Şimdi Ara

Yunanistanda Üniversite Okumak (Bu Yıl Başlıyorum)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
16.068
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, gördüm ki Yunanistanda okumakla ilgili pek fazla bilgi yok forumda, ben de böyle bir konu açayım dedim.

Yunanistanda yaşıyorum, o yüzden de üniversiteler hakkında az çok bilgim var.

Merak ettiğiniz her soruyu sorabilirsiniz, elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım.

EĞİTİM DİLİ: YUNANCA

Eğitim ücretsiz diye biliyordum fakat bir sitede ücretli olduğunu okudum. Bu ücret 300-500 euro gibi bir rakam olmakla birlikte kitap ve diğer ihtiyaçlar için isteniyormuş. Ve anladığım kadarıyla bu yıllık değil, sadece bir kez isteniyor yani. Yine de üniversitelerin sitelerinde böyle bir bilgiye ulaşamadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MERT* -- 11 Temmuz 2017; 23:20:17 >

• hocam eğitim dili nedir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ALPOTEK

hocam eğitim dili nedir ?

Eğitim dili Yunanca. Yani 1 yıl hazırlık okumak şart. Yine de uluslarası öğrenciler için İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca programlar varmış Aristotle University'de.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MERT* -- 28 Ağustos 2015; 17:47:23 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MERT*

quote:

Eğitim dili Yunanca. Yani 1 yıl hazırlık okumak şart. Yine de uluslarası öğrenciler için İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca programlar varmış Aristotle University'de.

Uluslararası öğrenciler için her bölümün mü ingilizceyada başka dilde eğitimi mi var? yoksa dil-edebiyat bölümleri mi sadece ? Eğitim dili ing. olsaydı çok iyi olurdu malum yunanca çöp dili ( Müh. için ) tıp için sıkıntı olmaz belki .Ayrıca okul fiyatları şu an tavan yapmış olması gerekiyor ? öyle bir durum var mı ?
  • quote:

quote:

quote:

Uluslararası öğrenciler için her bölümün mü ingilizceyada başka dilde eğitimi mi var? yoksa dil-edebiyat bölümleri mi sadece ? Eğitim dili ing. olsaydı çok iyi olurdu malum yunanca çöp dili ( Müh. için ) tıp için sıkıntı olmaz belki .Ayrıca okul fiyatları şu an tavan yapmış olması gerekiyor ? öyle bir durum var mı ?

Dersler Yunancada oluyorlar, herkes için. Vikipedide "programlar" derken neyi kastettiklerini açıklamamışlar. Fakat kısa bir araştırmadan sonra işin aslını öğrendim. Bu yüksek lisans gibi bir şey anladığım kadarıyla. Mesela 2012-2013 akademik yılında Technological Educational Institute of Western Macedonia mekatronik sektöründe bir program başlatmış. 3000€ karşılığında 3 yarıyıl okuyorsun ve sonunda da Master of Science (MSc) in Mechatronics diploması sahibi oluyorsun. İşte bu programın eğitim dili İngilizce.

Çöp dili derken sanırım mühendislik alanında kullanımı yaygın değil demek istiyorsun. Katılıyorum. Tabii bir dil fazladan bilmek avantaj ama bu dil daha yaygın bir dil olabilir. Bu yüzden de isteğe bağlı olarak mühendislik okuyanlara (birkaç bölüm hariç) Almanca öğrenme fırsatı sunuyorlar. Böylece Yunanca+Türkçe+İngilizce+Almanca bilmiş oluyorsun. Bence çok iyi.

Okul fiyatlarından kastın dil okulu mu yoksa üniversite mi? Eğer dil okulunu kastediyorsan, ücretin daha önce ne kadar olduğunu bilmediğim için karşılaştırma yapamayacağım. Yok eğer üniversiteyi kastediyorsan, buradaki tüm üniversiteler devlete ait oldukları için eğitim bedava.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MERT* -- 25 Temmuz 2016; 20:33:55 >

• Merbaba iyi akşamlar
    Okul için her hangi bir ücret ödeniyormu?
    Şuanda yaşam giderleri ortalama kac euro?
    Birde Türklere karşı bakış açıları neler?
    Şimdiden teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gokhan1997 -- 31 Ağustos 2015; 21:13:35 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gokhan1997

Merbaba iyi akşamlar

Üniversitelerde okumak tamamen bedava, sadece 1 yıl hazırlık için 500€ civarında bir ücret ödemek gerekiyor. Bu ücret okuldan okula değişebiliyor.

Yaşam giderleri birçok etken tarafından değişiklik gösterebilir. Sırf tercihlerle ilgili bir şey. Ama ortalama bir hesap yapmak gerekirse; Selanik'te okuyan bir öğrenci aylık (elektrik-su faturaları hariç) 200€ kira ödese yılda 2.400€ eder. Ama dediğim gibi bu seçeneklere bağlı bir şey. Mesela tam merkezde bir ev kiralarsan ya da biraz büyük olmasını istersen 300€'ya da çıkabilir. Diğer giderler de 4.200€ desek toplamda 6.600€ eder. O da aylık harcamaların maksimum 350€ olursa. Şu an öğrenci olmadığım için kendimden örnek veremiyorum maalesef.

Türklere bakış açıları hem iyi hem kötü. Yani demek istediğim Türklere karşı iyi, samimi olan Yunanlar varken Türklerden pek hoşlanmayanlar da var. Türkiyede de durum bu değil mi zaten. Kişinin kendi içinde olan bir şey, genelleme yapmak ne kadar doğru bilemiyorum. O tarz milliyetçi insanlara bulaşmazsanız bir sorun çıkacağını sanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MERT* -- 1 Eylül 2015; 16:47:35 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: gokhan1997

Merbaba iyi akşamlar

Üniversitelerde okumak tamamen bedava, sadece 1 yıl hazırlık için 500€ civarında bir ücret ödemek gerekiyor. Bu ücret okuldan okula değişebiliyor.

Yaşam giderleri birçok etken tarafından değişiklik gösterebilir. Sırf tercihlerle ilgili bir şey. Ama ortalama bir hesap yapmak gerekirse; Selanik'te okuyan bir öğrenci aylık (elektrik-su faturaları hariç) 200€ kira ödese yılda 2.400€ eder. Ama dediğim gibi bu seçeneklere bağlı bir şey. Mesela tam merkezde bir ev kiralarsan ya da biraz büyük olmasını istersen 300€'ya da çıkabilir. Diğer giderler de 4.200€ desek toplamda 6.600€ eder. O da aylık harcamaların maksimum 350€ olursa. Şu an öğrenci olmadığım için kendimden örnek veremiyorum maalesef.

Türklere bakış açıları hem iyi hem kötü. Yani demek istediğim Türklere karşı iyi, samimi olan Yunanlar varken Türklerden pek hoşlanmayanlar da var. Türkiyede de durum bu değil mi zaten. Kişinin kendi içinde olan bir şey, genelleme yapmak ne kadar doğru bilemiyorum. O tarz milliyetçi insanlara bulaşmazsanız bir sorun çıkacağını sanmıyorum.

Teşekkür ederim.
    Birde orda okuduğumuz sürece schengen vizesine sahip olabiliyoruz değil mi?
    Bu yunanistanda yasanan kriz Turkiyeden giden biri icin avantajmıdır dezavantajmıdır?

• Ben 5 ay kaldım.Yunanistanda.Kavala şehrinde.
    Extradan iş imkanı biraz sakat bildiğiniz gibi.Calısıp okunabilir mi? Pek sanmam fakat okunabilir.
    Dili acayip zor diyebilirim.Orada okumak açıkcası zor.
    Geçim olarak harbidende pahalı.
    Bir diğer konu ise üniversite giriş şartları..
    Yani eyvallah eğitim ücretsizde üniversitenin giriş şartları neler?

İngilizce programları için gerekli şartlar bunlar merak edenler için
    For Admissions to English Programs (like MBA), GMAT and TOEFL/IELTS might be required.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dr.Carl Elfman

Ben 5 ay kaldım.Yunanistanda.Kavala şehrinde.
    Extradan iş imkanı biraz sakat bildiğiniz gibi.Calısıp okunabilir mi? Pek sanmam fakat okunabilir.
    Dili acayip zor diyebilirim.Orada okumak açıkcası zor.
    Geçim olarak harbidende pahalı.
    Bir diğer konu ise üniversite giriş şartları..
    Yani eyvallah eğitim ücretsizde üniversitenin giriş şartları neler?

İngilizce programları için gerekli şartlar bunlar merak edenler için
    For Admissions to English Programs (like MBA), GMAT and TOEFL/IELTS might be required.

Giriş şartları diğer ülkelerde nasılsa öyle. Lise diplomanız olması yeterli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MERT* -- 25 Ekim 2015; 9:58:11 >
  • Dostum üniversite Giriş şartları bazi yerlerde turkiyede istediin bölümu kazanman gerekiyormuş eğer kazanırsak kesin kabul alıyormuyuz benim kafamda rusya var ama mantıklı düşününce yunanistanda mantıklı geliyo bide yakında fransa vatandaşlığı alabilirim bunun avantajı var mı ?
    Şimdiden teşekkürler :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Denklik sorunu var mı?Yunanistanda yabancı öğrenci sınavı var mı?

• hocam bir şekilde orda okuduk diyelim , iş imkanları nasıl malum hala kriz var. Ben yunanistana 2013 te gittiğimde bile Patras işsiz kaynıyordu şimdi nasıl acaba ?
  • Merhaba kabul için hangi şartları arıyorlar?

• Yunanistan'ı çok sevdiğim için orada yüksek lisans yapmak istiyorum. Bana bir faydası olur mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: haliltolun879

Dostum üniversite Giriş şartları bazi yerlerde turkiyede istediin bölümu kazanman gerekiyormuş eğer kazanırsak kesin kabul alıyormuyuz benim kafamda rusya var ama mantıklı düşününce yunanistanda mantıklı geliyo bide yakında fransa vatandaşlığı alabilirim bunun avantajı var mı ?
    Şimdiden teşekkürler :)

Bu konuları pek bilmesem de bildiğim kadarıyla şöyle anlatayım; eğer ki ilk 500'ün dışındaki diğer üniversitelerde eğitim almak istiyorsan ilk önce Türkiyede sınava girmelisin ve istediğin bölümü kazanmalısın. Sonra yurtdışında okuyabilirsin. Fakat buradaki üniversite senin Türkiyede ne yaptığınla ilgilenmeyeceği için kesin kabul almak gibi bir durum söz konusu değil.

Fransa (dolayısıyla Avrupa Birliği) vatandaşlığının tabii birsürü avantajı var. Mesela kolayca tüm Avrupa ülkelerinde okuyabilmek ve çalışabilmek gibi. Yine de bu üniversiteye kayıt sırasında bir avantaj sağlamıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MERT* -- 23 Temmuz 2016; 12:33:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: BiletlerBiletxD

Denklik sorunu var mı?Yunanistanda yabancı öğrenci sınavı var mı?

Herhangi bir sınav yok. Sadece Yunanca sınavı vardır diye tahmin ediyorum fakat o da zaten Yunanca bilenler için. Şimdi sen Yunanca bilmiyorsan 1 yıl hazırlık okuyacağın için dili öğrenmiş olacaksın. Sonrasında ise normal derslere başlıyorsun.

Yukarıda da dediğim gibi denklik konusu hakkında pek bilgim yok. Eğer YÖK ilk 500 üniversitede okuyanlara denklik veriyorsa sorun olacağını sanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MERT* -- 23 Temmuz 2016; 12:34:04 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: miami_boy

hocam bir şekilde orda okuduk diyelim , iş imkanları nasıl malum hala kriz var. Ben yunanistana 2013 te gittiğimde bile Patras işsiz kaynıyordu şimdi nasıl acaba ?

Doğrusu pek fazla iş imkanı yok fakat alanında başarılıysan büyük ihtimalle iş bulursun diye tahmin ediyorum. Tabii illa Yunanistanda çalışman gerekmiyor, diğer AB ülkelerine de gidebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MERT* -- 11 Temmuz 2017; 23:21:44 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ash Ketchum1

Merhaba kabul için hangi şartları arıyorlar?

Herhangi bir şart aramıyorlar. Sadece başvuruları değerlendirirken lise diploma puanını göz önünde bulundurduklarını biliyorum.
  • Vay be 12 yılın ardından lise de bitti. Zaman hakikaten ne çabuk geçiyor. 3 ay sonra üniversiteye başlıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MERT* -- 12 Temmuz 2017; 1:35:32 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.