Şimdi Ara

Yunanistan Fransa'dan 24 adet Rafale uçağı alıyor (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
127
Cevap
1
Favori
7.077
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
62 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Guaire

Hem F-35, hem Rafale mi alıyorlar? Yoksa F-35'ten vaz mı geçtiler?

Bize gelirsek F-35 de alamıyoruz, görünürde alabileceğimiz başka bir uçak da yok. F-16'lar şu andaki F-4'ler kıvamına gelene kadar devam edecek görünüyor.

TFX projesinden bir şey çıktı çıktı. Yoksa durum kötü.

Tank projesini nasıl mundar ettiklerine bakarsak TFX çok uzun yıllar sürüncemede kalır gibi görünüyor. Onda da zaten motor için kapılar çalınacak. Tank motoru yapamıyoruz, alamıyoruz da... Jet motorunda daha büyük sorunlar çıkabilir.

S400'lerin turşusunu kursunlar. Bugün haberlerde Rusya'nın YPG/PKK'yı davet etmiş. Biz de teessüflerimiz iletmişiz.

F-35 konusuna Amerika'ya Yunanistan veya Kıbrısta askeri üs verilirse 20 adet F-35 verileceği söyleniyordu yabancı askeri forumlarda şimdi durum ne bilmiyorum.Rafale konusu ise oldukça ciddi gözüküyor,hatta verilecek uçaklardan 8 tanesini Fransa'nın hibe edeceğine dair haberler var.

http://alert5.com/2020/08/30/greece-getting-18-rafales-8-are-free-from-france//

TFX ise bence seçim malzemesi gibi geliyor,çünkü jet motoru üretmenin 100 milyar dolar yatırım ve en az 20-30 yıl Ar-ge süresinin gerektiği söyleniyor.Dışardan alım ise Tank motoru almaktan daha zor.

• quote:

Orijinalden alıntı: BfTürk

F-35 konusuna Amerika'ya Yunanistan veya Kıbrısta askeri üs verilirse 20 adet F-35 verileceği söyleniyordu yabancı askeri forumlarda şimdi durum ne bilmiyorum.Rafale konusu ise oldukça ciddi gözüküyor,hatta verilecek uçaklardan 8 tanesini Fransa'nın hibe edeceğine dair haberler var.

http://alert5.com/2020/08/30/greece-getting-18-rafales-8-are-free-from-france//

TFX ise bence seçim malzemesi gibi geliyor,çünkü jet motoru üretmenin 100 milyar dolar yatırım ve en az 20-30 yıl Ar-ge süresinin gerektiği söyleniyor.Dışardan alım ise Tank motoru almaktan daha zor.

Alıntıları Göster

Zaten motoru bir yerden almaya çalışıyoruz da onu da alamama ihtimali yüksek. Nitekim tank motoru alamadığımız için Altay bir türlü olmuyor. Orada işi zamanında becerebilecek Otokar'dan alıp yandaş BMC'ye vermeleri de etkili.

Bu arkadaşlar için seçim yatırımı olmayan hiçbir şey yok zaten. Ona alıştık.

Tamamen caymazsak 10-15 seneden önce bir şey çıkmaz herhalde. Daha geç olabilir, erken olamaz.

Dış politikada bizim gibi dımdızlak kalmış herhalde sadece Rusya ve Kuzey Kore vardır. S400'ler uğruna F-35'lerden ve batı ile ilişkilerden olunan Rusya ile Suriye ve Libya'da çatışma noktasına geliyoruz. Akdeniz'de tek başımıza kaldık. Kendisine hayrı olmayan Libya'nın bir kısmını biz olmasak kontrol edemeyecek birileriyle iş bitirmeye çalışıyoruz.

Üstünde uçak pisti olan gemi var, ama üstüne koyacak uçak yok. Olsun, çıkarma gemisi olarak kullanırız diye kendimizi avutuyoruz. Tank ve uçak gibi hayati öneme sahip projeler yatmış, zırhlı personel taşıyıcı ve İHA'lar ile avunuyoruz.

• Bakım maliyetleri ağır olmasa
    Çare SU 35
    Türkiye ne yapıp edip bu uçaklardan almalı
    Bunun gibi manevra yapıp düşmanla dalga geçen bi uçak üretilmedi ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ariic -- 31 Ağustos 2020; 21:37:17 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir filo rafael direk oyun bitirici olmaz ama diğer taraftan f-16'ları viper seviyesine çıkartmaları + rafale oyun bitirici olabilir.F-35'i alabileceklerini pek sanmıyorum, zaten üstteki kombinasyonu yaparlarsa gerekte yok.

Bizde keşke bir filo f-15 alabilseydik, gerçekten çok güzel olurdu ama anca hayallerde

• quote:

Orijinalden alıntı: Ariic

Bakım maliyetleri ağır olmasa
    Çare SU 35
    Türkiye ne yapıp edip bu uçaklardan almalı
    Bunun gibi manevra yapıp düşmanla dalga geçen bi uçak üretilmedi ..

Su-35 gerçekten başarılı bir uçak.Yunan Rafalede,İsrail F-15'lerinede çok rahat karşılık verir.Ama aldığımız an eksen kayması deyip Amerika Caatsa yaptırımlarıyla ekonominin tamamen içinden geçer,Sonra Selçuk Geçer dolar 15 tl olacak dememişmiydim diye sırıtarak youtube video atar 

• sonuçta parayı fransız kazanacak, parasını da avrupanın geneli verecek. uzun vadede kendilerine zarar verir. kullanılmayan her uçağın bakımı ve alım maliyeti israftır.

umarım türkiye aynı tuzağa düşüp uçak satın alma peşinde koşmaz. şu an ki durum ne olursa olsun yerli savaş jeti ve iha projelerine yatırım yapmalıyız. bizim arkamızda avrupa birliği yok. daha ekonomik düşünmek zorundayız.

tabi bu duruma düşmemizin asıl sebebi avrupaya karşı yumuşak gücümüzden vazgeçmemizdir. cepheyi daraltmak yerine genişletiyoruz sürekli.

• quote:

Su-35 gerçekten başarılı bir uçak.Yunan Rafalede,İsrail F-15'lerinede çok rahat karşılık verir.Ama aldığımız an eksen kayması deyip Amerika Caatsa yaptırımlarıyla ekonominin tamamen içinden geçer,Sonra Selçuk Geçer dolar 15 tl olacak dememişmiydim diye sırıtarak youtube video atar 

Alıntıları Göster

Almak gerçekten problem

Hangarlarımız ve techızatimiz uygun değil

Bilgimiz hiç yok

Ayrıca bu su35 çok bakım masrafı olan uçak ..

Yanlız havada karşısında ki ile dalga geçer ..

Karşı pilot füzeye gerek kalmadan kahır dan sinirden ölür

• quote:

Orijinalden alıntı: Guaire

Zaten motoru bir yerden almaya çalışıyoruz da onu da alamama ihtimali yüksek. Nitekim tank motoru alamadığımız için Altay bir türlü olmuyor. Orada işi zamanında becerebilecek Otokar'dan alıp yandaş BMC'ye vermeleri de etkili.

Bu arkadaşlar için seçim yatırımı olmayan hiçbir şey yok zaten. Ona alıştık.

Tamamen caymazsak 10-15 seneden önce bir şey çıkmaz herhalde. Daha geç olabilir, erken olamaz.

Dış politikada bizim gibi dımdızlak kalmış herhalde sadece Rusya ve Kuzey Kore vardır. S400'ler uğruna F-35'lerden ve batı ile ilişkilerden olunan Rusya ile Suriye ve Libya'da çatışma noktasına geliyoruz. Akdeniz'de tek başımıza kaldık. Kendisine hayrı olmayan Libya'nın bir kısmını biz olmasak kontrol edemeyecek birileriyle iş bitirmeye çalışıyoruz.

Üstünde uçak pisti olan gemi var, ama üstüne koyacak uçak yok. Olsun, çıkarma gemisi olarak kullanırız diye kendimizi avutuyoruz. Tank ve uçak gibi hayati öneme sahip projeler yatmış, zırhlı personel taşıyıcı ve İHA'lar ile avunuyoruz.

Alıntıları Göster

Motoru İngiliz BAE şirketinin Türkiyede fabrika kurup üreteceği söyleniyordu.sonra çıkan haberlerde şirketin Türkiye hükümetiyle anlaşamadıgı için projeden vazgeçtiği söylendi.Bizimkilerde motoru yerli üreteceklerini acıkladı.

Benim tahminim Türkiye Dünyadan giderek dışlanıp İran gibi bir ülke olacak,onlardada şuan envanterde modern uçak olmayınca balistik füze ve hava savunma füzelerine yöneldi.sözde 5 nesil F-313 adında savaş uçağı üretiyorlar felan tabi tüm dünyaya alay konusu oluyorlar.

Bizde aynen onlar gibi Rus hava savunma ve balistik füze işine döndük.İranın karşısında nasıl modern hava kuvveti İsrail varsa,Yunanistanıda hibe ve krediyle modern uçaklar verip başımıza İsrail gibi dikecekler.

• f 16lar rafale karşısına çıkamaz arkadaşlar.Eğer yunanistan bunları envantere katarsa Türkiye anında aksiyon alacaktır,biliyorum sinirleriniz zıplayacak ama bu uçaklar gelirse Türkiye anında rus uçaklarına yönelecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Malvolorne -- 31 Ağustos 2020; 22:46:11 >
  • quote:

Motoru İngiliz BAE şirketinin Türkiyede fabrika kurup üreteceği söyleniyordu.sonra çıkan haberlerde şirketin Türkiye hükümetiyle anlaşamadıgı için projeden vazgeçtiği söylendi.Bizimkilerde motoru yerli üreteceklerini acıkladı.

Benim tahminim Türkiye Dünyadan giderek dışlanıp İran gibi bir ülke olacak,onlardada şuan envanterde modern uçak olmayınca balistik füze ve hava savunma füzelerine yöneldi.sözde 5 nesil F-313 adında savaş uçağı üretiyorlar felan tabi tüm dünyaya alay konusu oluyorlar.

Bizde aynen onlar gibi Rus hava savunma ve balistik füze işine döndük.İranın karşısında nasıl modern hava kuvveti İsrail varsa,Yunanistanıda hibe ve krediyle modern uçaklar verip başımıza İsrail gibi dikecekler.

Alıntıları Göster

Dış politikadan zerre anlamayan şahıs ve onun beceriksizler ordusu ekibinden kurtulabilirsek düzeltebiliriz.

• ekonomik olarak sıkıntıdalar, bütçelerini zorluyorlar. Para var harcayalım diye değil yani

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Redeemertr kullanıcısına yanıt
    Hammıdolsun tüyler tiken

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Gidin 20 tane f-15 falan alın da bari bu dogfight fetişistlerinin ağzı kapansın. Biz saldırgan ülke değiliz bizim amacımız vatanımızı savunmak bu yüzden de yatırımımızı hava savunma sistemi tarafına yaptık Obama döneminde ABD'den patriot istedik ama satmadılar bizde alternatif olarak s-400 almak durumunda kaldık. Eğer f-35 leri alabilseydik de zaten yine öz savunma ve sınır ötesinde teröristleri etkisizleştirme ve müttefiklerimizi(libya) savunmak için kullanacaktık. Şuan herhangi bir savaş durumunda hava savunma sistemini aktif ettiğin sürece Yunanistan havadan anakarana herhangi bir saldırı girişiminde bulunamaz(f-35 istisnası dışında gerçi henüz s-400 e karşı işlevselliği de kanıtlanmış değil). Bizde gidip Yunanistan anakarasına saldırmayacağımıza göre uçakların kafa kafaya gelip bir tarafın saldırı diğer tarafın önleme yapacağı bir dogfight olası değil.

• BfTürk kullanıcısına yanıt

Bu Batı'lı ülkeler Türkiye'ye daha ne yaptırım uygulayabilir anlamıyorum. Bana biraz ayak yapıyorlar gibi geliyor.

Batı'dan mecburi ihtiyaç olarak alabildiğimiz ne kaldı ki?

İhrac edebildiğimiz pek bişey de yok zaten, ithalatımız daha fazla..

Yani benim bildiğim zaten esas istediklerimizi şuan vermiyorlar.

Biz bunlardan başka, ne alıyoruz ki? ne satıyoruz ki?

(Gerçekten bilmiyorum, Aydınlatan biri olursa sevinirim)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi moneyTalks_ -- 31 Ağustos 2020; 23:39:17 >
  • Rengar Bot kullanıcısına yanıt

Ya bir hamaset yapma be öff. Kimse sana yunana kaybederiz demiyor. Adam sana diyor ki rafele > f16. Teknik bilgi söylüyor, biz eziğiz bizi mahvedecekler demiyor. F16 eksikse eksik, kötüyse kötü eleştiriden korkma ki gelişebil. Ruslardan alarız de çinden alırız de gene anlayalım da hâlâ pilot milot zırvalıyorsun. Sadece avcı vs avcı olmayacak ya bir savaş(!) anında.

Gerçi bu kadar kasmaya da gerek yok, iki tarafa silah kitlemeye çalışıyorlar o kadar. Hayırlı günler.

• Unutulmasın adamlarda daha s300 ler var, bizim f16lar daha kalkıştayken kitlenip keklik gibi avlarlar.
    Sahi bizim s400 ler ne alemde? Milyar dolarlık soba borusu olarak duruyor mu hala?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çevrem geniştir. Semtte akp gençlerine bazen soruyorum ciddili

olası bi savaşta napıcaz falan

Onlarda yarı ciddi yari makara şekilde; 'valla 2 kırmızı 1 sigara içeriz bak sen sonra izle neler yapıyoruz o savaşta'

?

• quote:

Orijinalden alıntı: Malvolorne

f 16lar rafale karşısına çıkamaz arkadaşlar.Eğer yunanistan bunları envantere katarsa Türkiye anında aksiyon alacaktır,biliyorum sinirleriniz zıplayacak ama bu uçaklar gelirse Türkiye anında rus uçaklarına yönelecektir.

Tam da bu yüzden ben Ameriaka'nın buna izin vereceğini sanmıyorum.

Yunanistan'a boşver Rafale'yi ben sana block 70 veriyim diyebilir ya da başka bir şey diyebilir.

• Arkadaşlar hiç bişi yapamazlar Ülkemiz konusunda sadece silah konusunda olumsuz düşüncelere karşıyım çünkü sizin bile bilmediğiniz Türkiye'de silahlar var.Ülkemizdeki silah gücü çok fazla onun için hiç bir şekilde hareket bile edemezler. Sadece boş yapar dururlar.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.