Şimdi Ara

YouTube saldırısını ülkemizde de tanınan bir YouTuber düzenledi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
2
Favori
4.962
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  

YouTube’un Kaliforniya’daki genel merkezine silahlı bir saldırı düzenlendi. Saldırıda 4 kişi yaralandı ve saldırıyı gerçekleştiren kadın intihar etti. ABD basınında çıkan haberlere göre saldırıyı Nasim Aghdam isimli YouTuber düzenledi. Nasim Aghdam, paylaştığı videolarla ülkemizde de geniş bir kitle tarafından tanınıyor.

Nasim Aghdam (Yeşil Nasim) kimdir?

Nasim Aghdam, Amerika’da yaşasa da kendisi bir İran Azerisi. Aghdam’ın enterasan içerikler paylaştığı “Nasim Sabz” isminde bir YouTube kanalı bulunuyor. Türkçe videolar da çeken Nasim Aghdam, bu içerikleri Yeşil Nasim isimli kanalında paylaşıyordu.

Geçtiğimiz yıl YouTube, Nasim’in videolarına ödeme yapmayı kesmiş ve videoları filtrelemeye başlamıştı. Filtrelenen videoları çok az bir kitle tarafından izleniyor ve kanalın abone sayısı giderek düşüyordu.

Nasimesabz.com isimli internet sitesinde, YouTube’un filtrelemesi ile ilgili açıklamalar bulunuyor. İzlenme sayısındaki düşüşü ve 300 bin izlenme karşılığında 10 cent kazandığına dair ekran görüntüleri paylaştı. YouTube’un politikası ile ilgili olarak şu mesajı yayınladı:

“Gerçek dünyada ifade özgürlüğü yok. Gerçekleri söylerseniz baskı altına alınırsınız, bu sistemin desteklediği bir şey değil. Hedeflenen kullancıların içerikleri filtreleniyor ve aşağı seviyelere düşürülüyor. O nedenle insanlar onların videolarını zar zor görüyor. YouTube'da ya da başka video paylaşım sitelerinde eşit büyüme şansı yok. Kanalınız onlar isterse büyür."

Babası polisi uyarmış

Nasim’in babası Bay Area News Group'a açıklamalarda bulundu. Nasim’in babası, YouTube’un filtrelemelerinden ve ödemeyi durdurmasından dolayı Nasim’in öfkeli olduğunu belirtiyor. Baba, saldırıdan 2 gün önce Nasim’e ulaşamadığı için Mountain View Polisi’ni aramış ve kızının YouTube merkezine gidebileceği konusunda uyarıda bulunmuş. Bu çağrı sonrasında kızı bir otoparkta aracın içinde uyur vaziyette bulan polis, tehlike arz etmediği için kızın peşini bırakmış.

YouTube saldırısı nasıl gerçekleşti?

Olayın görgü tanıkları ABD basınına saldırı anını anlattı. Nasim, elinde silah ile YouTube Genel Merkezi'nin girişinde ilk gördüklerine ateş etti. YouTube çalışanı Dianna Arnspiger; gözlük ve eşarp takan ve elince büyük bir tabancası olan saldırganın silahını ateşlediğini görünce 911’i aramış ve 1 saat boyunca konferans odasında saklanmış.

21 yaşındaki Michael Finney adlı çalışan da tuvaletten çıktığı sırada bacak baldırından yaralanmış bir kadını bulduklarını, iki kişinin kadına turnike yaparak müdahale ettiğini ancak başarılı olamadıklarını söyledi. Finney "Herkes neler olduğunu anlamaya çalışıyordu. Elimden geldiğince sakin kalmaya çalışıyordum. Herkes şoke olmuştu" dedi.

Saldırı sonrasında açıklamada bulunan Polis Departmanı, Nasim’in yaraladığı dört kişiyi “önceden tanımadığını” ve bu kişileri özellikle hedef almadığını açıkladı.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması
    Youtube Genel Merkezi'ne saldırı

Saldırı sonrasında Google CEO’su Sundar Pichai, YouTube çalışanlarına bir mesaj gönderdi. Saldırıyı korkunç bir şiddet eylemi olarak tanımlayan Pichai, şu mesajı paylaştı:

"Şu anda birçoğunuzun şokta olduğunu biliyorum. İlerleyen günlerde, Google ailesinde herkese bu akıl almaz trajediden toparlanması için destek vermeye devam edeceğiz. Şimdi herkes bir araya gelerek Susan (YouTube CEO'su Susan Wojcicki) ve YouTube takımına destek vermeli."

Saldırı sonrasında ABD Başkanı Donald Trump, Apple CEO’su Tim Cook, Microsoft CEO’su Satya Nadella Amazon CEO’su Jeff Bozos, Twitter CEO’su Omid Kordestani ve teknoloji sektörünün öne çıkan isimleri YouTube’a destek mesajı paylaştı. Saldırı sonrasında Nasim'in tüm sosyal medya hesapları kapatıldı.

Kaynaklar:

https://www.nbcnews.com/news/us-news/police-respond-active-shooter-youtube-headquarters-san-bruno-california-n862541

http://www.nme.com/news/youtube-headquarters-shooting-reports-2280207

https://www.nytimes.com/2018/04/03/technology/youtube-shooting-suspect-headquarters.html

http://losangeles.cbslocal.com/2018/04/03/youtube-shooting-nasim-aghdam-san-bruno-father

https://www.sfgate.com/bayarea/article/Woman-who-expressed-anger-at-YouTube-policies-12803675.php 

• Bir insan neden böyle bir saldırıda bulunur ki, saçma ötesi bir hareket.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yirikalische

Bir insan neden böyle bir saldırıda bulunur ki, saçma ötesi bir hareket.

Psikolojik sorulari varmis, daha once tehdit mailleri atmis, hatta babasi polise sikayet etmis saldiracak felan diye
    yani ortada bilincli, soguk kanlilikla yapilan bisey yok, tamamen psikolojik manyaklik
  • Gece bunu izlesem uyuyamam herhalde. Youtube bunlara önceden önlem almalı.

• Yorekok'ta görmüştüm ilk yeşil nasimi. Psikopat gibi duruyordu ama değildir demiştim, gerçekten psikopatmış. Çok şaşırdım, İran'dan Abd'ye nasıl gitmiş, neden yapmış ?!!1 Allah Allah.

• Zaten bu kadının psıkopat oldugunu anlamak ıcın Sherlock Holmes olmanıza gerek yok. Tek eksıgı alnında bunu belırtmesı, eger bunuda onleyemıyorsanız bırakın polıslıgı derim

• quote:

Orijinalden alıntı: Mimar SaNAN

Yorekok'ta görmüştüm ilk yeşil nasimi. Psikopat gibi duruyordu ama değildir demiştim, gerçekten psikopatmış. Çok şaşırdım, İran'dan Abd'ye nasıl gitmiş, neden yapmış ?!!1 Allah Allah.

ABD'de birçok Iran asıllı insan yerleşik konumda. Kadın zaten saldırı için İran'dan kalkıp gitmemiş orda yaşıyormuş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Deli deyip geçtik Yorekok'da gördükten sonra ama harbiden deliymiş.

• Aslında ödemeler konusunda youtube'un güzelce kulağını çekmek lazım
  • böyle bir şey olamaz.
    youtube videolara para ödemesiyle "gerizekalılık çağı" diye yeni bir çağ açtı.
    aptallıkla para kazanmak diye bir terim doğdu lan. nasıl bir mantık hatası bu?

• kadın parodi yapıyor sanıyordum cidden deliymiş

• Kadın mevzusunda haklı mı Bilmiyorum ancak silahla saldırmak nedir

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Youtube kadının izlenme sayısını düşürüp, önüne taş koyduysa, hakkını vermediyse keşke hukuki yollardan hakkını arasaydı. Youtube'un işgüzarlığı yüzünden yazık etti kendine.

• esmerbuyucu kullanıcısına yanıt
    +1

Sonucta ABD hukuk sistemi bu tarz firmalari tokatlamayi sever. Dedikleri doğru ise, guzel bir ceza yerdi YT

• Hukuk tanımazlar her yerde..

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Azeri, İran, Suriye, Irak farketmez alayı çöp, bizde bunları bağrına basanlar olarak onlardan farklı olmayacağız elbette. Tek farkımız youtuberlerimiz tıpkı YouTube alemininde istediği gibi daha çok insanları bozmaya yönelttiği için gerek izlenme gerek YouTube tarafından desteklenme konusunda bir problem yaşamayacaklar ve haliyle saldırı da düzenleyen çıkmayacak, tek farkımız bu

• angelizer kullanıcısına yanıt
    Bize göre mantıksız ama youtube ye göre daha fazla reklam daha fazla kazanç demek. Üzüldüğüm nokta youtuber meslek olmuş ama mesleğin içeriği yok. Şaklabanlık yapanda bunun içinde değerli bilgiler verende.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ares

+1

Sonucta ABD hukuk sistemi bu tarz firmalari tokatlamayi sever. Dedikleri doğru ise, guzel bir ceza yerdi YT

Gerçi ne desek boş, iş işten geçmiş. Bu kadını bu hale getiren Youtube'dan başkası değil. Adaletli davransalardı ne kendi canına kıyardı ne de başkalarının canına kastederdi.

Kendi istediği kanalları zirveye çıkarıp, istemediklerini aşağıya indiren bir sistem kurmuşlar. Cambridge Analytica örneği duruyor üstelik önümüzde. ABD hukuk sistemi Youtube'u tokatlamasına yine tokatlar. Çünkü bu sadece bir örnek. Bu gibi haksızlıklara uğrayan o kadar çok kanal vardır ki.

Aynı ABD Huawei'ye telefon yasağı getirdi. Tek çözüm yolunu yasak getirmek, engellemek olarak görenler her yerde var maalesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi esmerbuyucu -- 4 Nisan 2018; 15:8:52 >
  • Bir embesil daha silinmiş oldu ama olayda yaralananların olması üzücü. Böyle bir boş içerik üreticisinin "ülkemizce tanınan" olması da büyük kitlelere ulaşan yayıncılarımızın seviyesini ve o yayıncıları izleyenlerin içinde barındıkları sosyokültürel yapıyı açıkça gösteriyor. Slime variline girerek şebeklik yapanları izleyip gülebilenleri gördükçe üzülüyorum; "şuna bak kanka hohoho hihihi" diye paylaşıp başkalarına izletmeye çalışanları gördükçe de sinirleniyorum ve embesillere prim yaptırmamaları için kendilerini sert bir dille uyarıyorum. Aptalları izleyerek kendinizi akıllı hissedeceğinize, akıllı insanları izleyip kendinizi aptal hissedin daha iyi.

• Bok Kurabiyesi ile gönülleri feth etmiştir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.