Şimdi Ara

Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli ) (49. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
8.616
Cevap
66
Favori
339.529
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4748495051
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hazır ses konusu açılmışken bir soru da ben sormak isterim. HD sesleri çözen bir kulaklık aldım, ulaşmak üzere kargo bekliyorum. Bu formattaki filmleri kulaklıkla izleyeceğim, herhangi bir amfim yok. Sesleri kayıpsız alabilmek için Zidoo'nun ayarlarında herşeyi raw mı seçmem gerekiyor?

Sanırım @sadays bu kulaklıktan kullanıyor (hw700ds)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Legoloman -- 7 Şubat 2017; 14:30:49 >
  • evet ses menüsünde hdmi sesi raw seçersen bütün hd sesleri alırsın kulaklıktan
  • Legoloman kullanıcısına yanıt
    Sakın bende Sony HW700DS aldım deme...

Şaka bir yana , önceki gün bahsettiğin Zidoo X9S'teki altyazı kenar kalınlığı ile ilgili fotoğraflarını bekliyorum hâlâ...
  • Papirus P kullanıcısına yanıt
    Evet aldım

Dün fırsatım olmadı, bugün halletmeye çalışacağım fotoyu.
  • Tamamen anlamış bulunuyorum.

Peki cihazda sadece tek hdmi port varsa hd sesler avr cihazlara nasıl aktarılıyor?
  • spinmaster kullanıcısına yanıt
    HDMI kablo teknolojisi ; hem ses hem de görüntüyü aynı kablo üzerinden aktarıyor çünkü...
  • spinmaster kullanıcısına yanıt
    Spinmaster arkadaşım amfinin arkasındaki 2 hdmi girişini zidoo veya evindeki dark cihazını bağlamak için kullanabilirsin yani darkı amfiye hdmi ile bağlayıp görüntüyü televizyonuna amfinin monitör hdmi çıkışından vereceksin... Sesin ve görüntünün aktarım durumu (hdr falan gibi) hdmi versiyonuna bağlı unutma...Yani darkta ikinci bir hdmi çıkışı şart değil...
    river68 R kullanıcısına yanıt
    Yanıtlarınız için teşekkür ederim.

O kadar uzun yıldır (7-8) cihazı optik kablo ile kullanıp görüntüyü de yine cihaz üzerinden tv'ye aktarıyorumki amfi'nin özelliklerini neredeyse tamamen unutmuşum.
  • Cihazın kendi video oynatıcısı ile kodinin oynatıcısı arasında parlak zeminlerde altyazı şeffaflığı sorununun fotoları aşağıdaki gibi. Sarı renk kullanıyorum genelde, beyaz daha da kötü durumda. Videodaki sahne ne kadar aydınlık olursa altyazı o kadar okunmaz hale geliyor. (İlk resim kodi.)

Fotoları anlaşılır olsun diye telefonla kamerayı yakınlaştırarak çektim, izleme mesafem biraz daha uzak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Legoloman -- 7 Şubat 2017; 19:39:27 >

Gönderdiğiniz örneğe baktığımda kendi oynatıcısında drop shadow olmadığını görüyorum. Acaba ayarlarda aktif etme seçeneği yok mu? Çok temel bir sorun bu.
  • YesimCirakli Y kullanıcısına yanıt
    İnanın varsa da ben bilmiyorum.
    Beyaz zeminde sarı renkli altyazılarda koyu renk bir zemine göre tabii ki bir farklılık oluyor ve bu Zidoo'da çok koyu değil haklısın ama bu her panelde bu kadar silikte gözükmeyebilir belki.

Bu yüzden görüntüleri ( eğer ki elimde varsa ) bende aynı sahneyi açarak değerlendireyim.

Bu aldığın görüntüler hangi belgeselin kaçıncı bölümü ?
    Planet Earth II belgeselinin ilk bölümünün açılışında hemen.

İllaki bu kadar beyaz zemin olmasına gerek yok inanın, her açık renk sahnede bu sıkıntı mevcut bende.
    Bendeki seri maalesef Planet Earth 1 serisi ama fikir vermesi açısından yine de beyaz bir zeminde gözüken sarı renkli altyazılar için hem KODI'nin hemde dahili medya oynatıcının görüntüsüne tekrar bakacağım bu akşam.

Gerekirse bu renk koyuluğu içinde yazarız firmaya birşeyler.

İsteyenin bir yüzü kara - vermeyen zenci nasılsa...
    rengin koyu veya açık olması sorunu çözmez. Sonuçta renk koyu olursa aynı koyuluk derecesindeki sahnelerde yine sorun olacaktır. Burada önemli olan altyazılara gölge eklenebilme seçeneğidir. Örneğin beyaz altyazıya siyah gölge (veya tam tarsi) bu sorunu çözer.
  • quote:

Orijinalden alıntı: YesimCirakli

rengin koyu veya açık olması sorunu çözmez. Sonuçta renk koyu olursa aynı koyuluk derecesindeki sahnelerde yine sorun olacaktır. Burada önemli olan altyazılara gölge eklenebilme seçeneğidir. Örneğin beyaz altyazıya siyah gölge (veya tam tarsi) bu sorunu çözer.

Bence çözer , neden dersen ?

Çözmese bahsettiğin bu tarz bir sıkıntıyı KODI'de yaşamamız lazım ama KODI'deki sarı rengin canlılığı yada koyuluğu dahili medya oynatıcıya göre çok daha iyi ve bu bir olumsuzluk yaratmıyor.Tam tersi , bence her anlamda ( açık yada koyu zemin farketmiyor ) daha net bir okunabilirlik var KODI'deki altyazılarda.

Ha , bu koyuluk Realtek 1295 chipsetli Zidoo X9S'te yapılabilir mi orasını bilemem.Çünkü bu chipsette öyle elini kolunu sallayıp herşeyi kolayca yapamıyorsun.

Tavsiye ettiğin altyazı altına zemin koyma yöntemi tabii ki güzel bir seçenek ama öyle bir cihaz göremiyorum ben artık.

Hatırladığım kadarıyla bir zamanların efsane DivX Player'ı Philips 720SA'da vardı bu olay ve çok güzel bir özellikti...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 9 Şubat 2017; 14:51:25 >

• Konuya tam hakim değilim ama eğer altyazı çözünürlüğü diye bir şey varsa eminim ki bu Kodi'de daha iyi, bu sebeple sorun yaşanmıyor okumada.

Dün de bir çok dizi ve filme baktım, sarı, beyaz veya başka renk farketmiyor, sahneye göre bir sürü yerde altyazıyı okumakta zorluk yaşadım. Ama Kodi'de bir kez bile olmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Legoloman -- 9 Şubat 2017; 14:55:29 >
  • Papirus gölge dersen belki anlatamazsın abicim hangi renk olursa olsun dışında siyah bir çerçeve var onun kalınlığının artırılması lazım de onlar anlar en azından kodideki kadar olmalı de

fotoları gönder
    Bence de öyle , iş oynatıcının kendisi ile alakalı.Çünkü KODI'de oluyorsa neden dahili medya oynatıcı da olmuyor derler o zaman.

Demek ki dahili medya oynatıcıya istediği gibi müdahale edilemiyor firma tarafından.

Mesela şöyle bir örnek vereyim :

Zidoo'nun bir önceki modellerinden X9'da , altyazı keskinliği bu X9S modeline göre çok daha iyiydi.Ama onun chipseti MStar1980'di.

Firma X9S modfelinde Realtek 1195 chipsetini kullanılmaya başlayınca işler değişti.Çünkü bu aşamada ipler Realtek'in elinde muhtemelen ve Zidoo istediği gibi de at koşturamıyor yazılım anlamında.

Çünkü hiç unutmam Zidoo X9'u ilk aldığımda altyazı desteği yoktu ve adamlar 1-2 günde ben istedim diye Türkçe altyazı yaması vermişlerdi bana forum sayfalarında.Bu yamayı yükledim ve cam gibi bir Türkçe altyazı desteği ile kullanmaya başladım cihazı.

Bu da demek oluyor ki iş basit aslında ama cihazda kullanılan chipset hepsinden önemli ve bu da firmanın elini-kolunu bağlayabiliyor...

• yaparlar 1195 chipsette sorun yoktu aynı core yazılım olmalı bunda da ya da bir şeyleri yanlış aktarmışlar 1295e realtek söyler düzelttirirler
  • 
Sayfa: önceki 4748495051
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.