Şimdi Ara

Yurt dışından gelen paketlere ek vergi uygulaması başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
311
Cevap
4
Favori
29.235
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
72 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bir süre önce Ekonomi Bakanı Berat Albayrak tarafından dile getirilen ve özellikle Aliexpress, Gearbest gibi Çinli platformlardan satın alınan paketlere ek vergi uygulaması başladı. En küçük paketten bile artık vergi alınacak.

5.2TL vergi

Hatırlanacağı üzere Bakan Albayrak bir yıl içerisinde Çin’den 26 milyon paket geldiğini ve bunlara vergi uygulanmadığını dile getirmişti. Kısa süre içerisinde yurt dışından gelen paketlere vergi düzenlemesi yapıldı.

Ayrıca Bkz.Çevrim içi müzik platformları telif ücretlerinin düşürülmesi için harekete geçti

Normalde yurt dışından gelen 22 Avro ve altındaki paketler vergiye dahil değil yani herhangi bir ücret ödenmiyordu. 22 Avro üzeri olanlar kademe kademe belirli bir vergiye tabi tutuluyordu. Ayrıca değeri konusunda şüphe duyulan küçük paketlere de inceleme masrafı olarak Gümrük Sunum Ücreti uygulanıyordu.

Şimdi değeri ne olursa olsun 22 Avro altındaki yurt dışı paketlerine 4.5TL Gümrük Sunum Ücreti ve 70 kuruş damga vergisi uygulanmaya başladı. Böylece 1TL bile olsa paket için 5.2TL vergi ödenmiş oluyor.

Hali hazırda yurt dışından paket getirenler bu vergiyi ödemeye başladı. Sosyal mecralarda 2TL-3TL değerindeki paketine 5.2TL vergi ödeyen kullanıcılar şikayetlerini trend haline getirmiş durumda. Bununla birlikte uygulamadan geri adım atılacak gibi görünmüyor.

• Araba alırsın araba fiyatından fazla vergi ödersin, bir eğlence olur alkol alırsın alkol fiyatından fazla vergi ödersin. Çalışırsın, kazandığının %35'i vergiye gider, harcarsın harcadığının 2 katı vergiye gider. Hani vatandaş olduğuma dair belge olmasa, ülkede zulüm gören mülteci olduğumu düşüneceğim.

İyi güzel ödüyoruz da ödedimizin karşılığı olarak hangi hizmeti alıyoruz diye düşünüyorum. İstihdam mı arttı? Üretim mi arttı? Herhangi bir katma değeri olan işle ekonomi mi güçlendirildi? Varsa yoksa inşaat, hepsi de elimizde patladı işte. Tarım ülkesinde çiftçi kalmadı yahu. Düzenli olarak savunma sanayii haberleriyle gazımız alınıyor. Yandaş firmaların da milyar dolarlık vergi borcu vatandaşa yıkılıyor.

Şimdi şu yanlış yönetilen ekonomi yüzünden konkordato açıklayan, bu sebeple alacaklıları dolaylı olarak batıran firmalar da çaresiz bir şekilde batmaya başlayacak. daha acı bilançolarla karşılaşacağız. Ama biz düğün konvoyunun önünü kesen çocuklar gibi zarflardan 5 tl toplama peşindeyiz. Açıklama da dalga geçer gibi trajikomik bir üslupla yapılıyor.

Yıllarca Türkiye şu kadar büyüdü haberleri yapıldı, yabancı yatırımcı çekilince gördük ki tamamen balon bir büyüme. Refah düzeyi bir gün bile daha iyiye gitmedi. Ama ekonomi çok iyi ;) Ne de olsa enkaz devraldılar kendilerinden.
    5.2 TL ile buradaki vergi ödeyen bluetooth kulaklık üreticisinin maruz kaldığı haksızlık ortadan kalkmış oldu. Artık rahat rahat rekabet edebilir daha üst modeller geliştirebilir!!!!!!!!!!!!!!! Ulan haraç kesecez, birine, bir yere para lazım deyin mertçe bari, niye yalan söylüyorsunuz yok haksızlıkmış yok şuymuş buymuş diye.
    Bu ülkede kimse hakkını aramıyor ki ondan sonra "hakkımı helal etmiyorum " nasıl diyebiliyorsunuz.Bir İnternet Akk olayı oldu, forum olarak birleştik destekledik birşeyler yaptık sesimizi duyurduk. Ama söz konusu vergiler olunca herkesin "hakkımı helal etmiyorum" demeye hakkı yok. Bu kaçış yolu. zaten böyle diyen insan 3-5 güne unutup ,vergileri de ödemeye alışıyor hiç birşey olmamış gibi.Hadi birimiz öncü olsun ve bizde destek olalım ,toplanıp bir şekilde sesimizi duyuralım .
  • Bu ülke bi harika dostum.
  • zaten değişen birşey yok,sürekli elleri vatandaşın cebinde,ekonomiyi vergi toplayarak düzeltmeye çalışıyorlar.
    insan bir araştırır insanlar neden yurt dışından alışverişe yöneldi,ne gibi aksiyonlar alınabilir.
    sanki biz meraklısıyız 50 gün kargo beklemeye...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fx_57,5 -- 10 Mart 2019; 13:26:56 >
  • Hadi bakalım göreceğiz 31 martta vergileri.
  • Vergistan Cumhuriyeti, Zama zam, zamlara zam !
  • Türkiye'de olmayan 2 liralık parçaya 5 lira vergi mi ödeyeceğim ben şimdi? Bu damat bir harika dostum
  • ben olsam en az 50 lira alirim, devletimiz sizi dusunmus hala bık bık
  • yandaş inşaat firmalarının vergi borcunu sileceğinize alsanız o vergileri keşke
  • 5.2 TL ile buradaki vergi ödeyen bluetooth kulaklık üreticisinin maruz kaldığı haksızlık ortadan kalkmış oldu. Artık rahat rahat rekabet edebilir daha üst modeller geliştirebilir!!!!!!!!!!!!!!! Ulan haraç kesecez, birine, bir yere para lazım deyin mertçe bari, niye yalan söylüyorsunuz yok haksızlıkmış yok şuymuş buymuş diye.
  • Vergi politikamız bidiğiniz gibi "Vereni mahvet, vermeyeni affet"
  • Bakın burası çok önemli nefes alma vergisi gelmediğine şükretdin.
    Yurt dışından gelen paketlere ek vergi uygulaması başladı
  • Bu ülkede kimse hakkını aramıyor ki ondan sonra "hakkımı helal etmiyorum " nasıl diyebiliyorsunuz.Bir İnternet Akk olayı oldu, forum olarak birleştik destekledik birşeyler yaptık sesimizi duyurduk. Ama söz konusu vergiler olunca herkesin "hakkımı helal etmiyorum" demeye hakkı yok. Bu kaçış yolu. zaten böyle diyen insan 3-5 güne unutup ,vergileri de ödemeye alışıyor hiç birşey olmamış gibi.Hadi birimiz öncü olsun ve bizde destek olalım ,toplanıp bir şekilde sesimizi duyuralım .
  • Iyi iyi yine ucuza geliyor
  • Bir AliExpress ten alışveriş keyfimiz vardı ona da el attılar.
  • Isınma turları..
  • Araba alırsın araba fiyatından fazla vergi ödersin, bir eğlence olur alkol alırsın alkol fiyatından fazla vergi ödersin. Çalışırsın, kazandığının %35'i vergiye gider, harcarsın harcadığının 2 katı vergiye gider. Hani vatandaş olduğuma dair belge olmasa, ülkede zulüm gören mülteci olduğumu düşüneceğim.

İyi güzel ödüyoruz da ödedimizin karşılığı olarak hangi hizmeti alıyoruz diye düşünüyorum. İstihdam mı arttı? Üretim mi arttı? Herhangi bir katma değeri olan işle ekonomi mi güçlendirildi? Varsa yoksa inşaat, hepsi de elimizde patladı işte. Tarım ülkesinde çiftçi kalmadı yahu. Düzenli olarak savunma sanayii haberleriyle gazımız alınıyor. Yandaş firmaların da milyar dolarlık vergi borcu vatandaşa yıkılıyor.

Şimdi şu yanlış yönetilen ekonomi yüzünden konkordato açıklayan, bu sebeple alacaklıları dolaylı olarak batıran firmalar da çaresiz bir şekilde batmaya başlayacak. daha acı bilançolarla karşılaşacağız. Ama biz düğün konvoyunun önünü kesen çocuklar gibi zarflardan 5 tl toplama peşindeyiz. Açıklama da dalga geçer gibi trajikomik bir üslupla yapılıyor.

Yıllarca Türkiye şu kadar büyüdü haberleri yapıldı, yabancı yatırımcı çekilince gördük ki tamamen balon bir büyüme. Refah düzeyi bir gün bile daha iyiye gitmedi. Ama ekonomi çok iyi ;) Ne de olsa enkaz devraldılar kendilerinden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CWaRRioR -- 10 Mart 2019; 13:53:10 >

• Bu hamle ekonomiyi uçurur
  • 5 lira az diye bir şey olmaz deme, o 5 lira birkaç yıl sonra 25 lira olacak. Her yıl zamlanacak.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.