Şimdi Ara

YÜKSEK GÖRÜNTÜ KALİTESİNE sahip uydu alıcısı tavsiyesi? (171. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.992
Cevap
95
Favori
432.292
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 169170171172173
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • "Yüksek görüntü kaliteli uydu alıcısı" başlığında, hala Next'lerin konuşulması çok abes.

Next'in kendi forumu var, oraya üye olsanız?

Veya forumda ayrı bir Next başlığı açsanız?

Veya özelden yazışsanız?

Şu başlık altında, "yüksek görüntü kaliteli uydu alıcısı" ile tümüyle alakasız olan muhabbetler dönmese?

Mi Box falan ne varsa karıştırıldı bu başlığa... Mi Box bir uydu alıcısı bile değil.

"Netflix" ve "IPTV'de maç izlerken takılma oldu mu?" gibi muhabbetlerin de burada yeri olmamalı.

Forumun hayrına diyorum.

Bence en iyisi, bu iki başlığın temizlenmesi ve Serkan üstadın yazdıkları gibi değerli mesajların kalışı olacaktır.

• Nedir bu NeXT düşmanlığı anlamış değilim,100-150 TL bandında alınan NeXT 64 verdiği uydu yayın kalitesi MECOOL M8S plus dan daha mı kötüdür?Mi Box soru geldiği için cevap verilmiştir. netflix lisanslı olan ürün sorulduğu için örnek verilmiştir.
  • Merhabalar 2.el bir 4k uydu alıcısı almak istiyorum. Görüntü kalitesi önceliğim. Kullandığım TV 2017 model Sony 65XE9305 modeli. TV'nin uydu alıcısıda güzel aslında ama kanal geçişi işkence. bana TV'nin uydu alıcısından daha kaliteli görüntü sunabilecek bir 4k cihaz önermenizi rica ediyorum. GÖRÜNTÜ KALİTESİ ÖNCELİĞİM. Önerileriniz için şimdiden Teşekürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Rmznplt46

Merhabalar 2.el bir 4k uydu alıcısı almak istiyorum. Görüntü kalitesi önceliğim. Kullandığım TV 2017 model Sony 65XE9305 modeli. TV'nin uydu alıcısıda güzel aslında ama kanal geçişi işkence. bana TV'nin uydu alıcısından daha kaliteli görüntü sunabilecek bir 4k cihaz önermenizi rica ediyorum. GÖRÜNTÜ KALİTESİ ÖNCELİĞİM. Önerileriniz için şimdiden Teşekürler.

görüntü üzerine bu telesystem ts ultra 4k cihaz 1 numara bulabilirsiniz alın arayüzü İngilizce ancak çok kolay bir cihaz çift modülle sorunsuz ayrıca karasal sayısal yayınlara uygun ...

• quote:

Merhabalar 2.el bir 4k uydu alıcısı almak istiyorum. Görüntü kalitesi önceliğim. Kullandığım TV 2017 model Sony 65XE9305 modeli. TV'nin uydu alıcısıda güzel aslında ama kanal geçişi işkence. bana TV'nin uydu alıcısından daha kaliteli görüntü sunabilecek bir 4k cihaz önermenizi rica ediyorum. GÖRÜNTÜ KALİTESİ ÖNCELİĞİM. Önerileriniz için şimdiden Teşekürler.

O zaman Broadcom tabanlı 4K alıcılara bakmalısınız:

https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/142378201

Bunlardan da 4 çekirdek işlemcisi olanlara yönelmek daha doğru olacaktır. VU+ Ultimo 4K veya VU+ Duo 4K. Diğerleri 2 çekirdek işlemcili, bir tık daha zayıf cihazlar.

Broadcom'lu cihazların Enigma2 olduğunu da bilerek hareket etmelisiniz. FTP, Dreambox Edit, imajlar, eklentiler konusunda çalışmanız gerekecek, eğer bilmiyorsanız.

Kolay gelsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: MarcosDH

"Yüksek görüntü kaliteli uydu alıcısı" başlığında, hala Next'lerin konuşulması çok abes.

Next'in kendi forumu var, oraya üye olsanız?

Veya forumda ayrı bir Next başlığı açsanız?

Veya özelden yazışsanız?

Şu başlık altında, "yüksek görüntü kaliteli uydu alıcısı" ile tümüyle alakasız olan muhabbetler dönmese?

Mi Box falan ne varsa karıştırıldı bu başlığa... Mi Box bir uydu alıcısı bile değil.

"Netflix" ve "IPTV'de maç izlerken takılma oldu mu?" gibi muhabbetlerin de burada yeri olmamalı.

Forumun hayrına diyorum.

Bence en iyisi, bu iki başlığın temizlenmesi ve Serkan üstadın yazdıkları gibi değerli mesajların kalışı olacaktır.

Hocam tespitlerinizde sonuna kadar haklısınız.

Android box konusu ayrı bir konu. Şu an bir çok android'li uydu alıcı mevcut ama öncelik konu başlığında da yazdığı üzere " Yüksek görüntü kalitesi " ise,

maalesef androidli uydu alıcılar bana göre bu konuda vasat.

Aslında uydu dünyasında tabir-i caiz'se kırılma noktası IPTV olayı oldu.

O yüzden bu konu Kathrein, Technisat' lar dan android box' lar a kadar geldi.

• quote:

Öncelikle bu konuda max. bütçe durumunuz nedir, onu belirleyip ona göre bakmalısınız bence,

Daha sonra düz bir cihazmı ( Technisat, Kathrein, Humax vb.) yoksa daha fonksiyonel ( Enigma2'li; Dreambox, VU+ vb. ) bir cihaz mı ona karar vermeniz lazım.

Enigma2 daha önce uğraşmayanlar için biraz karışık gibi gelebilir.

Enigma2 tarafı için önerim Dreambox 920 olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: orsimsek

Hocam tespitlerinizde sonuna kadar haklısınız.

Android box konusu ayrı bir konu. Şu an bir çok android'li uydu alıcı mevcut ama öncelik konu başlığında da yazdığı üzere " Yüksek görüntü kalitesi " ise,

maalesef androidli uydu alıcılar bana göre bu konuda vasat.

Aslında uydu dünyasında tabir-i caiz'se kırılma noktası IPTV olayı oldu.

O yüzden bu konu Kathrein, Technisat' lar dan android box' lar a kadar geldi.

Alıntıları Göster

"Androidli uydu alıcıların görüntüsü vasat" derseniz, suçu Android işletim sistemine atmış olursunuz.  

Cihazları HiSilicon'lu/Amlogic'li/X çipli olarak, yani donanım boyutundan eleştirmeniz lazım. Çünkü görüntü kalitesini mikroişlemciler (CPU & GPU) belirliyor. Bu mikroişlemciler de tek bir çip üzerinde yer alıyor.

Android de Enigma2 de Linux tabanlı işletim sistemleri. Bunlar görüntüye etki eden şeyler değil.

HiSilicon Hi3798MV200 adındaki aynı çipe sahip olan 4K uydu alıcılarından:

• bir Enigma2 cihaz (Octagon SF8008, Mutant HD 60)
    • bir Android cihaz (Spybox S10, Spybox S11)
    • bir kapalı-Linuxlu cihazı (Hiremco Turbo 4K)

...aynı TV'ye takıp test edebilirsiniz. Görüntü kaliteleri eşittir.

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MarcosDH -- 20 Haziran 2021; 15:30:20 >
  • Merhaba

Geçen sene taşınmaya niyetlendik olmadı. Önümüzdeki haftalar kesin gibi. Yeni binada Teledünya yok. Mecburen daireye ait Türksat’a bakan uydu yada Dijitürk. 2019 da da sormuştum.İyi cihazlar aynı, fiyatlar çok daha pahalı. 4K yayıncılık ve çiplerle ilgili yazdığınız bilgileri ise ilk defa okuyorum,Teşekkür ederim. "Belki" Türksat’a ek paralı hizmeti de alırsak ikisini üstünde kombine edecek salona bir cihaz(Bazı kanallar dijitürk v.s de yok), birde uygun fiyatlı işi stabil kanal göstermek olan yatak odasına 2. bir cihaz lazım. TV odaya büyük gelirse uydu alıcılı ufak bir TV alıcaz.

Link verdiğiniz konuda meelo turbo tavsiye etmişsiniz. Fiyatına baktım 900 küsür. Öneriniz Halen geçerli mi? Alternatifler varsa iyi olur.

500 TL altı, 1000 TL Altı, 2000,3000 TL Altı gibi kategoride değerlendirebiliriz.

1- Yazılım bakımından, Enigma olacak (Android değil) 

2- Donanım bakımından, Broadcom olacak (HiSilicon, Amlogic, vs değil) 

3- HEVC kodlama çözme desteği de olacak (HD kanalların, önümüzdeki süreçte AVC kodlamadan HEVC kodlamaya geçiş yapması bekleniyor. Ayrıca HEVC kodlanmış medya dosyalarını da oynatabilirsiniz) 

4- Cihazın HD alıcı olması yeterlidir, 4K olması şimdilik lüzumsuzdur. Boşuna para harcamış olursunuz. Gerekçeleri daha önce yazıldı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bwhiteshark -- 13 Aralık 2020; 18:35:22 >

• orsimsek O kullanıcısına yanıt

İkinci ellere bakarken Vu plus HD Beyaz satan birini buldum bu model kalite özelliklerini karşılıyor mu?

saygılarımla

• quote:

Orijinalden alıntı: bwhiteshark

Merhaba

Geçen sene taşınmaya niyetlendik olmadı. Önümüzdeki haftalar kesin gibi. Yeni binada Teledünya yok. Mecburen daireye ait Türksat’a bakan uydu yada Dijitürk. 2019 da da sormuştum.İyi cihazlar aynı, fiyatlar çok daha pahalı. 4K yayıncılık ve çiplerle ilgili yazdığınız bilgileri ise ilk defa okuyorum,Teşekkür ederim. "Belki" Türksat’a ek paralı hizmeti de alırsak ikisini üstünde kombine edecek salona bir cihaz(Bazı kanallar dijitürk v.s de yok), birde uygun fiyatlı işi stabil kanal göstermek olan yatak odasına 2. bir cihaz lazım. TV odaya büyük gelirse uydu alıcılı ufak bir TV alıcaz.

Link verdiğiniz konuda meelo turbo tavsiye etmişsiniz. Fiyatına baktım 900 küsür. Öneriniz Halen geçerli mi? Alternatifler varsa iyi olur.

500 TL altı, 1000 TL Altı, 2000,3000 TL Altı gibi kategoride değerlendirebiliriz.

1- Yazılım bakımından, Enigma olacak (Android değil) 

2- Donanım bakımından, Broadcom olacak (HiSilicon, Amlogic, vs değil) 

3- HEVC kodlama çözme desteği de olacak (HD kanalların, önümüzdeki süreçte AVC kodlamadan HEVC kodlamaya geçiş yapması bekleniyor. Ayrıca HEVC kodlanmış medya dosyalarını da oynatabilirsiniz) 

4- Cihazın HD alıcı olması yeterlidir, 4K olması şimdilik lüzumsuzdur. Boşuna para harcamış olursunuz. Gerekçeleri daha önce yazıldı.

O 4 kriteri, en büyük önemi görüntü kalitesine verenler için yazmıştım. Aslında 1 no'yu yazmasam da olurdu. Çünkü maksimum görüntü kalitesini Broadcom işlemciler sunuyor ve Broadcomlu cihazlar da Enigma2 yazılımlı zaten. (Bunun belki de tek istisnası Vestel'in bir cihazıydı. O cihaza Enigma2 imajı değil de firmanın verdiği yazılım yükleniyordu ve o cihazdan yazılım desteği çekileli yıllar oldu).

Yurtdışında birtakım Androidli Broadcomlu kutular var. Ama hem DVB-S tuner'leri yok (yani uydu alıcısı özelliğinde değiller), hem de satış amaçlı üretilmiyorlar, IPTV abonelerine verilen kiralık cihazlar. Bu yüzden "Androidli Broadcomlu uydu alıcısı" diye bir şeyden bahsedemiyoruz. Yoksa, "Androidle Broadcom olmaz", "Broadcom Android çalıştırmaz" diye bir şey yok.

Daha önce forumda paylaşmıştım. Şu tür cihazlar, HEVC çözen, Broadcom'lu HD alıcılardır:

Edision OS mini+- DVB-S2/T2/C, 512MB SLC NAND flash, 512MB DDR3

Edision OS mega- Çift DVB-S2 + DVB-S2/T2/C, 512MB NAND flash + 4MB SPI flash, 1GB DDR3

Formuler F4-Turbo- DVB-S2, 256 MB NAND flash, 512MB DDR3

GigaBlue HD X3H- DVB-S2 + ilave DVB-T2/C veya DVB-S2 tuner için yuva, 256MB SLC NAND flash, 512MB DDR3

Me Elo+ One Pro- DVB-S2, 256 MB NAND flash, 512MB DDR3

Me Elo+ Turbo- DVB-S2 + DVB-T2/C, 256 MB NAND flash, 512MB DDR3

Mut@nt 1265- DVB-S2, 256 MB NAND flash, 512MB DDR3

Mut@nt HD1500- çift DVB-S2, 256 MB NAND flash, 512MB DDR3

Spycat mini plus- DVB-S2, 512MB NAND flash, 512MB DDR3

Zgemma H6- DVB-S2 + DVB-T2/C, 256 MB NAND flash, 512MB DDR3

https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/142216135

• quote:

İkinci ellere bakarken Vu plus HD Beyaz satan birini buldum bu model kalite özelliklerini karşılıyor mu?

saygılarımla

Linkini verdiğim mesajımda bundan da bahsetmiştim.

VU+ markasının HEVC kodlamayı çözen bir HD alıcı modeli yok.

VU+, HEVC kodlama desteğini sadece 4K alıcılarında sunmakta.

Daha doğru ifadeyle; VU+ firması, HEVC çözen ve HD çözünürlük destekli Broadcom çiplerini kullanmamayı tercih etmiştir.

• Benimde önceliğim görüntü kalitesi, IPTV ile ilgilenmiyorum. Verdiğiniz kaynak çok iyi oldu lakin baktığımda HD cihaz bulmak pek mümkün gözükmüyor. 4K devrinde doğal herhalde. Onlar bile 2015 te çıkmış. Bu türde cihazların satışını yapılan sitelerde cihaz 4k bile olsa ya stok yok yada site güvenirliği soru işareti. Nerden alacağız bu cihazları? Düzgün bir distribütör , esnaf yok mudur? (Yabancı dahil üreticilerin kendi siteleri bile dandik) Herkes Hiremco yada Next mi alacak?

Dreambox 525 baktım stok yok, Formuler F4 baktım yok, Mutant yok , Gigablue ve Vuplus modellerinde stok buldum ama 4k da fiyatlar yüksek. Aslına bakarsak uygun bir akıllı telefon parası ama gel de 150-200 Tl cihaz satan varken anlat.

GigaBlue HD X2 var, CI kart okuyucusu yok, smart card var demiş Digitürk,dsmart bağlayabilirmiyiz? Tek S2X Tuner 900 TL, Çift S2X Tuner 1000 gibi fiyatları.

GigaBlue UHD X3 4K var 2100 TL (Bu arada BCM72604Z dokümantasyonunu bulamadım)

Vu+ Zero 4K var 1950 TL

Gözümden kaçan, stokta başka cihaz olabilir. Ne yapmalı bilemedim, görüntü kalitesinden vazgeçip Hiremco Turbo, Next mi :-)

• Konuya katkı sağlayarak doğru işlemcilere yönlendirebilmek amacıyla, küçük birkaç ipucu vermem gerekirse;

H265 decode eden cihazların işlemcileri; hd ya da uhd video/yayın decode etmesine bakılmaksızın, 10bit renk derinliğini desteklemek zorundadır. Yani h265 destekli olupta 10bit çözmeyen işlemci bulunmamaktadır.

10bit renk derinliği demek ise, 8bit renk derinliğine göre, tam 64 kat daha fazla renk derinliğine ulaşabilmek/inebilmek demektir.

8bit ; 16.7 milyon renk gamı

10bit ; 1.07 milyar renk gamı

16.7 ( 8bit ) x 64 = 1.07 milyar

Yukarıdaki giriş/tanım bilgilerinden sonra, kabaca işlemcilerin teknoloji düzeyine bakalım;

Broadcom marka olupta 8bit derinlikli h264 işlemciler, 28 nano micron ( nano metre ; nm ) teknoloji düzeyine sahiptir.

Yine broadcom marka olupta 10bit derinlikli işlemciler de 28 nano micron ( nano metre ; nm ) teknoloji düzeyine sahiptir.

Dikkat edilecek olursa; video işlemede h265/10bit renk derinliğine geçilmesiyle beraber, broadcom işlemcilerin işlem yükü 64 kat artmasına rağmen, broadcom serisinde teknoloji düzeyi 28 nm olarak aynı kalmıştır.

Yani broadcom işlemcilere daha yoğun işlemler( 10bit derinlikli videolar ) yüklendiğinde, işlemci mimari yapısı ve dayanağı durumundaki teknoloji düzeyi ile bu yoğunluğu karşılaması gerekir. Ama karşılayamamaktadır.

28 nm broadcom işlemciler, 10bit renk derinliğini işleyebilmekte ancak, sahip olduğu teknoloji düzeyi eski yani 28 nm teknoloji düzeyine sahip olduğu için, ısınma, kilitlenme, reset atma vb aksaklıklar ortaya çıkarmaktadır. ( Bakınız; dm900/920 serisindeki aksaklıklar ) Hasılı; 28 nm'luk broadcom serisi h265/10bit için takoz durumuna düşmüştür. )

Hasılı kelam; işlem yoğunluğunu ve inilen derinliği artırdıkça, işlemcinin incelik düzeyi ( yani teknoloji düzeyi ) de artırılmalıdır.

Yazdıklarım ipucunun bulunmasına/anlaşılmasına yardımcı olmuştur umarım.

• quote:

Benimde önceliğim görüntü kalitesi, IPTV ile ilgilenmiyorum. Verdiğiniz kaynak çok iyi oldu lakin baktığımda HD cihaz bulmak pek mümkün gözükmüyor. 4K devrinde doğal herhalde. Onlar bile 2015 te çıkmış. Bu türde cihazların satışını yapılan sitelerde cihaz 4k bile olsa ya stok yok yada site güvenirliği soru işareti. Nerden alacağız bu cihazları? Düzgün bir distribütör , esnaf yok mudur? (Yabancı dahil üreticilerin kendi siteleri bile dandik) Herkes Hiremco yada Next mi alacak?

Dreambox 525 baktım stok yok, Formuler F4 baktım yok, Mutant yok , Gigablue ve Vuplus modellerinde stok buldum ama 4k da fiyatlar yüksek. Aslına bakarsak uygun bir akıllı telefon parası ama gel de 150-200 Tl cihaz satan varken anlat.

GigaBlue HD X2 var, CI kart okuyucusu yok, smart card var demiş Digitürk,dsmart bağlayabilirmiyiz? Tek S2X Tuner 900 TL, Çift S2X Tuner 1000 gibi fiyatları.

GigaBlue UHD X3 4K var 2100 TL (Bu arada BCM72604Z dokümantasyonunu bulamadım)

Vu+ Zero 4K var 1950 TL

Gözümden kaçan, stokta başka cihaz olabilir. Ne yapmalı bilemedim, görüntü kalitesinden vazgeçip Hiremco Turbo, Next mi :-)

sayın @bwhiteshark ;

Uydu dünyası malumunuz deniz - derya, bu durumda kafanızın karışması normal

Siz önceliğinizi belirtmişsiniz ( görüntü kalitesi )

Bundan sonra bu konuda max. ayırabileceğiniz bütçe ve cihazda aradığınız diğer özellikler ( Ci+ modül yuvası, çift tuner - tek tuner, DVB-C tuner, vb. ) gelir.

Baktığınız cihazlardan anlaşıldığı üzere Enigma2' li cihaz düşünülmekte

Malumunuz pandemi süreci ve dolar - euro hareketlerinden dolayı hem cihaz bulunamamakta hemde piyasada var olan cihazlar fahiş fiyatla karşınıza çıkmakta

Bu yüzden doğal olarak 2.el pazarına yönelebilirsiniz

Dediğim gibi kullanım amacınızı belirleyin ve ona göre bir cihaza bakın

Enigma2 cihazlar biraz uğraşı isterler. Bilgisayar şarttır.

" GigaBlue HD X2 var, CI kart okuyucusu yok, smart card var demiş Digitürk,dsmart bağlayabilirmiyiz? Tek S2X Tuner 900 TL, Çift S2X Tuner 1000 gibi fiyatları."

Kart okuyucuya Dsmart veya Digitürk kart takamazsın. Her ikiside modül + kart şeklinde çalışır.

• Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 6-7 yıldır kullandığım Panasonıc 42" LED TV min uzaktan kumandası bozuldu (Küçük kızım, sağa sola ata ata kırmış içini) sadece açma kapama, düğmesi düzgün çalışıyor. Kanal ve ses tuşları çalışmadığı için ben de eve Tivibu aldım ama her ay tivibuya para ödemek canımı sıkıyor.

Bana akıllı TV fonksiyonuna sahip (Android tabanlı oluyor sanırım) aynı zamanda uydu alıcı olarakta iş görecek (TV kumandasını aç/kapa dışında unutturacak) fiyatı da çok uçuk kaçık olmayacak bir cihaz önerebilirseniz sevinirim.

Kendi araştırmalarım sonucu mi stick olur diye düşündüm ama anladığım kadarıyla onda uydu alıcı özelliği yok.

• Sn @MÜŞAVİR Hocam bir üst konuda ( receiver modelleri ) sorunuzla ilgili yanıtlar bulabilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orsimsek -- 15 Aralık 2020; 21:12:14 >
  • quote:

sayın @bwhiteshark ;

Uydu dünyası malumunuz deniz - derya, bu durumda kafanızın karışması normal

Siz önceliğinizi belirtmişsiniz ( görüntü kalitesi )

Bundan sonra bu konuda max. ayırabileceğiniz bütçe ve cihazda aradığınız diğer özellikler ( Ci+ modül yuvası, çift tuner - tek tuner, DVB-C tuner, vb. ) gelir.

Baktığınız cihazlardan anlaşıldığı üzere Enigma2' li cihaz düşünülmekte

Malumunuz pandemi süreci ve dolar - euro hareketlerinden dolayı hem cihaz bulunamamakta hemde piyasada var olan cihazlar fahiş fiyatla karşınıza çıkmakta

Bu yüzden doğal olarak 2.el pazarına yönelebilirsiniz

Dediğim gibi kullanım amacınızı belirleyin ve ona göre bir cihaza bakın

Enigma2 cihazlar biraz uğraşı isterler. Bilgisayar şarttır.

" GigaBlue HD X2 var, CI kart okuyucusu yok, smart card var demiş Digitürk,dsmart bağlayabilirmiyiz? Tek S2X Tuner 900 TL, Çift S2X Tuner 1000 gibi fiyatları."

Kart okuyucuya Dsmart veya Digitürk kart takamazsın. Her ikiside modül + kart şeklinde çalışır.

Alıntıları Göster

Sf4008 ikinci elde 1250 TL satışa koymuşlar. İkinci el , bir kaç senelik çok fazla cihaz yok.Gigablue ve vuplus eski serileri var. Bu cihazın İkinci el fiyatı kaç olmalı?

• quote:

Sn @MÜŞAVİR Hocam bir üst konuda ( receiver modelleri ) sorunuzla ilgili yanıtlar bulabilirsiniz

O konuyu da inceledim ama sanırım aradığımı orada da bulamadım. Oradada sadece uydu alıcı özellikli cihazlar var, ben hem smart özellikli, hem uydu alıcı özellikli bir cihaz arıyorum ama nette de çok baktım ikisi bir arda olan yok sanırım ya da bulamadım. TV kumandası bozuk olmasa hiç girmem bu arayışa ama TV kumandasını aradan çıkartacak bir çözüme ihtiyacım var mutlaka.

• 
Sayfa: önceki 169170171172173
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.