Şimdi Ara

Yurtdışında Çalısma Ve İş Bulma (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
97
Cevap
11
Favori
4.931
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Guest-CA941C94E

Haklisin :-D En cok Linux tercih ediliyor. Hem mobil hem de web tabanli urunler/sistemler var ne yapilmak istedigine bagli olarak. Mobilden bahsetmisken de pekcok irili ufakli (Rovio, Supercell vs.) mobil oyun gelistiren sirketlerin oldugunu da belirteyim. Bu baglamda mobil oyun piyasasi da oldukca canli.

Alıntıları Göster
    Linux Finlandiya 'da doğduğu için Linux un en cok tercih edilmesi şaşırtıcı olmadı :)

Orada oyun firmalarından bahsetmişken bir soru: Finlandiya 'nın oyun ihracat rakamı nedir? Tam rakam olmasa bile tahminen? Haberlerde Türkiye'nin 2018'de oyun ihracatı 1Milyar 50 Milyon dolar olarak geçiyor, onunla karşılaştıracağım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

Linux Finlandiya 'da doğduğu için Linux un en cok tercih edilmesi şaşırtıcı olmadı :)

Orada oyun firmalarından bahsetmişken bir soru: Finlandiya 'nın oyun ihracat rakamı nedir? Tam rakam olmasa bile tahminen? Haberlerde Türkiye'nin 2018'de oyun ihracatı 1Milyar 50 Milyon dolar olarak geçiyor, onunla karşılaştıracağım.

Alıntıları Göster
    2017'ye ait Finlandiya oyun endustrisi rakamlarina gore 2.36 Milyar €

https://www.neogames.fi/2017-finnish-games-industry-in-2017/

• Hocam öncelikle teşekkürler çok yararlı bir konu olmuş.

Hep teknik konulardan sorular gelmiş ben farklı şeyleri merak ediyorum, son yıllarda Finladiya çok fazla Suriyeli ve Afgan göçmen aldı diye biliyorum ve tecavüz gibi kötü olaylar haberlere yansımaya başlamış sanırım. Çok fazla niteliksiz göçmen almaları bu tarz Kuzey ülkesini ilerde sıkıntıya sokmaz mı ?

İkinci olarak Finlandiya'da ırkçılık ne durumda ? Örneğin ABD de nerden geldiğinize bakılmaksızın vatandaş olduğunuz an herkes sizi Amerikalı kabul eder ve göçmenlere ırkçılık çok nadir durumlar dışında asla yaşanmaz. Avrupada ulus milletler olduğu için mesele Finlandiya vatandaşı olsak bile Finlandiyalı birisi bize çıkıp pis Türk evine dön diyebilir mi ? (Ben beyaz tenliyim esmer değilim ama merak ettim genelde esmerler daha çok ırkçılığa uğrar diye biliyorum bu tarz sarışın-beyaz ülkelerde)

Üçüncü olarak elf gibi Fin kızları biz Türklerle evlenir mi yoksa ne kadar mühendis olsak da sen Türksün Fin değilsin muamelesi yapılır mı ? Hiç Fin bir kadın ve yabancı bir erkek evliliği gördünüz mü ? Diyelim ki burdan üniversiteden mezun olduktan sonra Finlandiyada iş bulduk ve gittik (24-25 yaşında bekar birisi olarak) orada Fin bir kadınla evlenip, Finlandiya vatandaşı olup kalıcı bir hayat kurmak ne kadar mümkün ? Aile kurmaya uygun bir ülke mi ? Aile kültürleri nasıl ? Güven ve samimiyet durumlarını merak ediyorum acaba Amerikalılar gibi yapay hayatlar mı yaşıyorlar ?

Ve son olarak verdiğiniz siteden iş ilanlarını inceledim çoğu ilan 12-24 aylık kontrat şeklinde bu sıkıntı olmaz mı ? Sonsuz kontrat tarzında şeyler yok mu ? 12 ay çalıştıktan sonra kıçımıza tekme koyup ülkeye yollarlar mı ?

• Dr. Donanım kullanıcısına yanıt
    Rica ederim :-)

Sorularini cevaplamaya calisayim:

quote:

Hep teknik konulardan sorular gelmiş ben farklı şeyleri merak ediyorum, son yıllarda Finladiya çok fazla Suriyeli ve Afgan göçmen aldı diye biliyorum ve tecavüz gibi kötü olaylar haberlere yansımaya başlamış sanırım. Çok fazla niteliksiz göçmen almaları bu tarz Kuzey ülkesini ilerde sıkıntıya sokmaz mı ?

Finlandiya'da cok fazla Suriyeli ve Afgan yok ama epey bir Somalili azinlik var. Suc orani Finlandiya'da son derece dusuk. Buraya gelen azinliklar da genelde suca bulasmamaya calisiyorlar genelde. Zira suca karistiklarinda ya oturum izinleri yenilenmiyor ya da ulkeyi terk etmek zorunda birabiliyorlar duruma gore. Kisaca kanunlar uygulandigi icin suc isleyen multecileri ozellikle ulkede barindirmiyorlar uzun sure.

quote:

İkinci olarak Finlandiya'da ırkçılık ne durumda ? Örneğin ABD de nerden geldiğinize bakılmaksızın vatandaş olduğunuz an herkes sizi Amerikalı kabul eder ve göçmenlere ırkçılık çok nadir durumlar dışında asla yaşanmaz. Avrupada ulus milletler olduğu için mesele Finlandiya vatandaşı olsak bile Finlandiyalı birisi bize çıkıp pis Türk evine dön diyebilir mi ? (Ben beyaz tenliyim esmer değilim ama merak ettim genelde esmerler daha çok ırkçılığa uğrar diye biliyorum bu tarz sarışın-beyaz ülkelerde)

Finlandiya'da irkcilik hic yok diyebilirim. Insanlar birbirlerine nereden geldiklerine, hangi dine mensup olduklarina, hatta evli olup olmadiklarini bile cogu zaman sormuyor. Ancak, yakin arkadas olunca bazen ve sadece merak ettikleri icin soruyorlar. Simdiye dek hic kimsenin "Sen susun sen busun. Hadi evine don!" vs dedigini ne duydum ne de gordum. Sadece bazi cok yasli insanlarin (70 ve uzeri) bazilari diger baska kisilerle sohbet ederlerken ne kadar cok gocmen Finlandiya'ya geldi gibisinden konustuklarini ve biraz da veryansin ettiklerini duydum. Ancak, hicbir sekilde bu siddet eylemine ya da direkt olarak kisiye sozlu saldiri sekline donusmedi. Cogunlukla insanlar burada kendi isine bakiyor. Karsidakinin kim, ne ve nereden geldigiyle ilgilenmiyor. Eger bir de Fince biraz ogrenip de konusmaya calisirsaniz cok hoslarina gidiyor ve buyuk saygi duyuyorlar. Zira, Fince'nin cok zor bir dil oldugunu ve onu ogrenemeye calisanlarin da cok zor bir isi basaran kahraman oldugunu dusunuyorlar. Kisacasi, ister Fin vatandasi ol ister Ingilizce konusan bir yabanci ol irkcilik sorunu olmaz.

quote:

Üçüncü olarak elf gibi Fin kızları biz Türklerle evlenir mi yoksa ne kadar mühendis olsak da sen Türksün Fin değilsin muamelesi yapılır mı ? Hiç Fin bir kadın ve yabancı bir erkek evliliği gördünüz

Yukarda da belirttigim gibi Finliler irkci degiller. Dolayisi ile Fin kizlari da irkci degil ve tam tersine yabanci ve ozellikle de sarisin olmayan erkeklere cok ilgi duyuyor ve begeniyorlar
    Cevremde pekcok yabanciyla ve ozellikle de Turklerle evli Finli kiz var. Finli kizlarla iletisim kurmak da cok kolay. Hatta bara gidince onlar sana once laf atip sonra yanina gelip konusuyor

quote:

Diyelim ki burdan üniversiteden mezun olduktan sonra Finlandiyada iş bulduk ve gittik (24-25 yaşında bekar birisi olarak) orada Fin bir kadınla evlenip, Finlandiya vatandaşı olup kalıcı bir hayat kurmak ne kadar mümkün ? Aile kurmaya uygun bir ülke mi ? Aile kültürleri nasıl ? Güven ve samimiyet durumlarını merak ediyorum acaba Amerikalılar gibi yapay hayatlar mı yaşıyorlar ?

Evet, gayet mumkun. Cevremde pekcok Turk arkadas var: Universite veya is vesilesi ile gelip burada Finli hatunlarla evlenmis ve yasayan. Ilk gonderimde de belirttigim gibi vatandas olmak oldukca kolay: 5 sene calismis olmak ve Finceyi orta seviyede konusmak yeterli. Finlandiya ozellikle de aile kurmak ve ailece yasamak icin en idael ulkelerden birisi diger Kuzey Ulkerleri gibi: Heryerde cocuk parklari var, cocuklar icin pekcok etkinlikler duzenleniyor, cocuklar icin ozel eglence parklari var, her mahallede ya da mahalleye cok yakin yuzme havuzu ve spor salonu var, tum egitim tamamen ucretsiz, suc neredeyse yok denecek kadar az oldugu icin cocuklar icin oldukca guvenli bir ortam.

Aile kulturu olarak genelde sicak ve samimidirler gordugum kadari ile ancak Finli akrabam olmadigi icin cok da yorumda bulunamayacagim

quote:

Ve son olarak verdiğiniz siteden iş ilanlarını inceledim çoğu ilan 12-24 aylık kontrat şeklinde bu sıkıntı olmaz mı ? Sonsuz kontrat tarzında şeyler yok mu ? 12 ay çalıştıktan sonra kıçımıza tekme koyup ülkeye yollarlar mı ?

Kalici (Suresiz) olan pekcok is ilanlari da var. Sahsen bu tip sureli ilanlara basvurmamanizi tavsiye ederim. Zira, sure doldugunda yeniden is hemen bulunamayabilir ve sure dolmaya yaklastikca ayrica insani da stres edecektir.

• Teşekkür ederim cevaplar için, aklıma bir iki şey daha geldi.

Sosyal hayatları ve ülke çok mu durağan ? Bir süre sonra sıkıldığınızı hissettiniz mi siz ? Nordic ülkelerinde yaşayan bazı gençlerin hayatlarından sıkılıp ABD'ye yerleşmek istediğini okumuştum bir yerden.

Ev tipleri nasıl müstakil bahçeli evler var mı yoksa hep apartman mı ? Bir de Finlerin meşhur saunalarına çıplak girdiğini ve hatta misafirlerini arkadaşlarını davet ettiklerini duymuştum doğru mu

Son olarak yemekleri ve yemek kültürleri nasıl hocam sormayı unutmuşum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dr. Donanım -- 24 Ocak 2019; 16:1:30 >
    Rica ederim :-)

Gece hayati ve sosyal hayat oldukca aktif. Sadece h.sonlari degil hafta arasi ve haftanin hergunu barlarda orda burda takilan insanlar gormek mumkun. Disarisi -25 bile olsa bu hic degismiyor :-) Acikcasi ben hic sIkIldIm diyemem. Her zaman icin gidilecek ilginc yerler, barlar, mekanlar var. O genclerin cogunun rahat k...cina battigi icin ABD ya da baska ulkelere gidiyorlar ya da gitmek istiyorlar sahsi gorusumce :-D

Mustakil evler de var apartmanlar da. Oran olarak diyebilirim ki Istanbul'dan cok daha fazla oranda mustakil ev var. Evet, duyduklarin dogru :-) Saunaya ciplak giriyorlar. Ancak sen ciplak girmek istemezsen seni zorlamiyorlar. :-) Ayrica sadece sauna degil yuzme havuzuna girerken de soyunma odasinda ayri ust degistirme kabini yok. Yani herkes ortada soyunuyor/giyiniyor. Ancak, erkeklerin ve kizlarin soyunma odalari ayri :-) Kultur olarak ciplakligi cok dogal karsiliyorlar yani. :-)

Yemek olarak da soyle diyeyim: Dunya'daki hicbir mutfak Turk yemeklerinin yanina pek yaklasamaz. Dolayisi ile bu durum Finlandiya icin de gecerli. :-) Fin mutfagi birkac deniz mahsulu yemek disinda (Genelde somon ve birkac gol baligi) cok kisir. Ama, ozellikle de "pulla" dedikleri cok guzel corekleri var. Ayrica ekmekleri muhthis. Sahsen cok begendim birkac cesit (Beyaz ve kara ekmekler) ekmekleri de var. Ancak bol miktarda Turk lokantasi ve marketi var. Ayrica diger pekcok ulke mutfaklarina mensup restoranlar (Hint, Tibet, Nepal, Cin, Japan vs.) marketler de bulmak mumkun.

• Merhabalar, ben de bu sürece girdim sayılır. Yaklaşık 3 senelik yazılım geliştirme tecrübem var. Firmada yöneticim var fakat arada eleman yok, analizden tasarımdan kodlamaya teste kadar herşeyini yapmakla sorumluyum, grafikleri ve modellemeleri yapmıyorum bir de projeyi satmıyorum. Orta seviye tecrübeliyim diyebiliriz. Nodejs - VueJs kombinasyonu ve .net core kullanıyorum. Projeler ise oyun - oyunlaştırma ve eğitim üzerine. Hatta unityile bir proje var yakında başlayacak multiplayer olması planlanıyor altyapısı için çalışmalara başladım. Bu çerçevede finlandiya ve isveç gibi ülkelerde iş aramaya başladım. Şansım nedir sizce ?

İşe giriş süreci nasıl işliyor ? Davet mi ediyorlar yoksa UK üzerindeki gibi sponsorluk COS denilen hadise mi var ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ElwinVanDyke -- 24 Ocak 2019; 17:36:22 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Medyadaki terör şiddet ve tecavüz haberlerinin hemen tamamı senaryo. Bu konuyu son 1-2 senedir takip ettiğim için biliyorum. Finlandiya da ağustos 2017'de Turku sehrinde Faslı bir terörist bir kadın ve bir adamı 4 defa bıçakları haberi örneğin, senaryo. Stockholm 'de bir kişi aracıyla kaldırıma çıkıp onlarca kişiyi ezdi haberi de. Son yıllarda ABD ve AB medyası bu tür haberlerle dolu. Dikkatle incelerseniz bu haberlerde bir pattern olduğunu görürsünüz örneğin Franca Nice'de bir tır saldırısı oldu sonra aynı türde saldırı İsrail sonra da Berlin'de gerçekleşti. Stockholm saldırısını tüm görüntüleri araştırarak inceleyen bir Youtuber, olayın senaryo olduğunu açığa çıkardı; isteyene video linkini gönderebilirim. Berlin'deki tır saldırısının da senaryo olduğu anlaşıldı; onun da linkini gönderebilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ElwinVanDyke

Merhabalar, ben de bu sürece girdim sayılır. Yaklaşık 3 senelik yazılım geliştirme tecrübem var. Firmada yöneticim var fakat arada eleman yok, analizden tasarımdan kodlamaya teste kadar herşeyini yapmakla sorumluyum, grafikleri ve modellemeleri yapmıyorum bir de projeyi satmıyorum. Orta seviye tecrübeliyim diyebiliriz. Nodejs - VueJs kombinasyonu ve .net core kullanıyorum. Projeler ise oyun - oyunlaştırma ve eğitim üzerine. Hatta unityile bir proje var yakında başlayacak multiplayer olması planlanıyor altyapısı için çalışmalara başladım. Bu çerçevede finlandiya ve isveç gibi ülkelerde iş aramaya başladım. Şansım nedir sizce ?

İşe giriş süreci nasıl işliyor ? Davet mi ediyorlar yoksa UK üzerindeki gibi sponsorluk COS denilen hadise mi var ?
    Merhaba,

Profiline gore (Ingilizce seviyesinin iyi duzeyde oldugunu farz ediyorum) is bulma sansin son derece yuksek. Hatta Unity Technology Finlandiya ofisinde bile baslayabilirsin :-) Zira sIkca is ilanlari oluyor ve orada da tanidigim/bildigim bazi Turk arkadaslar var Turkiye'den gelen.

Ise giris surecini daha onceki cevaplarimdan birinde aciklamistim. Kisaca su sekilde:

- Eger karsi firma ilgileniyorsa email ile donus oluyor ve uygun bir zaman ve tarih istiyorlar telefonda on gorusmce icin
    - On gorusme olumlu gectigi takdirde birkac gorusme daha oluyor. Duruma gore telefon ve/veya Skype uzerinden goruntulu olacak sekilde. Bu gorusmelerden bir veya birkaci teknik agirlikli yine birkaci da IK ve kisiyi tanimaya yonelik oluyor.
    - Eger hala olumlu ise bu sefer ya sirket merkezine fiziksel olarak cagiriyorlar (Ucak biletini sirket oduyor.) ya da yine Skype veya telefon ile teklifte bulunuyorlar. Kabul edildigi takdirde islak imza atiliyor. Eger fiziksel devet edilmedigsen o zaman kontrat kargo ile gonderiliyor (Bazen elektronik - PDF vs - olarak da gonderebiliyorlar) ve imza attiktan sonra geriye gonderiliyor.
    - Imza atildiktan sonra genelde Relocation denen ve kisinin yerlesimini profesyonel olarak ele alan sirket sizinle temasa gecip sonraki adimlarin ne olacagini ve sizin neler yapmaniz gerktigini soyluyor. Bu sirket ayni zamanda vize/oturum izni gibi tum konulari hallediyor. Eger arada Relocation firmasi yoksa o zaman karsi sirketin IK da yardim olabiliyor. Oturum izni icin basvuru online olarak yapilabiliyor ve sonucunu da yine online olarak gorebiliyorsun.

Bir hatirlatmada bulunayim. Onerilen rakamlar aksi belirtilmedigi surece her zaman icin brut maastir. Onerilecek maasa ve pakete gore aylik olarak %28-35 civarinda bir kesinti olacaktir. Ancak, pekcok konu vergi iadesi olarak geri donebiliyor. Mesela, mortgage gibi: Mortgage alindiginda aylik odediginiz faizin bir kismi vergi iadesi olarak yilsonunda geri donuyor.

• Anladım, ingilizceyle teknik alanda ve yazılı iletişimde sorunum yok, konuşma sırasında heyecandan kaynaklı tıkanma var. Bu durumu bildiğim için konuşma seansları düzenleyen kurs araştırıyorum. Ben daha çok vuejs ve nodejs kullanıyorum ve fullstack olarak çalışıyorum, unity gel dese ne güzel olur.

İşe alım süreci konusunda, yazdıktan sonra konuyu okumaya devam ettim hemen gördüm cevabı fakat tekrar teşekkürler.

Bir sorum daha var, ben bir cv hazırladım ön yazı ile (cover letter) 2.5 sayfa oldu, gereksiz her şeyi çıkardım özet bilgi şeklinde anlatmaya çalıştım. Türkiyede ön yazıya kimse dikkat etmiyor neredeyse oradaki dueum nedir ? Ön yazıyı çıkarmalı mı yoksa kalmalı mı ? Bir de cvde fotoğraf ve kişisel bilgi olmasın diyorlar, siz karşılaştınız mı böyle bir durumla ?

• Benden bir soru daha: Geçen sene Almanya'dan birkaç Recruiter aradı ve 3 - 6 aylık Freelance Javascript ve Java Developer projelerini görüştürk. Görüşmede onlara "benim AB'de work permit'im yok" dediğimde, hepsi "o sorun değil cunku Umbrella Company ile onu hallediyoruz" dediler. Umbrella Company konusunu Internetten araştırdım fakat o konuda senin de bilgin var mı, nedir bu Umbrella Company?

• Turkiye'de Sony de benzer bir sey yapiyor. Turkiye'de bulunan bir "Umbrella Company" araciligi ile seni ise aliyor, vergilendirmeyi falan o oduyor. Bordronda is veren firma Huseyin Yazilim gibi bir sey oluyor. Ancak para kaynagi seni ise alan oluyor.

Ya da EU bazli bir Umbrella Company bulunuyor, work permit e ihtiyac duymadan kontrat bazli calismalarini onun kanalindan yapiyorsun. Ingiltere'de cok populer bu ozellikle, bir suru Hintli calisiyor work permit olmadan ve tamamen legal.

• quote:

Orijinalden alıntı: ElwinVanDyke

Anladım, ingilizceyle teknik alanda ve yazılı iletişimde sorunum yok, konuşma sırasında heyecandan kaynaklı tıkanma var. Bu durumu bildiğim için konuşma seansları düzenleyen kurs araştırıyorum. Ben daha çok vuejs ve nodejs kullanıyorum ve fullstack olarak çalışıyorum, unity gel dese ne güzel olur.

İşe alım süreci konusunda, yazdıktan sonra konuyu okumaya devam ettim hemen gördüm cevabı fakat tekrar teşekkürler.

Bir sorum daha var, ben bir cv hazırladım ön yazı ile (cover letter) 2.5 sayfa oldu, gereksiz her şeyi çıkardım özet bilgi şeklinde anlatmaya çalıştım. Türkiyede ön yazıya kimse dikkat etmiyor neredeyse oradaki dueum nedir ? Ön yazıyı çıkarmalı mı yoksa kalmalı mı ? Bir de cvde fotoğraf ve kişisel bilgi olmasın diyorlar, siz karşılaştınız mı böyle bir durumla ?
    Ingilizce pratigi konusundawww.cambly.com u tavsiye ederim. Bir arkadasim bu site vasitasi ile 1 yil kadar konusma pratigi yapti ve oldukca memnun kaldi. Fiyat olarak da gordugum kadari ile uygun.

Soyle diyeyim ben hicbir zaman Cover Letter ile basvuru yapmadim ve burda da basvuranlarin cogunlugu Cover Letter kullanmiyor. Zaten is ilanlarinda da cok nadiren Cover Letter isteniyor. Bu baglamda Cover Letter cok gerekli degil bence. Ancak Cover Letter'i ayri bir dokuman olarak kaydedersin bir yere eger gerekli olursa diye. Boylelikle sorun olmaz. Benim CV'im fotograf da var sahsi bazi bilgiler de. Bence, ikisinin de olmasi faydali olur. Ancak fotograf ve/veya kisisel bilgilerin olmasindan oturu ne sahsi olarak sIkIntI yasadim ne de yasayani gordum/duydum. Genel tavsiye olarak da CV'de deneyimleri, bilinen teknolojileri vs kisaca anlatmak her zaman icin faydali olur. Sahsi gorusum bu baglamda CV'ler ne cok cok kisa ne de cok cok uzun olmali. Yapilan ise, tecrubeye ve calisilan firma sayisina bagli olaraktan birkac sayfa da olabilir 4-5 sayfa da. Eger CV icinde kendi profilinizi ne kadar iyi cizerseniz ve kendinizi anlatirsaniz o kadar faydali olur kanaatindeyim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

Benden bir soru daha: Geçen sene Almanya'dan birkaç Recruiter aradı ve 3 - 6 aylık Freelance Javascript ve Java Developer projelerini görüştürk. Görüşmede onlara "benim AB'de work permit'im yok" dediğimde, hepsi "o sorun değil cunku Umbrella Company ile onu hallediyoruz" dediler. Umbrella Company konusunu Internetten araştırdım fakat o konuda senin de bilgin var mı, nedir bu Umbrella Company?
    Umbrella Company dedikleri aslinda bir outsoucing yontemi. Yani o sirket sizi onun musterisi olan baska sirket ya da sirketlere belli sureli olarak calismaya gonderiyor. Ancak; calisma izni, sosyal sigorta gibi olaylari bu Umbrella Company ustleniyor. Bu sirketler hizmetlerinin bedeli olarak da belli bir sabit ucret ya da yuzde aliyor aylik odenen maastan. Bu sistem en cok Ingiltere'de yaygin. Kuzey Ulkelerinde cok yaygin degil. Zira her sirket istedigi gibi ve kolayca kontratli (sureli) eleman alabiliyor. Zaten calisma izni almak oldukca kolay.

Kisisel tavsiyem kontratli (sureli) hicbir ise cok itibar etmeyin. Zira tonlan normal (suresiz) is var.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mephalay

Turkiye'de Sony de benzer bir sey yapiyor. Turkiye'de bulunan bir "Umbrella Company" araciligi ile seni ise aliyor, vergilendirmeyi falan o oduyor. Bordronda is veren firma Huseyin Yazilim gibi bir sey oluyor. Ancak para kaynagi seni ise alan oluyor.

Ya da EU bazli bir Umbrella Company bulunuyor, work permit e ihtiyac duymadan kontrat bazli calismalarini onun kanalindan yapiyorsun. Ingiltere'de cok populer bu ozellikle, bir suru Hintli calisiyor work permit olmadan ve tamamen legal.
    Gecerli calisma vizesi ya da calisma/oturum izni olmadan hicbir ulkede calisilamaz. Bu Umbrella Company faaliyette bulundugu ulkeye bagli olarak oturum izni veya calisma imkani saglayan vizeyi calisacak kisi adina aliyor.
  • Umbrella Company konusunda bilgilendirme dolayısıyla sağolun. Görüştüğüm alman recruiter'lar "ne kadar zaman içinde projeye başlayabilirsiniz" diye sorduklarında Work Permit'i çıkarmak ne kadar sürerse o zaman başlayabilirim şeklinde biraz amatörce cevap verdiğim zaman "Work Permit 'i Umbrella Company (kolaylıkla) hallediyor" diyorlardı.

Kontratlı olmayan işlerle cok ilgilenmiyorum hatta 6 aydan daha uzun süreli 1 senelik projeler dahi pek ilgimi cekmiyor (bunun benim tercihime bağlı olan ve olmayan çeşitli sebepleri var) Neyse ki Almanya'daki IT işlerinin önemli kısmı 3-6 aylık projeler şeklinde. Burda önemli konu, proje sahibinin verdiği saat ücretinin iyi olması, ücret iyi ise 3 - 6 ay da bayağı ciddi para kazanmak mümkün. Ve mortgage, otomobil taksidi, ev kirası gibi olayım da yok, biraz o yüzden de süresiz işler bana çok çekici gelmiyor olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 24 Ocak 2019; 23:24:46 >

• Kimse sormamış ben sorayım. Maaşlar ne durumda, Junior-mid-senior yazılımcı maaşlarını merak ettim açıkçası.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mefata

Kimse sormamış ben sorayım. Maaşlar ne durumda, Junior-mid-senior yazılımcı maaşlarını merak ettim açıkçası.
    Ortalama olarak su sekilde:

Junior: 2500-3000 €
    Mid: 3000-4000 €
    Senior: 4000-6500 €

Bu maaslarin hepsi bruttur. Rakama gore aylik olarak %25-45 arasi vergi ve emeklilik fonu kesintileri vardir toplam olarak. Buna ek olarak her birey aylik maasinin %50'si olacak sekilde tatil bonusu hakkina sahiptir. Pekcok sirket duz maasa ek olarak yilda 1 veya 2 ikramiye vermektedir. Her 1.5-2 senede bir istenen cep telefonu kisiye alinir ve bu sure sonunda da telefonun onun olur. Ayni sekilde her 3-3.5 senede bir de laptop degisimi olur. Yine bu sure sonunda bu laptop kisiye kalir. Cogu sirket aylik Internet (VDSL, Fiber vs.) baglanti ucretini ve cep telefonu faturasini oder. Pekcok sey vergi iadesi olarak geri alinabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-CA941C94E -- 25 Ocak 2019; 13:28:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-CA941C94E

Ortalama olarak su sekilde:

Junior: 2500-3000 €
    Mid: 3000-4000 €
    Senior: 4000-6500 €

Bu maaslarin hepsi bruttur. Rakama gore aylik olarak %25-45 arasi vergi ve emeklilik fonu kesintileri vardir toplam olarak. Buna ek olarak her birey aylik maasinin %50'si olacak sekilde tatil bonusu hakkina sahiptir. Pekcok sirket duz maasa ek olarak yilda 1 veya 2 ikramiye vermektedir. Her 1.5-2 senede bir istenen cep telefonu kisiye alinir ve bu sure sonunda da telefonun onun olur. Ayni sekilde her 3-3.5 senede bir de laptop degisimi olur. Yine bu sure sonunda bu laptop kisiye kalir. Cogu sirket aylik Internet (VDSL, Fiber vs.) baglanti ucretini ve cep telefonu faturasini oder. Pekcok sey vergi iadesi olarak geri alinabilir.

Alıntıları Göster
    Merhaba,

Vergi oranlari insafli seviyelerdeymis :)

Saglik sistemi ne durumda peki? Hollanda'da herkes saglik sigortasini kendi odemek zorunda ( aylik 100-120 civari ) ve hemen hemen herkes sikayetci saglik sisteminden. Ozellikle dis sagligini sigorta karsilamadigi icin Turkiye'ye giden cok fazla arkadas oluyor. Sizde boyle bir durum var mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: bestanealtcizgi

Merhaba,

Vergi oranlari insafli seviyelerdeymis :)

Saglik sistemi ne durumda peki? Hollanda'da herkes saglik sigortasini kendi odemek zorunda ( aylik 100-120 civari ) ve hemen hemen herkes sikayetci saglik sisteminden. Ozellikle dis sagligini sigorta karsilamadigi icin Turkiye'ye giden cok fazla arkadas oluyor. Sizde boyle bir durum var mi?

Alıntıları Göster
    Merhaba,

Saglik sistemi soyle: Sosyal sigorta odenilen vergilerin icinde oluyor. Dolayisiyla calistigin surece otomatikman Sosyal sisteme bagli oluyorsun. Ekstra bir odeme soz konusu degil. Acil durumlar disinda hastaneye gitmek icin online olarak randevu almak gerekiyor. Yapilan muameleye gore (Dis cekimi, rontgen, doktor muayenesi vs.) de ufak rakamlar odeniyor. Mesela, disci ziyareti 30-40 € civarinda. Ilaclarin belli bir kismini sosyal sigorta karsiliyor. Disci dahil hersey icin devlet hastanesine gitmek mumkun. Dedigim gibi yapilacak ise gore kucuk rakamlar sadece odeniyor. Simdiye dek hicbir saglik sorunu icin Turkiye'ye gitmek zorunda kalmadim acikcasi.

Bunlara ek olarak bazi sirketler ozel saglik sigortasi da yapiyor calisanlarina.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.