Şimdi Ara

Yerli tarım ve hayvancılığı bitirme projesi devam ediyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
2.494
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bazı tarım ve hayvancılık ürünlerinde gümrük vergisi düşürüldü. Amaç vatandaşın ucuz et yemesi. Ancak hepimiz biliyoruz ki bu fiyatlara 1 lira bile yansımayacak. Yine aracı parasına para katacak. Üretici çok daha zor duruma düşecek. Vatandaş yine et yiyemeyecek.
    Türkiye gibi bir ülkenin hayvan ve tarım ürünü ithal etmesi rezalettir.
    Gıda, tarım ve çok afedersiniz hayvancılık bakanlığını sokaktaki adama versen bu kadar batıramaz.

http://www.bloomberght.com/haberler/haber/2025576-bazi-tarim-ve-hayvancilik-urunlerinde-gumruk-vergileri-dusuruldu

• tavuk ciğeri yiyin
  • Tarım ve hayvancılık bakanı Faruk Çelik bey et ve sebze fiyatlarının fazla olmasından yakınıyordu

Çözüm bulması gerekenler yakınırsa, et fiyatları ucuzlamaz. Sen çiftçinin hayvan bakıcısının üzerindeki yükü kaldırmazsan, büyük hayvan çiftlikleri açmazsan daha çok arjantinden hayvan ithal edersin.

Ette giderek zamlanır. Kıyma 34.5, kuşbaşı 38.5 et balık kurumu fiyatları bayram öncesinin, güncelleme geldi mi bilmiyorum
  • Çiftçi hak ediyor. Tarımda gümrük birliğine gireceğiz dediler kimseden ses çıkmadı. Baktılar ki tepki gelmiyor gümrükleri indirdiler. Saf çiftçi arazi fiyatları yükseldi diye seviniyor. Bu fiyatlarla arazisini nasıl büyütecekse.
  • quote:

Orijinalden alıntı: egemena

Çiftçi hak ediyor. Tarımda gümrük birliğine gireceğiz dediler kimseden ses çıkmadı. Baktılar ki tepki gelmiyor gümrükleri indirdiler. Saf çiftçi arazi fiyatları yükseldi diye seviniyor. Bu fiyatlarla arazisini nasıl büyütecekse.

+ ayrıca kırsal kesimden yine bunlara rekor oy çıktığını unutmamak gerek.
  • En fazla etin kilosunun 10 tl olması gerekli.
  • Siz çiftçiye, hayvan yetiştiricisine imtiyazlar sağlamazsan, vergi yükü altında azletsen, mazot fiyatında onların lehine iyileştirmeler yapmaz ve çiftçiliği, hayvan yetiştiriciliğini teşvik edici uygulamalar siyaset gütmezsen ülkeyi bir tarım ülkesi olmaktan 15 senede tarım ithalcisi haline getirirsin.

Ama hala bu tayyip in bu ülkeyi fizana götüreceği pembe düşler gören zavallılar var.

15 senedir aynı düşün hayaline yatıyorlar ama gerçek kâbus gibi ve büyüyerek geliyor haberleri yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GoToHell

Siz çiftçiye, hayvan yetiştiricisine imtiyazlar sağlamazsan, vergi yükü altında azletsen, mazot fiyatında onların lehine iyileştirmeler yapmaz ve çiftçiliği, hayvan yetiştiriciliğini teşvik edici uygulamalar siyaset gütmezsen ülkeyi bir tarım ülkesi olmaktan 15 senede tarım ithalcisi haline getirirsin.

Ama hala bu tayyip in bu ülkeyi fizana götüreceği pembe düşler gören zavallılar var.

15 senedir aynı düşün hayaline yatıyorlar ama gerçek kâbus gibi ve büyüyerek geliyor haberleri yok.

Bu tesvikler zaten var.

Ama ciftci yok memlekette.

Eger tarimda ve hayvncilikta disa bagimliliktan kurtulmak istiyorsak, acilen toprak reformu yapilarak araziler birlestirilmeli ve yasal haklara sahip calisanlardan olusan buyuk ciftlikler kurulmali.

• Fabrikasyon üretimi işkence çeken hayvanlar bitki gibi yetiştirilen tavuklar izlemenizi tavsiye ederim ileride bizde bu hale geicez

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İroniMan -- 28 Haziran 2017; 15:47:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: forumu

quote:

Siz çiftçiye, hayvan yetiştiricisine imtiyazlar sağlamazsan, vergi yükü altında azletsen, mazot fiyatında onların lehine iyileştirmeler yapmaz ve çiftçiliği, hayvan yetiştiriciliğini teşvik edici uygulamalar siyaset gütmezsen ülkeyi bir tarım ülkesi olmaktan 15 senede tarım ithalcisi haline getirirsin.

Bu tesvikler zaten var.

Eger tarimda ve hayvncilikta disa bagimliliktan kurtulmak istiyorsak, acilen toprak reformu yapilarak araziler birlestirilmeli ve yasal haklara sahip calisanlardan olusan buyuk ciftlikler kurulmali.

Ciftci olsa ne fayda ? Topraga ekim yapilacak yerleri betona cevirdiler.

• Düzenlemeyi mantıklı buluyorum. 2017 yılında tarımda ve hayvancılıkta bu işi endüstriyel boyuta geçmeden, hala 15. yüzyıldan kalma tekniklerle hayvancılık yaparsanız olan budur.
    Bizim yerli üreticimiz zamanında kazandığı parayı İstanbul'da ev-arsa işlerine gömüp, arta kalanla hayvancılık yapmaya devam ettiği için batmaya mahkum.

Amerika ve Avrupa'da çok ciddi ve profesyonel olarak bu işlerle uğraşan çiftçiler var, adamlar kooperatifini kurup entegre tesislerde büyütüyor hayvanı. Yemini suyunu aşısını herşeyini profesyonelce yapıyor. Haliyle daha düşük üretim maliyeti + zaman kazanıyor.

Umarım biraz fiyatlar düşerde her kesim rahatca kırmızı et tüketebilir. Stok yapıp fiyatı yükselten yurdum çiftçiside ağlasın dursun hatayı nerde yapıyoruz diye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bundeskanzler -- 28 Haziran 2017; 18:4:48 >
  • quote:

quote:

Bu tesvikler zaten var.

ithal et vergisi %130 dan %26 ya düştü utanmadın mı bunu yazarken çiftçi yokmuş memlekette lan mazot gübre derken ekip biçiyosun fix geliyor ben neden hiç para kazanmadan çalışayım? akplilerin çocukları daha ucuza yemek yesin diye mi ? Allah korusun bi savaş olsa ya da ambargo yesek yeminle açlıktan kırılırız ama doğal seleksiyon işte bizim insanımıza böylesi lazım

• Ciftciler rahatsiz onlar gerekli tepkiyi versinler. Yerli tarim, hayvancilik bitiyor diye biz tepki verirsek hoslarina gitmeyebilir. Zira bu ulkede baskasi kendi icin hak, adalet, kendilerinin iyiligi icin herhangi bir sey istese bu isteyenlere tepki veren bir kesim var.
  • Ben hayvancılık yapmıyorum, çiftçi de değilim. Kasaba gittiğim zaman ucuz alırmıyım ona bakıyorum. Yerli üretici 1 gr umrumda değil. Çünkü yerli üreticiye 3 ay önce sordular "halinden memnun musun?" diye. Onlar da EVET dedi. Bu saatten sonra su veren itfaiyenin hortumuna selam olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gangsta5959

quote:

quote:

Bu tesvikler zaten var.

ithal et vergisi %130 dan %26 ya düştü utanmadın mı bunu yazarken çiftçi yokmuş memlekette lan mazot gübre derken ekip biçiyosun fix geliyor ben neden hiç para kazanmadan çalışayım? akplilerin çocukları daha ucuza yemek yesin diye mi ? Allah korusun bi savaş olsa ya da ambargo yesek yeminle açlıktan kırılırız ama doğal seleksiyon işte bizim insanımıza böylesi lazım

Lan sen bisey bilmeden yazmaya utanmiyor musun? Kac defa toprak capaladin? Isin gucun bos laf. Lan sen bu ulke icin ne uretiyorsun da çençen yapiyorsun?

Bir ise yaramiyorsun bari duzgun konusmayi ogren.

• Bayramda kanadın kilosuna 22 lira dediler havalar ısınınca fiyatlar uçuyor. Yerli üretici fırsattan yararlanıp kazıklama derdinde hepsi iflas etsin umurumda değil.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Bu tesvikler zaten var.

Lan sen bisey bilmeden yazmaya utanmiyor musun? Kac defa toprak capaladin? Isin gucun bos laf. Lan sen bu ulke icin ne uretiyorsun da çençen yapiyorsun?

ben çiftçiyim benim ürettiğim buğdaydan ekmek yiyiyorsun alın teriyle bi tarafımız terliye terliye çalışıyoruz saman bağlatçaz da dana bakıcaz %26 ya düşen vergi sayesinde elalemin hormonlu leş anguslarıyla rekabet etçez hayvancılık yapçaz boş beleş muhabbet yapma o işlenmiş etler bile fazla yarın öbürgün çoluğun çocuğun dışardan gelen etlerden kronik rahatsızlık geçirsin ilerde kanser olsun takdir i ilahi demeyi unutma tamam sizsiniz anasını satayım en akıllılar anadolu da yaşayan akpliler biz malız kafamız basmıyo siz görüyosunuz büyük resmi sizin çocuklar süper hep sizsiniz siz biliyosunuz blok

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Bu tesvikler zaten var.

ben çiftçiyim benim ürettiğim buğdaydan ekmek yiyiyorsun alın teriyle bi tarafımız terliye terliye çalışıyoruz saman bağlatçaz da dana bakıcaz %26 ya düşen vergi sayesinde elalemin hormonlu leş anguslarıyla rekabet etçez hayvancılık yapçaz boş beleş muhabbet yapma o işlenmiş etler bile fazla yarın öbürgün çoluğun çocuğun dışardan gelen etlerden kronik rahatsızlık geçirsin ilerde kanser olsun takdir i ilahi demeyi unutma tamam sizsiniz anasını satayım en akıllılar anadolu da yaşayan akpliler biz malız kafamız basmıyo siz görüyosunuz büyük resmi sizin çocuklar süper hep sizsiniz siz biliyosunuz blok

Hah şöyle. Fikir belirterek, sikintilardan bahsederek elestiri yap.

Sadece lanli lunlu konusunca laf, bir ise cozum olmuyor.

Ayrica yazilarina degil ama, isine saygim sonsuz. Ureten insanin basimin ustunde yeri var. Keske ulkede herkes laf disinda bisey uretse.

• Yerli tarım bitmiş durumda zaten çok önceden beri bunun birçok nedeni var tek tek açıklayayım size

1. Devletimiz tarım konusunda bilgisiz. Çifçiye nüfusa göze neyi ekeceğin senin söylem gerekiyor. Yoksa spekülasyon kendiliğinden oluşur. Devlet 2013 yılları çivarlarında (tam hatırlamıyorum) elma pahalı diye elma ağaçı dağıttı bedava olarak. Sonra manav arkadaşlar sevabına topladıkları elmaları 2tl'ye satmaya başladılar. Ne devletin verdiği ağaç bir işe yaradı nede çiftçinin veridiği emek sonra tarımda para yok derler tabi.

2. Çifçiye eğitim ve gerekli ekipmanı sağlamalısın adam birşey ekecekse hava durumuna toprağın yapısına falan bakmalı ezbere ekim yapılmamalı

3. Bunca tarım arazisi beton yığını haline gelirken başka biriey olması beklenemez.

Daha birçok madde var ama hepsinin temelinde cahillik yatıyor. Tarım bakanına slralım Türkiyedeki bitki örtüsünü sayabilecekm?

• quote:

Orijinalden alıntı: MMistanbul

Ben hayvancılık yapmıyorum, çiftçi de değilim. Kasaba gittiğim zaman ucuz alırmıyım ona bakıyorum. Yerli üretici 1 gr umrumda değil. Çünkü yerli üreticiye 3 ay önce sordular "halinden memnun musun?" diye. Onlar da EVET dedi. Bu saatten sonra su veren itfaiyenin hortumuna selam olsun.

o zaman Kurban sonrası ithal vergisi %200 olsun.. kurbanlık hayvanlarda ucuza satılmış olup ,köylüde (kurbandan sonra ) daha pahalı satmaya devam eder. Hem kurban kesenler hemde hayvan satıcıları kazanmış olur.Et (kurbandan sonra )50 lira olur mezardaki yakınları bile AKPye oy vermeye gider

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 30 Haziran 2017; 3:26:50 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.