Şimdi Ara

12 senelik tecrübeli makine mühendisine teklif edilen maaş

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
138
Cevap
4
Favori
19.419
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
62 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar, 12 senelik iş tecrübesi olan makine mühendisiyim. Asıl alanım Mekanik Bakım Mühendisliği ve şu anda uluslararası bir firmada Önleyici Bakım Mühendisi olarak çalışıyorum. Kısa bir süre önce belli bir süre işsiz olarak kaldım ve iş aradığımda ülkenin ne kadar kötü durumda olduğunu gördüm.

Profil ve boru üreten Kayseri merkezli bir firmaya görüşmeye gittim. Fabrika gayet güzel büyük ve ben de burada çalışabilirim derken, fabrika müdürü ile görüşmeye girdim. Tecrübelerimi anlattım ve o da tecrübeli olduğumu ve CV'min gayet güzel olduğunu belirtirken, en son ücret konusuna geldi ve aylık 2.500TL vereceklerini belirttiler.

Ayrıca daha öncesinde de ileri seviye akıcı İngilizce başta olmaz üzere TPM, 5S gibi konuları öne çıkartarak ve şiir gibi liste çıkartarak Mekanik Bakım Mühendisi arayan bir firma 3.250TL maaş vereceğini belirtmişti.

Şu saatten sonra yeni mühendislere Allah sabır versin diyorum.

ARKADAŞLAR: Şu an iyi bir yurtdışı merkezli firmada önleyici bakım mühendisi olarak çalışıyorum zaten. Kısa bir süre önce yaşanmış bir mevzu bu...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eagen -- 3 Haziran 2021; 7:50:21 >

• Şunu rahatlıkla söyleyebilirim, Türkiye'de şirketler çoğunlukla aile yönetir gibi yönetiliyor, yani yaka paça, amatörden hallice!

Profesyonellikten uzak, terfi imkanı olmayan, sadece para kazanma, daha çok! DAHA ÇOK PARA! EN ÇOK PARA! kazanma odaklı..

Çalışanlar da zaten köle! Liyakat yok, arge yok! camış gibi gidiyor!

Yıllarca oku, mezun ol, iş bul sonra har vurup harma savuran, paşalar gibi yaşayıp işçiye 6 ayda bir primi bile çok gören firma sahipleriyle boğuş dur!

Bu sadece kriz dönemine has değil, çalışanların uğruna ter dökeceği, hem kazandırıp hem de daha çok kazanacağı şirket çok az!

bilmem siz ne düşünüyorsunuz!!
    Durmayın bu ülkede, gidin Türkmenistan, Kazakistan, Cezayir, Fas, Katar, Libya gibi ülkelere. Türk'leri el üstünde tutuyorlar. 2500-3000 dolar ile başlarsınız.

Ben yeni mezun mimarken 2 sene Türkmenistan'da çalıştım. 2750 dolar ile başlamıştım, 3500 dolardı bırakırken. Ailevi durumlardan dolayı dönmek zorunda kaldım. Dolar bu kadar yüksek değildi o zaman tabi. Döneme göre iyi paraydı. Şimdi muazzam para... Sürünmeyin burada, emeğinize, tecrubenize, yıllarınıza hakaret etmelerine imkan vermeyin.
    O 2500 teklif edecek cüreti bulan hıyara da selam söyleyin benden..
    Daha önce çalıştığım ve küçülme nedeni ile çıktığım iş yerinde İsviçre'den mühendis gelmişti. Bu mühendis ile muhabbet sırasında İsviçre'de mühendislerin ne kadar maaş aldıklarını sordum ve bana 6000 7000 Euro seviyesinde olduğunu belirtti. Bu durumda bizim maşların durumu nedir?

Bazı arkadaşlar vasıfların ne demiş. İngilizce biliyorum. Autocad ve Solidworks'u iyi derecede kullanabiliyorum. TPM, 5S, Yalın üretim teknikleri gibi konularda bilgi sahibiyim. Netsis, SAP ERP ve BOYS bakım yazılımlarını biliyorum.

Mekanik olarak Pnomatik ve Hidrolikte iyiyim ve şu anda da Titreşim analizi yaparak daha önceden arızaların ortaya çıkartılması üzerine çalışıyorum.

Ayrıca şunu da belirteyim. Aslında önemli olan çok şey bilmek değil. Önemli olan bildiklerini çok iyi bilmek. Yurtdışından gelen bir çok Tekniker ve mühendis ile çalıştım. Sadece ve sadece yaptıkları spesifik işte çok iyiler. Başka bir şey sorduğunda bu benim işim değil diyor. Buna da uzmanlaşma deniyor.
  • Hocam artık firmalar şöyle düşünüyor,

biz bu adama 4.000 tl maaş veriyoruz...Peki biz 3.000 tl'ye şu zamanda aynı işi yapacak başka adam bulamaz mıyız ?
  • düşüneceğini söyleyerek ayıp etmişsin kendine hocam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: -PoseidoN-

Hocam artık firmalar şöyle düşünüyor,

biz bu adama 4.000 tl maaş veriyoruz...Peki biz 3.000 tl'ye şu zamanda aynı işi yapacak başka adam bulamaz mıyız ?
    işkur üzerinden işçi alıp, sigorta desteği bitimine yakın işçi çıkaran bir sürü küçük işletme var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TITAN291

işkur üzerinden işçi alıp, sigorta desteği bitimine yakın işçi çıkaran bir sürü küçük işletme var.

Alıntıları Göster
    annesiz diye tabir edilen tipler sanırım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alioreh

annesiz diye tabir edilen tipler sanırım

Alıntıları Göster
    Orası kesin.
  • şuan işkur eğitiminden haber bekliyorum mülakatına girmiştim..

kariyer değişikliği çok zor. satış pazarlama bilen endüstri mühendisiyim ama iş analisti veya sap

danışmanlığı tarzında işler yapmak istediğime karar verdim, 1 senedir boğuşuyorum bu işle.

bıktım artık
  • Adamın 12 yıllık tecrübesi var. Bulabiliyor ise daha ucuza çalışacak kişi aynı kabiliyette kesinlikle bulsun. Düşündükleri sorunun cevabını da bulmaları lazım yoksa yatırımcılarını zarara ugratirlar hatta devlet yardımı alıyorsa herkesi zarara ugratirlar.

Bugün firmaların is ilanlarına bakın adamlar, dünyaya duyurali 3 yıl olan teknolojilerde bile 5 yıl tecrübe istiyor. Bunlar için tecrübe sözde bu kadar önemli.

Normal bir ülkede yatırımcılar ya da halk hesabını sorar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hckr -- 4 Ekim 2018; 14:44:55 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sakası yok bu işin gör bak eriyorum artik tutmayin beni bum bum geliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tw Scott -- 4 Ekim 2018; 14:48:35 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tecrübe arıyoruz demeleri tamamen yalan, en vasıfsız işlerde bile tanıdık (torpil denen şey) olmadan bir yere giremiyorsun

Eğer çevreniz yoksa akrabalarınızın sözü geçmiyorsa bu ülkede iş bulmak çok zor

• küçümsediğimden dolayı değil vasıf gerektirmediği için yazıyorum,
    kuryelere bile 3000 alıyor neredeyse
  • Ben yeni mezun deneyimsiz halimle 3200 alıyorum, çok inanasım gelmedi.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 11 sene evvel özelde iş görüşmesi yaparken maaş heç konuşulmaz ben de sormazdım
    bilirdim ki uluslarası firma mağdur etmez
    çok şükür etmediler
  • niye dusunucem dedin hocam? o parayi ben vereyim sen gel yanımda çalış diyecektin ki bir sonrakine teklif ederken tekrar düşünsün.

• quote:

Orijinalden alıntı: Yirikalische

Ben yeni mezun deneyimsiz halimle 3200 alıyorum, çok inanasım gelmedi.
    İzmir de yaşıyorum ve buradaki firmalardan yazdıklarım. Yalan birşey yok yazdıklarımda. Firma Torbalı da yer alıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eagen -- 5 Ekim 2018; 21:6:54 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-DA02D78F4

niye dusunucem dedin hocam? o parayi ben vereyim sen gel yanımda çalış diyecektin ki bir sonrakine teklif ederken tekrar düşünsün.
    Şimdi olsa farklı cevap verirdim. Sanırım şaşkınlıktan o cevabı verdim

• Sen yine işe gir daha iyi maaş veren firma bulana kadar çalış. Olmadı dubai arabistan katar kanada bi yokla bakalım.
    Gemilerde de çalışabiliyor musun?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Olgi -- 4 Ekim 2018; 16:45:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: -PoseidoN-

Hocam artık firmalar şöyle düşünüyor,

Bu adam del piero gibi adam, yaşlı kurt. Bu adam gibi tecrübe bombası adamı başka nerede bulacaklar
  • ben "5 yıldır tecrubeliyim asgari ücretle calışıyorum firmaların istediği 1 numaralı elemanım
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.