Şimdi Ara

Yoklama kaçağı olan bir kişi son çıkan yasaya göre yurtdışına çıkabilir mi? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
222
Cevap
8
Favori
129.616
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 3 Haziran'da yurt dışına çıkacağım, o zaman kadar da iç seyahatlerim var, 7 dönem bakaya gezdim ve 18 defa yurt dışına çıktım. Sorun olmadı. Bu defa çetin ceviz. Bakalım başıma ne gelecek, ben de buraya yazacağım.

Benim durumum şöyle, Mart 2014'te yurt dışına gittim ve döndüm, ama akşam eve gelirken GBT'de yakalandım, arkadaşların da dediği gibi tutanak tuttular gönderdiler, şubeye git 15 gün içinde dediler. Gitmedim. Nisan 2014'te polis memuru beni cepten aradı, evini biliyorum iş yerini de, falanca karakola gel yoksa ben gelir alırım seni dedi. Gittim karakola, adamcağız yazımı yazdı yolladı şubeye. Şubeye gitmezsen seni ben götüreceğim dedi, kırmadım gittim Sonra orda Binbaşı bana bi fırça çekti "sen kim oluyosun gitmiyosun askere..." Komutanım 8.ayda gideceğim dedim, ifadesini alın evraklarını yapın serbest bırakın dedi. Memur abla işlemleri yaparken kızdı bana, nerden çıktın sen diyor, piyango gibi oldun bana bugün diyor, sen gittikten sonra günlerce işlemlerini yapacağım senin diyor Sonra, baktım Mayıs celbine yazmış beni, abla yazma gidemem dedim, Ağustosta gitmem gerek işimden dolayı dedim. Biz sana Mayısta gitmen gerektiğini tebligat yapıyoruz, ister giit ister gitme dedi. Tamam dedim çıktım. Sonra Mayıs 8'de o binbaşı cep telefonumdan aradı beni. Hemen tanıdım. Komutanım ben size dedim, 8.ayda gideceğim dedim. Kızdı yine bana. Kapattı telefonu. Ben de hemen e-devletten sorgulama yaptım. Adam haklıymış, yerim belli olmuş. usta birliğim bile belli. Sonra araştırdım. Firari miyim diye. Hayır. Yerin belli olsa dahi, birliğine teslim olmadığın sürece "asker" sıfatını kazanmıyorsun. İyi, yırttık dedim 8.aya kadar. Ama, dün doktora gittim, kız bana ne dese iyi, sen askersin, er ve erbaşlar ssk kapsamı dışındadır. La havle velaaa... Şubeyi aradım, evet, askersin, artık seni kim tutsa götürür diyor. Ama ben hala burda ssk'lı çalışıyorum diyorum, söylemen iyi oldu oraya bi yazı yazalım diyor

Kısaca böyle bi hikaye, akşam da şehir dışına çıkacağım yine bi korku sardı beni. Polis mi götürecek, jandarma mı götürecek, yoksa otelden mi alacaklar? Ama, az önce bi e-devlet sorgulaması yaptım, "Hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır." Bu da bana bi moral verdi. Hele bi gidelim bakalım başımıza ne gelecek?

Neyse, hafta sonu yolda ve otelde başıma bi şey gelmemişse yazarım buraya, daha sonra ayın 3'ünde yurt dışına çıkışta da bi şey olmamışsa yine yazarım. Dönüşte de bi şey olmamış sa yine yazarım

• quote:

Orijinalden alıntı: erhangazi84

3 Haziran'da yurt dışına çıkacağım, o zaman kadar da iç seyahatlerim var, 7 dönem bakaya gezdim ve 18 defa yurt dışına çıktım. Sorun olmadı. Bu defa çetin ceviz. Bakalım başıma ne gelecek, ben de buraya yazacağım.

Benim durumum şöyle, Mart 2014'te yurt dışına gittim ve döndüm, ama akşam eve gelirken GBT'de yakalandım, arkadaşların da dediği gibi tutanak tuttular gönderdiler, şubeye git 15 gün içinde dediler. Gitmedim. Nisan 2014'te polis memuru beni cepten aradı, evini biliyorum iş yerini de, falanca karakola gel yoksa ben gelir alırım seni dedi. Gittim karakola, adamcağız yazımı yazdı yolladı şubeye. Şubeye gitmezsen seni ben götüreceğim dedi, kırmadım gittim Sonra orda Binbaşı bana bi fırça çekti "sen kim oluyosun gitmiyosun askere..." Komutanım 8.ayda gideceğim dedim, ifadesini alın evraklarını yapın serbest bırakın dedi. Memur abla işlemleri yaparken kızdı bana, nerden çıktın sen diyor, piyango gibi oldun bana bugün diyor, sen gittikten sonra günlerce işlemlerini yapacağım senin diyor Sonra, baktım Mayıs celbine yazmış beni, abla yazma gidemem dedim, Ağustosta gitmem gerek işimden dolayı dedim. Biz sana Mayısta gitmen gerektiğini tebligat yapıyoruz, ister giit ister gitme dedi. Tamam dedim çıktım. Sonra Mayıs 8'de o binbaşı cep telefonumdan aradı beni. Hemen tanıdım. Komutanım ben size dedim, 8.ayda gideceğim dedim. Kızdı yine bana. Kapattı telefonu. Ben de hemen e-devletten sorgulama yaptım. Adam haklıymış, yerim belli olmuş. usta birliğim bile belli. Sonra araştırdım. Firari miyim diye. Hayır. Yerin belli olsa dahi, birliğine teslim olmadığın sürece "asker" sıfatını kazanmıyorsun. İyi, yırttık dedim 8.aya kadar. Ama, dün doktora gittim, kız bana ne dese iyi, sen askersin, er ve erbaşlar ssk kapsamı dışındadır. La havle velaaa... Şubeyi aradım, evet, askersin, artık seni kim tutsa götürür diyor. Ama ben hala burda ssk'lı çalışıyorum diyorum, söylemen iyi oldu oraya bi yazı yazalım diyor

Kısaca böyle bi hikaye, akşam da şehir dışına çıkacağım yine bi korku sardı beni. Polis mi götürecek, jandarma mı götürecek, yoksa otelden mi alacaklar? Ama, az önce bi e-devlet sorgulaması yaptım, "Hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır." Bu da bana bi moral verdi. Hele bi gidelim bakalım başımıza ne gelecek?

Neyse, hafta sonu yolda ve otelde başıma bi şey gelmemişse yazarım buraya, daha sonra ayın 3'ünde yurt dışına çıkışta da bi şey olmamışsa yine yazarım. Dönüşte de bi şey olmamış sa yine yazarım

Benimde tecilim haziran ayı içerisinde bitiyor. Kasım gibi konsoloslukta mulakatim olacak ve vize verilirse ocak şubat gibi yurtdışına çıkmayı planlıyorum. İnsallah yurtdisina çıkarken sorun cikarmazlar. Maceranizin sonucunu merakla bekleyecegim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yasim 30 oldu evlendim 1984 dogumluyum okul bitti gecen sene Teknede calisiyorum tekneyle ilgili evrak islerini yaparken biri yoklama kacagisin dedi bende subeyi aradim 4ay olacak kacakmisim 29 mayista calistiim tekneyle yurt disina 1 ay tura gitmem gerekiyo liman gumrugunde cikis yapicaz suan yoklama kacagi olarak cikis yapabilirmiyim ????? Patronlarin musterilerin yaninda beni yaka paca alirlarmi ????? Eger oyleyse isi birakip cocumla esimle vedalasayimmi ??? Su ana kadar sadece telle sube konusmasi haricinde hicbir polis veya askeriyeden yoklama ile ilgili girusmemem olmadi durumu degistirirmi ??? Ilk yurt disi cikisim olacak ne kadar sure geri gelmeme hakkim var ???? Sorunsuz ciktim diyelim geri 1 ay sonra dondum giriste sorun olurmu beni yakalarlarmi askere mi yollarlar ???? Eger yakalamazlarsa tekrar bir hafta sonra yine cikis yapabilirmiyim ???? Yaz sezonunda calisip aileme para birakacak kadar 5 ay daha calisabilmek yurt disina cikis yaomam gerekiyo bunun icin ne yapmaliyim

• quote:

Orijinalden alıntı: polatz

Yoklama kacagi gorunuyorum, gbt de cikiyor. Yarin yurtdisina cikacagim, 15 gune donecegim. Cikip donebilirsem tecrubeleri aktaririm ama cikamayacagim gibi gorunuyor.

Hayirlisiyla bir sıkınti yasamadan umreye gidip gelebildik, havaalaninda herhengi bir takilma yasamadik.

• + 1
  • selamlar, şehir dışı raporum:

yolda radara girdim, ehliyetimi sorguladı, sonuç temiz. Gece otele vardım. Sabah 5'te polis aldı, otelin lobisinde tebligat yaptı kağıt imzalattı ve 10 gün içinde şubeye git dedi. Sonra da güzel bi uyku... Ne kadar güzelse artık...

Şimdilik bu kadar. Bakalım, önümüzdeki hafta da yurt dışına çıkacağım inşallah, oranın sonucunu da size yazarım. Ama daha önce de çok rahat çıktığım gibi, burda da sorun olmaması lazım çünkü yeni yasaya göre bakaya kalanların yurt dışına çıkışına izin veriliyor. Tutarlarsa da sorun yok, gideriz askerliğimizi yaparız. Biz sadece zamanını denk getirmeye çalışıyoruz, hepsi bu.

rast gele
  • herkese merhabalar
    uzun zamandır yoklama kacagıydım ve 144 kılo 176 boya kadar geldım ve bu zamana kadar gbt de hıcbır sıkıntı yasamadım oteelerde kaldım kaza gecırdım vs vs takı pasaportumu yenılemek ıcın emnıyete gıttıgım ana kadar orda askerlıgım cıktı ve bır polıs refakatınde subeye teslım edıldım
    subede ılkonce bır kac evrak doldurttular sonra lıse dıblomamaı veya baska okul dıplomam varıse onu ıstedıler ve kılom fazla oldugu ıcın aıle hekımıne sevk oldum
    aıle hekımımde benı gataya sev ettı ve subeye gıttım tekrardan subede gataya gıtmem ıcın bı zarf doldurup bana verdı bakalım ne olacak persembe gatadayım
  • quote:

Orijinalden alıntı: erhangazi84

selamlar, şehir dışı raporum:

yolda radara girdim, ehliyetimi sorguladı, sonuç temiz. Gece otele vardım. Sabah 5'te polis aldı, otelin lobisinde tebligat yaptı kağıt imzalattı ve 10 gün içinde şubeye git dedi. Sonra da güzel bi uyku... Ne kadar güzelse artık...

Şimdilik bu kadar. Bakalım, önümüzdeki hafta da yurt dışına çıkacağım inşallah, oranın sonucunu da size yazarım. Ama daha önce de çok rahat çıktığım gibi, burda da sorun olmaması lazım çünkü yeni yasaya göre bakaya kalanların yurt dışına çıkışına izin veriliyor. Tutarlarsa da sorun yok, gideriz askerliğimizi yaparız. Biz sadece zamanını denk getirmeye çalışıyoruz, hepsi bu.

rast gele

kardesim yazarsin cikarsan.

• merhaba arkadaşlar ,

yurt dışında öğrenciyim askerlik tecilim aralık 2013 itibariyle bitti. 2 defa ikametgah adresime askerlik şubesinden kağıt geldi 2. kağıtta bakaya kalmıştır en kısa sürede teslim olması gerekmektedir yazıyor. Türkiyeye girişte pasaport kontrolünde problem olur mu?

not: hava limanında görevli polislere sordurdum onlar eğer gbt ye düştüyse alınabilir de alınmayabilirde dediler. karakola sordurdum onlar da eger hakkında yakalama kararı varsa alınır dediler. kimse net bir şey söylemedi tecrübeli arkadaşlar yanıtlarsa sevinirim
  • serhanns S kullanıcısına yanıt
    Madem yurtdışında okuyorsunuz, neden tecil ettirmediniz?

• Unzerstörbar kullanıcısına yanıt
    Selamlar,

Arkadaslar 12 Eylul referandumu ile yurtidisina cikis yasagi mahkeme kararina baglandigi icin yoklama kacagi veya bakaya olanlar da mahkemeye cikarilip ceza almadiklari yani hukuken suclu olmadiklarindan gbt de aramalari olsa bile kanunen yurtdisina cikislari yasaklanamaz.

Arkadasimin pasportundaki sorun nedeniyle yurtdisi seyahatimi birkac gun ertelemek zorunda kaldik ve mecburen bir otelde kaldik sabah 5 te Polis geldi tutanak imzalatip gittiler ben 2 gun sonra kanunu bildigimden cok rahat bir sekilde AHL dan yurtdisina uctum ve bir hafta sonra dondum, sayet bir sorunla karsilarsiniz yasayi Polise hatirlatip davaci olacaginizi soyleyin emin olun hemen amiri ile gorusup sizi birakacaktir zaten yoklama kacagi ve bakayalrin gbt de aranmalari da tutukluluk hukumleri yerine getirilemeyecgi icin Anayasaya aykiridir, askerlik subeleri bir hukuki merci olmadigindan kislerle ilgili yakalama karari veremez, yakalama kararlari ancak mahkemelerce verilebilir, dolayisiyla sorunla karsilastiginizda yani Polis sizi tutuklamaya kalkarsa buna hakki olmadigini bunun icin mahkeme karari gerektigini hatirlatmanizda yara vardir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Elky

Madem yurtdışında okuyorsunuz, neden tecil ettirmediniz?

2. defa lisans okuyunca tecil hakkı vermiyorlar konsolosluktan başvuru yaptım , tecil edilmedi şubeyle konusun diye aradılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Unzerstörbar

Beyler bir polis arkadaşa sordum ve aynen şunu söyledi.

''Bizim alıp götürme gibi bir hakkımız yok.Belge imzalatıp bırakıyoruz. 15 gün içinde askeriyeye başvuru yapman lazım''

Aynen bunları söyledi.
    Ve yurtdısı olayınada büyük ihtimal sorun çıkmaz dedi. Ama kesin birşey demedi.

arkadaşlar 09.06.2014 tarihinde yani bugün pasaport başvurusuna gittim. işlem bitince kimliğim tarafıma verilmeden bir polis memuruna teslim edildi ve emniyette (ankara) böyle bir birim var oradan askerlik şubesine gönderilmek üzere bazı evraklar imzalayıp resmen alı konuldum her ne kadar şuan tutuklu vs değilsiniz deselerde çıkıp gitmenize izin verilmiyor. Okul tecil etmediği için yoklama kaçağı görünüyormuşum pasaport almama engel bir durum değil fakat bildiğiniz emniyette esir edildikten sonra ankara cebecide bulunan askerlik şubeme götürüldüm. orada durumu anlatıp belge istediler ve beni bıraktılar. Yanlız bildiğiniz esir edilip şubeye teslim ediliyorsunuz. Polisler artık bununla mükellefmiş bilginiz olsun. Pasaport işleminden önce bir askerlik sorgusu yapın derim sonra baya rezil bir durum oluyor açıkcası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi avrasyasoft -- 9 Haziran 2014; 15:16:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: avrasyasoft

quote:

Orijinalden alıntı: Unzerstörbar

Beyler bir polis arkadaşa sordum ve aynen şunu söyledi.

''Bizim alıp götürme gibi bir hakkımız yok.Belge imzalatıp bırakıyoruz. 15 gün içinde askeriyeye başvuru yapman lazım''

Aynen bunları söyledi.
    Ve yurtdısı olayınada büyük ihtimal sorun çıkmaz dedi. Ama kesin birşey demedi.

arkadaşlar 09.06.2014 tarihinde yani bugün pasaport başvurusuna gittim. işlem bitince kimliğim tarafıma verilmeden bir polis memuruna teslim edildi ve emniyette (ankara) böyle bir birim var oradan askerlik şubesine gönderilmek üzere bazı evraklar imzalayıp resmen alı konuldum her ne kadar şuan tutuklu vs değilsiniz deselerde çıkıp gitmenize izin verilmiyor. Okul tecil etmediği için yoklama kaçağı görünüyormuşum pasaport almama engel bir durum değil fakat bildiğiniz emniyette esir edildikten sonra ankara cebecide bulunan askerlik şubeme götürüldüm. orada durumu anlatıp belge istediler ve beni bıraktılar. Yanlız bildiğiniz esir edilip şubeye teslim ediliyorsunuz. Polisler artık bununla mükellefmiş bilginiz olsun. Pasaport işleminden önce bir askerlik sorgusu yapın derim sonra baya rezil bir durum oluyor açıkcası.

Hocam o kağıtları imzaladıktan sonraki gün çıkarsınız sizde yurtdışına.Orda bir sıkıntı olmaz.

Ama işte demekki her polis aynı şeyi yapmıyor. Kimi sadece imza alıp bırakıyor kimi de alıp götürüyor.

Ama şunu rahatlıkla söylüyorum yurtdışına çıkış sadece gecikir 1-2 gün çıkarmama durumu hayatta olmaz.

Bende sorunsuz şekilde çıktım yurtdışına.

• yurt dışına çıkışta sorun oluyormu bilmem ama resmen askerlik şubeye götürülüyorsunuz. Tabi bu gerçekten kötü bir his ve zaman kaybı okul ile durumu çözemezsem nolacak bilmiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: san lorenzo

Peki beyler bakaya kaldığınızı nasıl anlıyorsunuz. Mesela bana bakaya kaldığıma dair kağıt gelmedi, tecilliydim ama tecilim bozulmuş olmalı. Fakat bir uyar gelmedi adresime. 24 yıllık ikametgah adresimiz farklı bir adresimizde yok.

Yarın çıkıcaz kısmetse yurtdışına, sorun olur mu sizce?

cikabilirsen yazarsin dostum neler oldugunu.

• hava alanı polisinin umurund dahi değil daha yeni arkadasın abisi gitti eleman 40 yaşında =)
  • quote:

Orijinalden alıntı: san lorenzo

Peki beyler bakaya kaldığınızı nasıl anlıyorsunuz. Mesela bana bakaya kaldığıma dair kağıt gelmedi, tecilliydim ama tecilim bozulmuş olmalı. Fakat bir uyar gelmedi adresime. 24 yıllık ikametgah adresimiz farklı bir adresimizde yok.

Yarın çıkıcaz kısmetse yurtdışına, sorun olur mu sizce?

mesele zaten bu ne haberiniz oluyor ne bilginiz kendin takip edecekmişsin şube böyle söylüyor.

Bu arada yurtdışına çıkabildiniz mi sorun oldumu beni bilgilendirirseniz sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sissil

hava alanı polisinin umurund dahi değil daha yeni arkadasın abisi gitti eleman 40 yaşında =)

kardeş peki 40 yaşında olmasıan rağmen nasıl yoklama kaçağı ? hiç yakalanmamış mı? Eminmisin bu durumundan.
    Çünkü buarada senin gibi yazıyorlar sonra bakıyorsun yaptırımı başka oluyor. Pasaport almaya gidince de sorun olmuyor demişlerdi gittim gördük şubeye kadar götürdüler.
  • Arkadaşlar Merhaba,

Bendede benzer bir sorun var ve heyecan içindeyim. İşim gereği tüm illleri dolaşıyorum.. Her çevirmede kontrolde çoğ acaip bir adrenalin yaşıyorum :)

Şimdi bende durum şöyle;

1983 Doğumluyum aöf son sınıf öğrencisiyim okul biter bitmez askere gitmeyi düşünüyorum Haziran son yurt dışına çıkacağım. Ve çarşamba günü Vatan'daki emniyete pasaportumu almak için gideceğim. (Gri pasaport)

Şimdi aklıma Vatanda'mı alı konulurum askerlik şubesine götürülürüm, veyahut orda birşey olmaz Kapıkule'den çıkışta'mı alınırım gibi sorular geliyor aklıma.

Bu arada geçen sene sonunda iki farklı ilde kaldığım otellere sabahın köründe 2 kez polis gelerek tutanak imzalattılar. Ama sonrasında askerlik şubesine gitmedim ve artık kaldığım otellere durumu anlatıp kayıt yapmamalarını rica ediyorum ve yapmayan otellerde kalıyorum.Ve şuan GBT'ye girdiğimde ne olacağını hiç bilmiyorum.. Yani y**** tutanak mı tutarlar yoksa zaten 6 ay önce 2 tutanak tutulmuş kaçarım yok şubeye mi götürülürüm bilen var mı?

Ayrıca sorum şu olacak yarın önce bir askerlik şubesine mi gideyim durumu anlatayım? yoksa direk çarşamba emniyette olacakları yaşayıp mı göreyim? belki bir umut yırtarım diye...

Tabi emniyetten geçtikten sonra da kapı çıkışı var..

Yorum ve önerilerinizi bekliyorum.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.