Şimdi Ara

Zalman ZM-STG2 Rezalet Performans Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
73
Cevap
3
Favori
5.613
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Edit: Cihaz teknik servise yollandı. Termal macun değiştirildi ve sorun çözüldü.

2 yıldır termal macunu değişmeyen Monster Abra A7 6.2 cihazımın temizliğini yapıp taş kesilen termal macunu temizledikten sonra Zalman ZM-STG2 termal macununu olması gerektiği kadar düzgün bir biçimde uyguladım. Bu işlemlerden önce 93 dereceye kadar sıcaklıklar gören işlemci termal macun değişimi sonrası 103 dereceyi gördü Bir dünya para verdiğime mi yanayım yoksa bilgisayarı bu şekilde kullanamayacak olmama mı bilmiyorum. Sinirlerim bozuldu

-GPU sıcaklıkğında sorun yok. Sadece CPU yanıyor.
    -Fanlar çalışıyor.
    -Kalın sürmediğim gibi ince de sürmedim, tam olması gerektiği gibi.
    -İşlemci yüksek sıcaklığına rağmen turbo frekansını kolay kolay düşürmüyor.5700HQ normal frekansı 2.7 GHz ancak ben ne zaman baksam 3.5 GHz.Bu nedenle işlemci yüzdesini performans ayarlarından %98'e çektim.Frekans maksimum 2.6GHz oldu.Haliyle ısınma problemi kalmadı ancak bu şekilde kullanmak ciddi performans kaybına sebep oluyor.

Tavsiyeleriniz neler, ne yanlış gitmiş olabilir ? Daha önce bu termal macunu kullanan arkadaşlar da yorum yapabilir mi ?
    Son çare teknik servisine yollarım ama hem beklemek istemiyorum hem de garantisi yok. En azından 1 hafta boşa geçer

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zwanzig -- 19 Mart 2018; 12:17:54 >

• Öncelikle bu aralar forumda baya alingan sıkılgan insanlar çoğaldiği için en başa yazayim ki saçma sapan çolukla çocukla uğraşmak istemiyorum çünkü.. Hiç bi marka babamin mali değil, Kötüyü nasil acimasizca eleştiriyorsak iyi olanida öveceğiz.. '' Daha önce bu termal macunu kullanan arkadaşlar da yorum yapabilir mi ? '' dendiği için yazma gereği duydum..

Şahsim adina konuşuyorum, Zalman ZM-STG2 bu zamana kadar satin alip kullandiğim En iyi termal macundu.. İlla ki daha iyileri vardir piyasada ama ben ulaşilabilir seviyedeki bi çok termal macunu kullanmiş biri olarak, Daha doğrusu kullanmak zorunda kalmiş biri olarak Zalman ZM-STG2'den çok memnun kalmiştim.. Bitince o dönemler ne vatanda nede başka bi yerde bi daha bulamadiğim için o dönem Cooler Master E1 Ic Essential alip kullanmak zorunda kalmiştim, İyi iş görüyor.. Zalman ZM-STG2'in Dezavantaji şu, 1-2 sıkımlık ömrü olmasi ve Bilinen diğer termal macunlardan daha daha daha zor bi uygulama şekli olmasi, kullaniciyi uğraştirmasi... Yani '' ben işlemcinin üzerine sıkarim soğutucuyuda üzerine oturturum o zaten yayilir yeaaa '' Diyebileceğiniz bi macun değil Zalman ZM-STG2.. Kart yardimiyla veya içinden çikiyomuydu hatirlamiyorum ama özel spatula ile dikkatli şekilde işlemcinin üzerine ince katman sürüp özenle yayilmasi gereken bi macun..

Sizin konunuza ve yorumlariniza bakarak tahminim; Ya sizler bu macunu uygulamada hata yaptiniz, ya işlemci ve Soğutucu yüzeyini iyi temizlemediniz, ya Zalman ZM-STG2'ler artik eskisi kadar kaliteli üretilmiyor, ya donanim probleminiz var kiiii 90 100 dereceleri falan konuşuyosunuz bu isilar çoooooook yüksek sicakliklar, yada Zalman diye sizlere içine başka adii ucuz 5 para etmez bi macun doldurup onu paketleyip onu satmişlar.. Zalman ZM-STG2 ne kadar kötü olursa olsun sizlerin anlattiği kadar kötü olamaz çünkü hadi beni geçtim, forumda bile tam kapsamli termal macunlarla alakali inceleme konusunda ilk siralarda olduğu netleşen bi macun Zalman ZM-STG2.. Kullananlar baya bayaaa memnun...

Açikçasi ben şaşirdim yorumlariniza.. Bir macun ne kadar kalitesiz olursa olsun birak termal macunu, işlemciye çikolata bile sürsen yinede Boşta 60 dereceyi yükte 100 110 falan göremez donanimsal/yazilimsal sıkıntı yoksa olmaz, Olmamali yani.. İlk firsatta aldiğiniz yeni termal macunun marka modelini ve uyguladiktan sonra bi değişim oldu mu olmadi mi yorumlarinizi konuya yazmanizi rica ediyorum..
  • al bende de o kadar

bugün aldım bu ürünü zaman sıkıntısından dolayı araştırma fırsatım olmadı. iyi ürün diye sorumlu arkadaşın önerisi ile aldım.

ama şimdiden bin pişmanım önceden noctua nt-h1 kullanıyordum yaklaşık 4 yıldır

benim cpu normalde boşta iken 25-35 arasında dolaşırdı. bugün sistemi kurdum temizledim macunu sürdüm. pc yi çalıştırdım gözlerime inanamadım 40 derecenin altına inmiyor bazen 50 ye dayandı. boştaki değerler bunlar imkansız geldi tekrar sildim sürdüm fanları kontrol ettim sonuç aynı

daha oyunda deneme fırsatım olmadı ama normalde oyunlarda 70-80 arası olurdu muhtemelen oynarsam kendi rekorumu kırarım bu gidişle

ilk fırsatta gidip noctua yı tekrar alacağım. resmen para tuzağı bu zalman
    @zwanzig

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rhrhrh -- 5 Ocak 2018; 23:30:5 >
  • rhrhrh R kullanıcısına yanıt
    Hocam rica ediyorum bir oyun testi yapın. 3 TL'lik macun performansı sergiliyor bu macun.Az önce oyuna girdim 100 dereceyi gördü daha menü ekranında kapattım oyunu hemen. Acaba internette baktığımız testlerdeki zalman macunun içeriği ile bu yeni serinin içeriği farklı mı ? Bizi mi dolandırıyor bu zalman ? Kimsenin uğraşıpta replika termal macun yapmayacağını varsayıyorum.
  • zwanzig kullanıcısına yanıt
    tamam hocam birazdan fırsat bulursam denerim ama sana sistemin boşta halinin resmini atıyorum
    sadece chrome açtım 60dereceyi gördü oyundan korkuyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rhrhrh -- 6 Ocak 2018; 0:37:53 >
  • Öncelikle bu aralar forumda baya alingan sıkılgan insanlar çoğaldiği için en başa yazayim ki saçma sapan çolukla çocukla uğraşmak istemiyorum çünkü.. Hiç bi marka babamin mali değil, Kötüyü nasil acimasizca eleştiriyorsak iyi olanida öveceğiz.. '' Daha önce bu termal macunu kullanan arkadaşlar da yorum yapabilir mi ? '' dendiği için yazma gereği duydum..

Şahsim adina konuşuyorum, Zalman ZM-STG2 bu zamana kadar satin alip kullandiğim En iyi termal macundu.. İlla ki daha iyileri vardir piyasada ama ben ulaşilabilir seviyedeki bi çok termal macunu kullanmiş biri olarak, Daha doğrusu kullanmak zorunda kalmiş biri olarak Zalman ZM-STG2'den çok memnun kalmiştim.. Bitince o dönemler ne vatanda nede başka bi yerde bi daha bulamadiğim için o dönem Cooler Master E1 Ic Essential alip kullanmak zorunda kalmiştim, İyi iş görüyor.. Zalman ZM-STG2'in Dezavantaji şu, 1-2 sıkımlık ömrü olmasi ve Bilinen diğer termal macunlardan daha daha daha zor bi uygulama şekli olmasi, kullaniciyi uğraştirmasi... Yani '' ben işlemcinin üzerine sıkarim soğutucuyuda üzerine oturturum o zaten yayilir yeaaa '' Diyebileceğiniz bi macun değil Zalman ZM-STG2.. Kart yardimiyla veya içinden çikiyomuydu hatirlamiyorum ama özel spatula ile dikkatli şekilde işlemcinin üzerine ince katman sürüp özenle yayilmasi gereken bi macun..

Sizin konunuza ve yorumlariniza bakarak tahminim; Ya sizler bu macunu uygulamada hata yaptiniz, ya işlemci ve Soğutucu yüzeyini iyi temizlemediniz, ya Zalman ZM-STG2'ler artik eskisi kadar kaliteli üretilmiyor, ya donanim probleminiz var kiiii 90 100 dereceleri falan konuşuyosunuz bu isilar çoooooook yüksek sicakliklar, yada Zalman diye sizlere içine başka adii ucuz 5 para etmez bi macun doldurup onu paketleyip onu satmişlar.. Zalman ZM-STG2 ne kadar kötü olursa olsun sizlerin anlattiği kadar kötü olamaz çünkü hadi beni geçtim, forumda bile tam kapsamli termal macunlarla alakali inceleme konusunda ilk siralarda olduğu netleşen bi macun Zalman ZM-STG2.. Kullananlar baya bayaaa memnun...

Açikçasi ben şaşirdim yorumlariniza.. Bir macun ne kadar kalitesiz olursa olsun birak termal macunu, işlemciye çikolata bile sürsen yinede Boşta 60 dereceyi yükte 100 110 falan göremez donanimsal/yazilimsal sıkıntı yoksa olmaz, Olmamali yani.. İlk firsatta aldiğiniz yeni termal macunun marka modelini ve uyguladiktan sonra bi değişim oldu mu olmadi mi yorumlarinizi konuya yazmanizi rica ediyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sedat. -- 6 Ocak 2018; 6:52:37 >

• Sedat. kullanıcısına yanıt
    zwanzig kullanıcısına yanıt
    hocam yazdıklarını okudum. Doğru söylüyor olabilirsin ama ben kendi adıma konuşayım yaklaşık 4 hatta 5 yıldır pc yi kendim temizleyip parçlarını kendim takıyorum.
    yaklaşık 6 aylık periyotlarda da sistemin termal macununu yenilerim uygulamayı da yine kendim yaparım. Bu konuda tecrübesiz değilim ( belki zalman konusunda olabilir bu ürünü ilk defa kullandım.)

şu ana kadar bir defa hariç hep noctua nt h1 kullandım. çok ta memnun kaldım. yazdıklarımın hala arkdasındayım. ürün çok kaliteli olabilir belki bendeki hatalı bir ürün denk geldi bilmiyorum. ama iki defa uyguladım şonuç aynı.

ürünü dün oyunda denedim resim alma şansım olmadı ama sonuçlar yaklaşık olarak şöyle

cpu da zalman var oyunda ort yüzde 40 kullanımda maks 86 derece gördü ort olarak 80 derecelerde gezindi

gpu da halen noctua var oyun yüzde 99 kullanımda maks 76 dereceyi gördü gpu yaklaşık 40 dak oynadım sırf bu testi yapmak için

dün gece yeniden noctua siparişi verdim hafta içinde elimde olur
    aynı testleri yapıp burda yayınlarım. bakalım fark olacak mı

Bu da forumdan bulduğum bir link en iyi 8 macun diye bir inceleme
    en iyi 8 termal macun kapışıyor@zwanzig

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rhrhrh -- 6 Ocak 2018; 10:8:19 >

rhrhrh R kullanıcısına yanıt
    Hocam öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Ben acemi bir bilgisayar kullanıcısı değilim ve bugüne kadar birçok farklı cihaza birçok kez termal macun sürdüm.Daha önce hep ucuz termal macunlar aldım ve masaüstü bilgisayarlara uyguladım. Bugüne kadar termal macuna hiç 30 TL vermemiştim.Ayrıca laptop üzerine de uygulama yapmamıştım. Fakat laptopların soğutması masaüstü soğutuculara göre daha zayıf olduğundan 3 kuruşluk termal macun sürmekten kaçınıp forumda bulunan şu konuya baktım ve Zalman ZM-STG2 gözümü doldurdu. N11 üzerinden sipariş verdim. Ürün elime ulaştığında kutusu gayet normal görünüyordu. Bu nedenle replika olduğunu hiç düşünmedim. Neyse efendim cihazın içini açtım GPU ve CPU'ya bağlı iki ayrı soğutma bloğu ve fanı söktüm.Güzelce temizledim.Zaten çiplerin üzeri ayna gibi oldu.Daha sonra az miktarda ancak tüm chipsetin üzeri kapanacak kadar termal macun uygulaması yapıp cihazı topladım.Windowsu açtığımda ilk işim HW Monitor'ü açmak oldu.İlk sıcaklıklar GPU=30, CPU=58 şeklindeydi.Bu değerler ilk açılışta fanlar dönmediğinden normal sayılır.Sonra Battlefield 1'e girdim tabi bir yandan da Afterburner üzerinden değerlere bakıyorum.İşlemci sıcaklığı sürekli artıyor.Ancak GPU tarafında sorun yok.Frekanslara gelirsek 5700HQ 2.7 GHZ baz frekansa sahip bir işlemci, turboboost teknolojisi ile tek çekirdekte 3.5 GHZ'e kadar kendini hızlandırabiliyor.Oyunda bakıyorum sürekli 3.5 GHZ'de ve sıcaklık 103'e kadar yükseliyor.Fanlar ise son hız dönmüyor yavaş yavaş hızlanıyor ilginç bir şekilde.Neyse fanları son hıza aldım bu sefer de CPU için 90-94 civarında geziyor sıcaklık.Dediğim gibi GPU için ise bir sıkıntı yok.70-85 arasında geziyor ve fan hızı makul seviyede.

Şimdi eskiden böyle olmadığını da göz önünde bulundurursak tek suç termal macuna kalıyor ve sizin de dediğiniz gibi bu işi çözmenin tek yolu farklı bir termal macun ile deneme yapmak.Ancak bu hüsrandan sonra termal macuna verecek başka param yok.Kaldı ki bu durum karşısında 1 hafta bilgisayarsız kalmayı göze alıp teknik servisine göndermeyi yeğlerim.Çünkü yine olmaması ve çözümsüz kalmak beni çok korkutuyor.

Edit: Sonuç bu şekilde olunca 4 kez daha termal macunu silip farklı miktarlarda tekrar denemeler yaptım.Yok gibi sürmeyi denedim ki çok kötü oldu.Sonra çok sürmeyi denedim bir fark olmadı tabi sağa sola da taştı biraz.Tekrar temizledik ve yine ilk sürdüğüm gibi olması gerektiği kadar sürüp cihazı topladım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zwanzig -- 6 Ocak 2018; 12:50:38 >

• Fikir vermesi açısından işlemcinin güç yönetimi %98 iken 10dklık oyun sonucunda oluşan sıcaklık değerlerini paylaşıyorum.

• @rhrhrh ; Noctua eline geçtiğinde bide onla dene ve bizimlede bilgi paylaşirsan iyi olur..

@zwanzig ; Dostum öncelikle yazdiğin yorumda dikkatimi şu çekti, Ben mi yanliş anladim yoksa farkli bi durum mu var anlamak için soruyorum..;

Bak demişsin ki '' GPU ve CPU'ya bağlı iki ayrı soğutma bloğu ve fanı söktüm.Güzelce temizledim. Daha sonra termal macun uygulaması yapıp cihazı topladım '' Hem GPU'a hemde CPU'a ayni macunu yani Zalman'i sürdün yani dimi.. ? İlk PC'i çaliştirdiğinda isilarin normal olduğunu ve PC açilişinda sicakliklar normal sayilir derecelerde diyosun..

Sonra demişsin ki '' İşlemci sıcaklığı sürekli artıyor.Ancak GPU tarafında sorun yok '' ve '' CPU Fanlar ise son hız dönmüyor yavaş yavaş hızlanıyor ilginç bir şekilde. ''

Şimdi ben bunlari okuduğumda aklima şu soru geliyor.. GPU'da ve CPU'da ayni macunu kullandiysan GPU'da neden işe yariyoda CPU'da yaramiyor ki fanlar yavaş dönüyodu diyosun.. Aklima şimdi şu ihtimaldee geliyo, Temizlik esnasinda Fan'in motoruna yada Fan bağlanti soketine zarar vermediğine eminmisin.. Yada Fanlarin program üzerinde gösterdiği hız ile döndüğüne eminmisin.. Yani macunlama sonrasi ısılar Gpu'da normalken CPU'da olmamasi ilginç oluyo.. Başka macun alip dene bi bakalim diyeceğim şuan macun alacak durumda olmadiğini söylüyosun..

Dolayisiyla sana tavsiyem seninde dediğin gibi yolla servise bence bu saatten sonra uğraşma.. Belki çok başka bi sorunun habercisidir, en azindan bişiy olacaksa Serviste olsun.. Tekrar macun alip macunlama gibi bişeyin içine girme yolla servise gitsin.. En azindan orda devre kartini komple söküp komple testlerden de geçirirler, senin içinde rahat olur..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sedat. -- 7 Ocak 2018; 1:12:2 >

Yorumunuz için teşekkürler hocam.Sizin de fark ettiğiniz gibi ortada kafa karıştırıcı durumlar var.CPU ve GPU'ya zalman sürülü durumda.Cihazın yapısı incelendiğinde heatsink ve fan yapılarının aynı olduğunu görüyoruz.TDP olarak 960m internetten bulduğum kaynaklara göre 60 Watt.5700HQ ise 47 Watt. İkisi içinde şartlar eşit olmasına rağmen nasıl oluyorda GPU sıcaklığı normal değerlerde gezerken CPU sıcaklığı alıp başını gidiyor anlayamadım.
    Soldaki GPU, sağdaki CPU

Cpu'nun yapısı

Bu işlemci tarafında bir sıkıntı var ama ne ? Sırf test etmek için underground 2'ye girdim onboard grafikle. Güç yönetimi %98'de olmasına rağmen (CPU 2.6 Ghz) 89 dereceyi gördü. İşlemci kullanımı da %11 falan Fan hızında sorun yok bu arada.Gayet de hızlı dönüyor.

• İyi günler arkadaşlar.

Test aracı olarak gördüğüm kadarıyla HWMonitor kullanıyorsunuz. Isı ölçüm uygulaması olan HWMonitor de bu aralar sıkıntı var. Hatalı ölçüm yapıyor olması olasıklar arasında.

Ben de bir dizüstü var ve kendi uygulaması ve başka benzer uygulamalar oyunlar sırasında işlemci ve ekran kartı ısısı olarak 84 derecelerin üstünü hiç göstermezken bu uygulama işlemci için 89 ekran kartı için 75 dereceleri gösterdi.

Hatta diğer uygulamalar ekran kartı ısısını işlemci den daha fazla gösterirken bu tersi işlemci ısısını daha yüksek gösterdi.

Dizüstü cihazım da bir Wolfenstein.II.The.New.Colossus oynarken diğer uygulamalar en faz 80 dereceleri (ortalama 75 derece) gösterirken bu uygulama yine 89 dereceleri gösterdi.

Turbo boost fan denilen bir sistem var. Oyunlarda onu çalıştırınca diğer uyulamalar ısıyı 15-20 derece düşük ölçerken bu sadece 8-9 derece düşük gösteriyor. Diğer uygulamalara güvenme sebebim ise onlar kurulum yapılarak çalışıyor. Bu ise indir çalıştır şeklinde. Diğer uygulamalar daha büyük boyutlarda ve daha kapsamlı yazılımlar. Bu sebeple bu uygulamanın güvenilir bilgi verdiği bence tartışılır.

• Noctivagant kullanıcısına yanıt
    Siz hangi programı tavsiye edersiniz, hangisini kullanıyorsunuz ?
    Bir kaç teknoloji sitesinin önerdiği MSI Afterburner kullanıyorum. Aslında Asus bilgisayarımın kendi uygulaması da var ama o oyunlar sırasında sol üst köşede değerleri göstermiyor ve fps ölçümü de yapmıyor. Sadece ısı ölçüyor ve arka planda çalıştığı için oyunu alta atıp bakmadan bakamıyorum.

O sebeple başka marka olan MSI ait olan MSI Afterburner kurdum. Hem ısı hem fps ölçümü yapıyor. Oyunlar sırasında sol üst köşede de değerleri gösteriyor. Hangi değerleri göstermesi gerektiğini de sen isteğine göre ayarlıyorsun.

HWMonitor uygulaması nedense her oyunda hemen hemen aynı ısı değerlerini veriyor. O sebeple ona güvenemedim çünkü her oyun aynı derecede sistemi zorlamaz ve aynı değerlere çıkmaz.

Wolfenstein.II.The.New.Colossus gibi yeni nesil ama optimasyonu gayet iyi bir oyunda yüksek ısı değerleri verdiğini görünce uygulamada bir sıkıntı olduğunu düşünmeye başladım. 100 hatta 120 fps aldığım bir oyun ve onu oynarken hiç turbo boost fan açmıyorum. Isı değerleri MSI Afterburner uygulamasının en az ısı değeri verdiği oyun durumunda. HWMonitor ise nedense diğer oyunlarla aynı sonucu veriyor bu oyunda da.

HWMonitor boşta iken de yüksek değerler verdiğini gördüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Noctivagant -- 7 Ocak 2018; 20:41:36 >

• STG2 şimdiye dek en çok memnun kaldığım macunlardan birisi. Çok az sürüp oldukça sıkı montajlamak gerekiyor soğutucu bloğunu.
  • wakari_mayo kullanıcısına yanıt
    Yorumunuz için teşekkür ederim.Zaten bende internette oldukça fazla sayıda iyi yorum gördüğüm için tercih etmiştim bu macunu.Fakat ne yaptıysam işlemci sıcaklığı olması gereken sıcaklık değerine gerilemedi.Siz masaüstü bilgisayarda mı laptopta mı kullanmıştınız ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Noctivagant kullanıcısına yanıt
    Yorumumuz için teşekkürler.Bende wolfeinstain 2 ye girip denedim ve afterburner değerleri ile hwmonitor değerleri birbirini tutuyor.Sorun yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Hocam ikisinde de kullanmaktayım. Size önerim, kart ile yaymadan işlemcinin ortasına bir miktar sürüp sıkı biçimde soğutucu bloğunu doğrudan montajlamanız. En iyi sonucu böyle aldım her ne kadar internette işlemcinin üzerine yaymanız gerekiyor deseler de .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wakari_mayo -- 8 Ocak 2018; 16:25:30 >
    Hayret bende tam dediğiniz gibi yaptım.Hatta az önce açtım cihazı vidaları iyice sıktım.Yinede istediğim sıcaklıklara gerilemiyor arkadaş
    Ama ben anladım bütün suç turboboostta. İşlemci ısınsa bile veriyor da veriyor voltajı. İşlemci TDP'si 47 Watt ama bu gözler 60 Wattı gördü HW Monitor'de Yahu kardeşim ısınıyorsun işte niye nazlı nazlı azaltıyorsun voltajı.Azalt birden normal frekansına sonra arttırırsın ufak ufak. Bizimkinin normal frekansı 3.5 sanki. Kapatamıyo muyuz şu turboboostu

BIOS'da overclock ayarlarından yapılabiliyor hocam MSI anakartlarda. Diğerlerinde de vardır tabii ki. Bir süre sabretmeyi deneyebilirsiniz. Yabancı overclock/soğutma forumlarda çoğu kişi yeni macun sürdükten sonra bir süre yüksek sıcaklıklara zorluyor bilgisayarını macun iyice gevşeyip ortama uyum sağlasın diye. En iyi sonucu 1 aydan sonra almaya başladığını söyleyenler de mevcut. Bir diğer nokta da BIOS güncellemesi yapmanızı öneriyorum hocam, bazı noktalarda dediğiniz gibi turbo boost'u tam verimle çalıştırmada sorun yaşıyor bazı bioslar, sonraki sürümlerde bu sorun giderilmiş oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wakari_mayo -- 8 Ocak 2018; 16:48:1 >
    Hocam şimdi ThrottleStop programını kullanarak turbo hızını 3.0 Ghz'ye sabitledim.Tam yük altında 10 dk sonunda 90 dereceyi görüyor en fazla. Programla yapabildiğim çok iyi oldu çünkü biosta bu ayarın olmadığını hatırlıyorum cihaz laptop olduğundan.
    Macunun verime oturması konusuna katılmıyorum pek.Zaman içinde anlaşılır tabi bu konuda.
    Eğer bilgisayarsız kalmayı göze alabilirsem teknik servise yollayacağım bir ara.Şu aralar pek sıcak bakmıyorum.Eğer gönderirsem anlarız sıkıntı bende mi macunda mı yoksa bilgisayarda mı
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.