Şimdi Ara

<<<< YENİ KIA CEED >>>> (271. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
11.415
Cevap
64
Favori
549.448
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 269270271272273
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar boş verin, binin araçlarınıza, gitsin...Aldıktan sonra (ki okumuşsunuzdur mutlaka) yokyakıt tüketimi fazla, yok oradan ses geliyor, yok silecekler ayarsız çalışıyor... "Kore malı aldım da böyle oldu, vw alsaydım böyle olmazdı" diye diye kendimi yedim, bitirdim, tabiri caizse.

Gelinen noktaya bakınca, araçların sitelerindeki tüketim rakamları inandırıcı bulmuyorum ki zaten zamanında canımı sıkan bu sitelere bakıp, bizimkisinin fazla yaktığını düşünmemoldu. Değdi mi? Hayır, ayda çok çok 50 lira fazla yakar, onu da konforuna, verdiği güvene saymak lazım geliyor. Her ne kadar, her araçta çıkar diyemesek de maalesef gerek çift kavramalı, gerek yarı otomatik şanzumanlar sorun çıkarma ihtimalleri var. Düşük veya yüksek diyemem, sonuçta Ford'un da, Renault'un da çift kavramalı şanzumanları mevcut.

Örneğin dün... Elbette karşılaştrıdığım araçlar aynı sınıf, aynı yaş da değiller fakat bu tip otomatik araç bende de vardı. Arkadaşıımın 2004 model, 1.2 corsası var, easytronic... Kıyaslayınca, şimdiki otomatiğin daha rahat olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Rahatlığın yanında, anladığım kadarıyla kalibre de yaptırmak gerekiyor sanırım, dün ani hızlanmalarda debriyaj sanki biraz geç kalıyor, hatta kavramıyor gibi geldi. Bu sorunu ben de zamanında yaşamıştım, gaza basıyorsunuz, devir yükseliyor fakat hızlanma 1-2 saniye sonra başlıyor, kavramadığı belli.

Tavrımın birden değiştiğini düşünüyorsunuz, bakış açım hâla değişmedi, fazla tükettiği gerçeği ortada ancak daha önce beni rahatsız eden bu durum, şimdi kafama takılmıyor. Yaşadığım ilçe içersinde, bu hava şartlarında, üzerindeki kış lastikleriyle en fazla 7.5 litre oldu tüketim. En son cumartesi günü baktığımda ortalama hız 30km, ortalama tüketim 6.7 litre. Ya risk alacaktım ya da biraz fazla yakmaya gözümü kapatacaktım, ben gözümü kapatmayı (gömezden gelmeyi değil) ve durumu kabul etmeyi tercih ettim.

Bunun yanında, bu yazıyı yazmama sebep olan asıl durum, eurodan kaynaklı zamlar yansıtılmadığı haliyle Renault Clio (donanımını bilmiyorum, satan arkaşa göre full ama nasıl bilmiyorum) 54.000 lira... Kia Rio, benzinli otomatik, fancy, 48.500 lira... Baktık bir kaçına daha ama fiyat sormadım, dediğim gibi bunlar zamsız fiyatlar, üzerlerine 2.5 - 3 daha ekleyin... Bu sebeple keyfinize bakın.

"@ayduz" kardeşim, turbo benzinli araçların yakıt tüketimlerini bilmiyorum ancak zamanında 1.2 corsa kullanmış birisi olarak, gerek şehir içersinde, gerekse şehir dışarsında kullanımda hayal kırıklığına uğramanız muhtemel. Diğer tarafta turbo benzinli modellerin durumu ve kullanımı hakkında bir fikre sahip değilim, fakat özellikle şehir içersinde tüketim konusunda atmosferik motorlardan bir farkı olacağını zannetmiyorum.

Bunca satırın özeti şu: Araçlara geçen yılın Ekim ayında %3 ÖTV artışı geldi, 14 ay aradan sonra tekrar %5 daha zam geldi, bunun üzerine euroarttı, dolar arttı derken, firmalar tek tek zam yapmaya başladılar. Çok satanla keyfe keder yaptı veya yapmadı, bilemem, gelinen noktada elimizdekinin kıymetini bilmek lazım. Satsak, sattığımızı yerine koymak zorundayız, o da zor.

• quote:

Orijinalden alıntı: aalpan

Arkadaşlar boş verin, binin araçlarınıza, gitsin...Aldıktan sonra (ki okumuşsunuzdur mutlaka) yokyakıt tüketimi fazla, yok oradan ses geliyor, yok silecekler ayarsız çalışıyor... "Kore malı aldım da böyle oldu, vw alsaydım böyle olmazdı" diye diye kendimi yedim, bitirdim, tabiri caizse.

Gelinen noktaya bakınca, araçların sitelerindeki tüketim rakamları inandırıcı bulmuyorum ki zaten zamanında canımı sıkan bu sitelere bakıp, bizimkisinin fazla yaktığını düşünmemoldu. Değdi mi? Hayır, ayda çok çok 50 lira fazla yakar, onu da konforuna, verdiği güvene saymak lazım geliyor. Her ne kadar, her araçta çıkar diyemesek de maalesef gerek çift kavramalı, gerek yarı otomatik şanzumanlar sorun çıkarma ihtimalleri var. Düşük veya yüksek diyemem, sonuçta Ford'un da, Renault'un da çift kavramalı şanzumanları mevcut.

Örneğin dün... Elbette karşılaştrıdığım araçlar aynı sınıf, aynı yaş da değiller fakat bu tip otomatik araç bende de vardı. Arkadaşıımın 2004 model, 1.2 corsası var, easytronic... Kıyaslayınca, şimdiki otomatiğin daha rahat olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Rahatlığın yanında, anladığım kadarıyla kalibre de yaptırmak gerekiyor sanırım, dün ani hızlanmalarda debriyaj sanki biraz geç kalıyor, hatta kavramıyor gibi geldi. Bu sorunu ben de zamanında yaşamıştım, gaza basıyorsunuz, devir yükseliyor fakat hızlanma 1-2 saniye sonra başlıyor, kavramadığı belli.

Tavrımın birden değiştiğini düşünüyorsunuz, bakış açım hâla değişmedi, fazla tükettiği gerçeği ortada ancak daha önce beni rahatsız eden bu durum, şimdi kafama takılmıyor. Yaşadığım ilçe içersinde, bu hava şartlarında, üzerindeki kış lastikleriyle en fazla 7.5 litre oldu tüketim. En son cumartesi günü baktığımda ortalama hız 30km, ortalama tüketim 6.7 litre. Ya risk alacaktım ya da biraz fazla yakmaya gözümü kapatacaktım, ben gözümü kapatmayı (gömezden gelmeyi değil) ve durumu kabul etmeyi tercih ettim.

Bunun yanında, bu yazıyı yazmama sebep olan asıl durum, eurodan kaynaklı zamlar yansıtılmadığı haliyle Renault Clio (donanımını bilmiyorum, satan arkaşa göre full ama nasıl bilmiyorum) 54.000 lira... Kia Rio, benzinli otomatik, fancy, 48.500 lira... Baktık bir kaçına daha ama fiyat sormadım, dediğim gibi bunlar zamsız fiyatlar, üzerlerine 2.5 - 3 daha ekleyin... Bu sebeple keyfinize bakın.

"@ayduz" kardeşim, turbo benzinli araçların yakıt tüketimlerini bilmiyorum ancak zamanında 1.2 corsa kullanmış birisi olarak, gerek şehir içersinde, gerekse şehir dışarsında kullanımda hayal kırıklığına uğramanız muhtemel. Diğer tarafta turbo benzinli modellerin durumu ve kullanımı hakkında bir fikre sahip değilim, fakat özellikle şehir içersinde tüketim konusunda atmosferik motorlardan bir farkı olacağını zannetmiyorum.

Bunca satırın özeti şu: Araçlara geçen yılın Ekim ayında %3 ÖTV artışı geldi, 14 ay aradan sonra tekrar %5 daha zam geldi, bunun üzerine euroarttı, dolar arttı derken, firmalar tek tek zam yapmaya başladılar. Çok satanla keyfe keder yaptı veya yapmadı, bilemem, gelinen noktada elimizdekinin kıymetini bilmek lazım. Satsak, sattığımızı yerine koymak zorundayız, o da zor.

Yeni nesil motorlarda durum farklı. Adamlar şehir içi 6-7, şehirler arası yolda ise 4-4.5 civarında yakıyorlar.

• Bugün sabah hava soğuktu ve bir yerden geçerken soba dumanı vardı. İçerideki havayı çevirecek düğmeye bastım. Bir süre sonra camlar buğulanmaya başladı. Tam dış havayı alma tuşuna basacaktım ki Ekranda Auto yazısı belirdi, havayı dıştan alıp cam buğusunu çözdü, tekrar iç havayı çevirme moduna girdi. Yani araçta otomatik buğu engelleme de var ve katalogda ya da sitede yazmıyor. Gel de bu aracı beğenme. Millet golfümde koltuk altında eşya gözü var diye kataloğa bakıp seviniyor, sonra arabasına bakıyor ki yok. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: babıesrar82

Aynı bölgeden aldığımdan beri bizim araçta da ses var. Yanlız defalarca dikkat ettim bozuk çukurlu bol tümsekli yollarda gıcırdama şeklinde oluyor bu ses. Düzde kesinlikle böyle bi sorun yok.. Mart nisan gibi 2. bakıma girecek o zaman şu davlumbazdan gireceğim mevzuya..

dostum katiyen bir ses yok bende..
    şöle ki, özellikle h.sonu bozuk yollarda test ettim.. şose yolda (namı değer arnavut kaldırımı) kullandım, takırtıyan tukurduyan yolda kullandım.. tık yok..
    hiiç banamısın demedi..

ancak ne yalan söleyim, ben ilk aldığımda bikaç bin km yaptığımdada böle bi ses hatırlamıyorum? sonrasında zaten pütür arttırdım. pütürü de her iki davlumbazı çıkarıp attılar..
    hatta servis çok ısrar etmişti pütür için.. bende üşdünüyordum ama serviste yaptırmicaktım..
    belkide bu sesi biliyorlarda ondan mı ısrar ettiler bilmem ki?

ama şu anda sessizlik konusunda ben memnunum.. oğlan da mışıl mışıl uyuyo valla içerde

işalla sen ve şikayetçi olan diğer arkadaşlarda bi an evvel çözüme ulaşırlar. zira ses bencede insanı deli eder..

• quote:

Orijinalden alıntı: Tesla

Bugün sabah hava soğuktu ve bir yerden geçerken soba dumanı vardı. İçerideki havayı çevirecek düğmeye bastım. Bir süre sonra camlar buğulanmaya başladı. Tam dış havayı alma tuşuna basacaktım ki Ekranda Auto yazısı belirdi, havayı dıştan alıp cam buğusunu çözdü, tekrar iç havayı çevirme moduna girdi. Yani araçta otomatik buğu engelleme de var ve katalogda ya da sitede yazmıyor. Gel de bu aracı beğenme. Millet golfümde koltuk altında eşya gözü var diye kataloğa bakıp seviniyor, sonra arabasına bakıyor ki yok. :)

dostum geçen ben dedim ya bu konuyu.. böle ilginç enstanteneler var ama bazen çalışıo bazen çalışmıo.. buğdan önümü göremiyorum çalışmıo eşşek..
    camda acıcık buğ olsun çalışıo.. hatta bazen buğ olmadanda çalışıo

çözemedim ne zamna çalıştığını

• quote:

Orijinalden alıntı: Killer Loop

quote:

Bugün sabah hava soğuktu ve bir yerden geçerken soba dumanı vardı. İçerideki havayı çevirecek düğmeye bastım. Bir süre sonra camlar buğulanmaya başladı. Tam dış havayı alma tuşuna basacaktım ki Ekranda Auto yazısı belirdi, havayı dıştan alıp cam buğusunu çözdü, tekrar iç havayı çevirme moduna girdi. Yani araçta otomatik buğu engelleme de var ve katalogda ya da sitede yazmıyor. Gel de bu aracı beğenme. Millet golfümde koltuk altında eşya gözü var diye kataloğa bakıp seviniyor, sonra arabasına bakıyor ki yok. :)

dostum geçen ben dedim ya bu konuyu.. böle ilginç enstanteneler var ama bazen çalışıo bazen çalışmıo.. buğdan önümü göremiyorum çalışmıo eşşek..

Rezistans butonuna basiyomusunuz.. Zira o sekilde aktif oluyor..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Aynı bölgeden aldığımdan beri bizim araçta da ses var. Yanlız defalarca dikkat ettim bozuk çukurlu bol tümsekli yollarda gıcırdama şeklinde oluyor bu ses. Düzde kesinlikle böyle bi sorun yok.. Mart nisan gibi 2. bakıma girecek o zaman şu davlumbazdan gireceğim mevzuya..

Valla benim aractan gelen sesin cukurla alakasi yok.. Kaymak asvalttada ses geliyor.. Haftaya servise goturecem.. Araci alali 14 ay oldu, bu 2. Olucak,, 1. Si elektrikli koltuktan gelen uguldamaydi,. Onu hallettiler..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • resistans açık değildi benim devreye girdiğinde. Galiba soğukken devreye girmiyor. Arabada buğu oluşurken bariz nem hissettim içte doğal olarak. Belki de neme bağlı olarak da devreye giriyordur. Bilemiyorum. Bilmesem de olur. Keyfini sürüyorum. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: axiprens

quote:

quote:

basmadanda aktif oluyor.. genelde rezistans kullanmam... nadiren..
    ama denicem..

• quote:

resistans açık değildi benim devreye girdiğinde. Galiba soğukken devreye girmiyor. Arabada buğu oluşurken bariz nem hissettim içte doğal olarak. Belki de neme bağlı olarak da devreye giriyordur. Bilemiyorum. Bilmesem de olur. Keyfini sürüyorum. :)

• quote:

quote:

quote:

quote:

basmadanda aktif oluyor.. genelde rezistans kullanmam... nadiren..
    ama denicem..

Bildiğim kadarıyla rezinstans butınu ile auto moda geçiyor... Arka camdaki buğuyu giderirken ön camıda Auto yapmış oluyosunuz..

• Birde su araca ön cam sileceğine baglı olarak arka cam silecekleri çalışsa idi çok güzel olurdu... Auto modu fasıla çok hızlı kapatsan sıkıntı.. Zırt pırt kendim açıp kapatıyorum... Nasıl atlamışlarsa..
  • Killer Loop K kullanıcısına yanıt
    İnşaallah abi sağol
  • quote:

quote:

Valla benim aractan gelen sesin cukurla alakasi yok.. Kaymak asvalttada ses geliyor.. Haftaya servise goturecem.. Araci alali 14 ay oldu, bu 2. Olucak,, 1. Si elektrikli koltuktan gelen uguldamaydi,. Onu hallettiler..

Hadi hayırlısı abi. İnşaallah ikimiz de kurtuluruz bu sesten

• Arkadaşlar acı ama gerçek kia< satışları patlak.. iyimi kötümü bilmem ama geçen seneki listede çıkmamış bile..
    işin ilginç yanı, merco ve bmw gibi pahalı araçlar bile bizim kia dan çok tatmış :)

Otomobil satışları

Marka Adet
    -------------------------
    Renault 96.761
    VW 88.304
    FORD 58.405
    Opel 55.719
    Fiat 50.256
    Hyundai 48.122
    Dacia 28.901
    Peugeot 23.063
    BMW 20.705
    Mercedes 20.023
  • quote:

Orijinalden alıntı: ayduz

Yeni nesil motorlarda durum farklı. Adamlar şehir içi 6-7, şehirler arası yolda ise 4-4.5 civarında yakıyorlar.

Sevgili kardeşim, siz bilirsiniz. Dilerim 1.2 motorla beklediğiniz ya da arzu ettiğiniz tüketimi yakalarsınız. Ben 1.2, 80 beygir, easytronic corsa ile yakalayamadım. Özellikle rampa çıkışlarda hacmin küçüklğünün dezavantajını görüyorsunuz. Yine belirteyim turbo motolarda durum nedir bilmiyorum, öyle tahmin ediyorum ki turbonun maksimum torku vermeye başladığı devire kadar zayıftır.

Bugün tüketime baktım, 29 km ortalama hız, ortalama tüketim 6.8 litre.

Gönlüm daha az yaksın istiyor, hatta hiç yakmasın...Elektrikli olsun, menzil sorunu olmasın, ucuz olsun, bakım derdi olmasın, vergisi düşük olsun, geniş olsun, sağlam olsun ama olmuyor be kardeşim, elindeki imkânlar bu kadarına yetiyor.

Geçen ustaya fazla yakıyor dediğimde, ne kadar yaktığını sordu, ona durumu anlattım, yaklaşık 30 kuruşa geliyor dedik, garibiminse bir Renault 12 sedanı var, inan kaç model bilmiyorum, 35 kuruş yakıyor LPG ile dedi gülerek...

• arkadaşlar merhaba,

benim aracım 2013 model kıa ceed manuel vites. araç 8500 km de ama halen yakıt 6.2 LT gösteriyor. sizce yüksek değil mi ?
  • Arkadaşlar buldum, kia 2013 de 13648 adet satmış.. kaçı ceed bilemicem tabi
  • quote:

Orijinalden alıntı: snicks

arkadaşlar merhaba,

benim aracım 2013 model kıa ceed manuel vites. araç 8500 km de ama halen yakıt 6.2 LT gösteriyor. sizce yüksek değil mi ?

yoo nesi yüksek?
  • 
Sayfa: önceki 269270271272273
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.