Şimdi Ara

12V 1000Amper Trafo

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
274
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Elektrik konusunda profesyonel değilim. bir proje için sunum yapacağım size bir kaç sorum var.
    ilk olarak 12v 1000amper bir trafodan(veya daha yüksek) resimdeki gibi bir kullanımda faydalanmak istiyorum. bu olanıklı mı internette bu voltajta hiç bu kadar yüksek amper görmedim.
    bu akım resimdeki gibi paylaştırılacak. ortadaki ana iletim hattı maks 200 metre olacak. buralarda ne kullanılmalı maaliyeti ne olur?

profesyonel cevap beklememekteyim. olay hakkında ufak bir görüşe sahip olsam yeterli.
    cevap veren vermeyen herkese teşekkürler.

12V 1000Amper Trafo

• Öncelikle merhaba . 12 V DC (doğru akım mı ) yoksa AC ( alternatif akım mı ) onun haricinde gerilimle akım doğru orantıda gerilim yükseldikçe iletebileceği akım miktarı artacaktır bundan dolayı standart 220V AC ile besleyip düşürücü trafolar kullanmak belki daha mantıklı olabilir. 1000 Amper gibi bir güçle ne yapacaksınız belki de işinizi görecek olan akım miktarı daha ufak olabilir.
  • Her biri 80A desek,, nedir bu alıcılar, neden bu kadar güçlü,,,

İlk girişteki kablo çok çok kalın olmalı, arkadaşların dediği gibi güç paylaşımı önemli,,

Yanlışlıkla pm atmışşım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam dc akım olacak. bildirim gelmediği için görmedim.

bu resimdeki kabinlerin her birinde 50 adet bilgisayar olacak. düşüncem şu şekilde 2 adet 1000amperlik (yedekli) trafo kurarak bilgisayara sadece 12v girmek.

her kasa 130w civarında. 12v 10 amper denebilir kabaca. bir kabin ortalama 480 amper eder.(maks). 5 kabine 2400 amper eder hesabım yanlış değilse. 220 kullanmak sizce daha mı mantıklı olur? İlginiz için teşekkür ederim.

//elektrik konusunda bilgim aşırı olmadığı için bir tavsiye verirseniz tarafım için en azından araştırma temelimi oluşturur ve faydalı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Range.. -- 26 Haziran 2018; 21:50:13 >
  • Range.. kullanıcısına yanıt
    Bilgisayarlar nasıl 12v oluyor onu anlamadım,,

Bilgisayarlar kasami leptop mu ,,, 220v ile çalışmıyormu,,

Leptop olsa her biri 19v 5a ile çalışır, zaten her biri için 220v 120w adaptör bulunmakta,

Kasa olsa her biri en az 220v 400w psu ile çalışır,,

Neden 12v onu birazdaha açarmisiniz

• Fazla bir bilgim olmasada bilgim dahilinde bir şeyler yazayım dedim.

Öncelikle Emin hocamın dediği gibi ilk girişte kol gibi bir kablo olmalı.

Bilgisayar çalıştırılacak dediniz 12v diyorsunuz ne yapmak istediğinizi biraz açar mısınız?

• hocam bilgisayarlar için 12v gerekemekte projemizde. tek sorun elektrikten çok anlamadığım için bu en mantıklı nasıl yapılır.
    her bilgisayara psu takma imkanım yok.
    48pclik kabin için tek psu kullanabilirim ama buda mantıklıysa.(sadece 12v çıkışı alacağım)
    ek olarak bunları kimler üretebilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Range.. -- 27 Haziran 2018; 1:25:35 >
  • 12V 1000A akim 100 m boyunca gerilim düşümu olmadan taşımak için metre derecesinde kalın bakır kablo gerekir. Uygulamada boyle birşey mümkün değil.

Her birime kadar gerilim yükseltilip akım düşürülecek şekilde sabit güç aktarımı yapılabilir. Her birimde uygun voltaj ve çevirici ile gerilim düşürülüp kullanılır.

Eger pc ise 12V anlamsız. 12V 1000A psu diye birşey yok. Olsa da pc üzerinde çok farklı gerilim ihtiyacı var. Onlar için de ayrıca hat çekilmesi için yine aynı kablodan çekmek gerekir. Uygulamada çalışmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ghostmanzero -- 27 Haziran 2018; 2:22:10 >
  • ghostmanzero G kullanıcısına yanıt
    hocam pcdeki gerilim ihtiyaçlarının farklı olmasını biliyorum. bunu farklı şekilde çözüyoruz. her kabin için ayrı psular daha mı mantıklı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Range.. -- 27 Haziran 2018; 13:7:37 >
    Pc ler şu anda elinizde varmı,,

Her pc beslemesi ile ilgili detaylı teknik bilgi vermediniz,

12v ile mi çalışıyor, 12v işlemi Çalıştırılmak isteniyor,

PC güç girişi veya kendi güç kaynağı resmi varsa paylasiniz,,

12kwh , saatte 5 TL demek .. sadece günlük 120 tl elektrik harcaması,,

• Emin-Firtina kullanıcısına yanıt
    hocam bunun için özel geliştirdiğimiz racklarda entegre mevcut. sistemlere gerekli voltaj onun tarafından sağlanmakta. bunuda uzaktan kontrol edebiliyoruz. Elektrik maliyetleri konusunda bilgim var sadece bu alt yapıda bir miktar bilgi eksikliğimden dolayı sorun yaşadım. hali hazırda proje olduğu için ufak miktarda (10 adet) kadar sistemi bu şekilde çalıştırıyorum. Fakat sistem sayısı arttığında dediğinizde metrelik kablolar gerekecek ki buda gereksiz olacak sanırım.
    Bu bahsettiğiniz kosullarda mantiklidan ziyade şart.

12KW lik bir güçten bahsediyoruz. Mining filan yapıyorsunuz galiba. Bu kadar yüksek güçler için kasalara kadar 220V AC götürün. Psu lar halletsin işi. 220 olursa gereken akım 55A olur. Bu durumda ana belsme kablosu 30 luk olursa işinizi görür. Tabi bu değer hattın en sonundaki (yani kaynaktan 100 metre uzaklıktaki) pc için gecerli.

Eger uzaklık 100m değil de 50 m ise o zaman 16 lik kablo bile işinizi görür.

• ghostmanzero G kullanıcısına yanıt
    yok hocam mining falan değil. projeyi tam anlata bilmem için saatlerce yazışmamız gerekiyor biraz detay bir şey.
    peki özel psu ürettirebilirmiyim? üretebilecek yer varmı?
    Nasıl bir psu arıyorsunuz? Güç elektroniği işi yapan şirketlerden teklif alabilirsiniz ama ucuz bis is olmaz. Kim bilir kaç bin isterler

• quote:

Orijinalden alıntı: ghostmanzero

Nasıl bir psu arıyorsunuz? Güç elektroniği işi yapan şirketlerden teklif alabilirsiniz ama ucuz bis is olmaz. Kim bilir kaç bin isterler
    yerden dolayı her kasaya psu takamıyorum. en azından 15-20 sini besleyecek şekilde olursa 1 kasaya 3 tane falan takarım diye düşünmüştüm. o zaman bize mining psu yolu gözüktü.
  • Merhaba;
    Biraz geç oldu, hâla güncel mi bilmiyorum ama...

Hesap yapalım.
    400 mm2 kesitinde bir kablo ac yükte 500 amper taşır.(560 gibi ama 500 diyelim)
    1000 amper için 2 adet paralel çekmemiz lazım.
    2 adet te eksi kutubu için çekersek, bize 800 metre kadar 400 mm2 kesitinde bakır kablo lâzım ki, bu sadece kablomuz ısınıp yanmasın diye gerekli kesit. 800 mm2 kablo için gerilim hesabı yaparsak, 1000 amper ve 200 metre dc 12 volt için, hat sonunda size 3,1 volt gerilim kalır.
    8,8 kw güç kaybınız olur ki bu da 3 tane ütü kadar ısı üretimi demek. para demek, yangın demek :)
    hesaplıyorum hesaplıyorum, devre sonunda 12 volta yanaşmanız için bendeki program 70 000 mm2 kablo lazım diyor :))
    Bu da dmeektir ki tonlarca kablo, tonlarca para, tonlarca ağırlık.
    Yani böyle bir sunumu yaptıktan sonra, kendinize yeni bir iş aramak zorunda kalacağınız kesin :)
    Zaten Edison'un ABD ve hatta dünyanın aydınlatma işini westinghause şirketine kaptırma sebebi de bu. DC de inat etti adam. Teslaya da primini vermedi, kelek attı, Tesla da yardım etmedi buna. Teslayı dinleyen ve AC kullanan westinghause ise, paraya para demedi (muhtemelen money demiştir).
    daha kablo taşıcı ve güç kaynağı maliyetini de saymadık.
    El-çözüm:
    Yöntem 1 : Arkadaşların önerdiği gibi AC gerilim taşıyıp her rack kabinete bir güç kaynağı bağlamak.
    Yöntem2: Ben öldüm bittim, kabinlerin oraya güç kaynağı koymam imkansız, illaki uzaktaki bir yere güç kaynaklarını koyacağım, yoksa mümkün değil olmaz bu iş derseniz, sizin düşündüğünüz gibi dc gerilim taşımaktan biraz daha az zor olan ama teorik olarak uygulanabilirliği olan bir yöntem ise, kabinlere ya da bilgisayarlara tek tek dc 12 volt taşımak olabilir. Pratikte bu da istenilebilecek bir şey değil ama, çok özel bir durum varsa bundan başka çare yoksa, tonlarca para harcarım ben denilirse, bu yöntem belki uygulanılabilir.

Bu konudaki eyyorlamam bu kadar...

• m-usta-fa M kullanıcısına yanıt
    yanıtınız için çok teşekkür ederim.
    özel tasarım kabinet ile sorunu çözdüm.
    sizin gibi bilgili ve teknik cevap veren arkadaşları her zaman görmek isteriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Range.. -- 7 Ağustos 2018; 21:45:54 >
  • cevap vermekte geciktiğimi biliyorum ama, bilgisayar derken endüstriyel pc'lerden mi bahsediyorsun, yoksa bildiğimizi masa üstü ve dizüstü bilgisayarlardan mı? 2. seçenekteki anakartlar, +- 12v, 5v, 3,3v gibi çeşitli gerilimlerden beslenir. uygulanacak gerilimde tam doğru gerilim olduğu için 200 metre ötedeki bir güç kaynağından beslenmesi, istenmeyen sonuçlara yol açar. merkezi bir güç kaynağı sakınca yaratabilir. ardunino ve raspi endüstriyel uygulamalarda kullanılan kartlarda işe yarayabilir. enstrümantasyon uygulamaları gibi geniş alanlı uygulamalar için, 24 volt tercih edilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dergul

cevap vermekte geciktiğimi biliyorum ama, bilgisayar derken endüstriyel pc'lerden mi bahsediyorsun, yoksa bildiğimizi masa üstü ve dizüstü bilgisayarlardan mı? 2. seçenekteki anakartlar, +- 12v, 5v, 3,3v gibi çeşitli gerilimlerden beslenir. uygulanacak gerilimde tam doğru gerilim olduğu için 200 metre ötedeki bir güç kaynağından beslenmesi, istenmeyen sonuçlara yol açar. merkezi bir güç kaynağı sakınca yaratabilir. ardunino ve raspi endüstriyel uygulamalarda kullanılan kartlarda işe yarayabilir. enstrümantasyon uygulamaları gibi geniş alanlı uygulamalar için, 24 volt tercih edilir.
    anladım hocam zaten çözdüm yardımınız için yinede teşekkür ederim.
    racklara özel psu yaptım. normal bildiğimiz atx.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.