Şimdi Ara

1.3 tcE / 1.5 dCi megane4 (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
114
Cevap
1
Favori
6.957
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: RenocuCsedanyaniMegane

Megane joy manuel 1.3 tce 240nm torku sayesinde gerçekten az yakan bir motor. Eski atmosferik benzinli araçlar 9-10 litre yakarken bu tce bildiğin lpgli olmuş sanki. Osmaniye ortalama 5,9 benimde. Bu tce 1.33 140bg motorda triger kayışı yok zinciri var zincir ömrü 250.000km, adblue yok mazot filtre derdi yok.dizel enjektör eskime derdi yok.4 lü enjektör sıfırı 15.000tl. 1,33 tce Yağını suyunu koy yıllarca bin. 20.000 km de 1bakım 1,33 tce için harika olmuş. 240nm torku sayesinde az yakıyor. 90 ile gidersem 5,9. 195km hızla gidersem 10, 5lt yakıyor.

20.000 de bir bakımla 150 binde motoru avucunuza alırsınız.

Benzinli bir arabads bakım aralıkları 15 binden fazla olmamalı. Hatta en sağlıklısı 12 bindir.

Reno tce 20 binde bir diyorsa, burnuma ticari kokular geliyor. İleride tce sahiplerini serviste tokatlıcak, dizelden kazandığı bakım parasınıda tce de devam ettirecek gibi.

Siz siz olun 15 binde bir aracın yağını suyunu filtrelerini değiştirin. Bir motor yağı 20 binde perişan olur.

Ayrıca senesi doldurduysada mutlaka km ye bakmaksızın bakımınızı yapın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• pbmax P kullanıcısına yanıt

Tebrikler hocam. Gel şimdi istanbul trafiğinde dene tüketimin min 9

• quote:

Orijinalden alıntı: pbmax

20.000 de bir bakımla 150 binde motoru avucunuza alırsınız.

Benzinli bir arabads bakım aralıkları 15 binden fazla olmamalı. Hatta en sağlıklısı 12 bindir.

Reno tce 20 binde bir diyorsa, burnuma ticari kokular geliyor. İleride tce sahiplerini serviste tokatlıcak, dizelden kazandığı bakım parasınıda tce de devam ettirecek gibi.

Siz siz olun 15 binde bir aracın yağını suyunu filtrelerini değiştirin. Bir motor yağı 20 binde perişan olur.

Ayrıca senesi doldurduysada mutlaka km ye bakmaksızın bakımınızı yapın.

Alıntıları Göster

Şehir içi sozkonusu ise evet,20 bini uzun yolda yapıyorsan o motora hiçbir şey olmaz

• en1gma kullanıcısına yanıt

Yanlış bilgi. Uzun yol 20 bin yapan aracın filtreleride yağıda, şanzıman yağıda, yağ filtreside, yakıt filtreside bir çok aksamı eskir..

Bir benzinli araç 15 binde bir kesin bakıma girmesi şarttır. Şehir içi şehir dışı farketmez.

Ha ben 20 binde bir yaparım diyorsanız, aracın ömründen çalarsınız. Tercih sizin

• quote:

Yanlış bilgi. Uzun yol 20 bin yapan aracın filtreleride yağıda, şanzıman yağıda, yağ filtreside, yakıt filtreside bir çok aksamı eskir..

Bir benzinli araç 15 binde bir kesin bakıma girmesi şarttır. Şehir içi şehir dışı farketmez.

Ha ben 20 binde bir yaparım diyorsanız, aracın ömründen çalarsınız. Tercih sizin

Üretici garantiyi bu şekilde veriyor,biz de ondan iyi bilemeyiz

• Nerde yaşadığınız, günlük karşılaşacağınız trafik vs önemli.

1.6tdi ve 1.2tsi kullaniyorum istanbulda. 1.6tdi dan 1.2tsi ya gecince yakit 8-9-10 12lere firliyor direk şehir içi.

Sizde istanbulda Tce yi eger dCi gibi kullanirsaniz 8-9 hatta 10lt yakacaktir. Daha az trafik olan bir düz bir anadolu şehrindeyseniz eğer 5-6lt civarina düsecektir tüketim.

Bir diğer konuda dizelde agresifleşen sürüş tarzım tsi ya geçince yumuşuyor. Tsi yumuşak karakterli, sessiz, düşük devirli sürüşte yağ gibi akarken dizelde tam tersi sesli, oldukça sıkı ve performanslı bir sürüş ile yolu bir an önce bitirme ihtiyacı hissediyorum. Bunda dsg nin oranlarının ve dizel sıkılığının etkisi büyük.

Genel olarak dizel araç sürücüleri daha agresif ve yorucu kullanım yapmakta. Yakıt tüketimini bir kenara koyarsanız sırf bu sebepten dolayı bile Tce tercih edilebilir.

• Üreticiye bakmayın siz üretici kendi koşullarında belirliyor garantiyi. Bu konuda sıkıntı yaşayan land rover ve bmw sahipleri ile görüşebilirsiniz.

Bazı üreticiler ülkemizdeki bakım süresini 20 binden 12bine çekti bu sebeple.
  • quote:

Orijinalden alıntı: en1gma

Üretici garantiyi bu şekilde veriyor,biz de ondan iyi bilemeyiz

Alıntıları Göster

Siz 30 binde bir ziftleşmiş yağını değiştirin. 20 bin çok erken.

Arabanızın plakasını verinde olurda yakınımız falan almak ister denk gelir. Uzak dursun sizinkinden

• Yıllık 30 bin km yapmadıktan sonra inan değmez dizele. Adblue su vırtı zırtı uğraşılmaz.Hele bir arıza çıkarsın o zaman yandın.100.000 Km de edeceğin tasarruf uçup gider.

• quote:

Siz 30 binde bir ziftleşmiş yağını değiştirin. 20 bin çok erken.

Arabanızın plakasını verinde olurda yakınımız falan almak ister denk gelir. Uzak dursun sizinkinden

Alıntıları Göster

Ben 9 binde bir bakıma sokarım araligim 10

20 binse 19da sokarım

Veya yılda bir sokarım

Üretici ne derse o

• Ben dizel touch ile 1.3 icon arasinda kalmistim , icon aldim ama simdi olsa 1.5 dci alirim.
  • maviistasyon kullanıcısına yanıt
    Sebep
  • Bence burada en önemli konu nerede yaşıyorsunuz ? Soğuk iklimde kullanacaksanız kısa mesafe kullanımda 1.5 dci 1.33 tce kadar yakacak.

Ben 1.2 tce kullanıyorum kısa mesafe, yokuslu bir senaryoda Ankara'da 9-10lt yakıyor. ama hiç değilse biraz gaza basınca araç ısınıyor veya yokuş aşağı inerken motor soğumuyor.

Bundan önce dizel vardı araba kışın hayatta ısınmazdı. yokuş aşağı uzun yokuşlarda bildiğin hareret göstergesi aşağı inerdi. renonun 1.5 dizellerinde genelde 1000wattlık ekstra bir ısıtıcı var fakat onu da ön camı çözsün diye koymuşlar sen yine üşüyorsun :)

Uzun yol tüketimi 6 lt ( Ankara-Eskişehir 110-120 )

1.3 tce ortalama 0.5lt daha az yakıyor uzun yolda fakat 1.6 vergi dilimine girdiği ve 1-3 yaş arası olduğu için 2000 lira civarı vergisi var. Ben 770 lira civarı bir vergi verdim (2016 model)

arada nereden baksanız 1300Tl'lik fark var. Az km 1.2 tce otomatik bulursanız vergiden dolayı daha ekonomik olur. bu 1300 lira fark az km yaptığım için benim aracın 1.5 dizel ile arasında olan yakıt farkını biraz kapatıyor. (veya yeni bir 1-3 yaş arası 1.3-1.6 motor )

• attci kullanıcısına yanıt
    1.3 bence yakiyor dizeldeki makas darligi yok oyuncakli olsun diye icon aldik ekran elektrikli el freni vs guzel ama gelip gecici bence hevesi bitiyor.Aklimda 1.6 eco ex civic veya 1.5 dci ile takas etmek var bakalim kredisi bitsin diye bekliyorum.1.3 guzel makina basinca gidiyor ancak yakita bakmantan kullanamiyorsun :)
  • Megane 3 olsa 1.5 dizel o hizlarda 4.5 falan yakar kullandim biliyorum:)

Benzinlinin dizelden az yakma ihtimali teorik olarak çok zor.

Hele ki bu araç güçlü bir motorsa daha da zor ama emsallerine göre çok iyiymis

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanmerto -- 10 Şubat 2021; 10:42:49 >
  • Dizel ile kiyas edebilecek var mı?
    Tahminde bulunmadan,direkt tecrübe ile, kullanan arkadaşlardan , bu hızlarda 1.3 tcE de nasıl bir tüketim sergiler.
    Arada fahiş bir fiyat olmadığı sürece mantıklı olmasını umuyorum .

Ortalama hız 17km/h. Tüketim 7.5/100km. Dci

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi attci -- 10 Şubat 2021; 14:39:35 >
  • Dizel için arıza sayan arkadaşlar, benzinli araçlar hiç arıza çıkartmıyor mu sanıyorsunuz ?

• iGroN İ kullanıcısına yanıt

Benzinli araçta dpf,adblue,intercooler,mazot pompası gibi belalar var mı ? Dizel sıfır alınca güzel ağır bakımları yaklaşan bir dizel adamın ocağına incir ocağı diker açık net başıma geldi benzinli motorla aralarında iki kat fiyat farkı olan parçaları var.

• throlll kullanıcısına yanıt

Mümkün canım. O arkadaş 140 beygiri, C segmenti sedan kasayı vs hesaba katmıyor. Ona göre hepsi clio ağırlığında, 90 beygir araç. Öyle olunca 2 litre az yakması normal.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.