Şimdi Ara

Duyda elektrik var ama ampul yanmiyor, lütfen yardim edermisiniz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
43.657
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaslar, yeni tasindigim evde wc nin lambasi yanmiyor bulundugum yerde kolaylikla bulunabilecek bir elektrikci yok, bende ugrastim ugrastim ama olmadi birde size danisayim dedim, simdi wc girisinde bir ayna ustu lambasi, tavanda bir lamba, wc nin oldugu yerdede tavan lambasi var, elektrikci arkadas birseyleri ters baglamis sanirim ama neyi anlamadim her kabloda elektrik var, duylarin icindeki metaldede elektrik var, anahtarlarda calisio, ampullerde saglam ama nedense ampul yanmiyor biturlu, resimleride koyuyorum baglandilarin, bir akil veren olursa sevinirim.

giris baglantilari

wc baglantilari

• BonezCrusher kullanıcısına yanıt
    sarı topraktır, toprak hattı yoktur tavanda da. şimdiki lambam öyle benim.
  • Sari bencede toprak, kirmizidada mavidede elektrik var.
  • Eğer her iki hatta da elektrik varsa o zaman eşit potansiyel olduğu için ampul yanmaz. Tesisatta hata var bu durumda sanırım. Aman dikkat sakın burada elektrik olmaması gerekir diye herhangi bir yere dokunmayın.
  • İki farklı renk kablonun ikisinde de elektrik olması saçma.. Ölçümü ampulsüzken yaptınız değil mi?

Biri topraktır ama yerinden kopmuştur.. Ampulün üzerinden elektrik geçip o kabloda da elektrik varmış gibi gösteriyordur..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: djoz

İki farklı renk kablonun ikisinde de elektrik olması saçma.. Ölçümü ampulsüzken yaptınız değil mi?

Biri topraktır ama yerinden kopmuştur.. Ampulün üzerinden elektrik geçip o kabloda da elektrik varmış gibi gösteriyordur..

Olcumu kontrol kalemi ile yaptim ama ampul uzerindeyken, sanirim dediginizde haklisiniz, cunku kirmizida elektrik cok mavide daha az. Yani kirmizi kontrol kalemini deli gibi parlatiyor ama mavi hafif yakiyor, sormak istedigim birseyde duvardaki anahtari soktum ana hattan gelen siyah elektrik hatti var anahtara giriyor ve ordan kirmizi kabloya akim veriyor ama mavi filan yok, bu normalmi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: adios06

Olcumu kontrol kalemi ile yaptim ama ampul uzerindeyken, sanirim dediginizde haklisiniz, cunku kirmizida elektrik cok mavide daha az. Yani kirmizi kontrol kalemini deli gibi parlatiyor ama mavi hafif yakiyor, sormak istedigim birseyde duvardaki anahtari soktum ana hattan gelen siyah elektrik hatti var anahtara giriyor ve ordan kirmizi kabloya akim veriyor ama mavi filan yok, bu normalmi

Fazda sorun olsa kntrol kalemi yanmayacaktı , problemli olan Nötr hattı .Duvardaki buattan baglantıları kontrol edin bazı elektrikçiler kablo uçlarını açmadan buatta klemens baglantısı yapıyor (sıfır bir dairede karşılaşmıştım)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VRMS -- 18 Kasım 2013; 8:54:45 >
  • buata bakmamistim, bu aksam bakarim, notur den gelen kablo zannedersemki mavi onun buattaki durumunu kontrol ederim.buatta notur kablosu nasil bagli olmasi lazim
  • nötr bağlantıları oksitlenmiştir pense ile kabloları burup sıkıştıracaksın
  • dewmez D kullanıcısına yanıt
    notr baglantilarida zaten klemensle yapilmis, neyi burup sikistiricam anlamadim, birde bina yeni bina ilk ben oturuyorum birsey degistirimi bilmiyorumda soyleyeyim dedim
  • evini bilemem
    klemens olmadığını varsaydım
    klemens siz buatlarda kablolar birbirine burulur
  • quote:

Orijinalden alıntı: dewmez

evini bilemem
    klemens olmadığını varsaydım
    klemens siz buatlarda kablolar birbirine burulur

hakli olabilirsin, buata bakmadim belkide orda klimens yoktur, aksam gidince bakacam, ne tavsiye edersiniz klimens yoksa burulmus kablolari acip oksitini giderip tekrarmi burayim penseyle
  • bazı buatlar kablo doludur klemens koymak mümkün olmayabiliyor
    kablolar mecbur birbirine sarılır
  • quote:

Orijinalden alıntı: BonezCrusher

o Sarıyı niye boşa takmışlar hocam ? onu maviye veya kırmızıya denermisiniz ? o mavilerin 2si elektrikmi ayrıca ?

adamı öldürmek mi istiyon? toprak hattına elektrik verip de ?

bu arada diğer kablonun ikisinde de elektrik varsa yani ikisi de faz ise. elektrikçi aynı kablodan yanlışlıkla iki bağlantı çekmiş olabilir. Birisi faz birisi nötr olmalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yucelnet -- 18 Kasım 2013; 13:46:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: adios06

ne tavsiye edersiniz klimens yoksa burulmus kablolari acip oksitini giderip tekrarmi burayim penseyle

oksit olmasa bile sarım kısa açılmış veya gevşektir penseyle çevirmek yeterli olabilir
    iş yaparken sigortaları indirmeyi unutmayın

veya kablo başka yerden kopmuştur
    kablonun geçtiği yerden matkapla delik açıldıysa veya başka bir işten dolayı da kopabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dewmez -- 18 Kasım 2013; 13:56:54 >
  • adios06 A kullanıcısına yanıt
    Hocam birinde yanacak, birinde yanmayacak.
    Ikı kablodada faz yanıyorsa, 320 v geliyor demektir.
    Biri faz, biri nötr olması gerekir.
    Yani birinde yanacak, birinde yanmayacak.
    Ampulu kontrol edin demem saçmadır bence.
    Son olarak buat'tan ölçüm yapın. Kabloları avometreyle kontrol edin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 55electronicdesign

Hocam birinde yanacak, birinde yanmayacak.
    Ikı kablodada faz yanıyorsa, 320 v geliyor demektir.
    Biri faz, biri nötr olması gerekir.
    Yani birinde yanacak, birinde yanmayacak.
    Ampulu kontrol edin demem saçmadır bence.
    Son olarak buat'tan ölçüm yapın. Kabloları avometreyle kontrol edin.

320 volt ne alaka ?

• quote:

o Sarıyı niye boşa takmışlar hocam ? onu maviye veya kırmızıya denermisiniz ? o mavilerin 2si elektrikmi ayrıca ?

Her elektrikci sari yesil kablonun toprak oldugunu bilmelidir. Kaldi ki zaten kablonun ucu lambanin kasasina bagli. Sonra adam dediginizi yapacak daha lambayi takarken carpilacak

• quote:

Orijinalden alıntı: du riechst so gut

quote:

Her elektrikci sari yesil kablonun toprak oldugunu bilmelidir. Kaldi ki zaten kablonun ucu lambanin kasasina bagli. Sonra adam dediginizi yapacak daha lambayi takarken carpilacak

Daha okuyoruz hocam yeni basladim

• Hocam allah korusun gonderecen bizi kisa yoldan :) simdi bakicam buata bakalim bisey anliycakmiyim

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.