Şimdi Ara

2,5 yıldır Atina'da yaşıyorum, sorularınızı alayım? (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
181
Cevap
14
Favori
30.088
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sadasc11

quote:

Orijinalden alıntı: Expungee

20 bin gidiyorsa buralarda devlet üniversitelerinde hayli hayli okursun. Ayda 600 Euro falan harcıyordum her şey dahil. Okul, yemek ulaşım ücretsiz zaten. Ha ama şunu unutma türkiye'de -sadece istanbul için geçerli- özel üniversitelerdeki eğitim daha iyi, olanaklar daha fazla. buralarda 1-2 üniversite dışında tüm üniversiteler neredeyse kampüssüz. tek önem verdikleri şey, yemekhane -tabiiki bedava- ve kütüphane gerisi olmasa da olur diyorlar nasıl olsa sahile 10 dk yürüme mesafesinde bir yer buralar.
    Ben ilk geldiğimde dersler çok zordu, harbi harbi ders işliyorduk, hoca 5 dakika konuşur, sen 15 dk kendi görüşünü söylersin. hele case study falansa allaaah o dersi bitirecek adam öğrencilerdir. senin ülkende nasıl, onları iliştir, farkları çıkar falan filan sadece konuşursun konu falan yoktur genelde, vardır da böyle büyük konudur rastgele 2-3 hafta konuşursun onun hakkında. bir de praktiki (türkçesi staj gibi de değil, çalışma gibi de değil tam arası, apprenticeship derler ingilizce) vardır, sana bir şirket verirler, o şirketin bir departmanına gidersin orada yapılacak spesifik bir iş vardır (analiz ve ya raporlama) şirket haberdardır tabii, gider yaparsın, insanlarla tanışırsın gelirsin.
    senin bölümde de zannedersem bir bölgeye gönderip, araştırma yap, incelem diyeceklerdir. benim bölümüm uluslararası avrupa ekonomisi bu arada. (türkiye'de uluslararası ticaret ve lojistikti :) )
    İngilizce eğitim var. Zaten yazmışımdır yunan halkının %88'i ingilizce, %16'sı üçüncü dil bilir. (genelde fransızca, turizm için)
    Başka soruların olursa sor mutlaka :)

Hocam peki sizce okula ordami devam edeyim. Yurtdisinda calismak istiyorum etkisi olurmu? Ve tavsiye ettiginiz universite varmi?

yurtdışında çalışmak istiyorsan yurtdışında okumalısın. hem avrupadaki çalışma ortamı stajlarla falan görmen gerekecek onun içinde yurtdışnda okuman. çünkü artık her hangi bir geçerli sebep olmadıkça (erasmus stajı vs.) yurtdışından direk çalışan almıyor avrupa ülkeleri. çok meşakatli iş, seni arayacak, skype yapacak, sana uçak bileti vize ayarlayacak falan filan çok masraflı oluyorsun o yüzden yurtdışı görmemiş kişilerin başvurusu çok süper bi cv yoksa imkansız gibi.
    valla ben burada tei of athens'deyim. kapa var mesela, bizim istanbul üni. gibi. benim tei of athens'de itü falandır. tei of piraeus var o da ytü falandır :D

• quote:

Orijinalden alıntı: koko69

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: erdson

2-4 Temmuz aralığında Atina'daydım. Bilet satılmadığı için tüm toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlandık.
    Eğer bu durum devam ediyorsa toplu taşım araçlarına yakın bir otel tutmak yeterli olur sanırım.

Toplu taşıma -aramızda kalsın- zaten ücretsizdir. Kontrol vardır teoride ama bu kardeşin 3. yıldır Atina'da hiç denk gelmedi ;)
    Sadece havalimanı metrosunda dikkatli olmakta fayda var :)

Hocam sen ne ballısın:=))

Biz belgrad da 4 gün de yakalandık. Hem de son günü yakaladılar.
    Cezayı yedik oturduk...

Bende 3 gün Budapeşte'deydim, bende yedim 25 euro :D
    Atina'da bu kardeşinize güvenin, diğer şehirler sıkıntı :)

• peki bende erasmusla gelsem okula başvuru yapsam orda devam edebilirmiyim? eğer devam edersem oradan mezun olmuşmu sayılırım? bu arada 4. sınıfta erasmus yapabiliyorum.
  • quote:

Merhaba arkadaşlar,
    Ben Erasmus ile geldiğim Atina/Yunanistan'da artık uluslararası öğreci statüsündeyim, burada yaşıyorum. Burada kriz olduğu için, fiyatlar biraz yüksek(türkiye gibi görünmez kriz yok ama) o yüzden her şeyin en uygun ve kalitelisini size gösterebilirim, ben artık ustası oldum :)
    Yardım edebileceğim konular,
    - Vize işleriyle ilgili sorular
    - Uçak, otobüs bileti
    - Çevre şehirlere ulaşım (Selanik hariç, hiç gitmedim :) )
    - Adalara ulaşım
    - Diğer schengen ülkelerine ulaşım
    - Otel ve ya hostel tavsiyesi
    - Kiralık ev tavsiyeleri
    - Şehir içi ulaşım, gezi noktaları
    - Ucuz ve kaliteli alışveriş noktaları, hediyelik eşya bulabileceğiniz yerler
    - Yunan kahvesi,çayı içebileceğiniz noktalar, bar&gece klübü tavsiyeleri, akşam takılmalık yerler
    - ve tabii ki Pire ile ilgili her şey
    - Atina'yla ilgili diğer konular

Zamanın olursa görüşelim :)

Kardeş Yunan ekonomik durumunu yakından takip ediyorum acaba oradaki fiyatlar ne durumda; yani 1 lt su, kutu kola, bir kilo et, domates, patates gibi temel gıda maddeleri kac euro? Paylaşırsan sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EYUP88 -- 18 Temmuz 2015; 19:17:39 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba dostum.20 ekim civari bir Atina planim var.Gelme amacim Karsiyaka maci.Panathiakosla basket macimiz var.Hic yurtdisina gitmedim tecrubem yok.Biletleri vizeyi hallettim diyelim .Mac gunu orada olsam,aksam konaklayacagim otelden sonra 1 gunde gezsem bana yeter mi?Ucak pasaport haric duzgun ve basket salonuna uzak olmayan otel yaklasik ne kadar tutar?Havaalani salona yakin midir?Oradan ulasim nadildir biraz bilgi verebilir misin acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sadasc11 kullanıcısına yanıt
    buradaki sistemde çift diploma verilmiyor haberin olsun, ben o yüzden ağustos'da türkiyeye döneceğim tekrardan. türkiye'deki okulundaki eğitimin direk düşüyor 4. sınıfta burada mezun olursan. o dediğinde belçika, hollanda ve lüksemburg'da var sadece benim bildiğim. çünkü sen tüm kredilerini derslerini buraya çekiyorsun denkleştirme işlemi falan yapılıyor.
  • su mu? duymamış olayım, kendisi ülkemizde ücretsizdir ve verilmesi zorunludur! :) markette de 6lı 1,5lt lik su 1-2 eurodur maksimum.
    kutu kolada 0,33 euro falan (carrefourda). bakkalda 0,19 euro bizim 50 kuruş bile değil yani.
    et de 7 euro falandır kasapta, değişiyor genelde.
    domates, patetes şu an krizden ve havalardan dolayı 1-1,5 euro.
  • ksk_kaan kullanıcısına yanıt
    1 gün sana yetmez öncelikle. burası küçük avrupa şehirlerine benzemez kardeşşşş 4 milyon nüfusu alabildiğine gezilecek alanı yeri var. sadece pire limanını bile 1 günde gezemezsin :)
    salon şehirden baya uzak, (yeşil hat-iraklio) durağı, öncelikle salona yakın kalmayı unut, senin için çok tehlikeli olur. yeşil hat üzerinde olan monastiraki ve ya omonia duraklarına yakın otel bulman senin için iyi olur. 20-30 euroluk bir otel sevdiceğin falan yoksa işini görür, kahvaltı dahildir. internetleride olur genelde yeter sana.
    havalimanı şehire komple uzak be kardeşim 17 durak falan :D 40 dakika sürüyor resmen, merkezden salonda 20-25 dk sürüyor. bu süreler atina için çok uzak kabul ediliyor. :)
    ulaşımda kendine güveniyorsan bilet almayabilirsin, senin geleceğin zamanlar sonbahar olacağında turist falan olmaz pek, kontrol de olmaz. ama yok ben korkarım polistan falan dersen 1.20 euro bir jeton, 4 euro bir günlük bilet.

• quote:

1 gün sana yetmez öncelikle. burası küçük avrupa şehirlerine benzemez kardeşşşş 4 milyon nüfusu alabildiğine gezilecek alanı yeri var. sadece pire limanını bile 1 günde gezemezsin :)
    salon şehirden baya uzak, (yeşil hat-iraklio) durağı, öncelikle salona yakın kalmayı unut, senin için çok tehlikeli olur. yeşil hat üzerinde olan monastiraki ve ya omonia duraklarına yakın otel bulman senin için iyi olur. 20-30 euroluk bir otel sevdiceğin falan yoksa işini görür, kahvaltı dahildir. internetleride olur genelde yeter sana.
    havalimanı şehire komple uzak be kardeşim 17 durak falan :D 40 dakika sürüyor resmen, merkezden salonda 20-25 dk sürüyor. bu süreler atina için çok uzak kabul ediliyor. :)
    ulaşımda kendine güveniyorsan bilet almayabilirsin, senin geleceğin zamanlar sonbahar olacağında turist falan olmaz pek, kontrol de olmaz. ama yok ben korkarım polistan falan dersen 1.20 euro bir jeton, 4 euro bir günlük bilet.

Gerci agustosta adalar+atina yapabilirim.Onu yaparsak sadece maca gelebilirim.Ucak biletleri falan her sey dahil 600 700 yeter gibi.

• quote:

buradaki sistemde çift diploma verilmiyor haberin olsun, ben o yüzden ağustos'da türkiyeye döneceğim tekrardan. türkiye'deki okulundaki eğitimin direk düşüyor 4. sınıfta burada mezun olursan. o dediğinde belçika, hollanda ve lüksemburg'da var sadece benim bildiğim. çünkü sen tüm kredilerini derslerini buraya çekiyorsun denkleştirme işlemi falan yapılıyor.

Cift diplomadan bahsetmiyorum hocam. Zaten oradaki en kotu universite buradaki en iyi ozelden kat kat iyidir. Yani 4. Sinifta oraya gelsem oranin ogrencisi olarak mi mezun olurum? Peki gecis yaparken ne gibi sıkıntilarla karsilasirim. Not ortalamasi onemlimi?

Ek: bu arada hocam ne sorduysam aninda cevapladiniz. Cok yardimci oldunuz. Cok tesekkur ederim :)

• sadasc11 kullanıcısına yanıt
    en kötü üniversite oradaki özelden iyi değil abi, o kadar kötü değil bizim eğitim sistemi ama doğru buradaki bir kaç sayılı üniversite, olanaklar bazında olmasa da saf eğitim konusunda istanbul'da ilk 10a hatta 5e girer bence. ben buraya gelmeden önce bölümüm hakkında tek gram bilgiye sahip değil mişim onu anladım yani.
    ama evet buraya 4. sınıfta gelirsen tez yazacağın için, tezde bir mezuniyet gerekçesi olduğu için burada mezun olursun, burası sana bir diploma verir (tr de altta dersin yok kabul ediyorum)
    geçiş yaparken (erasmus ve ya ulus. öğrenci değilsen) en büyük sorunun kredi kabuludür. çoğu üniversite de 180 krediye (6 sömestr-3 yıl) direk kabul etmez, kurula sokar. %80-90 ihtimalle türkiye'deki derslerin bölümden alakasız olması sebebiyle de 30-40 kredi patlar. yani çünkü ben uluslararası ticaret okuyordum adam bana C+ Programlama dersi koymuştu ve tabii ki yunanistan'da bu ders kabul edilmedi. yeniden başka ders seçtim falan.
    not ortalaması kimse için önemli değildir, ben 5 şirkette çalıştım tr ve yun dahil kimse sormadı valla. ortalamam da ayıptır söylemesi 3,55 :)
    ama sanırım %15 civarında bi etkisi var, yunanistan'da kabul edilmek için, bi ara seçilme prosedürünü okumuştum, yunancaydı ama o anlama geliyordu sanırım :D

ek'e cevap: bu şehirden ayrılıp istanbula döndükten sonra buraya gelip anılarımı okumak ne kadar mutluluk verici olacak ama değil mi? :)

600-700 euro di mi abi, türk lirasıysa sıkıntı da :)
  • quote:

600-700 euro di mi abi, türk lirasıysa sıkıntı da :)

Aynen dostum,pasaport falanda yok bulur o parayi

abi sporsal aktiviteler için pasaport harcından muaf olabiliyorsun galiba bi araştırsana, ama tam emin değilim bize bi kanun söylemişlerdi orada yazıyordu.
    492 sayılı harçlar kanunu 85. madde galiba
  • quote:

abi sporsal aktiviteler için pasaport harcından muaf olabiliyorsun galiba bi araştırsana, ama tam emin değilim bize bi kanun söylemişlerdi orada yazıyordu.
    492 sayılı harçlar kanunu 85. madde galiba

Bakabilirim ama maç izlemek çok sporsal aktivite sayılmaz bence.
  • hocam yeşil pasaportum var. atinada 1 hafta gezme bana ne kadara patlar? ulaşım,kalma,yemek ve gezme vb.
  • h_tunc kullanıcısına yanıt
    500-600 euro yetişkinler için,
    400-500 euro genç için,
    diye söylüyoruz genelde :)
  • quote:

400-500 euro genç için,

aslında gençler daha çok harcamazlar mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: h_tunc

quote:

400-500 euro genç için,

aslında gençler daha çok harcamazlar mı?

Bende gencim kendimden biliyorum :)
  • Merhaba.

Piyasayı, fiyatları öğrenme adına yunanistanda burdaki gibi hepsiburada tarzı site var mı.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.