Şimdi Ara

yeni eve geçiş ve artan ısınma sorunu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
13.212
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar dün yeni evime taşındım son kat 115m2 daire binada yalıtım yok camlar pimapen kuzey batı cephe...
    kombi yeni star extra 310fi modeli konvansiyonel kombi çıktığım evdede aynısının 24fi si vardı ve 8-9 m3 tüketiyordum
    bu eve sırf çocuk odasına iyi su bassın diye 310modelini aldım ama kombi 1 haftadır 40 derecede yaniyordu evde boştu ev içerisi 19 derece felan oldu ve tüketim 6 günde 90 m3 oldu dün taşındım kombiyi 50 ye getirdim ve tüketim günlük 17m3 civarına çıktı
    çok moralim bozuk eski evimde ısınma mukemmeldi burada hem param gidecek hem ısınamiyacağım gibi bir durum var
    bu arada ev sıfır bina felan deil bir yıldır oturulmayan eski bir daire ve tadilat yapildı
    kombi altı filtrelerim tüm uyarılarıma rağmen baymak servisi garantini onaylamazdenerek plastik yapıldı...
    bu arada eski evde ısı 22.5 -23 derecelerde olurdu buradao derecelere gelsem günlük 20m3 rahat yakar...

şimdi bana önerebilicekleriniz nelerdirtüketimi düşürmek ve ısınmak için ne yapmalipıyım yoksa kombidemi bir sorun var daha garanti için servis gelmedi önce projem onaylanacak

gıcık oldum hanım kızıp duruyor buev büyük çok yakacak normal diyor ne yapacağım bilmiyorum :(

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: pulpa

arkadaşlar dün yeni evime taşındım son kat 115m2 daire binada yalıtım yok camlar pimapen kuzey batı cephe...
    kombi yeni star extra 310fi modeli konvansiyonel kombi çıktığım evdede aynısının 24fi si vardı ve 8-9 m3 tüketiyordum
    bu eve sırf çocuk odasına iyi su bassın diye 310modelini aldım ama kombi 1 haftadır 40 derecede yaniyordu evde boştu ev içerisi 19 derece felan oldu ve tüketim 6 günde 90 m3 oldu dün taşındım kombiyi 50 ye getirdim ve tüketim günlük 17m3 civarına çıktı
    çok moralim bozuk eski evimde ısınma mukemmeldi burada hem param gidecek hem ısınamiyacağım gibi bir durum var
    bu arada ev sıfır bina felan deil bir yıldır oturulmayan eski bir daire ve tadilat yapildı
    kombi altı filtrelerim tüm uyarılarıma rağmen baymak servisi garantini onaylamazdenerek plastik yapıldı...
    bu arada eski evde ısı 22.5 -23 derecelerde olurdu buradao derecelere gelsem günlük 20m3 rahat yakar...

şimdi bana önerebilicekleriniz nelerdirtüketimi düşürmek ve ısınmak için ne yapmalipıyım yoksa kombidemi bir sorun var daha garanti için servis gelmedi önce projem onaylanacak

gıcık oldum hanım kızıp duruyor buev büyük çok yakacak normal diyor ne yapacağım bilmiyorum :(

Konuyu birazdaha detaylandırırsanız yorum yapacak arkadaşlara da kaynak sağlamış olursunuz.
    Eviniz hangi bölgede kaç m2 kaçıncı kat yalıtım durumu nedir evin tamamı alttan ısıtmamı?
    eski evinizin durumunuda belirtebilirsiniz.

• evim ankarada iki evde üst kat čatı katı
    eski evim ile yeni ev m2 olarak aynı sayılır eski ev güney batı yeni ev kuzey bati
    eski evde mantolama var yeni ev yalıtımsız
    yeni evin tesisatı yeni petekler dd plus 8 metreden fazla petek var
    ama tüketim korkunç
    ev yeni tadilattan çıktı boyandı v.s diye oturulmuyor diye yüksek tüketim olup sonra düşermi sanırım bu ilk 2 gün için felan geçerli olurdu 1 haftadır yanıyor ve tüketim gerçekten dramatik
    diğer evi kiraya verdim oranın kirası buranın gazını anca kaşılıyacak sanırım

• quote:

evim ankarada iki evde üst kat čatı katı
    eski evim ile yeni ev m2 olarak aynı sayılır eski ev güney batı yeni ev kuzey bati
    eski evde mantolama var yeni ev yalıtımsız
    yeni evin tesisatı yeni petekler dd plus 8 metreden fazla petek var
    ama tüketim korkunç
    ev yeni tadilattan çıktı boyandı v.s diye oturulmuyor diye yüksek tüketim olup sonra düşermi sanırım bu ilk 2 gün için felan geçerli olurdu 1 haftadır yanıyor ve tüketim gerçekten dramatik
    diğer evi kiraya verdim oranın kirası buranın gazını anca kaşılıyacak sanırım

böyle bir durumda yapabileceğim tek öneri kış çıkar çıkmaz eski evden gelen kirayı yalıtıma yatırın.
    yazıda beklemeden sserin arkadaşımızın yalıtımla ilgili açmış olduğu konu bir inceleyin!

• kombinin 24kwyerine 31kw olması bu durumda. nekadar etkilidir acaba ?

• quote:

kombinin 24kwyerine 31kw olması bu durumda. nekadar etkilidir acaba ?

Bu konu hakkında daha öncede birkaç arkadaşın sorusu olmuştu henüz bir tecrübe karşılaştırma yada kıyaslamada bulunmadım lakin faturaya + - max %5 gibi bir artış gözlemlenebilir bundan fazlası mantıken mümkün değil.
  • quote:

kombinin 24kwyerine 31kw olması bu durumda. nekadar etkilidir acaba ?

Kombiden öte fazla yakmanızın nedeni; taşındığınız ev kuzey-batı diğer ev güney-batı cephe olmasıdır. Kışın güneş uğramaz, yazın içinden çıkmaz. Ankara'da ev alacaksanız yada kirada oturacaksanız ağırlıklı güneye bakan evleri tercih edeceksiniz. Üstüne son kat olması ise diğer dezavantajı. İki cephe arasında en az % 30 civarında fark eder Ankara'da.
    Çok harcamanızın nedenleri;
    1- Ev cephesi kötü, son kat ve yalıtım yok.
    2- Kombi, konvansiyonel (yoğuşmasız) ve ısıtma gücü fazla.
    3- Oda termostatı yok. Kombi tesisat suyuna göre modülasyon yapıyor ve sürekli çalışıyor.
    Diğer evden farkı; cephe ve kombi ısıtma gücü. Bu da yaklaşık % 35 leri geçebilir.

Basit yalıtım önerileri için aşağıdaki linke bakınız. Bu önlemlerle bugünlerde günlük 10-12 m3 civarında ısınırsınız.
    http://forum.donanimhaber.com/m_46887868/mpage_24/key_/tm.htm

• SSERIN arkadaşım bu konulardan anladığın için fikrini almak istedim.Şimdi ben yazın yeni bir eve taşındım.Zemin kat diye geçiyor ama yüksek giriş.Yerler parke ve bosch kombi var.Petek boylarıda yeterli.Binada yeni.Ama parasını vererek evde üşüyorum.Son faturadan sonra 15 gün geçti ve ben 150 tl civarında doğal gaz yakmışım ve ısınamadan.Altımızdada kapıcı dairesi var orasıda boş durumda.Ama her türlü yolu denedim ama ısınamıyorum.NE kullanmadığım odayı kapatmak nede tek odaya tıkılıp kapıyı kapatmak işe yaradı.Ev 18-19 dereceyi geçmiyor.Yerler buz gibi ayağını yere koyamıyorsun.Taşındığıma pişman oldum.Kombiyi hiç kapatmıyorum evde yokken 1. kademede çalışıyor eve gelincede 2,2.5 civarında çalıştırıyorum ama hikaye yanii. Soba kuracağım soba yeri yok.Ya ufo alacağım yada klima. Bu yerdeki soğuğu kesmek için ne yapabilirim. Yoksa başka ev bakmaya başlayacağım..
  • quote:

Orijinalden alıntı: xeon78

SSERIN arkadaşım bu konulardan anladığın için fikrini almak istedim.Şimdi ben yazın yeni bir eve taşındım.Zemin kat diye geçiyor ama yüksek giriş.Yerler parke ve bosch kombi var.Petek boylarıda yeterli.Binada yeni.Ama parasını vererek evde üşüyorum.Son faturadan sonra 15 gün geçti ve ben 150 tl civarında doğal gaz yakmışım ve ısınamadan.Altımızdada kapıcı dairesi var orasıda boş durumda.Ama her türlü yolu denedim ama ısınamıyorum.NE kullanmadığım odayı kapatmak nede tek odaya tıkılıp kapıyı kapatmak işe yaradı.Ev 18-19 dereceyi geçmiyor.Yerler buz gibi ayağını yere koyamıyorsun.Taşındığıma pişman oldum.Kombiyi hiç kapatmıyorum evde yokken 1. kademede çalışıyor eve gelincede 2,2.5 civarında çalıştırıyorum ama hikaye yanii. Soba kuracağım soba yeri yok.Ya ufo alacağım yada klima. Bu yerdeki soğuğu kesmek için ne yapabilirim. Yoksa başka ev bakmaya başlayacağım..

Aynı sıkıntı ben de de var hocam ben de üst kattan muzdaribim. Ev yeni montolama var, duvarlarda izocam var, kombim yoğuşmalı, petekler yeterli fakat 3 te yaktığım halde ısınmıyor. Sanırım üst dairemin boş olmasından herkes aynı şeyi söylüyor.

• quote:

SSERIN arkadaşım bu konulardan anladığın için fikrini almak istedim.Şimdi ben yazın yeni bir eve taşındım.Zemin kat diye geçiyor ama yüksek giriş.Yerler parke ve bosch kombi var.Petek boylarıda yeterli.Binada yeni.Ama parasını vererek evde üşüyorum.Son faturadan sonra 15 gün geçti ve ben 150 tl civarında doğal gaz yakmışım ve ısınamadan.Altımızdada kapıcı dairesi var orasıda boş durumda.Ama her türlü yolu denedim ama ısınamıyorum.NE kullanmadığım odayı kapatmak nede tek odaya tıkılıp kapıyı kapatmak işe yaradı.Ev 18-19 dereceyi geçmiyor.Yerler buz gibi ayağını yere koyamıyorsun.Taşındığıma pişman oldum.Kombiyi hiç kapatmıyorum evde yokken 1. kademede çalışıyor eve gelincede 2,2.5 civarında çalıştırıyorum ama hikaye yanii. Soba kuracağım soba yeri yok.Ya ufo alacağım yada klima. Bu yerdeki soğuğu kesmek için ne yapabilirim. Yoksa başka ev bakmaya başlayacağım..

Kirada oturuyoruz. 1.kat. Salonun altında kalorifer odası var. Doğalgaz gelince alt boş kaldı. Diğer tarafta kapıcının evi var. Yerler de ev de sıcak. Salon soğuk. Yerler buz gibi. Diğer odaların peteklerini kıstım ki salon peteği daha çok sirkülasyon yapsın. Salon sıcak ama yaklarımızın altı değil.

Bir petek alta koyup termostatlı vanasını 1 yapsam ayaklarımız ancak üşümez. Bu da olmayacağına göre sıcak tutan terlikten başka çare yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: ar_tryk

quote:

Kirada oturuyoruz. 1.kat. Salonun altında kalorifer odası var. Doğalgaz gelince alt boş kaldı. Diğer tarafta kapıcının evi var. Yerler de ev de sıcak. Salon soğuk. Yerler buz gibi. Diğer odaların peteklerini kıstım ki salon peteği daha çok sirkülasyon yapsın. Salon sıcak ama yaklarımızın altı değil.

Bir petek alta koyup termostatlı vanasını 1 yapsam ayaklarımız ancak üşümez. Bu da olmayacağına göre sıcak tutan terlikten başka çare yok.

keşke sadece ayaklarımız üşüse komple üşüyoruz:) yandık desene parasını vererek soğutuyoruz evi.. 18000 inverter şart oldu onada bütçe nasıl ayıracağım bilemiyorm..

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.