Şimdi Ara

Çin'de Üniversite okumaya gidiyorum (Soruları alayım)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
44
Cevap
1
Favori
5.963
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba, zamanında ben de konuları okuyup bilgi edinmeye çalışıyordum yurtdışında üniversite nasıl okurum, nerede okurum vs. şimdi zamanı geldi 2 ay sonra çin'e gidiyorum Beijing'e (Pekin) Tsinghua universitesi. Çince dil eğitimi aldıktan sonra bölüme başlayacağım, umarım. :) Soruları olan arkadaşları sorularını cevaplamak isterim.

• Hangi bölüm okuyacaksınız? Bir de Çince korkutmuyor mu çoğu insan Gramer olarak diğer dillere göre çok basit olan İngilizce'yi bile öğrenemiyorken, bir yıl Çince öğrenip bölüme başlayacağım demek nasış bir duygu :D Kendinize dil konusunda güveniyor musunuz yoksa daha önce Çince ile ilgili bir girişiminiz oldu mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: FLameS.7

Hangi bölüm okuyacaksınız? Bir de Çince korkutmuyor mu çoğu insan Gramer olarak diğer dillere göre çok basit olan İngilizce'yi bile öğrenemiyorken, bir yıl Çince öğrenip bölüme başlayacağım demek nasış bir duygu :D Kendinize dil konusunda güveniyor musunuz yoksa daha önce Çince ile ilgili bir girişiminiz oldu mu?
    1- lisans için mi gidiyorsunuz
    2- burs ile falan mı yoksa cebinizden mi karşılayacaksınız? (ya da eğitim burslu kalan masraflar cebinizden şeklinde mi?)
    3- eğer cebinizdense tahmini yıllık ne kadar ediyor? (çin para birimini bilmediğim için tl veya amerikan doları şeklinde yazarsanız sevinirim)
  • nasıl gittin her aşamaıy anlatırmısın teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: FLameS.7

Hangi bölüm okuyacaksınız? Bir de Çince korkutmuyor mu çoğu insan Gramer olarak diğer dillere göre çok basit olan İngilizce'yi bile öğrenemiyorken, bir yıl Çince öğrenip bölüme başlayacağım demek nasış bir duygu :D Kendinize dil konusunda güveniyor musunuz yoksa daha önce Çince ile ilgili bir girişiminiz oldu mu?

Yazılım mühendisliği okuyacağım, aslında korkutmuyor desem yalan olur hafiften bi tırsma var şimdiden. ingilizcem var çince öğrenmek zor olacak ama anavatanında olacağım için biraz daha kolay olacak gibime geliyor, olmasa da çalışıcaz mecbur :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: abcd03291

1- lisans için mi gidiyorsunuz
    2- burs ile falan mı yoksa cebinizden mi karşılayacaksınız? (ya da eğitim burslu kalan masraflar cebinizden şeklinde mi?)
    3- eğer cebinizdense tahmini yıllık ne kadar ediyor? (çin para birimini bilmediğim için tl veya amerikan doları şeklinde yazarsanız sevinirim)

1- evet ama ilk sene dil okuyacağım hazırlık diyelim

2-burs değil ama ilk senemden sonra bölüme geçince başvurucam %80 çıkıyor (o da şöyle, 3 şekilde burs var; birisi okul paranı kapsıyor diğeri okul ve yurt paranı sonuncusu da yurt paran ve aylık harçlığını) hangisi için başvurursan ona göre geri dönüş alıyosun. atıyorum okul ve yurt için başvurdun adamlar sana yurt ve aylık cep harçlıgını verebiliyorlar. random yani. ya da sadece aylık harçlıgını vriyorlar.

3- yıllık 18bin gibi bi para gidicek tabi bu bölgelere göre değişiyor, daha ucuzda olabilir şehirlere göre. 15binde olur 13bin tl'de. aylık harcaman hariç. 1 çin parası (yuan) = 2.20 tl ediyor. bizim paramız biraz daha değerli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mertkoman

nasıl gittin her aşamaıy anlatırmısın teşekkürler

ilk önce üniversite ve kalitelerini araştırdım, sonra fiyatları. en sonunda da danışmanlık şirketini ayarladım. hangi şehir bana uygun, dil'i hangi şehirde öğrenebilirim onları araştırdım ve kararımı verip işlemlere başladım. acıkcası biraz zordu bu karar benim için çünkü taa dünyanın bi ucuna gidiyodum, avrupa gibi pat diye bileti alıp gelebilceğim bi yer değil. aktarmasız 13 saat uçuş sürüyor. ve bir de asya ülkelerini seviyorum (filipinler, vietnam, tayland gibi) yaz tatil ve ara tatillerde o ülkelere gideceğim gidebilirsem:)
  • ovErkill4YGT kullanıcısına yanıt
    Okul yıllık ne kadar istiyor?
    Konaklama aylık ne kadar tutuyor?
    Hangi şehir?
    Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: TnesQuare

Hangi şehir?
    Teşekkürler

okuluna göre değişiyor, ben dil eğitimini shenzhen universitesinde alıcam orası yıllık 17600 yuan(8000 tl)
    yurt fiyatı 1dönem ; 5000 yuan (2260tl) 1yıllık fiyatı 10000 yuan (4350 tl)

burda 1 yıl eğitim aldıktan sonra beijinge geçicem bölüm üniversitem geçmek için. Oranın fiyatları biraz daha fazla

yıllık 11.557 tl okul fiyatı
    yurt fiyatı 5460 tl.
    (tsinghua universitesi)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ovErkill4YGT

quote:

Hangi şehir?
    Teşekkürler

okuluna göre değişiyor, ben dil eğitimini shenzhen universitesinde alıcam orası yıllık 17600 yuan(8000 tl)

burda 1 yıl eğitim aldıktan sonra beijinge geçicem bölüm üniversitem geçmek için. Oranın fiyatları biraz daha fazla

yurt fiyatı 5460 tl.
    (tsinghua universitesi)

Avrupa'ya göre fiyatlar çok iyi. Ben İrlanda'yı biraz araştırdım. Sadece okul (orta seviye diyebiliriz ) 9500 Euro. Konaklama haftalık 180-190 Euro. İngilizceyi halledebilirsem düşünebilirim. Teşekkürler.
  • quote:

quote:

quote:

Hangi şehir?
    Teşekkürler

yurt fiyatı 5460 tl.
    (tsinghua universitesi)

Avrupa'ya göre fiyatlar çok iyi. Ben İrlanda'yı biraz araştırdım. Sadece okul (orta seviye diyebiliriz ) 9500 Euro. Konaklama haftalık 180-190 Euro. İngilizceyi halledebilirsem düşünebilirim. Teşekkürler.

çinde okumayı tavsiye ederim, avrupa artık gereksiz pahalı çinde hem eğitimi ve hmde çinceni gliştirip ilerleyebilirsin. umarım senin için en iyisi olur :)
  • Hocam 1 yuan = 2.20 TL demişsiniz de bu durumda çinin parası bizimkinden değerli olmuyor mu?
    Birde yemek konusunda ne yapmayı düşünüyorsunuz? Bu adamlar köpek etini bizdeki inek eti gibi tüketiyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PantheraPardus

Hocam 1 yuan = 2.20 TL demişsiniz de bu durumda çinin parası bizimkinden değerli olmuyor mu?
    Birde yemek konusunda ne yapmayı düşünüyorsunuz? Bu adamlar köpek etini bizdeki inek eti gibi tüketiyorlar.
    Neden çini tercih ettiniz ?
    ben de yüksek lisans için japonya düşünüyorum ?
    EE Müh için bi önerin olurmu ? (şu alan burada iyi gibi mesela haberleşme)
  • quote:

quote:

quote:

Hangi şehir?
    Teşekkürler

yurt fiyatı 5460 tl.
    (tsinghua universitesi)

Anadili ingilizce olan yerleri unut zaten inanılmaz pahalılar Almanya düşünebilirsin eğitim ücretsiz fakat almanca öğrenmen gerekiyor. Fakat okuldaki eğitim ingilizce olan yerleri tercih edebilirsinde Polonya , Estonya gibi ülkeleri
  • quote:

Orijinalden alıntı: Patrick Yıldız

quote:

quote:

quote:

Hangi şehir?
    Teşekkürler

yurt fiyatı 5460 tl.
    (tsinghua universitesi)

Anadili ingilizce olan yerleri unut zaten inanılmaz pahalılar Almanya düşünebilirsin eğitim ücretsiz fakat almanca öğrenmen gerekiyor. Fakat okuldaki eğitim ingilizce olan yerleri tercih edebilirsinde Polonya , Estonya gibi ülkeleri

Aynen öyle hocam çok pahalılar. Ama çok da güzeller. Dünyada geçerli olan bir dil öğrenmek istiyorum. Lehçe değil ama dediğiniz gibi Almanca veya ispanyolca olabilir. Ama ilk önce ingilizceyi halletmek lazım. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: PantheraPardus

Hocam 1 yuan = 2.20 TL demişsiniz de bu durumda çinin parası bizimkinden değerli olmuyor mu?

tam tersi olacaktı yanlış yazmışım:) 1tl = 2.20 yuan

ymek konusunda sıkıntı yaşayacağımdan eminim. ben ki seçici bir insanım bu yüzden çok zorlanıcam ama alışıcaz bi şekilde.
    Köpek eti yiyorlar evt ama bölgelere göre farklılık gösteriyor başkentte ve bazı metropollerde çok satan yer yok ve tüketilmiyor. genelde kuzey bölgelrinde ve köylerde yeniliyor. festivaller hariç..
  • maxemilian kullanıcısına yanıt
    Çini tercih etmemin ilk sebebi,
    büyüyen bir ekonomi ve gelişen bir ülke.
    dil'ini öğrenirsem önümün açık olacağını düşünüyorum.
    ben mühendislik okuyacağım (yazılım) japonya ve çin çok iyi bu konuda.
    Hatta girmek istediğim üniversite bu yıl M.I.T'yi geride bırakarak en iyi üniversite seçildi.
    Japonya güzel ama çok pahalı bunu göz önünde bulundurarak git.
  • +++++++++++
  • -Peki pahalı derken bir karşılaştırma yapabilir misin ?
    [Yıllık çin de şu kadar harcama olur okul + yurt diye]

-Bir de burs imkanı nasıl çinde ve TRden meb veya başka kurumlar Çin'i burs veya başka konuda destekliyor mu? (örn signapur çok ama çok popüler )

-Bir de en önemlisi şimdi lisans mezunuyum avrupada örneğin almanyada veya ingilterede bi yüksek yapayım diye gitsem benim diplomam ön lisans sayılıyor.
    [hatta tv programında da bunlar konuşuldu :) ]
    Burada bir üniverstede yükseğe başlayıp öyle gitmek gerekiyor.
    Bunun sebebini de bizim diplamada Barcelor of universty yazıyor
    Avrupada mühendislik mezununun Barceler of Enginer yazıyor.

-Bu bakımdan uzakdoğu nasıl Bidaha lisans okuturlar mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: maxemilian

-Peki pahalı derken bir karşılaştırma yapabilir misin ?
    [Yıllık çin de şu kadar harcama olur okul + yurt diye]

-Bir de burs imkanı nasıl çinde ve TRden meb veya başka kurumlar Çin'i burs veya başka konuda destekliyor mu? (örn signapur çok ama çok popüler )

-Bir de en önemlisi şimdi lisans mezunuyum avrupada örneğin almanyada veya ingilterede bi yüksek yapayım diye gitsem benim diplomam ön lisans sayılıyor.
    [hatta tv programında da bunlar konuşuldu :) ]
    Burada bir üniverstede yükseğe başlayıp öyle gitmek gerekiyor.
    Bunun sebebini de bizim diplamada Barcelor of universty yazıyor
    Avrupada mühendislik mezununun Barceler of Enginer yazıyor.

-Bu bakımdan uzakdoğu nasıl Bidaha lisans okuturlar mı?

yüksek lisans konusunda pek bi bilgim yok ama diğerlerine yardımcı olayım:)

ülkemizde konfüçyus dernekleri var çinde burs almak için buralara başvurabiliyosun ya da gittiğinde üniversitene başvuruyosun. Türkiye de burs veriyor meb destekli kyk bursu gibi. Aylık harcaman şehirine göre değişiyor. Pekinde ya da Şangayda 1000 tl yeter sana herşeyinle beraeber. yurt yıllık 2300 $. ama bölüme geçtiğinde dediğim gibi burslara başvurursan hükümet sana şöyle bi güzellik yapabilir. biz senin yurt ve aylık paranı karşılıyoruz sen okul paranı ödeyeceksin veya biz senin okul paranı karşlıyoruz sen yurt ve aylık harcayacağın parayı ödeyeceksin gibi.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.