Şimdi Ara

Tüm iPhone Modelleri Yurtdışı Kayıt [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (2 Mobil) - 3 Masaüstü2 Mobil
5 sn
1.741
Cevap
141
Favori
78.001
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 23 dk. önce
  • Cevaplayan Üyeler 287
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 84
  • Ortalama Mesaj Aralığı 14 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 4
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 43
  • Favoriye Eklediklerim 144
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • mahmut_emmi (108 mesaj) visceroid (84 mesaj) canlee89 (69 mesaj) ZeroG (66 mesaj) BekirTemel (43 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (647 mesaj) Mobil (433 mesaj) Mini (109 mesaj) (426 mesaj) (126 mesaj)
  • @
35 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
13. Sırada  bugün en iyi #2
Giriş
  • Tüm iPhone Modelleri Yurtdışı Kayıt [ANA KONU]

Arkadaşlar merhaba,

Malum son Apple etkinliğinden sonra hepimizin ortak düşüncesi yurtdışından cihaz almak olduğunu düşünerek konu açıyorum. Bu konuda tecrübem yok, hep TR'den cihazımı aldım ama bu sefer yurtdışından almayı düşünüyorum. Bilgi paylaşımına açığım ve bilgi paylaşmak isteyen arkadaşlar tecrübesini yazarsa sevinirim. İlk mesaja gerekli bilgileri sabitleriz...

* 17 Eylül 2022 Güncelleme

Konu beklediğimden fazla ilgi gördü açıkçası Tüm iPhone Modelleri Yurtdışı Kayıt [ANA KONU] Dolayısıyla bazı güncellemeler yapmak gerekti. Şöyle ki;

Kayıt işlemleri ile ilgili tüm soruların cevabı aşağıdaki linkte yer alıyor. Konu içerisinde tekrar tekrar aynı şeyleri sormak yerine burayı kontrol edersek daha sağlıklı ilerleyen bir bilgi paylaşımına sahip oluruz.

Avrupa ülkelerinde fiyatlar belli olmaya başladı. Forumda alışveriş yapanlar da var. Örnek Portekiz'den 14 PM alan bir arkadaşımız (1490 Avro) tax free olarak 210 avro alacağını belirtmiş.

Yeri geldikçe güncelleme yapmaya devam edeceğim.

Teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi visceroid -- 17 Eylül 2022; 10:57:56 >

• Henüz 14 serisi fiyatları Gürcistan'da belli olmadığı için 13 serisi için kabaca bir hesap yapabiliriz.

Tüm iPhone Modelleri Yurtdışı Kayıt [ANA KONU]zoommer.ge
    Apple iPhone 13 Pro | 128GB Alpine Green
    https://zoommer.ge/apple-iphone-13-pro-128gb-alpine-green

Örneğik 13 Pro 128 GB şu an için 3399 Lari. Yani TL olarak 21.788 yapıyor. Güncel kur 1 Lari 6,41 TL. Şu an itibariyle telefon kaydı için 2732 TL harç ücreti ve 117 TL Özel İletişim Vergisi (ÖİV) yani toplam 2849 TL ücret gerekiyor.

Toplamda 21.788 + 2849 = 24.637 TL yapıyor telefon için gerekli ücret.

An itibariyle aynı cihaz TR'de 33.499 TL olarak satılıyor. Aradaki fark 8.862 TL. Henüz tax free hesaplaması yapmadık.

Gürcistan için hizmet bedelleri düşüldükten sonra tax free cihazın %12'si olarak görünüyor. Kredi kartına iade alırsanız bu oranda fakat nakit alırsanız biraz daha düşecektir. İşlem öncesi tax free istediğinizi belirtmeniz ve belge düzenlenmesini sağlamanız şart. Tiflis havalimanında belgeyi ilgili yere teslim ettikten sonra damgalı olan belgeniz ile pasaport kontrolünden sonra göreceğiniz Liberty Bank bankosuna gidiyorsunuz ve iadenizi alıyorsunuz. Şu an için %12'lik tax free 2614 TL yapar ki bundan çok daha uyguna uçak bileti bulunabilir. Ona da hemen bakalım...

Bu sadece kabaca bir arama ile bulduğum bir uçak bileti ki daha uyguna da yakalanabilir. Kabaca tax free bizim uçak biletimizi karşılayacaktır. Toplamda 13 pro cihazı 8,862 lira uyguna alacağız ki 14 serisi için bu fark daha da fazla olacaktır.

Alternatif ülke ve senaryolara açığız.

Teşekkürler...

Ben de bir kaç hususta hatırlatma yapmak istedim forumdaki mesajlara bakarak;
    1. Yurtdışında tax free olarak cihaz alabilir, ödediğiniz verginin belli bir oranda iadesini alabilirsiniz.( ülkeye göre vergi oranları ve kesintileri değişmektedir, bu yüzden kısa bir google araştırması yapılmalı, örneğin Almanya için %19 vat ın %10 u alınabiliyor diye okumuştum)
    2. Yurda girişten 365 gün içinde adınıza kayıtlı hat ile kayıt hakkınız var ve 3 takvim yılı ( 2022-23-24 ise 01 ocak 25 de cihaz başka sim ile çalışır) başka bir hat ile çalışmaz
    3. Yeni yılda harç bedeli zamlanacaktır ama bu yeniden değerlenme oranın Üzerinden değil de maliye bakanlığı ne belirlerse, o bir muamma!
    4. Yurtdışı cihazlardan sadece Avrupa içini üretilen serilerde 1 yıl uluslararası garanti mevcut, o yüzden nerden aldığından ziyade hangi ülke ürününü aldığın önemli (web de ülke kodlarına göre cihazlar ve serileri mevcut)
    5. Geçici kayot şu an 1 ay yapılıyor ve pandemide ortaya çıktığından her an sonlanabilir (17.09 itibarıyla sonlandırıldı)
    6. 120 günlük döngü ile kullanmak: 120 normal sim, 120 e-sim ; son 120 ise cihaz kapanır. Mali yıl bitince sürenin sıfırlandığı ve yeni 120 günün başladığını söyleyenler var ama bu da pandemi ile gelmiş olabilir! Teyit edilmeli!
    7. Kimlik ile giriş çıkışlarda da kayıt hakkı vardır ( Kıbrıs, Batum gibi günü birlik seyahatler dahil)
    8. En uygun cihazlar sanırım Erbil de ama fiyatların oturması gerebilir bir süre... Bununla alakalı iki arkadaşın bir YouTube videosu mevcut!
    9. Onun dışında ABD cihazları ama onlarda garanti yok ( Sadece EU bölgesi için üretilen cihazlarda 1 yıl uluslararası garanti mevcut
    10. Dubai cihazlarda FaceTime yok
    11. Amazon.de den Almanya da oturan birisinin adresine sizin adınıza faturalı cihaz alırdanız tamamını (%19 vat) amazon.de size iade ediyor- bununla alakalı bir yazı mevcuthttps://lifetimeinprint.wordpress.com/2017/01/27/tax-refund-ve-amazon-de-sitesinden-alisveris-yaptiktan-sonra-tax-refund-yapmak/

Konu ile ilgili toparlamaya çalıştım arkadaşlar…
    Ürün kodları için; https://www.techwalls.com/

ülke kodları için;https://pakwired.com/how-to-identify-your-iphone-model-and-its-country-of-origin/

Konu ile ilgili forumun başından beri sorulan soruları toparlamaya çalıştım arkadaşlar…
    Nazik cevabiniz icin tesekkur ederim.

Isin aci veren kismi su maalesef. Millet olarak ''oransiz'' bir milletiz. En pahalisini almadan rahat etmeyen, arkada karavan ocagi gibi gorunen kameralari gosterince ruhu orgazm yasayan insanlarla dolu bir milletiz.
    20 sene once de boyleydi... Birbirlerinin aynisi olan Nokia telefonlarin neredeyse sadece dis kasalari farkliydi ama etiket fiyati en yuksek olani almagk icin can hiras cabalayan, borca giren, ogrenim kredi ceken insanlar vardi. Bugun de boyle, degisen bir sey yok...
    Hani diyorsunuz ya ''5 ay degil, 2 aylik gelir'' diye; bunu Edirne'den oteye herhangi bir ulkede soyleseniz size manyak gozuyle bakarlar.

Dunyanin en buyuk tasimacilik filolarinin birinde gorev aliyorum ve patronumuzda tek kamerali bir iPhone var. Artik 7 mi oluyor, 8 mi oluyor; bilmiyorum. Iki kere pili degismis, kullaniyor adam.
    Cunku adam ezik degil... 2 AYLIK GELIRI ile tum Turkiye'ye Apple Store acar bu adam...

Sevgiler...

Dünyada başka yerde var mı bilmiyorum ama "yurtdışına çıkış harç parası" 150 TL kişi başı ödeyerek Gürcistana gittik arkadaşlarla... Gürcistanda Ekonomik kriz olduğunu, alım gücünün biraz zayıfladığını vs söylediler... Buna rağmen 1 GEL/LARİ: 6.60 TL :))) Demek bizdeki durumun adı ekonomik krizin çok ötesinde...

Neyse; dün yurtdışına giriş çıkış yaparak, 2 ay önce yurtdışından getirttiğim temiz ve pil %100 olan, uluslararası garantisi 6 daha devam eden İphone 13 Pro MAX telefonumu bugün kayıt ettirdim...

Önce İnternet vergi dairesi üzerinden imei kayıt ücreti 2.732 TLyi ödedim(kesinlikle imei numaranızı doğru yazınız geri dönüşü yok, ayrıca kayıt ücreti her an zamlanabilir)

Sonra e devletten imei kayıt bölümünden bilgileri doldurarak kayıt işlemini yaptım ve sorguladığımda artık telefonun adıma kayıt edildiğini gördüm... 3-5 dklık işlem...

Telefonun bana maliyetine gelirsek; cihaz 900euro (o zamanki kur ile 16250 TL) + Gürcistan gezisi, yemek vs dahil (1.200) + İmei Kayıt ücreti 2.732 = 20.182 TL

• Henüz 14 serisi fiyatları Gürcistan'da belli olmadığı için 13 serisi için kabaca bir hesap yapabiliriz.

Tüm iPhone Modelleri Yurtdışı Kayıt [ANA KONU]zoommer.ge
    Apple iPhone 13 Pro | 128GB Alpine Green
    https://zoommer.ge/apple-iphone-13-pro-128gb-alpine-green

Örneğik 13 Pro 128 GB şu an için 3399 Lari. Yani TL olarak 21.788 yapıyor. Güncel kur 1 Lari 6,41 TL. Şu an itibariyle telefon kaydı için 2732 TL harç ücreti ve 117 TL Özel İletişim Vergisi (ÖİV) yani toplam 2849 TL ücret gerekiyor.

Toplamda 21.788 + 2849 = 24.637 TL yapıyor telefon için gerekli ücret.

An itibariyle aynı cihaz TR'de 33.499 TL olarak satılıyor. Aradaki fark 8.862 TL. Henüz tax free hesaplaması yapmadık.

Gürcistan için hizmet bedelleri düşüldükten sonra tax free cihazın %12'si olarak görünüyor. Kredi kartına iade alırsanız bu oranda fakat nakit alırsanız biraz daha düşecektir. İşlem öncesi tax free istediğinizi belirtmeniz ve belge düzenlenmesini sağlamanız şart. Tiflis havalimanında belgeyi ilgili yere teslim ettikten sonra damgalı olan belgeniz ile pasaport kontrolünden sonra göreceğiniz Liberty Bank bankosuna gidiyorsunuz ve iadenizi alıyorsunuz. Şu an için %12'lik tax free 2614 TL yapar ki bundan çok daha uyguna uçak bileti bulunabilir. Ona da hemen bakalım...

Bu sadece kabaca bir arama ile bulduğum bir uçak bileti ki daha uyguna da yakalanabilir. Kabaca tax free bizim uçak biletimizi karşılayacaktır. Toplamda 13 pro cihazı 8,862 lira uyguna alacağız ki 14 serisi için bu fark daha da fazla olacaktır.

Alternatif ülke ve senaryolara açığız.

Teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi visceroid -- 8 Eylül 2022; 20:58:42 >

• 21500 e Amerika’dan 13 Pro max aldım geçen ay. Önümüzdeki hafta memlekete gideceğim hazır oraya gitmişken günü birlik batuma geçip kayıt işinide aradan çıkartırım 😂
  • canlee89 kullanıcısına yanıt

Amerika en avantajlısı ama malum gitmek veya getirtmek herkes için mümkün değil. O yüzden Avrupa üzerinden örnek verdim...

• Bendede TR IPHONE 13 PROMAX ( 1 HAFTALIK ) var, bunu satıp Yurt dışından 14 promax ve 14 pro almayı düşünüyorum. avrupada piyasasında fiyatlar artmış görünüyor. ABD'den alınan cihazlarda garanti dışı kalıyor. Sanırım Gürcistan yol masrafı ve fiyat olarak en mantıklısı gibi geliyor. Vergi iadesi nasıl ve ne kadar oluyor, daha önce yapan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Kosova seçeneğide mantıklı gibi gözüküyor ama uçak fiyatları pahalı gibi geldi.

• Bu arada not Olarak düşelim yurtdışı cihazlarda kesinlikle ve kesinlikle fatura olmalı aksi halde teknik servis desteği almayabilirsiniz örneğin ücretli ücretsiz batarya değişimi bile yaptıramayabilirsiniz örnekleri var yaşandı

Mesela sarı sitede yurtdışı satılan sıfır iPhone lar garantili diyorlar o garanti hikaye fatura yoksa geçenlerde 3-5 satıcıya sordum hata bizzat denk geldi sorduğumda faturası yok demişlerdi ve ısrarla garantisi olduğunu söylediler yersen tamam birazda şans faktörü var ama o an teknik servis yokuşta yapabilir haklı olarak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Remining -- 8 Eylül 2022; 21:14:12 >
  • kenjinn k kullanıcısına yanıt

2. mesajda yazdım kabaca fiyatları 13 pro için...

• Selamlar, ben de Finlandiya dan aldığım 13pm 128gb telefonu burada satıp haftaya piyasaya çıkarsa Portekiz’den almayı düşünüyorum.

Şansa iş sebebiyle gidiyorum ve yol masrafım olmayacak. Portekiz fiyatı 128gb için 1499 Euro. Tax free ile 1289 Euro ya geliyor. 256 için kararsızım. 256 da 1400 Euro ya geliyor.

Bu sene sonuna kadar birkaç sefer daha yurtdışı ziyaretim olacak. Oralardan da getirip bir miktar kâr ile satmayı düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakaniko -- 8 Eylül 2022; 21:16:43 >
  • Remining kullanıcısına yanıt
    Hiç alakası yok fatura falan gerek yok. Uluslararası 1 sene garantisi var Apple Türkiye 1 sene boyunca destek veriyor. Telefonun ayarlar-genel- hakkında bölümünde garanti süresi yazar ve o süre sonuna kadar resmî garanti altındadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi canlee89 -- 8 Eylül 2022; 21:14:41 >
  • TR fiyatlarini gorunce ciddi ciddi ABD’ye gidip almayi dusunuyorum 14 Pro Max. Daha once kullandigim 2 iphonu da gitmisken ABD den almistim ama su anda sirf telefon almak icin gitmek bile mantikli olacak gibi. 😬
  • merhaba dubai, bişkek gibi yerlere gitme sansim var meslegimden dolayi ucretsiz olarak. sizce iphone 14 proyu en ekonomik nereden alabilirim
  • Intheflames I kullanıcısına yanıt
    Dubai , Irak , amerika genel olarak iPhone un en ucuz olduğu ülkeler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi canlee89 -- 8 Eylül 2022; 21:23:59 >
  • Selamlar ABD den e simli unlocked 256 lık mor 14 pro max getirteceğim . E sim le kullanımda Türkiye de herhangi bir sorun yaşar mıyım sizce acaba ?

• beyler Irak Erbil de güzel bir alternatif. Hem uçak hem de otobüsle gitme imkanı var. 3-4 kişi bir araya gelip aslında gidilebilir. Tek kişi gitmek riskli olur.

• beydur kullanıcısına yanıt
    Esim Tr de aktif olarak kullanılıyor sorun olacağını sanmıyorum
  • mahmut_emmi kullanıcısına yanıt
    Hocam kimlikle giriliyor mu oraya? Yoksa pasaport mu lazım?
  • lawyer25 kullanıcısına yanıt

pasaport lazım.

• hakaniko kullanıcısına yanıt

Bunlara imei atılamıyor. Cihaz sahibi kaydetse başka hat ile çalışamıyor. Nasıl satacaksın ki?

• visceroid v kullanıcısına yanıt

anladım teşekkür ederim

• dekareme kullanıcısına yanıt

hocam pasaport sahibi olup da 1 sene içinde ydışına çıkmış olanlar alabilir. ama tabi böyle müşteriyi bulmak zor olur.

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.