Şimdi Ara

14 metrekare odaya kaç cm petek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
1
Favori
70.349
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    *kuzeydoğu bir odası var.
    *14 metre kare.
    *tavan 2.80
    *arakat
    *ısı yalıtımlı.
    *ankara yer
    *merkezi sistem ısıpayölçerli petekler.

mütahit odaya uzunluğu 70 cm boyu 60 cm olan standart radyatör tipi petek takmış.yalnız ısınamıyorum.acaba bu odaya kaç cm petek yapılmalı.ekleme yapmak mümkünmüdür.birde odaya gelen borular zeminden ve plastik borular bu sistemde bir değişiklik yapılabilir mi?

• Tesisat mobil sistem bende aynı şekilde petekleri büyüttüm.. Toplam 5 metre petek vardı ben 8,5 metre yaptım önceden 2 saatte ısınmayan ev şimdi yarım saatte ısınıyor.

14 m2 odaya en az 120 cm.lik petek yaptırın 130 da olabilir. Aşağıdaki şekilde boruları genişletebilirsiniz.

• quote:

arakadaşlar merhaba,
    yardımlarınıza ihtiyacım ver şöyle ki, evim 132m2 brüt, ısıtılan alan 115 m2 (2.75 m daire yüksekliği)
    salon; 32m2 petek 1.80(60)
    Oturma o.; 16.25m2 petek 0.80
    hol+antre; 17,05m2 petek 0.60
    Mutfak; 15.05m2 petek 0.80
    Çocuk o.; 13,15m2 petek 1,10
    Yatak o.; 16,50m2 petek 1.10
    Banyo; 4,45m2 petek havlupan sanırım 40'lığa denk geliyor

toplamda; 6,6 m çok yetersiz değilmi? kiracım ısınamadığı için neva kombiyi söküp eca confeo premix(24kw) aldım nasip olursa yaza doğru ben taşınacağım ancak yakıt sanırım fazla tüketiyor. Dün takıldı 45 c'de 15 saatte 7m3. Yer Malatya iki yıllık site giriş katı üstü (allta oturan var) güney cephe yatak odası batı (en uzak oda) kombi mutfakta çizemediğim için tarif edeyim; (peteklerin kombiye mesafeleri) tahmini olarak salaona 3,5 m, oturma odası 2,5-3m, hol 5-5,5m çocok odası 6m banyo 7m yatak o. sanırım 12-15m arası.
    Bu şartlarda salon kapalı olmasına rağmen tüketim bu değerde, üstelik ısınma derceleri de farklı mutfak, hol, o.odası 22'lerde iken özellikle y.odası 2 derece aşağıda kalıyor. çocuk odası iki cephe açık güney ve batı orada da 1 derece aşağıda.
    Ne yapmalıyım?

Önceki yazınız yukarda...

salon; 32m2 petek 2.80 veya 3 mt.
    Oturma o.; 16.25m2 petek 1.30
    hol+antre; 17,05m2 (petek 0.60) farklı bir alana yeni bir petek olabilir 1 mt.lik.
    Mutfak; 15.05m2 petek 0.80 aynı kalabilir.
    Çocuk o.; 13,15m2 petek 1,30
    Yatak o.; 16,50m2 petek 1.60

İlerde ısı farklarına göre yani fazla ısınan oda olursa termostatik vana takılabilir. Kendiniz taşınınca oda termostatı alırsanız daha tasarruflu olur.

Mevcut peteklere başka petek ilavesi rekor ve nipel ile 2 petek alttan ve üstten birleştirilir... ancak hem görüntü bozuk olur ve sonradan ilave petek tam ısıtmayabilir, fakat siz kombiye yakın diyorsunuz belki tam ısınır..

• benim aklımda iki adet yeni radyatör almak vardı. Çocuk odasına 120 veya 130'luk alıp burda yer alan 110'luk peteği hole almak. Yatak odasında yer alan 110'luk peteğide oturma odasına, oturma odasında ve holden elimde 60 ve 80 lik iki peteğim boşa çıkıyor. Buraya kadar tamamda salon işini çözemiyorum. Birde şöyle bir durum var iki yıllık neva kombimde elimde kaldı, bunları değerlendirebilirmiyim yani bir servis yada tesisatçı ile görüşüp karşılığında yeni petek ve işçiliği bu şekilde çözebilirmiyim.
    AMA SALON HALA BİR MUAMMA...
    mevcut peteğin yerine iki adet 120'lik takıp gelen su hattını ikiye (mbil sistemden geleni te ile) bölsem verim sağlarmı?
  • İllaki alan olur Sahibinden.com a ilan verin kombi sağlamsa en az 400-500 TL eder.

Burda kiracı olup kombisi arızalanan arkadaşlar var mesela onlarda alabilirler dediğiniz gibi tesisatçılarda alır.

Mobil tesisata T olunca çalışırmı bilmiyorum biraz zor tabi, iyi bir tesisatçı fikri alın.

Ama garanti iş istiyorsanız kombi yakınmış süpürgelik üstü yeni bir hat çektirirsiniz paşa gibi çalışır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi intererdem -- 19 Aralık 2012; 12:28:47 >
  • sn. intererdem,
    verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
  • peteği büyüttüm şekildeki gibi bağladılar çok yahşi oldu.

oda sıcaklığı 20 derecedeyken şimdi 22 oldu bile sanırım dahada yükselir.

• bizim oda 15 m2,muhendıs comert davranmıs 180 cm boyunda petek takmıs,yanına uzandımmı komple ısınıom:)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KraL64

bizim oda 15 m2,muhendıs comert davranmıs 180 cm boyunda petek takmıs,yanına uzandımmı komple ısınıom:)

Ne mühendisler varmış helal olsun.

Bizim mühendis çok tutumlu olduğu için 13 m2 odaya 50 lik petek koymuş 16 m2 odaya 80 lik koymuş hemde kalite takılıp DD Plus yapmış. :)

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba arkadaşlar.
    Geldiler, baktılar, fiyatta anlaştık. Allah nasip ederse önümüzdeki hafta evimize doğalgaz bağlatmayı düşünüyoruz. Evimiz tahminen net olarak 85-90 m. civarı ve bize totalde 7.6 m. petek boyu önerdiler.
    Bu kadar petek boyu yeterlimidir sizce.
    Bir de çok üşüyen bir insan olduğum için petek boylarını uzattırabilir miyim. Uzatırsam da bana yakıta ek bir külfet olur mu.
    Daha sonra pişman olmamak için bunları soruyorum, kusura bakmayın.
    Saygılar...
  • @ kak0s1

Evde yalıtım yoksa petekleri 9-10 metre yapın yakıt olarak külfet getirmez aksine faydası olur düşük derecede ısınırsınız. Kombiyi premix yoğuşmalı al kombi altına metal filtre vana al balkona koyma petek arkasına izopan al.
  • quote:

Orijinalden alıntı: intererdem

@ kak0s1

Evde yalıtım yoksa petekleri 9-10 metre yapın yakıt olarak külfet getirmez aksine faydası olur düşük derecede ısınırsınız. Kombiyi premix yoğuşmalı al kombi altına metal filtre vana al balkona koyma petek arkasına izopan al.

Değerli kardeşim;
    Evimiz güney batı istikametinde olup 3 cepheli, doğramaların hepsi 7 cm. pimapendir. Duvarlar eski bildiğimiz delikli tuğladan yapılmış olup yerlerde laminant parke vardır. Alt ve üst komşumuzda doğal kullanmakta. aslında ev bu haliyle pekte muhafazasız sayılmaz.

Biz Maktek normal kombide karar kıldık. Yerimiz olmadığı için mecburen pancurlu muhafazası olan balkona bağlatmayı düşünüyoruz. vanaların hepsini ECA istiyoruz. ayrıca ısı ayarı içinde bir oda termostadı istiyoruz. Bize önerilen 7.6 m. petek boyunu 9 m. olarak yükseltsem sizce yeterli olur mu.

• quote:

Orijinalden alıntı: ozzyken

peteği büyüttüm şekildeki gibi bağladılar çok yahşi oldu.

Hocam peteği büyütünce tesisat benimde küçük geldi, o şeffaf hortumlar varya seninde resimde kullandığın, onların adı ne nereden aldın ?

banada 10 santimliğinden lazım 4 adet, bir ucu vanaya bir ucu duvardaki tesisata.

• quote:

Orijinalden alıntı: forro

quote:

Hocam peteği büyütünce tesisat benimde küçük geldi, o şeffaf hortumlar varya seninde resimde kullandığın, onların adı ne nereden aldın ?

banada 10 santimliğinden lazım 4 adet, bir ucu vanaya bir ucu duvardaki tesisata.

hocam düzeneği bir usta çağırarak yapmıştım o boruların ismi ne diye geçer bilmiyorum.

• quote:

quote:

Pex-b

• Zebza kullanıcısına yanıt
    Hocam bu borudan 15 cm lik 2 tane, nereden yaptırabilirim, nalburlar da varmıdır, netten bulamadım
  • forro F kullanıcısına yanıt
    Doğalgaz firmasına rica edin, nalburda yoktur.
  • peteklerin boyunu abarttık gözüme kötü gözüküyor. Değiştirip küçültmeyi düşünüyorum. Her şey ayarında olmalı.
  • quote:

quote:

bu uygulamanın aynısını evde bende yapmak istiyorum..umarım başarılı olurum. sen yapabildin mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi areano -- 11 Kasım 2014; 14:21:59 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.