis manzaralı :)
    zannetmiyorum çoğu doludur çoktan, bookingden bulabilrisin ya da hostelworld falan.
  • sadasc11 kullanıcısına yanıt
    + yunanistan eğitim bakanlığı bize birer sim kard ve oturma izni veriyor, ücretsiz yemek hizmeti sağlıyor üniversiteyle anlaşmalı olarak,
    + bir çok kulube üye olabiliyoruz AB öğrencisi olduğumuz için,
    + derslere giremiyoruz yunanca ama serbest çalışabiliyoruz ve çok yardımcı oluyorlar. ben daha başarılı bir ab diye bir makale yazıyordum. EKEM'e (Yunanistan Avrupa Birliği Bakanlığı falan diye çevirebilirim) gidip araştırma yapmam lazım dedim, hemen rezervasyon bile yaptırmadan gittim ve benimle çok ilgilendiler.
    + derslerden kaldığında hocalarla konuşup ikinci şans sınavlarına katılabilirsin, derslerde yoklama zorunluluğu yok. ulus.öğrenci az olduğundan çoğu ders hocanın ofisinde kahve-çay eşliğinde sohbet havasında geçiyor. bazen hocalar soruları bile söyleyebiliyor.
    + kimse yunanca öğrenmeye diretmiyor seni, bir şey olursa anlamadığında ben ulus. öğrenciyim yaa de kaç :)
    + yaz döneminde okulda kalıp staj falan yapman gerekiyorsa yapabiliyorsun, ve müjde maaş bile veriyorlar!

ve daha aklıma gelmeyen bir sürü şey :)

• fatih7197 F kullanıcısına yanıt
    Atina aslında hala 4000 yıl öncesinde yaşayan bir şehir. ben gelmeden önce beni de yunan zannederlerdi ismimin sonuna pulos falan koyarak çağırırlardı. o zamanlardan beridir hep takip ederdim yunanistan'ı. sonra alfabe, sonra şarkılar beni buraya çekti, biraz da şans demeliyim.
    Çok orjinal bir ülke bence. bir alfabe var, 4000 yıldan fazladır varlığını sürdürüyor, hiç değişime uğramıyor. (hani mesela marketing, bizde pazarlama ya, yunanca da hala marketing sadece yunan alfabesiyle v.b) ve bu dili sadece 13 milyon insan konuşuyor. Bu bile insanı merak ettirir :)
    Ama çok sıcak bir memleket be abi, Bodrum'da da kaldım 1 ay. 45 dereceye eriyorduk burada 48leri falan görüyoruz :)
  • Ben teşekkür ederim, hem anılarımı sizlerle tekrardan gözümün önünde canlandırmak hem de size yardımcı olmak için buradayım :)
    Kıbrıslılardan uzak durduğunuz sürece, kimse bize düşman gözüyle bakmıyor. 3 senede binlercce insan tanıdım, tek kötü söz duymadım.
  • Buralar da kriz var gelme abi :))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Expungee -- 13 Temmuz 2015; 20:44:53 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: maranello

9 günlük Yunanistan tatilimden bugün döndüm. İzlenimlerimi aktarayım.

1-Kredi kardı kesinlikle hic bir yerde geçmiyor.
    2-Benzin, mazot sıkıntısı yok. 3 kere mazot aldık. 3 farklı benzinciden hiçbiri mazotum yok demedi.
    3-Yunan vatandaşları 60 euro, yabancı vatandaşlar sınırsız çekim yapabiliyorlar ATM'lerden.
    4-Hava bu hafta çok sıcaktı. Önleminizi alın.
    5-Her yer sinek kaynıyor. Sinek için önlem alın.
    6-Egnatia otobanında zır pırt gişe var fenalık geçiriyorsun habire para ödemekten.
    7-Bir haftalık tatil için kişi başı 500-600 eurodan aşağı parayla gelmeyin.
    8-Dönüşte gurbetçilere denk geldik. Giderken 5 dakika da geçtiğimiz sınırı dönüşte 5 saatte geçtik. Gurbetçi dönemlerine dikkat edin.
    9-Siesta vakitlerinde aç kalmamak için önceden önleminizi alın. Yiyeceğinizi market alışverişinizi sabahtan yapın.

1-Turistik yerlerde kredi kartı geçiyor (şu anki kriz dönemini kastetmiyorum), yurt dışına açtırmış olmanız zorunlu, visa electron ya da visa olmasını tercih edin. Maestro ve Mastercard online çalıştığı için kimi zaman sorun.
    2-Bu konuda benzin ve mazot çok ucuz değil.
    3-Bu noktada üstlerde bir yerlerde hata yapmış olabilirim, ben de yunan kartları vardı ben 60 çekiyordum, benim tüm kartlarım türkiye'de garanti bankası hesabıma bağlı diye öyle söylemiştim
    4- aynen öyle :)
    5- sinek olayı bu sene çıktı önceden bende bu kadar görmüyordum, nedenini bilmiyorum
    6- o niye öyle bende bilmiyorum :)
    7- kriz dönemi ve sezonun açılmasıyla alakalı :)
    8- aynen
    9- siesta ispanyol işi bi tanım. bir ona öğlen tatili diyelim. 12-3 arası o da. (genelde :D)

facebook'ta yunanistan'a gidecek türkler diye bir grup vardı geçen sene bir kovalasana onu tam emin değilim hala var mı :)
  • facebook takilerin ne olduğu belli olmaz, dh deki kişiler daha güvenli geliyor bana :) bu arada yaş 29
  • Hocam ben turkiyede ozel universitede mimarlik okuyorum. Yillik yaklasik 15 bin universiteye (yeme icme vs ile kafadan 20bin gidiyor). Sizce yunanistada bir universiteye gecis yapayimmi? Siz orda okurken harcamaniz nasildi? Ingilizce egitim varmi(1 yil hazirlik okudum burda). Dersler buraya gore zor mu?

• 2-4 Temmuz aralığında Atina'daydım. Bilet satılmadığı için tüm toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlandık.
    Eğer bu durum devam ediyorsa toplu taşım araçlarına yakın bir otel tutmak yeterli olur sanırım.
  • sadasc11 kullanıcısına yanıt
    20 bin gidiyorsa buralarda devlet üniversitelerinde hayli hayli okursun. Ayda 600 Euro falan harcıyordum her şey dahil. Okul, yemek ulaşım ücretsiz zaten. Ha ama şunu unutma türkiye'de -sadece istanbul için geçerli- özel üniversitelerdeki eğitim daha iyi, olanaklar daha fazla. buralarda 1-2 üniversite dışında tüm üniversiteler neredeyse kampüssüz. tek önem verdikleri şey, yemekhane -tabiiki bedava- ve kütüphane gerisi olmasa da olur diyorlar nasıl olsa sahile 10 dk yürüme mesafesinde bir yer buralar.
    Ben ilk geldiğimde dersler çok zordu, harbi harbi ders işliyorduk, hoca 5 dakika konuşur, sen 15 dk kendi görüşünü söylersin. hele case study falansa allaaah o dersi bitirecek adam öğrencilerdir. senin ülkende nasıl, onları iliştir, farkları çıkar falan filan sadece konuşursun konu falan yoktur genelde, vardır da böyle büyük konudur rastgele 2-3 hafta konuşursun onun hakkında. bir de praktiki (türkçesi staj gibi de değil, çalışma gibi de değil tam arası, apprenticeship derler ingilizce) vardır, sana bir şirket verirler, o şirketin bir departmanına gidersin orada yapılacak spesifik bir iş vardır (analiz ve ya raporlama) şirket haberdardır tabii, gider yaparsın, insanlarla tanışırsın gelirsin.
    senin bölümde de zannedersem bir bölgeye gönderip, araştırma yap, incelem diyeceklerdir. benim bölümüm uluslararası avrupa ekonomisi bu arada. (türkiye'de uluslararası ticaret ve lojistikti :) )
    İngilizce eğitim var. Zaten yazmışımdır yunan halkının %88'i ingilizce, %16'sı üçüncü dil bilir. (genelde fransızca, turizm için)
    Başka soruların olursa sor mutlaka :)

abi senin için napalım bir söylesene :) yaranamıyoruz sana, couchsurfing de olabilir :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdson

2-4 Temmuz aralığında Atina'daydım. Bilet satılmadığı için tüm toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlandık.
    Eğer bu durum devam ediyorsa toplu taşım araçlarına yakın bir otel tutmak yeterli olur sanırım.

Toplu taşıma -aramızda kalsın- zaten ücretsizdir. Kontrol vardır teoride ama bu kardeşin 3. yıldır Atina'da hiç denk gelmedi ;)
    Sadece havalimanı metrosunda dikkatli olmakta fayda var :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Expungee

20 bin gidiyorsa buralarda devlet üniversitelerinde hayli hayli okursun. Ayda 600 Euro falan harcıyordum her şey dahil. Okul, yemek ulaşım ücretsiz zaten. Ha ama şunu unutma türkiye'de -sadece istanbul için geçerli- özel üniversitelerdeki eğitim daha iyi, olanaklar daha fazla. buralarda 1-2 üniversite dışında tüm üniversiteler neredeyse kampüssüz. tek önem verdikleri şey, yemekhane -tabiiki bedava- ve kütüphane gerisi olmasa da olur diyorlar nasıl olsa sahile 10 dk yürüme mesafesinde bir yer buralar.
    Ben ilk geldiğimde dersler çok zordu, harbi harbi ders işliyorduk, hoca 5 dakika konuşur, sen 15 dk kendi görüşünü söylersin. hele case study falansa allaaah o dersi bitirecek adam öğrencilerdir. senin ülkende nasıl, onları iliştir, farkları çıkar falan filan sadece konuşursun konu falan yoktur genelde, vardır da böyle büyük konudur rastgele 2-3 hafta konuşursun onun hakkında. bir de praktiki (türkçesi staj gibi de değil, çalışma gibi de değil tam arası, apprenticeship derler ingilizce) vardır, sana bir şirket verirler, o şirketin bir departmanına gidersin orada yapılacak spesifik bir iş vardır (analiz ve ya raporlama) şirket haberdardır tabii, gider yaparsın, insanlarla tanışırsın gelirsin.
    senin bölümde de zannedersem bir bölgeye gönderip, araştırma yap, incelem diyeceklerdir. benim bölümüm uluslararası avrupa ekonomisi bu arada. (türkiye'de uluslararası ticaret ve lojistikti :) )
    İngilizce eğitim var. Zaten yazmışımdır yunan halkının %88'i ingilizce, %16'sı üçüncü dil bilir. (genelde fransızca, turizm için)
    Başka soruların olursa sor mutlaka :)

Hocam peki sizce okula ordami devam edeyim. Yurtdisinda calismak istiyorum etkisi olurmu? Ve tavsiye ettiginiz universite varmi?

• quote:

Orijinalden alıntı: Expungee

quote:

Orijinalden alıntı: erdson

2-4 Temmuz aralığında Atina'daydım. Bilet satılmadığı için tüm toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlandık.

Toplu taşıma -aramızda kalsın- zaten ücretsizdir. Kontrol vardır teoride ama bu kardeşin 3. yıldır Atina'da hiç denk gelmedi ;)
    Sadece havalimanı metrosunda dikkatli olmakta fayda var :)

Hocam sen ne ballısın:=))

Biz belgrad da 4 gün de yakalandık. Hem de son günü yakaladılar.
    Cezayı yedik oturduk...

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.