Şimdi Ara

Yüksek SGOT ve SGPT

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
4.053
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Az önce kan tahlili yaptırdım bu iki karaciğer enzimi yüksek çıktı
    SGOT 63 > max.46 olmalı imiş
    SGPT 73 > buda max 49

Benim kulaktan dolma bildiğim kadarı ile ağırlık çalışan insanlarda bu değerler yüksek olur. Ancak doktor spor ile bunun bir alakası yok deyince kafam karıştı açıkçası bu konuda bilgisi olan varsa paylaşabilir mi lütfen ?

• Yuksek proteinden olabilir su tüketimini ve kardiyoyu artirip 15 gun sonra tahlili tekrarlar misin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ne kadar protein alıyorsun günde?
  • Aslında çok almıyorum protein, 86 kiloyoum günde :
    - 100g protein
    - 200g karbonhidrat
    - 1800-2000 kal.toplam enerji alıyorum.

Yani biraz katabolik çalışıyorum son zamanlarda.
  • Sorun protein degil bence. Cok fazla almiyorsun. Kilon fazla yagli bir vucudun varsa, karaciger yaglanmasi ihtimali yuksek. Karaciger yaglanmasinda bu degerler yuksrk olur. Fazla yaglardan kurtulmaya bakin.

• sporcularda veya yuksek protein alanlarda alt ve ast değerleri yüksek olmaz. karaciğeriniz daha önceden sorunlu olabilir.hepatit c olabilir. antibiyotik kullandıysanız son zamanlarda o artırmış olabilir aynı şekilde alkol aldıysanız.Ama değerler 100 U/L'i aşmıyor yani çok büyük bir hasar oldugunu sanmam. 86 kilosunuz boyunuz nedir ? yağ oranınız tahmini ne kadar ? karaciğerde yağlanma olabilir.
  • Boy 1.80 yağ ölçümlerini yaptırmadım, bende karaciğer yağlanmasından şüphe ediyorum. SGOT normal hücrelerde de bulunuyormuş bunlar yakılırsa kana karışabilirmiş yüksek çıkabilirmiş ancak SGPT için böyle bir şey geçerli değilmiş.
  • ben sgpt ve sgot yüksekliğinden 11 gün hastanede yattım
    sgpt 1670
    sgot 1100
    ggt gene yüksek ama unuttum.

hepatamine 500 serum ve normal serum ile vede ursactive ile ve ultrason mr ve gastroskopi ile iyileştim şimdilik.
  • bu değerleri olanlar bundan sonra ilaç kullananlar dikkat etsin çünkü bazı ilaçlar enzim değerlerini yükseltiyor mesela benim bildiklerim aspirin therafluforte ve birde bazı ilaçların diğer ilaçlarla olan etkileşimleride bu değerleride yükseltiyor.mesela citol ile birlikte aspirin veya theraflu içtim değerler tavan yapar.
  • ülkemizde hepatamine 500 serumunun kıtlığı var arkadaşlarım o yüzden eğerki enzim yüksekliğinden hastaneye yatırılırsanız bu serumdan takacaklar size bulmakta çok zorlanacaksınız.ben bursada bütün ecza depolarını dolaştım fakat bulamadım anca üniversitesinin ecza deposunda buldukta aldık bazıları başka şehirlerde bile soruşturuyor.
  • Merhaba arkadaşlar, bende de bu şekilde değerle yüksek çıkıyor. 3 gün oldu spora başladım. Onunla ilgili olabilir mi ?

Yüksek SGOT ve SGPT
  • Trebuchet55 kullanıcısına yanıt
    3 gunde bu şekilde etki etmez.

Beslenme vs nasıl? 2019 daki degerler daha iyiymiş, son zamanlarda yaşam tarzında degişiklik oldu mu?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Herhangi bir değişiklik yok. Dediğim gibi sadece 2 gün spora gittim. Alkol falan da yok zaten.

5 yıl önce de yine aynı şekilde değerler yükselmişti. 2 gün yaptırmıştı doktor hastanede

• Kiloluysan karaciğer yağlanması da olabilir

• Merhaba,

Kilo 80. Fazla değil yani.

3 gün önceki testten sonra bugün yine yaptırdım. Değerler görüldüğü özellikle ck kreatin kinaz değeri aşırı yüksek.

Büyük ihtimal spora başladığım için bu şekilde oldu.

2 günlük spordan sonra spor işini bir süre daha askıya alıyorum

Yüksek SGOT ve SGPT

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.