Şimdi Ara

Yurtdışında Çalısma Ve İş Bulma (5. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
97
Cevap
11
Favori
4.908
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Maaşlar €3000 €4000 gibi mutlak rakamdan cok asgari ücretin kaç katı şeklinde belirtmek daha iyi olur. Yani ülkede asgari maaş €1500 olsun, Junior maaşı asgari 1.5x - 2x arası seklinde. Ayrıca Freelance işlerde saat ücreti ortalama ne kadar? Örneğin Almanya'da Freelance saat ücreti ortalama €91 onun gibi:
    Yurtdışında Çalısma Ve İş Bulma
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

Maaşlar €3000 €4000 gibi mutlak rakamdan cok asgari ücretin kaç katı şeklinde belirtmek daha iyi olur. Yani ülkede asgari maaş €1500 olsun, Junior maaşı asgari 1.5x - 2x arası seklinde. Ayrıca Freelance işlerde saat ücreti ortalama ne kadar? Örneğin Almanya'da Freelance saat ücreti ortalama €91 onun gibi:
    Finlandiya'da belirlenmis bir asgari ucret yok. Ayrica, Freelance saat ucreti diye de birsey yok. En azindan kimseden bu sekilde calistigini duymadim. Sirketler isterlerse belli sureli (3,6,9,12 aylik vs) eleman aliyorlar ve eger bu sureden once kontrati sonlandirmak isterlerse yine kontratta belirtilen "Termination" sartlarina bagli olarak odeme yaparlar ekstra. Bu durumda bile saat hesabi yapilmiyor.
  • Mesajlarin bir kismini okudum, tesekkürler böyle ilgili cevap verdiginiz icin :)

Bir ara ben de norvec'te calismak istiyordum ancak "dil" sarti vardi, bir de ab üyesi disinda cok zor. suan isvicre'de yazilim mühendisi olarak calisiyorum. Isvicre'nin refah seviyesi de cok yüksek. Maaslar yüksek tabi hayatta pahali. Karsilastirma yapmak ne kadar mantikli bilmiyorum ama kesin avantaj olarak iklimi diyebilirim :) Almanya'nin güneyinde kaldigi icin kuzey ülkeleri kadar soguk olmuyor, hele yasadigim yerde kar yagsa bile fazla yerde kalmiyor. Diger özellikler zaten anlattigin ülkelerle ayni (kurallara uyulmasi, yalan söylenmemesi, refah seviyesi vs). Bazen diyorlar ya "bati bizi kiskaniyor" diye. Bu adamlar köylerinden dahi cikmamis hic bir seyin farkinda olmayan kendilerini dünyanin merkezine koymus insanlar. Kiskaniyor dedikleri batinin sartlari 10 kat daha iyi türkiye sartlarindan. Tabi her avrupa ülkesi icin gecerli degil elbette ama türkiye'de yasadigim stresi baska hic bir yerde yasamadim (hong kong haric ki o da avrupa degil).

Bir ara ülkeme dönme ve orada savunma sanayisi üzerine calisma planlarim vardi ancak aralik ayindaki ziyaretimde bir kere daha anladim ki ben o ülkede yasayamam. Kural, saygi kavramlari yok insanlarda. En kücük seyde adam öldürülebilen bir ülke olmus, insanlar sabirsiz, esnafi dolandirici, sürekli bir kaos icerisinde.. Tabi orada yasayinca belki farkina varmiyorsunuzdur, ancak bir süre uzaklasinca ya da uzaktan bakinca inanin insan cok sasiriyor acaba nasil böyle yasanabilir diye ki ben hayatimin büyük bölümünü türkiye'de gecirmis biriyim.
  • ertan2002 kullanıcısına yanıt
    Rica ederim. ☺️ Evet, seni çok iyi anlıyorum. Bir süre başka biryerde yaşayıp da Türkiye'ye gelince insan bazı şeyleri daha kolay fark ediyor. Maalesef dediğin gibi pekçok şey de her geçen sürede daha da kötüye gidiyor ülkede.

Iklim olarak evet soğuk, doğru. Ancak, sanıldığı kadar değil: Özellikle son 5 yıldır kar çok çok az yağdı ve hava sıcaklığı da çoğunlukla 0 hatta + derecelerde idi kışın. Helsinki'nin deniz kenarında olması da olumlu etkiliyor. Tabii ki yine de bu kişisel bir tercih olayı. Önemli olan da kişinin bulunduğu yerden memnun olup olmaması.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Guest-CA941C94E G kullanıcısına yanıt
    ------------------------------

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dumprep -- 7 Mayıs 2020; 21:41:23 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • dumprep D kullanıcısına yanıt
    tahminen ve yüksek ihtimal bildiğimiz sistem yöneticiliği olmalı.

türkiye'de yazılımın hemen her alanında çalışma şartları zorlu ve gerekli yetenek, bilgi ve tecrübe göz önüne alındığında ücretler düşük ve türkiye'de sistem yöneticiliği, programcılık ve geliştirme işlerine göre bazen coğu kez daha iyi şartlarda olabiliyor. 2 sene önce Boğaziçi Üni'de verilecek maaşları belirtilmiş 2 iş ilanı vardı, sistem admin maaşı asgari x 2.7 programcı maaşı asgari x 1.8 idi :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: dumprep

------------------------------
    Merhaba,

Sistem muhendisligi, sistem yoneticiliginin bir ustu olan bir pozisyondur. Sistem yoneticiligine kiyasla daha genis alanlarda (Farkli isletim sistemleri, networking, storage, virtualization, hardware, scripting vs. vs.) bilgi ve tecrube gerektirir. Ayni zamanda daha fazla sorumluluk ve kimseye bagli olmadan tek basina (Self motivated) calisarak verilen gorevleri/projeleri yerine getirmeyi gerektirir.

Kazanc olarak ise soyle diyeyim: Iki isi kiyaslamak aslinda zor, kullanilan teknolojilerin ve beklentilerin farkli olmasi neden ile. Ancak illa genelleyecek olursak yazilim muhendisleri ayni seviyedeki (mid, senior, lead vs) sistem muhendislerine gore ortalama %10 -%25 daha fazla aliyorlar. Buna ek olarak pekcok sirket ek mesai olayini ekstra ucret olarak oduyor. Mesela benim calistigim sirket ise yazilimcilarin disindaki teknik personelin ekstra mesasini ek izin gunu olarak veriyor. Yano soyle: Resmi gunluk calisma suresi 7.5 saat. Eger 7.5 saat ek mesai yapildi ise 1 tam gun ek izin hakki kazaniyorsun. Ancak bu demek degil ki tum sirket bu sekilde ek mesaiyi veriyor. Normal ek odeme seklinde de verenler var tabii. Ayrica yazilimcilar da eger isterlerse para yerine ekstra gun olarak da alabiliyorlar ek mesailerini.

Calisma kosullarina gelince. Burada kanunlar uygulandigi icin yazilim, sistem veya networkcu olmak cok birsey fark ettirmiyor. Eger 7.5 saatin uzerin cikarsan ek mesai aliyorsun ve kimse seni ek mesai yapmaya da zorlayamiyor. Eger istersen 7.5 saatin dolunca gidebilirsin ve kimse sana "neden gittin ?" diye soramaz da, isten cikaramaz da. Normal gundelik calisma ortami olarak da genelde rahat ve iyi. Cogunlukla verilen isleri nasil ve ne sekilde yapacagin konusunda serbestlik sunuluyor. Hata yaptiginda kimse seni azarlamiyor ya da uzerine gelmiyor. Sadece yaptigin hatanin farklinda olmani ve dersini almis olmani bekliyorlar. Bu soylediklerim uc asagi bes yukari yazilimcilar ve tum diger meslek gruplari icin de gecerli.
  • ------------------------------

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dumprep -- 7 Mayıs 2020; 21:41:21 >
  • Fatih arslan'ın Türkiye'den Amerika'da çalışmak videosunu izle bu dediğini varacağın yolu görür Sun

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-CA941C94E

Finlandiya'da belirlenmis bir asgari ucret yok. Ayrica, Freelance saat ucreti diye de birsey yok. En azindan kimseden bu sekilde calistigini duymadim. Sirketler isterlerse belli sureli (3,6,9,12 aylik vs) eleman aliyorlar ve eger bu sureden once kontrati sonlandirmak isterlerse yine kontratta belirtilen "Termination" sartlarina bagli olarak odeme yaparlar ekstra. Bu durumda bile saat hesabi yapilmiyor.

Alıntıları Göster
    Duymuş olursun. Ben freelance saat ücreti ile çalışyorum. En temiz çalışma şekli. Öbür türkü proje fiyatı ve süresi için pazarlık dönüyor. bu temiz. Ekmek köfte.

Bir de daha mezun olmamış veya junior arkadaşların hemen yurdısına gideceğim fikrini anlamıyorum. Daha ne gördün. Sektör sana ne vermedi de emen pas geçip transfer düşünüyorsun. Evet türkiyede sektörün sorunları var ancak çok güzel çalışılacak firmalar hala var. (Örnek: Parasüt, OpsGenie, Armut, Udemy, Ikas , AppSamurai ...)
    Sonuçta yurtdısına taşınmak da her yaraya iyi gelen merhem değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahoni_38 -- 31 Ocak 2019; 18:2:32 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mahoni_38

Duymuş olursun. Ben freelance saat ücreti ile çalışyorum. En temiz çalışma şekli. Öbür türkü proje fiyatı ve süresi için pazarlık dönüyor. bu temiz. Ekmek köfte.

Bir de daha mezun olmamış veya junior arkadaşların hemen yurdısına gideceğim fikrini anlamıyorum. Daha ne gördün. Sektör sana ne vermedi de emen pas geçip transfer düşünüyorsun. Evet türkiyede sektörün sorunları var ancak çok güzel çalışılacak firmalar hala var. (Örnek: Parasüt, OpsGenie, Armut, Udemy, Ikas , AppSamurai ...)
    Sonuçta yurtdısına taşınmak da her yaraya iyi gelen merhem değil.

Alıntıları Göster
    Ben freelance olayindan bahsederken Finlandiya icin soylemistim. Eminim buralarda da o sekilde calisanlar vardir cok az sayida da olsa.

Yurtdisina gitmek istemenin cok farkli sebepleri vardir kisiye bagli olarak. Illa bunu sektorun birsey verip vermemesi ile bagdastirmamak lazim. Kimisi baska kulturleri tanimak icin gider, kimisinin de kiz arkdasi baska ulkede oldugu icin oraya yerlesmeyi dusunur, kimileri de uluslarasi tecrube kazanmak icin gitmek ister vs. vs. Bu kararlar verilirken de kisinin yeni mezun, junior, mid, senior, lead vs. vs. olmasinin da hicbir baglantisi yoktur. Ayrica kimse yurtdisina tasininca tum sorunlarin hallolacak demedi. Yurtdisina tasinma fikri az once de ifade ettigim gibi her birey tarafindan kendi kisisel tercihleri, istekleri, beklentileri dogrultusunda alinir. Ve bu kararlara da herkesin saygi duymasi gerekir. Sonucta hepimiz farkliyiz ve farkli beklentilerimiz var. Bir kisi icin dogru olan birsey bir baskasi icin yanlis olabilir.
  • hocam banada yardım et

yurtdışında çalışmak istiyorum

• Bana da bir müdürlük çıkar mı ?

• favorilerime atayım beri Yurtdışında Çalısma Ve İş Bulma 

• BalkanGöçmeniBirBey kullanıcısına yanıt
    oku bari
  • Kurtçu Restrop kullanıcısına yanıt

Yurtdışında Çalısma Ve İş Bulma Yurtdışında Çalısma Ve İş Bulma 

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.