Şimdi Ara

Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8.616
Cevap
66
Favori
340.173
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • Uzun soluklu bir bekleyiş sonunda , Realtek 1295 chipsetli ilk cihaz olan Zidoo X9S nihayet piyasaya sürüldü.

  İşte görüntü kalitesi konusunda iddialı yeni adayımız :


  ZIDOO X9S

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )  Özellikler

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  -------------------------------------------------------------------

  ZIDOO X8


  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Özellikler

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Firma aynı RTD1295 Chipsetli bir diğer modeli ise , Zidoo X8 olarak piyasaya sürdü.

  Bu model , Zidoo X9S'in özelliklerinin kırpılmış hali yani daha düşük donanımlısı.

  Nasıl derseniz , mesela bu modeldeki en önemli fark cihazdaki eMMC belleğinin 16 GB değilde 8 GB olması.

  Diğer farklılıklara gelince ; Zidoo X8 plastik bir kasaya sahip , tekli bir Wi-Fi anteni var ve SATA 3.0 bağlantısından yoksun bir cihaz...


  X9S ve X8 Modellerine ait Uzaktan Kumanda

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  -------------------------------------------------------------------

  ZIDOO X10

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Özellikler

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Zidoo X10 modeli , firmanın RTD1295 Chipsetli en üstün cihazı ve donanım olarak X9S'ten tek farkı 3,5" HDD yuvasına sahip olması.Ayrıca X9S ve X8 modelinden farklı olarak aşağıda da gördüğünüz gibi ışıklı ve daha fazla tuş özellikli farklı bir kumanda ile geliyor.

  X10 Modeline Ait Uzaktan Kumanda

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  -----------------------------

  Firmanın Web Sitesi :

  http://www.zidoo.tv/

  Firmanın Forum Sayfası :

  http://forum.zidoo.tv/index.php

  Firmanın Aliexpress'teki Kendi Mağazası :
  https://www.aliexpress.com/store/1930287  AVS forum yaptığı inceleme sonucunda ; o dönem için " Zidoo'nun ürettiği en iyi medya oynatıcı" diye nitelendirmişti Zidoo X9S'i.

  AVS Forum'un inceleme yazısı şu linkte :https://www.avforums.com/reviews/zidoo-x9s-x8-x10-android-tv-box-review.13067

  Bu sonuca şöyle cevap vermem doğru olacak : Evet. Zidoo X9S ; Zidoo'nun şu ana dek ürettiği en iyi görüntü veren ve en donanımlı cihazı ama bu incelemede bizim gibi son kullanıcıların bulduğu bazı sıkıntılar dile getirilmemiş.Dolayısıyla biraz yüzeysel bir inceleme yazısı gibi geldi bana sanki.Ama yine de okuyun , bir fikriniz olsun.

  Aşağıdaki linktekilerde ; farklı siteler ve kullanıcılar tarafından yapılan Zidoo X9S'e ait diğer inceleme yazılarının bir listesi.Arzu edenler bir göz atıp fırsat buldukça okuyabilir...

  http://www.zidoo.tv/Product/reviews/model/X9S/target/rRwtRFydZ4xKKmVViAFMcQ%3D%3D.html  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 25 Kasım 2019; 21:7:59 > • Arkadaşım
  Size cihazı satarken sizinle telefonda konuşmuştuk. Cihazın fiyatını gayet uygun söylediğim halde siz okuyan çocuğunuz olduğunu bu sebeple bütçenizin sınırlı olduğunu söylediniz. Ben de istediğiniz indirimi yaptım. Ancak sonra cihazı daha alır almaz satmaya çalıştınız. Size telefon açıp cihazı verdiğim fiyattan hemen alabileceğimi soyledim. Siz de bana henüz satmaya karar vermediğinizi ama satmayı düşünürseniz beni arayacağınizi söylediniz. Ancak şimdi görüyorum ki sahibinden. Com adlı sitede cihazı 730 tl bedelle satılığa çıkarmışsınız.
  Bu sizin gibi yaşını başını almış bitine yakışmadı. Kendini acındırarak 3-5 kuruş kar elde edebilmek uğruna yalan söylemek hiç yakışmadı. Bu forumdaki konular ve alışverişler neticesinde çok değerli dostlar kazanmış biri olarak sizin gibi biri ile karşılaşmak beni üzdü.

  Bu tatsız vesile ile diğer tüm forumdaşların bayramı mübarek olsun.
  Eywallah ama ben fabrika ayarlarına döndüm.çünkü nereye kayıt yapıdığını bulamamak beni rahatsız etti açıkçası.
  Bu arada Usb 3.0 a bağladım diski Ve rii8+ klavye ciddi ciddi kastı.benim anladığım şey şu.usb 2.0 lar dolu olsun hiç bir sorun yok.ne zaman 3.0 kullanmak için bir şey takıyorsun alet sapıtıyor.ki bu kez bir 3.0 bir 2.0 dolu idi.
  Yani 2.0 ın biri boştu.aletle hızlı bir şekilde bir kaç kez program yükledim sildim vs. alet iki kez dondu.Bu aletin yazılımında kesin bir sakatlık var.Anlamadığım şey şu hiç kimsenin aleti kasmıyor yada bu sorunlarla karşılaşılmıyor da sadece ben mi karşılaşıyorum.Ben çok kurcalanmadığını düşünüyorum.Şimdiki aklım olsa buna bulaşmaz bir şekilde nvidia shield tv alırdım.Kim ne derse desin üç tane port var ve üçünü aynı anda kullanamıyorsun ne aptalca birşey bu. Boş bir alet kilitlenirmi yahu.Ayrıca bir mkv seyrettim bu reset sonrası, bir dakika geçmeden ses kesildi filmi kapayıp tekrar açtım ses geri geldi.Neyse gecenin bir yarısı bu kadar aleti gömmek yeter.zidoo allah seni davul etsin.portlarınız elektriksiz kalsın.
  Geçmişteki eksikliklerinden ders almayan,ufkunu genişletmeyen bir firmanın da malı alınmaz.Almayalımki
  Tam olarak hazır olmayan cihaz piyasaya çıkarmasın keçiler.Adamakıllı yapsınlar ondan sonra satmaya başlasınlar,az parada değil kardeşimm.

  Ben m 195 ten gayet memnunum mesela görüntü güzel kablosuz Klavye ile android özelliklerinide sorunsuz kullanıyorum. x 265 videolar sorunsuz açıyor.küçük boyutlu yüksek kaliteli filmler için iyi oluyor.
  4K varsın olmasın,

  m 195 le yola devam....

  Bu tamamen benim görüşümdür diye editliyorum
  Doğu da çocukların annelerine de veriyorlar. Kaç çocuk varsa anneleri gidip PTT lerde kuyruk oluşturup ayni şekilde aliyor yıllardır. Sadece Suriyeli lere yok yani bu uygulama.  Ayrıca jkonumuz artık vergi muhabbeti olmasın.  Cihaz ile ilgili gelişme ve soruları olan sorsun. Alacaklarda neresi işlerine geliyorsa oradan alsın. Sorusu olan gerekirse cevap alabikleri kisilere ozelden yazsın. Sıktı artık vergi konusu. Kendini bu ülkeden görmeyip beleş yaşayanlar gibi devlete vergi vermeme konusuna girecek varsa başka yerde konuşsun artık...
  hocam yazdıklarınızı büyük göstermek için her kelime için paragraf yapma huyunuzdan vazgeçerseniz iyi olur. komik görünüyor, yapmayın.

  çok rahatsız oluyorsanız gider vergi dairesine şikayette bulunursunuz, bu konunun linkini verirsiniz, gereği yapılır ya da yapılmaz. siz vergi dairesi memuru değilsiniz, millete vergi ver ya da verme diye akıl veremezsiniz. sizin vatandaş olarak kanuna uyma yükümlülüğünüz var kimseyi kanuna uydurma yetkisine sahip değilsiniz. kanun-hukuk-guguk falan diye masal anlatmayın bana.

  bu media player'dan siz de aldınız, büyük ihtimalle de vergisiz geldi, sonra gidip de o cihazın vergisini beyan edip ödediniz mi acaba? ya da ödediyseniz bile düşük fiyat gösterdikleri için düşük vergi ödediniz, gerçek fiyatı budur ona göre vergi ödeyeyim dediniz mi?

  çok merak ediyoruz bu konuda bizi aydınlatın.

  bu arada dayanağım şu: kimsenin ödediği vergi sizi ilgilendirmez.
 • Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 modelleri için güncel yazılım sürümlerini aşağıda linklerden indirip yükleyebilirsiniz.

  Ama her zaman dediğim gibi yükleme sonrası karşılaşılacak tüm sorumluluklar kullanıcılara aittir.

  Diğer yandan zaman zaman burada BETA yazılımları da paylaşıyorum ama bu yazılımlar firmanın kendi yayınladığı BETA yazılımlar ve belli bir süre kullanıp sorun yaşamazsam ekliyorum buraya.

  ÖNEMLİ: " Cihaza yeni bir yazılım kurmadan önce ve kurduktan sonra yapacağınız ilk şey cihazı fabrika ayarlarına almak ( yani Factory Reset ) olsun.Ama bunun öncesinde cihazınızda takılı bütün HDD'lerinizi cihazınızdan çıkartın.Fabrika ayarlarına dönme sonrası her ne kadar kurulu uygulamalar silinecek ve ayarlarınız sıfırlanmış olacaksa da ; cihazın sağlıklı ve stabil çalışması için bunun olması gerektiği hep hatırlatıyorlar.Bilginize..."

  -------------------------------------------------------------------

  ÖNEMLİ : Son dönemde bazı yazılımların harici olarak ( yani indirme linki verilerek ) yayınlanmadığını ve sadece OTA'dan ( yani cihaz üzerindeki Uptade seçeneği üzerinden ) yüklendiğini görüyoruz.Dolayısıyla zaman zaman cihazınızın Update bölümünden gelen bir yazılım olup olmadığını kontol etmenizde fayda var.

  Bilginize...  -------------------------------------------------------------------

  YAZILIM GÜNCELLEME PROSEDÜRÜ

  Cihaza yazılım iki yöntemle yükleniyor.Birincisi USB bellekle manuel olarak , ikincisi de OTA'dan yani cihaz üzerinden.

  USB bellek seçeneğinde yayınlanan yazılımı aşağıda verilen linkten yada Zidoo'nun sitesinden indiriyorsunuz.Ve indirdiğiniz haliyle ( yani zip'ten çıkarmadan ) bir USB bellek içine atıyorsunuz.Sonrasında cihaz üzerinde güncelleme bölümüne gelip USB Bellek seçeneği üzerinden belleğinizdeki yazılımı adres gösterip OK diyorsunuz.Bundan sonrasında sizin birşey yapmanıza gerek yok , cihaz gerisini hallediyor.

  OTA seçeneğine gelirsek ; firma yayınladığı yazılımı kendi server'ına koyduğu anda bu yazılımı direk olarak cihaz üzerinde görüyorsunuz ve USB bellek için indirme ile uğraşmadan ekrandaki güncelle seçeneği ile yüklüyorsunuz.Ama çoğu zaman BETA yazılımlar OTA'dan verilmiyor.Bu yüzden ben genelde indirip USB bellek ile yüklüyorum.Karar size ait.

  OTA menüsüne ulaşmak için ana ekrandaki Update seçeneğine tıkladığınızda aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  " Online Update " seçeneğine tıklarsanız cihaz server'a bağlanıp yeni yazılımı ( eğer ki yeni bir yazılım varsa tabii ) otomatik olarak yükleyecekltir.

  " USB Update " seçeneğine tıklarsanız eğer ; önceden indirdiğiniz yeni yazılımın adresini gösterip OK demeniz yeterli yükleme için.

  Eğer ki aşağıdaki kutucuğa tik atarsanız da ; cihaz her yeni yazılım çıktığında size sormadan otomatik güncelleyecektir yazılımı.

  Son olarak ; resimde gözüken cihaz modelinin Zidoo Z9S olmasına aldırış etmeyin.Mantık hep aynı...


  -------------------------------------------------------------------
  Zidoo X9S için yayınlanan v2.1.45 BETA Yazılımı

  Direct Download :http://apidl.zidoo.tv/X9S/v2.1.45/ZIDOO_X9S-v2.1.45-202204080844-ota.zip

  MD5 Hash ( Doğrulama Kodu ) : 8B9301798A9074998A85FD1E986A20FB

  --------------------------------------------------------------

  Zidoo X8 için yayınlanan v2.1.45 BETA Yazılımı

  Download : http://apidl.zidoo.tv/X8/v2.1.45/ZIDOO_X8-v2.1.45-202204181635-ota.zip

  MD5 Hash( Doğrulama Kodu ) : 9288D8677C3AA2EEB219A719501BCF46

  --------------------------------------------------------------

  Zidoo X10 için yayınlanan v2.1.45 BETA Yazılımı

  Download :http://apidl.zidoo.tv/X10/v2.1.45/X10-v2.1.45-202204181405-ota.zip

  MD5 Hash ( Doğrulama Kodu ) : 00F465E540F8CACC6131ADF01E6593ED

  --------------------------------------------------------------

  Her üç modelde de kullanabileceğiniz ZDMC Versiyonu ( Release 18.8 )

  Download :http://apidl.zidoo.tv/app/zdmc-18.8_rtk.apk

  Not : Zidoo'nun içinde kendi uygulaması olan Home Theatre 3.0 uygulaması geliyor zaten ve afişleme ile ilgili olarak ayrıca ZDMC uygulamasını ( yada KODI'yi ) yüklemenize gerek yok.ZDMC yada KODI sadece keyfe keder yüklenmesi gereken uygulamalar...

  -------------------------------------------------------------------

  Zidoo RC Uzaktan Kumanda Uygulaması ( v1.6.8 )

  Zidoo modellerini cep telefonu yada tablet üzerinden kullanmaya yarayan Zidoo Controller uygulaması ; Android tabanlı cihazlar için Google Play Store'da , Iphone ve Ipad için ise Apple Store'da ücretsiz olarak yayınlanmış durumda.Şu an için en güncel versiyon v1.6.8

  Download :http://apidl.zidoo.tv/app/zidoo_controller_v1.6.8.apk

  Aşağıda verdiğim Google Play Store linkinden ve Apple'ın sitesinden de bu uygulamayı indirebilirsiniz ama versiyonu güncel olmayabilir.Bilginiz olsun.

  Google Play Store Link https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zidoo.control.phone&gl=TR

  Apple Store Link https://apps.apple.com/us/app/zidoo-controller/id1477712512#?platform=ipad

  Herkesin bu uygulamayı yükleyip birkez de olsa denemesini tavsiye ediyorum...

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  -------------------------------------------------------------------

  Zidoo X8 , X9S ve X10 modellerinde kullanmanız için tavsiye edebileceğimiz uygulamalar...( stabil çalıştığı doğrulanmış apk versiyonları ile )


  Youtube : v1.3.11 Youtube for Android TV

  Netflix : v4.16.4 build 200217 (Not : Bu apk dosyasını yükleyerek Netflix yayınlarını max. 480p kalitesinde izleyebilirsiniz.Çünkü Zidoo'da Netflix lisansı yok.Bilginize...)

  Smart IPTV : Çok başarılı bir IPTV Uygulaması ve kesinlikle favorim / Google Play Store'dan yükleyebilirsiniz.

  Perfect Player : Bir başka IPTV Uygulaması alternatifi / Google Play Store'dan yükleyebilirsiniz.

  Stremio : Online Dizi ve Film İzleme Uygulaması / Google Play Store'dan yükleyebilirsiniz.


  -------------------------------------------------------------------

  Zidoo içindeki klasörlere bilgisayardan network altından ulaşmak ve o klasörlere bilgisayar üzerinde bazı dosyalar atıp onlara Zidoo üstünden açabilmek için hangi ayarları yapmak lazım ?

  Bunun için ; Samba ayarlarını yapıp bilgisayardan " Map Network Drive " olarak ekleyeceksiniz.

  Bahsedilen ayarları nasıl yapacağınıza dair örnek videoyu aşağıdaki linkte görebilirsiniz...  https://www.youtube.com/watch?v=HVhrO7-QEmc&feature=youtu.be

  -------------------------------------------------------------------

  Zidoo X9S'lerdeki kumandanın öğrenebilme özelliğini devreye alma

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Orjinal kumandanın üst tarafında TV CONTROL diye beyaz bir çizgi ile ayrılmış 4 tuş var.İşte bu 4 tuş öğrenebilme özelliğine sahip.Yani başka bir kumandadaki istediğiniz 4 adet tuşu , bu tuşlara atayabiliyorsunuz.

  Tuşlara öğretme metodu ise çok basit : TV CONTROL bölümündeki Power tuşuna 5 sn. boyunca basılı tutuyorsunuz ve kırmızı ışık sürekli yanıyor.Ardından her iki kumandayı karşılıklı tutup önce diyelim TV'deki Power tuşuna basıp onu Zidoo'daki 4 tuştan istediğiniz herhangi birine basarak eşleştiriyorsunuz.Yani önce diğer cihazınıza ait kumandadaki öğreteceğiniz tuşa , sonra Zidoo'daki tuşa basma sıralamasıyla yapıyorsunuz öğretme işlevini. Birkaç denemeden sonra sizlerde rahatlıkla yapabilirsiniz bu eşleşmeyi zaten.Zidoo X9S kumandasındaki bu güzel özelliği kullanmanızı sizlere de tavsiye ederim...


  Not : Orjinal kumanda aynı olduğu için bu komut öğretme işlemi Zidoo X8 ve X9 modellerinde de geçerli.Hatta Zidoo X10'nun ışıklı kumandasındaki öğrenebilir 5 adet tuşa da aynı yöntemle farklı komutlar öğretebilirsiniz...

  -------------------------------------------------------------------

  Zidoo X9S'te önceki bir yazılıma ( mesela v1.4.12'ye ) dönmek için...

  NOT : Zidoo forumda bazı kullanıcılar son dönemlerde satılan yeni cihazlarda sadece belli bir yazılım sürümüne kadar geri dönülebildiğini yazmış ama bunun doğruluğunu bilemiyorum.Aşağıda paylaştığım yöntem ; zamanında Zidoo X9S kullanırken kendi cihazımda defalarca denenmiş ve çalışmış bir yöntem...

  Aşağıdaki linkten v1.4.12 image yazılımını indirin.

  (NOT : v1.4.12 image dosyasının kapasitesi yaklaşık 1.1 GB ve bu image yazılımını firmanın forum sayfasında paylaştığı 450-500 MB'lık normal v1.4.12 yazılımı ile karıştırmayın.Siz forumda paylaşılan normal v1.4.12 yazılımı ile değil , yaklaşık 1.1 GB'lık bu image yazılımı ile geri döneceksiniz cihazınızda.)

  http://www.mediafire.com/download_repair.php?flag=4&dkey=givegzlt9yo&qkey=fye1lykeqm9hadd&ip=46.45.154.116&ref=3


  Sonrasında inen bu dosyanın uzun olan ismini silip sadece " install.img " ismini verin.

  Dosyayı indiği haliyle FAT32 formatlı bir USB belleğin içine atın.

  Zidoo X9S'i arkadaki güç ( On-Off ) düğmesinden kapatın.

  USB belleğinizi , USB 2.0 slotlardan birine takın.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Bir ataş , iğne yada kürdan yardımıyla cihazın arkasında RESTORE yazılı yerdeki deliğe basılı tutarken yine arkadaki güç ( On-Off ) düğmesinden açın cihazınızı.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Ön panelde " HEllO " yazısını görene kadar birkaç saniye bekleyin ve bu yazıyı görünce ataş yada iğne ile bastırmayı bırakın.

  Cihazınız yaklaşık 3-4 dk. içerinde v1.4.12 sürümüne geri dönecektir.

  Sonra bildiğimiz şekilde ( yani yazılımı USB belleğe atıp adres göstererek ) v1.4.16 gibi stabil yazılımlardan birini yükleyebilirsiniz.

  NOT : Zidoo X8'de aynı işlemi yapmak için ; aşağıdaki linkteki v1.2.6 yazılımını indireceksiniz ve ona geri döneceksiniz.Aralarındaki fark bu...
  http://ota-cloudfront.zidoo.tv/X8/img/v1.2.6/v1.2.6_img.zip

  -------------------------------------------------------------------

  Zidoo X9S için Kurtarma İşlemi...

  Kürdan yöntemi ile cihazı sıfırlarken cihaz açılış ekranında kalır ve ekranda " UP " diye bir ikaz verirse aşağıda yöntemle cihazınızı kurtarabilirsiniz.

  Öncelikle aşağıdaki siteden dosyayı indirip paketten çıkarın.
  https://drive.google.com/file/d/0B_3w7N84Ful-d0ZhU0w4OXJlWW8/view?usp=sharing

  Çıkarttığınız bu " install.img " dosyasını FAT32 formatlı USB Flash diskinize kopyalayın.

  --------------------------------------------------------

  Sonrasında aşağıdaki sitedeki dosyayı da indirip paketten çıkarın.
  https://drive.google.com/file/d/0B_3w7N84Ful-T0phemdnSFpvLUU/view?usp=sharing

  İndirdiğiniz dosya içerisinde 4 Adet dosya göreceksiniz.

  bluecore.audio
  emmc.uImage
  rescue.emmc.dtb
  rescue.root.emmc.cpio.gz_pad.img

  Paketten çıkan yukarıdaki bu 4 dosyayı ; FAT32 formatlı USB Flash diskinize kopyalayın.

  -------------------------------------------------------------------

  Son olarak Zidoo'yu kapatın ve cihaza takılı olan tüm SATA - USB cihazları Zidoo'dan çıkarın.

  Hazırladığınız USB Flash diskinizi USB2 portlarından birine takın.

  RESET düğmesine basmadan Zidoo'yu açın ve bekleyin.

  ( Amacımız cihazımızın çıkardığımız dosyalardan boot etmesini sağlamak olduğu için kesinlikle RESET düğmesine basmıyoruz.Bu detay çok önemli , dikkat...)

  Belli bir süre sonra cihazınız hazır hale gelecek ve açılacaktır...  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 22 Nisan 2022; 4:36:54 >
 • ZIDOO X9S İNCELEME ( ZIDOO X9S REVIEW )

  Zidoo X9S ile ilgili olarak ses ve görüntü performansı anlamında bir test gerçekleştirdi eraycelik80 nickli kardeşimiz.Ve yaptığı bu testin sonucunu bizlerle paylaştı.Kendisi herşeyi detayı ile yazmış zaten.Bu detayları merak edenler ; kendisinin 1 Ekim 2016 tarihli bu inceleme yazısını okuyabilir. Ben yazılanları bir toparlamaya çalışacağım.

  Yapılan bu test ; HTPC , Nvidia Shield TV, Zidoo X9S , Himedia Q10Pro ve Himedia Q3 arasında yapıldı.

  Öncelikle bu testin asıl amacının ; piyasaya sürülen ilk Realtek 1295 chipsetli medya oynatıcı olan Zidoo X9S’in , HTPC’nin verdiği görüntüye ne kadar yaklaşabildiğini görmek ve Zidoo X9S’i ; günümüzün popüler cihazlarından Nvidia Shield TV ile Himedia’nın son çıkardığı Q10Pro ile kıyaslayabilmek.

  Burada Zidoo X9S’ten , HTPC’nin verdiği görüntüyü ve konforu beklemek zaten abes olur.Bir tarafta 8000 TL’lik elite donanımlara sahip bir HTPC , diğer tarafta ise 150$’lık bir medya oynatıcı.Ama çıkan sonuçlara bakılırsa elit parçalarla toplanmış yaklaşık 2800 $'lık HTPC'ye bile kendini ezdirmemiş gözüküyor Zidoo X9S.Bu da görüntü kalitesi anlamında Zidoo firması adına gerçekten bir başarı...

  Dolayısıyla hedefimiz Zidoo X9S’in verdiği görüntüyü, kullanışlılığı ve konforu kendi kulvarındaki cihazlarla kıyaslayabilmekti.Bunu da başardık sanıyorum.Yapılan bu testlerin ; 3m’lik bir perdede , JVC DLA RS400 4K destekli bir projeksiyon ve Anthem MRX 1120 AVR ile yapıldığını belirteyim.

  Şimdi yukarıda detayları ile verilen test sonuçlarını Zidoo X9S anlamında toparlarsak şunları söyleyebiliyoruz artık.

  GÖRÜNTÜ PERFORMANSI :

  Zidoo X9S , testte kullanılan 24hz videolarda ; HTPC’Nin ardından Nvidia Shield TV ile en iyi görüntüyü veren iki cihazdan birisi.Hatta videolarını büyük ekranlı panellerde seyreden yada projeksiyon kullanan görüntüye hassas kişileri baz alırsak ; Zidoo X9S , Nvidia Shield TV’den bir tık ( belkide yarım tık ) daha iyi görüntü kalitesine sahip.Ama normal bir panel kullanıcısının bu farkı hissetmesi zor , bu farkı belki göremeyebilir de.

  Ama şu da var ki ; 3m'lik büyük ekrandaki bu test sonrası Zidoo X9S’in , M195’ten daha iyi bir görüntüye sahip olduğunu söyleyebiliyoruz.Zaten gelen kullanıcı yorumları da görüntü kalitesini doğrular nitelikte.

  Verdikleri görüntü performansına göre cihazları sıralarsak :

  1 - HTPC ( 2800$ )
  2 - ZIDOO X9S ( 149$ )
  3 - NVIDIA SHIELD TV ( 200$ )
  4 - DUNE 4K SOLO ( 419$ )
  5 - HIMEDIA Q10PRO ( 299$ )


  3D ISO DOSYALARINI OYNATMA PERFORMANSI :

  Zidoo X9S , 3D ISO dosyalarını sorunsuzca açıyor ve 3D’si muazzam. Nvidia Shield TV'de ise 3D ISO desteği yok, 3D SBS var.3D ISO desteği için ise , Nvidia'da ileride ne olur bilinmez.

  3D Oynatma performansı anlamında cihaz sıralaması ise şöyle :

  1 - ZIDOO X9S ( 149$ )
  2 - HTPC ( 2800$ )
  3 - DUNE 4K SOLO ( 419$ )
  4 - HIMEDIA Q10PRO ( 299$ )
  5 - NVIDIA SHIELD TV ( 200$ )


  KULLANIM KOLAYLIĞI VE KONFOR :

  200$'lık Nvidia Shield TV'nin kullanımı gerçekten çok kolay , çünkü Android TV Launcher arayüzüne sahip ve üstelik konforlu bir kumandası var.Ama Zidoo X9S , Nvidia Shield TV’deki gibi basit ve kullanışlı bir arayüze sahip olmadığından konfor anlamında Nvidia Shield TV'nin gerisinde kalıyor.

  Kullanım kolaylığı ve konfor açısından cihazları şöyle sıralanabilir :

  1 - NVIDIA SHIELD TV ( 200$ )
  2 - ZIDOO X9S ( 149$ )
  3 - HTPC ( 2800$ )
  4 - HIMEDIA Q10PRO ( 299$ )
  5 - DUNE 4K SOLO ( 419$ )


  4K ve HDR VİDEOLARI OYNATMA PERFORMANSI :

  Zidoo X9S , 4K anlamında Sadays Üstad’ın yukarıdaki kendi mesajında da paylaştığı tüm 4K videoları sorunsuzca açıyor.Buna 120fps’lik meşhur denizası videosu da ve 4K HDR videolarda dahil.


  SES AKTARIM PERFORMANSI :

  Zidoo’nun Dolby True HD , DTS HD Master ve Dolby Atmos gibi yeni nesil HD sesleri AVR'ye kayıpsız aktardığı bir cihaza kavuştuk en sonunda , gözümüz aydın.Anthem MRX 1120 AVR ile yapılan bu testte ; Zidoo X9S dahili medya oynatıcısındaki tüm HD ses formatlarını kayıpsız olarak aktardı hiçbir sorun yok.


  ALTYAZI PERFORMANSI :

  Zidoo X9S'teki altyazı menüsünde ; ayarların çeşitliliğini , altyazıya müdahale anlamında yapabildiklerinizi görünce resmen hayran oluyorsunuz cihaza.Bu müthiş altyazı menüsü ile de , medya oynatıcılar arasında zirvede diye düşünüyorum şahsen.


  ISO DOSYALARINI OYNATMA PERFORMANSI :

  Zidoo X9S'te , ISO dosyalarını oynatmada hiçbir sorun yok ve diğerleri gibi sorunsuzca oynatıyor ve üstelik Full Blu-Ray Menü desteği ile.Bu çok az cihazda görebileceğimiz bir özelliktir , bunu da bir not olarak belirteyim.


  MİRACAST KULLANIMI :

  LG G3 cep telefonunda bulunan Miracast uygulaması ile v1.5.0 yazılımı yüklü Zidoo X9S'daki Miracast uygulaması birbirine sorunsuzca bağlandı.Ve cep telefonundaki fotoğraflar ile videolara TV ekranı üzerinden bir göz attım.Wi-Fi üzerinden gerçekleşen bu aktarmalar sırasında da herhangi bir sıkıntı yaşamadım.


  ZIDOO RC KULLANIMI :

  Zidoo X9S'da bundan önceki modellerde olduğu gibi Zidoo RC uygulamasını kullanabiliyoruz.Bu uygulamayı telefonunuza yüklediğiniz zaman cep telefonunuz Zidoo X9S'e hükmeden bir uzaktan kumanda haline dönüşüyor.Ayrıca bu uygulama ile cihaz üzerinden herhangi bir anın fotoğrafını çekebiliyorsunuz. Şu andaki tek sıkıntı dahili medya oynatıcıdan alınan görüntülerin siyah olarak çıkması.Bu sıkıntı da kısa zaman içerisinde düzeltilir sanıyorum.


  NAS KULLANIMI :

  Zidoo X9S'in NAS sistemine ( diğer odada olsa dahi ) kablolu ya da kablosuz bağlatısında bir sıkıntı yok.  KUMANDA PERFORMANSI :

  Zidoo X9S’in orjinal kumandası özellikle son yazılımlarla iyice rayına oturdu sayılır ve hızlandı da.Bu yüzden menüde gezinirken oldukça seri olarak kullanabiliyoruz artık kumandayı ve kilitlenme de yaşatmıyor.Ama şunu açıkça belirtmek lazım ki ; Zidoo X9S kumandası hiçbir zaman bir Nvidia Shield TV kumandası kadar kullanışlı ve konforlu olamaz.Çünkü Nvidia'daki arayüz ile konforlu kumandasının uyumu çok iyi.

  Fakat Zidoo firması bu konuda da bir adım atarak V5 ve V6 adı altında kendi Air Mouse'larını çıkardı piyasaya.Bunlardan V5'in bir yüzü kumanda , diğer yüzü klavyeye sahip ; V6 ise yine arka tarafı klavyeli olan ama daha sade ve basit bir Air Mouse.Fakat her iki kumanda da da özellikle Jiroskop özelliğini çok kullanışlı bulduğumu ve beğendiğimi söyleyebilirim.Üstelik V5'te Nvidia Shield TV'deki kumandadaki gibi sesli komut özelliği de var ama ben bir türlü çalıştıramadım ve hâlâ bu özelliğin nasıl çalıştığını çözmeye çalışıyorum.

  Diğer yandan cihazın orjinal kumandası ile Netflix , Youtube , Puhu TV , Spotify gibi uygulamalarda randıman alamıyor ve bu uygulamaların menülerinde rahatlıkla dolaşamıyorsunuz.Bu yüzden ya Logiteck K400 tarzı kablosuz klavye kullanmak ya da Zidoo V5 veya Zidoo V6 gibi harici bir kumanda almak zorundasınız.Veya mouse ile idare edeceksiniz.


  TOPARLARSAK :


  Zidoo X9S , Realtek 1295 chipsetini kullanan ilk firma ve tüm sorunlarla da ilk kez kendisi boğuşuyor.Mesela aynı chipseti kullanan Eweat’ten hâlâ göremedik ürünlerini.Her ne kadar bazı sitelerde R9 Mini modelleri bir ara satışa çıkmış gibi gözükse de RTD1295 chipsetli Eweat ürünü kullanan birini okumadım henüz.Dolayısıyla yiğidi öldürelim ama hakkını da verelim : Zidoo’yu bu chipsetli bir ürünle piyasaya girme cesaretinden dolayı hakikaten takdir etmek lazım.

  Çünkü bu iş bu kadar basit olsa piyasadaki Eweat ve Zappiti’nin ürünleri de yakın bir dönemde piyasaya verilirdi ama bu firmalar arasında bu işe ilk soyunan Zidoo oldu.Eweat ve Zappiti ise ürünlerini çok daha geç piyasaya sürebildiler.

  Son olarak şöyle bitirelim :

  Zidoo X9S 150$’lık bir fiyata , Nvidia Shield TV ise 200$’lık bir fiyata sahip.Zidoo firması konforlu bir menüye ve kumandaya odaklanmadan görüntü kalitesi ağırlıklı bir cihaz çıkarma peşinde. 3m’lik bir perdede görünen görüntüye göre de ; bunu başarmış ki Nvidia’dan önde gözüküyor görüntü anlamında.Ama sadece hassas kullanıcılar belki farkedebilir aradaki bu farkı.Dizi ve filmlerini TV panellerinde izleyen normal kullanıcılar ise büyük bir ihtimalle bu farkı hissetmeyecektir bile.

  Konfor ve kullanım kolaylığı açısından bakarsak : Nvidia Shield TV’yi seçmek daha mantıklı bir tercih gözüküyor.Dolayısıyla arzu eden dilediği ürünü alabilir.Ama görüntü kalitesi anlamında Himedia Q10Pro , bu iki cihazın arkasında kalmış gözüküyor.

  Ayrıca gerek yurtdışı , gerekse yurt içindeki kullanıcılardan gelen ilk yorumlar ; bizim tespitlerimizi doğrularcasına görüntü kalitesi anlamında cihazın çok beğenildiği yönünde...

  Selamlar…

  NOT : Bu yazı eraycelik80 nickli kardeşimizin yaptığı test sonuçlarına göre hazırlanmış ve testle ilgili ifadeler onun ağzındanmış gibi aktarılmıştır.Ama zaman içerisinde cihazı alıp kullanan diğer kullanıcıların yorumları doğrultusunda da güncellenmiştir.
  Benim tarafımdan bu yazıya sadece firma ile ilgili şahsi yorumlar , eraycelik80'in testinden önce yaşadığım bir-iki sıkıntı ve Miracast ile Zidoo RC uygulamalarının kullanımı ilave edilmiştir.
  Dune 4K Solo cihazı hakkındaki kullanım tecrüberi de , fikir vermesi açısından incelemedeki sıralamada gösterilmiştir.
  Benden kaynaklanan bir yorum yanlışlığı yada bir ifade hatası bana iletildiği anda gerekli düzeltmeler yapılacaktır.
  Son olarak eraycelik80 ve benim tespitlerim ; tamamen hobi amaçlı yapılan inceleme sonuçlarına dayanmaktadır ve hiçbir konuda bağlayıcılığı ve resmiyeti yoktur.


  eraycelik80'e katkılarından dolayı tekrar teşekkürler...


  Güncelleme : Temmuz 2018 ( v2.0.34 Yazılımı ile )  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 7 Ağustos 2018; 13:53:8 >
 • ZIDOO'DA AFİŞLEME UYGULAMALARININ KULLANIMI

  Böylesine güzel bir cihaz kullanıpta afişleme özelliğini kullanmamak kesinlikle olmaz bence.Bu konuda Zidoo'da ; ZDMC'den ( yani bilinen ismi ile KODI'den ) sonra 2.bir alternatifimiz daha var artık : Home Theatre 2.0 Uygulaması

  Sırasıyla ikisinin kullanımını da basitçe anlatmaya çalışacağım sizlere.Önce benim şu andaki favorim olan Home Theatre'dan başlayalım isterseniz...

  =======================================================================================================================================

  HOME THEATRE 2.0 AFİŞLEME UYGULAMASI KULLANIMI

  Öncelikle Home Theatre 2.0 uygulamasına ait ekran görüntülerini paylaşayım sizinle.

  Gördüğünüz tüm bu ekran görüntüleri , Control Center uygulaması üzerinde gelen Mobile Phone seçeneği üzerinden alınmış durumda.

  Ana Ekran

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Tarama Sonrası

  Tarama sonrası ekrana gelen afişlerin görünümü şöyle.Dİkkat ederseniz ekrandaki " Trainspotting " adlı filmin yanında " Seri " yazdığını görüyorsunuz.Yani aynı seriye ait filmleri aynı KODI'de olduğu gibi grupluyor uygulama.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Seri Filmlerde Görünüm

  İşte yanında " Trainspotting [Seri] " diye yazan bu afişe tıkladığınızda seriye ait iki ayrı filmi birden gösteriyor size ve siz dilediğinizi seçiyorsunuz.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Filtreleme Seçeneği

  Bu seçenekte tarama öncesi Source kısmında nasıl bir gruplama yaparsanız ona göre filtreleme yapma şansınız var.Diyelim HDD'inizde " Filmler " diye bir klasörünüz var ve onu taradınız.Bu filtreleme ekranında " Filmler " diye görürsünüz.Ya da " Diziler " diye bir klasörünüz var ve onu taradınız.Burada " Diziler " diye görürsünüz.Sonrasında Filtreleme ekranında bir seçim yapabilir ve ana ekranda isterseniz " Filmler " , isterseniz " Diziler " klasörüne ait afişlerin ya da All seçeneği ile tamamının görünmesini sağlayabilirsiniz.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Taramada Detaylar

  Uygulamayı her açışta KODI'deki gibi Otomatik Tarama özelliği var mı şu an için bilemiyorum ama olmasa da manuel tarama yaptırmak çok basit.

  Ana ekranda sağ üst köşedeki butona basarsanız Sources seçeneği karşınıza çıkıyor.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Sonrasında burada ; HDD'te seçerek tarattığınız klasörü ( melea benim cihazda Filmler klasörünü ) görüyorsunuz.Üzerine tıklayın.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Update diye bir seçenek göreceksiniz.Buna tıklayın.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Scan All derseniz seçtiğiniz klasördeki ( mesela bendeki Filmler klasöründeki ) tüm filmlerinizi tarar.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Custom Scan derseniz taranmasını istemediğiniz filmlerin yanına tik atıp tarama dışı bırakabilirsiniz.Bu pratikliği KODI'de bile görmedim ben.Yani taranmasını istemediğiniz filmi devre dışı bırakmak gerçekten çok kolay.Eğer ki devre dışı bırakmak istediğiniz film yoksa Scan demeniz yeterli.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Afiş Detaylarından Örnekler

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Bulunan uyumsuz afişleri değiştirme yada silmek için dün farkettiğim kullanım detaylarını vereyim...

  Afişlerin bulunduğu ekranda afişin üzerine gelip OK tuşuna sürekli basarsanız aşağıdaki ekran açılıyor.Bu ekranda Change Image , Add to Collection , Re Match ve Clear Match Info seçenekleri var.

  Diyelim hatalı bulunan bir afiş var.Onun üzerinde OK tuşuna sürekli basıp açılan ekrandan Re Match seçeneğine tıklıyoruz.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Burada çıkan ekrandaki Poster Search kısmındaki kutucukta video dosyasının ismi görülüyor ve benim anladığım kadarıyla uygulama , kutucuktaki bu isme göre bir afiş arıyor internette.Haliyle de bazen doğru bulamayabiliyor.Bunun için buradaki kutucuktaki uzun ismi sadeleştirmemiz lazım.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Bu sadeleştirmeyi yaparken ismi değiştirebilir ya da tamamen silebilirsiniz.Tamamen sildiğinizde kutucukta aşağıdaki gibi silik bir ifade görecereksiniz.Kutucukta bu silik ifadede " IMDb ID / Movie name / TV name " diye yazılı ve bunlardan birini yapabilirsiniz deniliyor aslında.Fakat ben IMDb ID numarası yazarak bir arama yapmayı beceremedim ne hikmetse ve hâlâ nasıl olması gerektiğini v.s çözmeye çalışıyorum.

  Aslında uygulamadaki mantıkta komple yanlış bana göre.

  Çünkü filme ait klasörün ismi zaten Blade Runner 2049 yazılı ama uygulama , klasör içinde bulunan videoya ait ismi baz alıyor.O isimde torrentten indirdiğimiz uzun haliyle durmakta.Haliyle çuvallıyor uygulama ama klasör ismini baz alsın arkadaş , filmin uzun ve teferruatlı ismine niye bakıyor ki ?

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Bu yüzden kutucuktaki uzun ismi silerek sadece Blade Runner yazıp Search tuşuna basarak aramayı başlatıyoruz.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Arama sonucunda sol tarafta mevcut filmle uyumlu olabilecek diğer film isimleri görünüyor artık.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Buradan filmimizle uyumlu olan ismi seçtiğimiz anda sağda HDD'imizde bu isimle eşleşen video dosyası da otomatik olarak gözüküyor.Eğer doğru ise OK tuşuna basıyoruz.
  .
  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Böylelikle hatalı bir afişi yeniden taratmış ve uygun olanı bulup seçerek yanlış olanı düzeltmiş oluyoruz.

  Eğer ki yanlış bir afişi silmek istiyorsakta ; aynı menüden en alttaki Clear Match Info seçeneğini seçiyor ve OK diyerek hatalı afişi siliyoruz.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Fakat bazende ne yaparsak yapalım doğru afişi bulduramıyoruz uygulamada.Mesela...

  Dizinin ismi The Night Of ve 2017 yılına ait güncel bir dizi.

  Doğru afişi buldurmak için yine hatalı afişin üstüne gelip değişiklik menüsünü açıyoruz.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Diziye ait bölüm isimleri torrentten indiği haliyle uzun olduğu için bunu sadece The Night Of olarak kısaltıyoruz.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Ardından Search tuşuna basıyoruz.Görüldüğü gibi doğru diziyi hemen buluyor uygulama.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Sıkıntı şurda : Sağdaki Video Match bölümünde bulunan dizi ismi ile eşleştireceği video dosyamızı soruyor.Ama sağda dizinin komple bölümleri gözüküyor alt alta , hangisini seçeceksin ki ?

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Video Match bölümündeki mevcut videolardan birini ya seçecek , ya da Ignore diyerek pas geçecek veya Clear diyerek komple sileceksin.Başka çare yok çünkü.Çünkü Season 1 olarak komple bir seçime izin vermiyor uygulama ve ne yaparsan yap , sonuca ulaşamıyorsun.En azından ben ulaşamadım.

  Ama hatalı afişlemelerde yeni ve doğru afişler bulmaya , uyumlu diğer filmleri görmeye ve uygun olanlarla eşleştirmeye izin veren çok basit bir uygulama var karşımızda.

  ----------------------------------------------------------------

  Home Theatre 2.0'a ait Control Center adlı harika uygulamadan bahsetmeden olmaz.Gerçekten harika birşey.

  Yüklemek için karekod okutmayada gerek yok.Evde aynı Wi-Fi ağına bağlı cep telefonunuzdaki ( veya PC yada Tabletinizdeki ) tarayıcı ekranına ; "http://XXX.XXX.X.XX.9528 " yazdığınız anda ( ki burada XXX olarak yazdığım yerlere kendi IP numaranızı yazacaksınız tabii ) Control Center ekranı karşınızda.Mesela benhttp://192.168.1.12.9528 yazıyorum evde...

  İnanın o kadar güzel birşey yapmışlar ki hani derler ya " Anlatılmaz yaşanır " aynen öyle.Nerdeyse herşeyi yapabiliyorsunuz bu Control Center Uygulaması ile.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Mesela neler yapabiliyoruz diye sorarsanız ;

  * File Manager seçeneğine tıklayarak cihazın içindeki dosyalara tamamen ulaşabiliyor ,

  * Apps seçeneği ile cihazda yüklü uygulama bölümüne göz atabiliyor ,

  * Music Player seçeneğine tıklayarak içeriğine ulaşıp cihazdaki parçaları çalabiliyor ,

  * Poster Wall seçeneğine tıklayarak afişleri ve filmlere ait içerikleri inceleyebiliyor ,

  * Mobile Control seçeneğine tıklayarak ise ekrandaki uzaktan kumandadan cihazı tepeden tırnağa kumanda edebiliyor ve ekran görüntüsü dahi alabiliyorsunuz.

  Özellikle Mobile Control seçeneğini çok sevdim.Ben kesinlikle deneyin derim...


  =======================================================================================================================================


  Şimdi de 2.alternatifimize yani herkesin az-çok aşina olduğu yada duyduğu KODI'den ( Zidoo'daki ismiyle ZDMC'den ) bahsedelim.İsteyen istediğini kullansın...

  ZDMC AFİŞLEME UYGULAMASI KULLANIMI

  Zidoo X9S kullanıcıları için afişlemeyi basit çaplı bir tarif etmek istedim.

  Normalde KODI'ye herkes aşina ama ZDMC deyince garip gelebilir.ZDMC için, firmanın kendine has birkaç özellik eklediği bir KODI sürümü diyebiliriz.

  Bu tarif genel anlamda tüm KODI kullananlar için geçerli ama ben özellikle Zidoo X9S'te uyguladığım için kök dosya sistemi vs. anlamında bizzat Zidoo X9S'e ait.Afişleme için İnternet bağlantınızın olması gerektiğini söylememe gerek yok sanırım...

  Hadi başlayalım :

  KODI'deki afişlemede sorun yaşamamak için ilk kural klasörleme ve afiş yapısının uygun olması.Dizi ve filmlere ait isimlendirmeyi düzgün yapmalısınız.Ve bunun içinde her zaman IMDB'nin sitesindeki film isimleri baz alın.Böylelikle afişlemede nerdeyse % 100'e yakın başarı sağlarsınız.

  Benim oluşturduğum klasör yapımdan bahsedeyim :

  Tüm dizi ve film arşivimi USB HDD'imdeki XBMC klasörü altına topladım.Ve XBMC klasörü içinde de Belgeseller,Diziler,Filmler,Müzik adi altında 4 farklı klasör açtım.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Belgeseller : ( Tüm Belgesellerim bu klasör içinde ve Life , Planet Earth gibi klasörler halinde bulunmakta )

  Diziler : ( Tüm dizilerim ayrı ayrı klasörler içinde ve her dizinin sezonu için ayrı bir klasör var.Mesela Banshee adlı 4 sezonluk bir diziniz var arşivinizde.Her sezon için ayrı bir klasör yapmalısınız.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )  Filmler : ( Tüm Filmlerimi bu klasör içinde DivX Filmler , HD Filmler ve Yesilcam diye grupladım ben.Siz sadece Filmler olarak tek bir klasörde yapabilirsiniz.)

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  ÖNEMLİ : Özellikle filmlerinizin yanına ait olduğu yılı yazarsanız çok daha sağlıklı olur tarama için.Çünkü bazen aynı isimde farklı filmler olduğu için afişler yanlış gelebiliyor ekrana.Bu yüzden ben genelde her filmin yanına ait olduğu yılı yazarım.Size de tavsiye ederim.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Küçük bir de not düşelim : Film adları ile altyazı adları kesinlikle birebir ( % 100 ) aynı olmaz zorunda.Büyük-küçük harf yada nokta ile virgül farklılığı dahi olmamalı.Aksi taktirde dahili medya oynatıcı altyazıları görmez.

  Örnek : Forsaken adlı filmde ; film adı ile altyazı adı noktasından virgülüne kadar % 100 aynı.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Klasör yapımızı özetlersek ;

  Diziler
  Banshee
  Season 1 - Season 2 - Season 3 - Season 4.... şeklinde olacak.

  Diyelim klasör yapımız tamam.Filmmlerimizi de IMDB'ye uygun bir şekilde isimlendirdik.Şimdi afişleme için KODI'yi kullanmaya başlıyacağız artık.Adım adım gidelim beraberce.

  KODI'yı ( Zidoo X9S'te ZDMC diye geçer ) açın.Ve ana menüdeki Dosyalar'a tıklayın.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Video ekle

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Gözat

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Kök Dosya Sistemi

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Storage

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  CA2237C82237B871 ( Görünen bu garip numara ; USB HDD'inize Zidoo'nun atadığı numara , sizde daha farklı bir numara gözükebilir )

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  XBMC /( Ben tüm arşivimi XBMC adı altındaki genel bir klasöre bağlı oluşturduğum için ekranda XBMC gözüküyor , yoksa bu adımdaki amaç arşivimizdeki adrese ulaşmak.Siz HDD'inizde ne isim verdiyseniz o klasör ismi gözükecektir ekranda.)

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Tamam

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Belgeseller

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Tamam

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Tamam

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Tamam

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  İçeriği ayarla seçeneğinde arşivinizdeki dizileriniz için ( TV Programları ) seçeneğini seçin.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Sağlayıcıyı seç seçeneğinde diziler için ( The TVDB ) seçeneğini seçin.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Aynı tarama işlemini filmler için ekranda farklı tarama seçeneklerini seçerek yapacağız.Dikkat...

  Nasıl derseniz ; İçeriği ayarla seçeneğinde arşivinizdeki filmleriniz için ( Filmler ) seçeneğini seçin.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Sağlayıcıyı seç seçeneğinde filmleriniz için ( The Movie Database ) seçeneğini seçin.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Tamam

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Bu işlemlerin sonunda KODI'ye tanıttığınız klasörlerinize ait taramayı başlatmak amacıyla bir ikaz ekranı gelecek karşınıza.Ona " evet " deyin ve taramayı başlatın.

  Benim eklediğim klasörlere ait afişler daha önceden mevcut olduğu için ( aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi ) yenileme ile ilgili bir uyarı veriyor bana KODI.Siz afişleme amacıyla ilk kez taratacağınız için farklı bir ekran gelecektir karşınıza ve taramayı başlatayım mı tarzında bir soru soracaktır size.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Tarama bittiği zaman KODI'nın ana ekranından Filmler ve TV Programları butonlarına tıklarsanız , KODI'de afişlenen tüm dizi ve filmlerinizi görebilirsiniz.

  İşte bendeki dizi ve filmlere ait afişlerin görünümü...

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )  Hadi bakalım , bunda sonrası sizde.Keyfini sürün...  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 1 Ağustos 2018; 20:27:47 >
 • ZIDOO'DA TORRENT INDIRME AMACIYLA OPENWRT ( TRANSMISSION ) KULLANIMI

  Zidoo cihazlarında yüklü gelen OpenWRT üzerinden Transmission uygulaması ile Torrent indirebilmek için yapılması gereken ayarları ( HattiHitit kardeşimizin verdiği bilgiler ışığında ) basitçe toparladım ve sizlerle paylaşmak istedim.

  Ben artık tüm torrent linklerimi Zidoo'ya takılı USB HDD'e indiriyorum ve bu uygulamanın performansından çokta memnunum.Umarım aşağıdaki açıklamaların sizlere de bir faydası olur ve bu güzellikten mahrum kalmazsınız...

  =======================================================================================================================================

  Transmission kullanımı için ilk adım olarak Zidoo'nun Genel Ayarlar/Diğer kısmında şifre belirliyoruz.Ve bu şifre OpenWRT'nin şifresi oluyor artık.

  Daha sonra PC üzerinde bir WEB Browser açıp Zidoo'nun aldığı IP adresini yazıyoruz.Mesela 192.168.X.X şeklinde.

  ENTER dediğimizde OpenWRT sayfası açılıyor.Açılan ekranda Admin ( yani Kullanıcı Adı ) default haliyle root olarak geliyor ve biz sadece Password ( yani şifre ) kutusuna Zidoo'da ne şifre verdiysek onu giriyoruz.

  Admin: root
  Password: ( XXX )

  Yani kullanıcı adını değiştirmediysek ve default haliyle root olarak bıraktıysak , biz sadece şifreyi yazarak ayarları yapma iznine sahip olabiliyoruz.

  Geri kalanlar aşağıdaki resimli anlatımın aynısı olacak hiç bir şey değiştirmeden ve aşama atlamadan.

  Yani önce OpenWRT için bir kullanıcı adı ve şifre belirleyin.Administratör gördüğünüz yerde.Benim paylaştığım resimlerdeki ayarları yapıp Save$Apply yapın. 

  En başta enable kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın.

  OpenWRT ; Zidoo'nun WEB arayüzlü ikinci işletim sistemi.Zidoo'da yüklü geliyor yani.PC üzerindeki tarayıcınızda ; Zidoo'nun aldığı IP adresini yazarsanız ( tabii ki PC ile Zidoo aynı ağda ise ) direk o WEB sayfasına gider.

  Ayarlar için resimli anlatım :

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Ayarları yapıp kaydettikten sonra ekrandaki Open Web Interface seçeneğine basarsanız Transmission ekranı karşınız gelecektir.Gelen bu ekranda "Upload" butonuna tıklayarak indirmek istediğinizi torrent linklerini ekleyebilirsiniz artık.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Eğer ki daha sonradan PC'deki yada cep telefonunuzdaki WEB tarayıcınıza ( eğer ki aynı ağda iseniz ) ; http://192.168.X.XX:9091/transmission/web/ yazdığınız anda Transmission download ekranına ulaşabilirsiniz.

  =======================================================================================================================================

  ZIDOO KAPATILIP AÇILDIĞINDA TORRENT İŞLEMLERİNİN DEVAM ETMESİ İÇİN UYGULAMA TAVSİYESİ

  Farkettiyseniz Zidoo kapatılıp açıldığında torrent indirme işlemi duruyor ve indirilen linkleri göremiyorsunuz.Ama aynı torrent dosyalarını Transmission'a tekrar gösterirseniz kaldığı yerden devam ediyor.Bu nedenle indirmek istediğiniz torrent dosyalarının linklerini ve yarım kalan dosyalarınızı , linkleriniz inene kadar silmeyin , bir kenarda dursun.

  Fakat Transmission ile ilgili bilgileri paylaşan Hatihitit nickli kardeşimizin bu konu da bir çözüm önerisi var ve Zidoo kapatılıp açıldığı zaman OpenWRT / Transmission'un otomatik başlamasına ilişkin bir paylaşım yapmıştı.Bu ayarlar yapıldığında Zidoo'da torrent indirme işlemi otomatik başlıyormuş.

  Bahsedilen çözüm için önerilen yöntem şöyle : http://www.putty.org sitesinden PuTTY uygulamasını indirip çalıştırıyoruz.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Açılan ilk ekranda kendi cihazımızın IP'sini yazarak hiç bir şey değiştirmeden devam ediyoruz.

  Sonraki ekranda login as satırına kullanıcı adını girip "ENTER" diyoruz ve ardından Password satırına da şifreyi girip "ENTER" diyoruz.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Aşağıdaki gibi bir pencere görünüyor ve bu pencerede en sondaki komut satırına "vi /etc/init.d/transmission" (tırnaklar yok) komutunu yazıp "ENTER"'e basıyoruz.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Son olarak aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşıyoruz.Karşımıza çıkan bu ekranda "sleep 30 " komutu görünmüyor.O komutu da şimdi biz ekleyeceğiz.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Öncelikle "i" tuşuna basarak INSERT moduna geçiyoruz.

  "Ok"lar ve "ENTER" tuşu yardımıyla resimde görüldüğü gibi "sleep 30" komutunu ekliyoruz.

  Not : ( Buraya kadar herhangi bir konuda yanlış bir şey yaptığınızı düşünüyorsanız PuTTY'i kapatıp tekrar baştan başlayabilirsiniz.Çünkü henüz hiçbir şeyi değiştirmedik )

  "sleep 30" komutunu ekledikten sonra ":" (iki nokta üstüste), "w" ve "q" tuşlarına basıp "ENTER" tuşuna basıyoruz.

  Son olarakta Zidoo'yu kapatıp açıyoruz.( Aslında bu kapatıp açma gerekli mi bilemiyorum ama garanti olsun diye ekledim )

  İşlem Tamam.

  Kolay gelsin...

  =======================================================================================================================================

  Bu değerli bilgiler için HattiHitit'e çok teşekkürler...  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 13 Mayıs 2019; 17:27:6 >
 • ZIDOO X9S ILK IZLENIMLER

  Firma bu ürünü piyasaya sunmadan önce herkesten farklı ve bence de dogru bir adım atarak kendisi ile forum sayfalarında ciddi anlamda yazışan kişilerden Zidoo VIP diye ( yanılmıyorsam ve bana gönderilen mail listesinden saydığım kadarıyla 18 kişilik ) bir grup oluşturmuş kafasında.Ve sonrasında da yeni cihazları Zidoo X9S’i daha piyasaya sürmeden önce de bu gruptaki ( sanırım öncelikli olarak almak isteyen) üyelerine göndermiş.Belki de sadece isteyenlere göndermiştir, çünkü ben aylar öncesinde firmaya bu isteğimi bildirmiştim zaten.Firmanın böyle bir grubu oluşturmasındaki amacı , ürün son kullanıcıların eline geçmeden ilk izlenimleri almak ve yazılım güncellemeleri ile piyasa daha hazırlıklı çıkmaktı.İşte ne mutlu ki bu grupta , bir Türk olarak ben de varım...

  İşte yapılan bu jest yüzünden UPS kargo ile gönderilen Realtek1295 chipsetli Zidoo X9S , Salı günü elime geçti ve incelemeye başladım.İşte bana gelen cihaza ait görüntüler...

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )


  Zidoo X9S , Realtek 1295 chipsetli ve Zidoo’nun şimdiye dek çıkardığı donanım anlamında en güçlü cihazı.

  Zidoo'nun X9S adı altında RTD1295 chipsetli bir cihaz piyasaya çıkaracağı açıklandığı zaman , RTD1295 chipset2e ait görüntüyü gören yorumcular " Hisilicon'un ilk kez ciddi bir rakibi var artık " diye bir ifade kullanmışlardı.

  Haliyle bu chipsetten beklentiler daha büyük.Çünkü bir önceki nesil olan RTD1195 chipsetli cihazlar ( M-195 - Eweat EW902 ) görüntü kalitesi anlamında gerçekten hayran bırakmıştı kendine.

  Bu cihaz yazılım anlamında da bizim açımızdan ilklere sahip.Mesela daha ilk kurulum aşamasında ekranda sizi karşılayan menüdeki dil seçeneklerinde Türkçe'yi görüyorsunuz ve Türkçe'yi seçtiğiniz anda kurulum Türkçe komutlarla devam ediyor.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )

  Diğer yandan Zidoo ilk kez bu cihazını Türkçe altyazı desteği hazır durumda piyasaya sundu.Yani cihazı alır almaz dahili medya oynatıcısında Türkçe altyazı seçeneği olduğunu görüyoruz.Zaten yazışmalarımda bana sürekli “ Türkiye bizim için önemli bir Pazar , sizler için elimizden geleni yapacağız “ diyorlardı.Normalde olması gereken de bu zaten ama bundan önceki cihazlarında ( özellikle Zidoo X9'da , ardından X6Pro'da ) Türkçe altyazı desteğini rayına oturtana kadar aylarca yazıştığımı , defalarca örnek dosyalar gönderdiğimi hatırlıyorum.

  İşlemci anlamında da çok güçlü bir cihaz X9S. Hatırlayanlar bilir , Realtek firmasının RTD 1195 chipsetine sahip M-195 ve Eweat EW902 gibi medya oynatıcılardaki görüntü kalitesi ; fiyat-performans anlamında şapka çıkarttırmıştı bizlere.İşte bu başarılı Realtek firmasına ait chipsetin yeni versiyonu , RTD 1295 olarak piyasaya çıktı ve bu chipsetli ilk ürünü piyasaya sunan da X9S modeli ile Zidoo firması oldu.

  Fakat Eweat firması da içinde bulunduğumuz günlerde , aynı chipsete sahip R9 Mini modelini piyasaya sunmak üzere.Bunu da belirtmeden geçmeyelim.

  Diğer yandan Zappiti firmasınında sene içinde bu chipsete sahip bir ürün çıkartacağı yazılmıştı Nisan ayında ama , henüz bir duyum yok.Dolayısıyla ilerleyen dönemde bakacağız bu firmaların ürünlerine , şimdilik tek alternatifimiz Zidoo ve yakın dönemde de Eweat olacak.

  Zidoo X9S'e dönersek ilk izlenimlerim şöyle ;

  Cihazın kutusunu açıp elime aldığımda farklı bir cihaz ile karşı karşıya geldiğimi hissettim resmen.Her ne kadar X9'dan bir aşinalığım olsa da X9S'te o farklılığı hissediyorsunuz.Kasa yapısı , malzemesi , rengi v.s ile " Ben farklıyım " diyor bu cihaz.

  Ürün Android 6.0.1 Versiyonu üzerinde v1.1.20 yazılımı ile geldi.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )

  Cihazdaki menü X6Pro'dan aşina olduğumuz menü görüntüsü ve kullanımı çok kolay.Bazı yerleri Türkçeye çevirmişler ama tam anlamıyla olmamış sanırım.İlerleyen süreçte bu konuda bir destek vermeyi ve gözüme takılan çeviri hatalarını düzeltmeyi hedefliyorum firma için.

  Zidoo X9S Türkçe altyazı desteği ile geliyor ve bu Zidoo firması adına için bir ilk.Yani Zidoo firması , ilk kez bir cihazını Türkçe altyazı desteği hazır olarak piyasaya sürmüş durumda.Bu da bizim için çok büyük bir artı.

  Yalnız şimdilik altyazı seçim ayarları kaydedilemiyor ve her seferinde Türkçe altyazı seçimini yapmak zorundasınız.Fakat kısa süre içinde bu ayarı verecek Zidoo.

  Görüntü anlamında ben çok beğendim , akıcılık , netlik çok iyi , denediğim videolarda herhangi bir takılma görmedim.

  Karşılaştığım sıkıntılar atla-deve şeyler değil ve hepsini bildirdim firmaya.Onlarda adım adım çözmeye başladılar zaten.Kısa sürede de daha stabil bir hale gelecektir , emin olun.

  Bu cihaz Zidoo'nun piyasaya sürdüğü ( benim bildiğim kadarıyla ve sıralamayla ) 5.cihazı. Haliyle her geçen gün rayına oturan bir gidişat var firmada ve görebildiğim kadarıyla bu tecrübeden X9S nasibini almış.Yazılım anlamında daha oturmuş bir cihaz var karşımızda.Orası kesin.

  Kasa olarak uçaklarda kullanıldığı söylenilen siyah bir aliminyum malzeme tercih edilmiş.Renk olarak isabetli bir seçim olmuş ve hem renk hemde kulanılan malzeme kasaya gerçekten elite bir hava vermiş.Bununda ötesinde sanırım kullanılan özel aliminyumdan dolayı da cihaz fazla ısınmıyor.Ne zaman elimi koysam üzerine soğuk buluyorum.En azından çok ısınan Zidoo X9'a göre kesinlikle daha soğuk.Gerçi Zidoo X9'un kasasının o kadar ısınmasına rağmen hiçbir olumsuzluğunu görmedim kullandığım dönem boyunca.

  Kumanda X9 ile aynı bir kumanda ama sanki hassasiyeti daha fazla.

  Cihazı uzaktan kumanda etmenize yarayan Zidoo RC programı bundan önceki cihazlarda olduğu gibi Zidoo X9S içinde hazırlanmış ve cep telefonunuza bu uygulamayı kurarak uzaktan kumanda niyetine kullanabiliyorsunuz.

  Cihazda VFD bir panel var ve üzerinde normalde dijital bir saat görüyorsunuz.Ama ne zaman ki cihaz ile bir video seyretmeye başlıyorsunuz , bu saat ekranı bir sayaca dönüşüyor ve seyrettiğimiz video süresi ile doğru orantılı ilerliyor.Burada anlamadığım şey şu : Sayac her başlangıçta 12:00 olarak saymaya başlıyor.Diyelim 13 dakika film seyrettiniz , sayac 12:13'ü gösteriyor. " Peki bu sayac neden 00:00'dan başlamıyor " diye sordum firmaya.Detayları öğrenince paylaşacağım.Ama en azından seyrettiğimiz videonun süresini gösteren bir sayacımız var artık.

  Cihazda KODI 16.1 Jarvis sürümü yüklü geliyor ve KODI'de menüyü Türkçe'ye çevirince Zidoo X6Pro'da olan karşılaştığım Türkçe karakter bozuklukları yok bu cihazda.Yani Türkçe sıkıntısız görünüyor.

  Cihaz ilk geldiğinde dahili medya oynatıcıdaki altyazılar biraz ekranın ortasına doğru çıkıyordu ve minimum 0'dan aşağıya düşürme şansımız yoktu.Bunu firmaya bildirdim.Ve daha ilk yazılımda altyazıyı hem aşağıya çektiler hemde menüye altyazıyı daha da aşağıya alma için eksi değerler eklediler.

  İşte hep söylediğim bu.

  Zidoo kullanınca karşınızda bir muhatap olduğunu hissedfiyorsunuz ve yazılım desteğini bariz olarak görüyorsunuz.Ama iyi ama kötü sonuçta birşeyler yapmak için çabalıyorlar.Genelde de piyasaya sürülen cihaz kıvama gelene dek yazılım desteğini daha sık veriyorlar Zidoo'da.Öyle ki bazen haftada 2-3 yazılım güncellendiğini gördüm ben bu firmada.O yüzden hakkını yememek lazım.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 26 Mayıs 2018; 14:58:35 >
 • Benim zidoo x9s ı bugün kargoya vermişler. Bayaramdan hemen sonra muhtemelen gelir.NL post ile yollamışlar.

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • sn. papirus klasik soru...cihaz kodi üzerindeyken filmleri kendi oynatıcısından oynatıyormu ? amfi ses testleri için sanırım sadays ı bekleyeceğiz...görüntü kalitesi m195 gibi olsun yeter zaten.
 • hdogangun66 H kullanıcısına yanıt
  Cihaz KODI üzerindeyken Zidoo X9'un aksine kendi oynatıcısından oynatıyor ve bu benimde işime gelmiyor açıkçası.Çünkü ben KODI'yi sadece afişleme amacıyla kullanan ama oynatmada dahili medya oynatıcıyı tercih eden birisiyim.Bu cihazda da öyle olmasını istiyorum ve elimden geleni yapacağım.

  Ya Himedia'da kullanılan Wrapper uygulaması gibi bir apk dosyası çıkarmalarını isteyeceğim firmadan yada KODI üzeriden medya oynatıcıyı kalıcı olarak değiştirmeyi tarif etmelerini. Bir çözüm bulacağız herhalde.

  Diğer yandan cihazla birlikte yüklü gelen kendi Home Theatre afişleme uygulaması , gerçekten bayağı yol katetmiş gözüküyor ve filmlere ait afişleme detayları gerçekten çok iyi.Ama afişlemek için HDD'îmi taradığımda çıkan sonuç tatmin etmedi beni.Ya ben beceremedim henüz ya da henüz tam olarak hazır değil uygulama.İlerleyen günlerde netleştireceğim bu detayı.Ama sağlıklı bir tarama yapabilmek için doğru klasör yapısını öğrenmek lazım.Bu KODI'de de böyle .Klasörlemeyi iyi yapmazsanız , tarama sağlıklı olmuyor ve filmlere ait afişler hatalı çıkıyor.

  Ses olayına gelince : Sadays'a göndermeyi beklemeden AVR kullanan bir arkadaşımı ziyaret ederek ses testini , bu hafta sonu Sadays'tan önce ben yapmayı hedefliyorum.Çünkü bu önemli detayı gerçekten bende merak ediyorum.

  Hatırlarsanız Zidoo X9'un en büyük eksikliği HD sesleri kayıpsız iletmemesiydi.Umarım bu yeni modelde bu sıkıntı aşılmıştır , göreceğiz.

  Ama her halükarda ve ilk fırsatta Can dostum Sadays'a göndereceğim cihazı.O da ses ve görüntü anlamında gereken testleri yapacak zaten.
 • stone2003 S kullanıcısına yanıt
  Hadi hayırlısı bakalım...
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Papirus

  Hadi hayırlısı bakalım...  Teşekkürler. Herkese iyi bayramlar ve iyi seyirler. ...

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Papirus

  Cihaz KODI üzerindeyken Zidoo X9'un aksine kendi oynatıcısından oynatıyor ve bu benimde işime gelmiyor açıkçası.Çünkü ben KODI'yi sadece afişleme amacıyla kullanan ama oynatmada dahili medya oynatıcıyı tercih eden birisiyim.Bu cihazda da öyle olmasını istiyorum ve elimden geleni yapacağım.

  Ya Himedia'da kullanılan Wrapper uygulaması gibi bir apk dosyası çıkarmalarını isteyeceğim firmadan yada KODI üzeriden medya oynatıcıyı kalıcı olarak değiştirmeyi tarif etmelerini. Bir çözüm bulacağız herhalde.

  Diğer yandan cihazla birlikte yüklü gelen kendi Home Theatre afişleme uygulaması , gerçekten bayağı yol katetmiş gözüküyor ve filmlere ait afişleme detayları gerçekten çok iyi.Ama afişlemek için HDD'îmi taradığımda çıkan sonuç tatmin etmedi beni.Ya ben beceremedim henüz ya da henüz tam olarak hazır değil uygulama.İlerleyen günlerde netleştireceğim bu detayı.Ama sağlıklı bir tarama yapabilmek için doğru klasör yapısını öğrenmek lazım.Bu KODI'de de böyle .Klasörlemeyi iyi yapmazsanız , tarama sağlıklı olmuyor ve filmlere ait afişler hatalı çıkıyor.

  Ses olayına gelince : Sadays'a göndermeyi beklemeden AVR kullanan bir arkadaşımı ziyaret ederek ses testini , bu hafta sonu Sadays'tan önce ben yapmayı hedefliyorum.Çünkü bu önemli detayı gerçekten bende merak ediyorum.

  Hatırlarsanız Zidoo X9'un en büyük eksikliği HD sesleri kayıpsız iletmemesiydi.Umarım bu yeni modelde bu sıkıntı aşılmıştır , göreceğiz.

  Ama her halükarda ve ilk fırsatta Can dostum Sadays'a göndereceğim cihazı.O da ses ve görüntü anlamında gereken testleri yapacak zaten.

  Üstadim cok sikmamak icin son kez yazicam :).. Lütfen firmaya sorar misin filmlerde oynatilan her ses dosyasi basarili bir sekilde blutooth kulakliklara iletilebiliyor mu? X6pro bunu yapamiyor ayrica su an elinizdeki x9s ile oynattiginiz bir videonun sesi hdmi ile bagladiginiz tv den dolu dolu geliyor mu? Cünkü gene x6pro ile izledigim videolardan tv ye aktarilan sesten hic memnun degilim... Kolay gelsin...
 • doğru hocam kodi de afişleme yaparken film isimlerini eksiksiz yazmak gerek.özellikle avrupa filmlerinde sorun yapıyor.film isimlerini orjinal dilinde yazmak gerek.bende kodi yi sizin gibi sadece afişlemede kullanıyorum.inşallah bir çare bulurlar.iyi akşamlar.
 • hdogangun66 H kullanıcısına yanıt
  Aynı şeyi isteyen başka kullanıcılarda var ve bu konu firmanın kendi forum sayfasında gündeme gelmiş bile.

  Bakalım zaman ne gösterecek...
 • merhak M kullanıcısına yanıt
  Bir fırsat bulduğumda Bluetooth kulaklıkla ilgili ses aktarma konusunu sorarım firmaya.

  Sesin doluluğuna gelince : İlk kez sizden X6Pro hakkında bu kadar kesin bir memnuniyetsizlik okuyorum forumda.

  Mesela ben şikayetçi değildim ses konusunda.Kimbilir , belki de önceden kullandığım cihazların da Zidoo firmasının ürünleri olmasından ve Zidoo'daki ses seviyesine alışık olmamdan kaynaklanıyordur bu durum.

  Ama şu bir gerçek ; Bir ara kullanıpta sattığım 60$lık RTD1195 chipsetli M-195'ten aldığım sesi şu ana kadar kullandığım hiçbir medya oynatıcıda gerçekten duymadım ben.O cihazın sesi muhteşemdi.Öyle gür bir sesi vardı ki , Zidoo kullanırken HDMI girişini değiştirip aynı anda M-195 ile bir şey seyretmeye başladığımda TV'nin sesini kıstığımı hatırlıyorum resmen.

  İşte bu açıdan o cihazdan duyduğum gür ses , belki kullanılan RTD1195 chipset'ten kaynaklanıyordur diye düşündüğümden , RTD1295 chipsetli Zidoo X9S'i görünce biraz hayal kırıklığına uğradım sanki.Kimbilir belki de benim beklentimin bu derece yüksek olması yanlıştı , bilemiyorum.

  Zidoo X9S'te bir sorun var demiyorum ama.Konu yanlış anlaşılmasın ve başka yerlere çekilmesin.Benimkisi sadece bir temenniydi ve aldığım her cihazda olduğu gibi kulağım yine M-195'teki gür sesi duymayı arzuladı.
 • Öncelikle hayırlı olsun sevgili kardeşim ve de özür dilerim o kadar yoğunum ki şu af yasası bitirdi beni sana döneceğim dediğim halde dönemedim hakkını helal et 64d8000 çöp oldu evin elektrik sisteminden Bahadırın tvyi alacağım onun eve büyük geliyormuş artık ona bir 55js8000 filan alırım

  Ses testini amfimde yaparım ama dolby atmos yok bende senin arkadaşta varsa bir dene

  Onun dışında sen bana gönderdiğinde bir arkadaş ta q10 pro gönderirse Serkanın orada 1080p ve 4k hevc görüntü kalitesi testi yaparım ama bunun için iki aynı model tv yanyana denk getirmem lazım  Sabah ararım ayrıntıyı görüşürüz iyi geceler

  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • sadays S kullanıcısına yanıt
  Helal olsun be kardeşim ,

  Gönüller bir , sen rahat ol...

  Öncelikle geçmiş olsun , durup dururken tam da bayram öncesi ve okulların açılmasına yakın birde panel işi çıktı desene.Neyse Allah daha beterinden korusun.

  Sabahtan arkadaşın dükkanında bulunan amfide deneyeceğiz X9S'i ama test edeceğimiz amfi nedir , ne değildir , Dolby Atmos destekli yeni bir amfi midir bende bilemiyorum şimdiden.Gidince göreceğiz artık.

  Gün içinde görüşürüz detayları...
 • quote:

  Orijinalden alıntı: Papirus

  Bir fırsat bulduğumda Bluetooth kulaklıkla ilgili ses aktarma konusunu sorarım firmaya.

  Sesin doluluğuna gelince : İlk kez sizden X6Pro hakkında bu kadar kesin bir memnuniyetsizlik okuyorum forumda.

  Mesela ben şikayetçi değildim ses konusunda.Kimbilir , belki de önceden kullandığım cihazların da Zidoo firmasının ürünleri olmasından ve Zidoo'daki ses seviyesine alışık olmamdan kaynaklanıyordur bu durum.

  Ama şu bir gerçek ; Bir ara kullanıpta sattığım 60$lık RTD1195 chipsetli M-195'ten aldığım sesi şu ana kadar kullandığım hiçbir medya oynatıcıda gerçekten duymadım ben.O cihazın sesi muhteşemdi.Öyle gür bir sesi vardı ki , Zidoo kullanırken HDMI girişini değiştirip aynı anda M-195 ile bir şey seyretmeye başladığımda TV'nin sesini kıstığımı hatırlıyorum resmen.

  İşte bu açıdan o cihazdan duyduğum gür ses , belki kullanılan RTD1195 chipset'ten kaynaklanıyordur diye düşündüğümden , RTD1295 chipsetli Zidoo X9S'i görünce biraz hayal kırıklığına uğradım sanki.Kimbilir belki de benim beklentimin bu derece yüksek olması yanlıştı , bilemiyorum.

  Zidoo X9S'te bir sorun var demiyorum ama.Konu yanlış anlaşılmasın ve başka yerlere çekilmesin.Benimkisi sadece bir temenniydi ve aldığım her cihazda olduğu gibi kulağım yine M-195'teki gür sesi duymayı arzuladı.

  Eyvallah üstad. Hic degilse bluetooth sorunu cözüldüyse ben de filmleri kulaklikla izleyebilirim ve hic degilse ses siddeti sorununu bu sekilde halledebilirim.
 • merhak M kullanıcısına yanıt
  Bluetooth olayını ; X6Pro için mi , X9S için mi sormamı istiyorsun ?

  Yanlış anlaşılma olmasın !!!
 • Öncelikle Zidoo X9S için bugün yapmayı düşündüğüm ses kodekleri testi ; arkadaşımın dükkanındaki amfinin ( DTS HD-MA , Dolby True HD , Dolby Atmos gibi ) yeni nesil ses kodeklerini destekleyen bir amfi olmaması yüzünden maalesef bayramdan sonraya Sadays'ın testine kaldı.Elden birşey gelmedi , özür diliyorum.

  Diğer bir husus , cihazı kullanmaya başladığım andan itibaren notlar almış ve görwbildiğim tüm uygunsuzlukları firmaya iletmiştim.Firmada önceki gün ; 1-2 gün içinde ilk yazılımı yayınlayacağını yazmıştı.İşte beklenilen o yazılım , v1.1.26 versiyon olarak bugün yayınlandı firma tarafından.

  Zidoo X9S , Zidoo X8 ve Zidoo X10 Media Player Kullanıcıları ( Realtek 1295 Chipsetli )

  Her ne kadar yazdığım bazı detaylar aynen duruyor olsa da sonuçta cihazın elimize geçmesinden 2 gün sonra firma tarafından ilk yazılımın yayınlanması ve yazdıklarımızdan bazılarının düzeltilmiş olması bile memnuniyet verici.

  Sonuçta devam ettiğini gördüğümüz uygunsuzlukları , eksiklikleri bizler bildireceğiz , firma düzeltecek ve bu süreçte cihaz kıvama gelecek inşallah...

  http://forum.zidoo.tv/index.php?threads/new-firmware-v1-1-26-for-zidoo-x9s-release.2644/

  İşte Zidoo X9S'e ait ilk yazılımdaki detaylar :


  Model: ZIDOO_X9S
  Version:v1.1.26
  ChangeLog :


  Fixed :

  1 - Some 4k vp9 videos show no picture when playback.
  2 - ANR problem occasionally happens when playback.
  3 - Connection failed when there are special characters in SSID of WIFI.
  4 - TV get no signal when deep color switched to 10bit or 12bit.
  5 - Time of chapters are inaccuracy in some BD movies.
  6 - Picture flutter when there are some special video signals in HDMI IN stream.
  7 - Low probability of ANR problem when recording via HDMI in.

  Optimize :

  1 - Compatibility of HDR movie improved
  2 - Weather app optimized.
  3 - Filemanager optimized.
  4 - User guide app optimized.

  App upgrade :
  Native player :


  1 - Add the search capability for download the subtitle.
  2 - Adjust the position of the subtitle.
  3 - Allow to change the character encoding of subtitle.
  4 - Set the default aspect ratio as "fit"-original.
  5 - Allow to clean up the downloaded subtitles.

  HDMI IN app :


  1 - Restart the stream server if the network reconnected.
  2 - Give a hint if record failed.
  3 - Stop record when only 100M storage left.

  Known issues : MVC 3D BDISO only playing on 24HZ not 23.976HZ. Display area reduced. We'll fix it in the next version.


  Arzu eden arkadaşlar aşağıdaki linkten yazılımı indirebilirler...

  http://download1338.mediafire.com/gl68srippayg/falnn8x3plmgmsm/ZIDOO_X9S_OTA_v1.1.26.zip
 • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.